Max Drag

Započeo slob, 30 Oktobar 2019, 11:28:13

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

slob

Pitanje 1:
Ako je max Drag mašinice deklarisan na 10kg ili 98,1Njutna; kakvim podešavanjem se ostvaruje ta sila?
Zavrtanjem dugmeta kočnice do stepena kada je njena opruga  došla do potpunog sabijanja ili pak kada ručicu pritežemo i dalje, svom svojom snagom. Naravno, nadajući se da ova neće pući.

Pitanje 2:
Neke mašinice nemaju podatak max Drag ali imaju deklarisano Proof Stress, npr 20kg.
Da li je to isto što i max Drag ili ima neki drugi smisao?

Inače "Proof Stress" se u deklaracijama za mašinice pojavljuje u nekoliko oblika: Proof Stress,  Allowable (dozvoljen) proof stress, Permission (dopušten) proof stress ili Acceptable (prihvatljiv) proof stress..... Sve je to valjda jedno isto?

Pa i max Drag se takođe opisuje sa više deklarativnih oblika:  max Drag, max Drag Power, max Drag Force, max Brake Power........
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

Germina

Pitanje je i da li se Max drag kod pojedinih prozvodjača odnosi na punu špulnu ili na praznu jer je obrnuto proporcionalan popunjenošću špulne.
Prilikom nekih testiranja Shimano mašinica deklarisani max drag je bio bliži izmerenim  vrednostima na dnu špulne.

Mašinice:
Shimano Stradic 5000 FA 25 lbs. Max drag
Shimano Stella 20000 FA 58 lbs. Max drag

Mereno na punoj špulni:
Stradic: 13 lbs.
Stella: 26 lbs.

Mereno na dnu špulne:
Stradic: 24.5 lbs.
Stella: 73.5 lbs.

slob

Pražnjenjem špulne se skraćuje krak sile obrtnog momenta pa je zato potrebna sve veća sila za pokretanje kočnice. Razlika u sili puna/prazna špulna je direktno proporcionalna razlici u prečnicima. Njihovim merenjem, kod pomenutih mašinica, dobili bi se upravo ti odnosi kao što su i kod izmerenih sila.

I sad, zaista ostaje pitanje – kako su oni deklarisali max Drag? Ne računajući one koji svesno lažu iz nekih komercijalnih razloga.

Iz ovih merenih podataka teško da se može naslutiti neko pravilo. Osim onoga što je očigledno – max Drag nije deklarisan pri punoj špulni!  Možda na pola? Ali ni to se ne slaže.
A ja sam naivno mislio da se računa puna špulna. :sad: Sad vidim da sam bio u zabludi.

Uzgred,
ako neko zna – kako prevesti, razumeti razliku između reči Drag, Drill i Brake? Naravno, kada se te reči odnose na kočnicu mašinice.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

glos

Ovo oko stresa je vjerovatno oznaka za to koliko će izdržati mašinica nezavisno od toga da li u datom trenutku radi kako je potrebno. Dakle možda ona i ukoči - blokira ali do te težine se ništa neće saviti - polomiti.

Spojene poruke: 01 Novembar 2019, 16:58:55

A veću potrebnu silu za okretanje špulne kod manjeg promjera prestalog silka anulira zagrijavanje iste usljed prolongiranog izvlačenja..
ZOV

Germina

Usled zagrevanja zbog trenja dolazi do širenja frikcionih diskova a samim tim i do povećanja kočione sile pa se ne anulira ništa...

slob

glos,
Kod Proof Stress (radi se o ispitivanju otpornosti na deformacije) dozvoljene su trajne nepovratne deformacije u iznosu od 0,1%. Odnosno sila se povećava sve dok ne nastane ta količina plastične deformacije.

