Mašinice za statično pecanje soma

Započeo maverick, 27 Januar 2010, 21:18:14

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

DDj

Iskreno, ja ne vidim svrhu ove stvarcice sem da pomogne ljudima koji su navikli na stacionarce da koriste prednosti multiplikatora a ne zele da uce da ih koriste. A ne svidja mi se ni dizajn, nekako mi je besmislen.

Najpre, ovo cudo ne moze da se zabacuje, moze da sluzi iskljucivo za razvlacenje, troling ili bucku. Ovo je naopako okrenuti konvencionalni multiplikator (level wind) ali ima i dodatak teske stope, koja znatno povecava tezinu i onemogucava bilo kakvo zabacivanje. To zabacivanje bi bilo doduse ionako ne tako dobro, veliki level wind multici se i ne prave za tu namenu. Ali svakako moze da posluzi za gore navedene svrhe, pri cemu ja licno ne vidim nikakvu prednost prema klasicnim level wind multicima, okrenutim na gore, samo mane.

E sad, ako vec ne moze da se zabacuje, zasto je izbacena vodjica najlona (strune)?? izbacuje se kod surf multica zbog povecanja daljine zabacaja, koji tada uz visoko brzinske lezajeve dostizu ekstremne daljine. Covek kaze zbog ustede, pa pletenica mora da se vodi kaziprstom, vidi se na snimku. Zamislite borbu sa velikim somom i u isto vreme morate kaziprstom da vodite strunu. Moze, ali bi bilo mnogo lakse sa vodjicom najlona. Nema svrhe izbacivati je. I ovde treba sinhrona vodjica, da ne idem presiroko u objasnjenja.

A da li moze da se peca i ovako? Ma moze sve...

Ta vodjica strune izbacuje se i kod teskog morskog ribolova, jer moze da smeta, da ne bude zabune. Tu se radi o lovu riba koje mogu da budu i u klasi od vise stotina kilograma. Sabljarke, marlini i Atlanske plavorepe tune idu i do 700-800 kg. Ajkule koje neki love i do tonu-dve. Njihova vucna sila je ogromna pa bi trebali jaki i teski mehanizmi za vodjenje najlona koje treba i pokretati i to se ne radi. Som je jako daleko od te klase. Da se ne uplicem mnogo u to, ne pecam naravno off-shore.

sasabosko

Maa aj, ja samo znam da to postoji, da se njemu moze prilagaditi onaj koji je navikao na stacionarce. Kako je pecati time, ne znam. A opet, nadam se da cu jedan Fin nor offshore satrti za zivota, bilo bi dobro :lol: :lol:
Znoj nilskog konja je roze boje

mi-ne

Nekada je bio aktuelan Cormoran corboss sa visecom kocnicom (verovatno ga vec imamo postavljenog na ovoj temi), a ovaj hr 20 iz filma je konstruisan za somolov i razvlacenje sistema camcom. Za jedan okretaj rucice privuce 124cm strune, sa nekom kocnicom sa strane. Pre cetiri godine kostao 250€.

azimut225c

Pokusaj da se olaksa rukovanje multiplikatorom onima koji su navikli na stacionarne mašinice. Kako nema sanse da se zabaci a da je kalem ispod štapa napravili su strogo namensku mašinu za ribolovce koji se upuštaju u lov krupnih somova u Španiji i Italiji. Osetili da će tu biti dovoljno kupaca. Nije za Dunav ali bi se mogao upotrebiti na jezerima gde se som peca na takav način.

sasabosko

Sto da nije, razvlaciti mozes gde hoces, ako ispunis uslove smiley033
Znoj nilskog konja je roze boje

ibanezi

 Kao što sam napisao prethodno, jednostavno je zbog specifičnosti tehnike izbačaja nemoguče napraviti bacački multiplikator koji bi stajao ispod štapa. Za troling i bućku gde se struna otpušta ovo bi moglo biti - okej. I za takav način pecanja ovaj multiplikator ima jednu prednost po meni. Može ići i na spining i na kasting  varijantu štapa jer imperativna potreba za gustim rasporedom mnogobrojnih provodnika kakva je u slučaju normalnog položaja multiplikatora u ovom slučaju je nevažna. Za one koji nisu pecali multiplikatorom - kasting štap je načičkan niskostoplanim provodnicima u gustom rasporedu ne samo zbog provođenja strune, nego i zbog odmicanja iste od blanka. Sa prevelikim razmakom između provodnika struna bi odgore nasedala na blank i prosecala ga uzduž kada je ovaj savijen pod opterećenjem. Zato i sasvim kratak, recimo 2metarski kasting štap ima obavezno 10 - 11 niskoporofilnih dvostopalnih provodnika. Dakle pasionirani bućkaroš koji ima spining štap kojim je zadovoljan, ne bi morao da ga menja ili prerađuje u kasting štap u slučaju da poželi da peca ovim multiplikatorom. Eventualne mane ne bih komentarisao jer ne upražnjavam ovaj način ribolova pa bi bilo više moja pretpostavka nego dokazana mana.

mi-ne

Prva recenica tvog posta mi ne da mira.
Ne mogu sa tim da se pomirim. To je SAMO tehnicki problem.
Mogli bismo zamoliti @slob-a da organizuje krizni stab sastavljen od znamenitih clanova ovog foruma da rese i taj problem.
Rekao bih da je pomenuti Cormoran corboss sa svojom visecom kocnicom na dobrom putu da resi problem okretanja spulne kada varalica padne u vodu. Nema ga na youtube u akciji, ali to bi moglo biti to.

DDj

Nije problem sto je okrenut na dole - pri zabacivanju okrenes na gore, nego je problem ova stopa koja onemogucava kontrolu spule palcem, predaleko je od blanka zbog stope. Zbog toga ne moze da se zabacuje.

Kasting stap ima nesto vise provodnika ali to ima i dobrih strana, nosivost blanka raste sa povecanjem broja provodnika, prenos opterecenja na stap je drugaciji. A moze i bez povecanja broja provodnika, mada nije preporucljivo, nece stapu nista faliti