Što se tiče porasta sile potrebne za proklizavanje kočnice, koji nastaje zagrevanjem pločica kočnice, što je tačno, -naprotiv, on ne kompenzuje već se pridodaje rastu sile zbog praznije špulne.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

glos

Nema šta da se širi filc, širi se alu špulna, pa oslobađa, dodatno, prostor.
ZOV

slob

Pronašao sam ovu skicu na internetu. Ona na žalost ne daje odgovore na pitanja iz prvog posta ali je dobra ilustracija za upozorenje na to da podešavanje kočnice nije jednako proporcionalno sili kočenja  u celom svom opsegu podešavanja.



Na skici se vidi da u početku podešavanja, pa sve do tačke Practical Drag, prirast sile po stepenu pritezanja ima manju i ujednačenu vrednost, a od te tačke pa do max Drag mnogo veću i eksponencijalno raste. To je upozorenje za ribolovce da u žaru borbe, kod pritezanja kočnice, a pri velikim silama kočenja, mogu lako i neosetno da prekorače dozvoljenu silu u odnosu na štap ili strunu, jer u toj zoni za mali okret dugmeta sila kočenja drastično raste.

Do tačke Practical Drag silu ostvaruje feder u dugmetu kočnice indirektno  ,,meko" i postepeno. U istoj tački feder je potpuno pritegnut. Dalji prirast  sile se ostvaruje na ,,tvrdo, praktično direktnim pritiskom dugmeta na pločice kočnice.

Pa da ponovim pitanje br.1 iz prvog posta i dopunim ga Germininom primedbom:
Da bi ostvarili deklarisani max Drag, koliko treba pritegnuti dugme kočnice i koliko pri tom treba da bude napunjena špulna; potpuno, polovično ili pri kraju?

Zašto je važno ovo pitanje? Odgovor na njega bi dao osnovu za proveru deklaracije max Drag koja može sasvim lako da se izvede pomoću potezne vage. Samo treba znati pod kojim uslovima treba obaviti ovo merenje. Ovo sve zbog toga što je zapaženo da neki proizvođači daju nerealne deklaracije za max Drag, koja nije nevažna, a bitna je za procenu zaustavne i zamarajuće (Dril) snage jedne mašinice.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

sasabosko

I evo ti odgovora iz prakse, kupis masinicu s 10kg max draga. Pre pocetka pecanja, zakacis udicu za nesto, dobro napnes stap, i postelujes da kliza tako. Kad dobijes ribu, klizace ti drill tek kad je stap u opasnosti. Naravno to je granica do koje mozes ici, i na kojoj je efikasno zamaranje najvece. I ne brines ni o cemu vise, stap ne dovodis u opasan ugao, no ga drzis oko 30-75 stepeni, ribu koju mozes da zamoris, zamorices. Licno uvek pecam po gudurama gde neki metar drila znaci, laksa oprema mi samo pricinjava vece zadovoljstvo. O max dragu, stap vadi ribu, masinica skuplja strunu i driluje. Na max dragu 10kg, tesko da ce drilovati, puci ce nesto pre nje. Pricam o slatkovodnom ribolovu, i nasem stilu pecanja, morsko je druga tema.
Znoj nilskog konja je roze boje

slob

Malo sam pretraživao inostrane forume, na ovu temu, i na više mesta se tvrdi da većina proizvođača daje veličinu max Drag pri praznoj špulni, kako bi što više naduvali cifru. To isto kaže i Alan Hawk.
Jedan od kolega je merio max Drag na dve potpuno nove Stelle 20000 FA i na obe dobio isti rezultat, koji kaže da je max Drag deklarisan kod prazne špulne. Pošto je kod istih odnos radijusa  pune i prazne špulne 2,5 -  toliko je manji i max Drag kod pune špulne!!
Mali je broj onih koji iskreno daju max Drag raspon i ako to i čine onda to i naglašavaju. Shimano nije jedna od tih pa kao i velika većina drugih, po tom pitanju, mudro ćute.

Na sreću to nije teško izmeriti. Može na punoj špulni, pa ako je poznat odnos radijusa pune i prazne špulne time je poznat i odnos max Drag, i obrnuto.
Ostaje dilema oko pritezanja dugmeta? Meni liči da je razumno pritezanje sve dok se opruga kočnice potpuno ne sabije. Sve preko toga je neizvesno i mnogo zavisi od snage onoga koji priteže.
Ima nekih komentara, sa stručne strane, da to čak ne bi trebalo pritezati za više od 75% od maksimuma, kako bi se ostavio prostor da opruga diše kod zagrevanja. Mada ja mislim da ti termički problemi nisu izraženi u slatkovodnom ribolovu kao kod morskog, pa bih išao na svih100%.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

sasabosko

Sto ce reci da recimo masina s 10kg deklarisanog draga, s punom spulnom ima 4. Iz prakse mogu da kazem da to nije tako, onda bi ona s 5 imala 1,25 i izmotavala bi je svaka riba od 20kg. E, onda bi voleo da cujem zasto Alan Saltigu Expedition smatra besmislenom s njenom kocnicom od 32,4kg, kad ona s punom spulnom nema ni 13 :no: :no: Te kako u drilu pukne struna, nosivosti 30lb, a masina s 10kg s punom spulnom 4, i kako uopste riba izmota spulnu.

Spojene poruke: 03 Novembar 2019, 19:58:00

Navede me na razmisljanje, vise puta sam premotavao spulne, tako sto postelujem drill na jednoj, zena mi drzi donji deo stapa s masinicom, dok ja drugom pod naponom izmotavam. Pa kad bi tako bilo, da se drag povecava pocela bi da driluje ona kojom motam :lol: To s realnoscu nema veze, cek da procita ovo Ibanezi, bubnu mi na pamet kad debatovasmo o stelovanju kocnice :lol:
Znoj nilskog konja je roze boje

slob

Kod drilla nije važno koliko je riba teška već koliko je besna! :cheesy:

Podešavanje kočnice pre i pri pecanju u odnosu na sve okolnosti, pre svega računajući na štap i strunu je druga tema i negde smo već govorili o tome. A slažem se sa tvojim načinom podešavanja, i ja podešavam slično.

Ti kao da ne veruješ u to da se sila potrebna za proklizavanje kočnice menja kada se  špulna prazni i to na više?
Lako je proveriti.
Uostalom pritegni špulnu do kraja (ne sasvim da ne bi slučajno riknulo dugme i dobićeš Drag Max, ako ne tačno onda red veličine) pa ćeš odmah videti da li je to blizu deklarisanog ili ......
Veličina obrtnog momenta direktno proporcionalno zavisi od kraka sile tj. poluprečnika radijusa namotane strune. 
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

sasabosko

Slob, kad bi bilo tako, onda se drill ne bi mogao podesiti na konstantnu vrednost vec bi rastao kako se spulna prazni. Max drag je jedino bitan podatak, kad je u pitanju saznanje o snazi korpusa masinice, tu vrednost podeli sa 2 kad je rec o odrzivom.E sad, zamisli da ti riba krece u drill s kocnicom podesenom na 5 kg, kako prazni spulnu i max drag se povecava, stize do stepena kad ti kida, lomi, istrze stap iz ruku, ili letis s njim u vodu. Znaci po toj logici, na punom izbacaju je najvisa vrednost drilla, a najmanja pri obali. Nesto nisam primetio, mada po pravilu vrlo brzo i surovo privlacim ribu, da ona koja mi u matici drilla, iako je na brzinu privucem nezamorenu, mi drilla vise uz obalu. Nema ama bas nikakvog smisla, spulna stoji u mestu, struna se izvlaci na isti nacin. Jedino sto bi mi bilo logicno, da raste drag zagrevanjem frakctionih diskova, na ladno mislim da nema razlike.
Znoj nilskog konja je roze boje

marina1983


slob

sasabosko,
Slažem se sa tim da je max Drag oličenje čvrstoće korpusa a i još nekih delova mehanizma. I verovatno baš zato je on deklarisan pri najtežim uslovima za mašinicu a to je max pritegnuta kočnica i prazna ili skoro prazna špulna.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

Teme sličnog naslova (10)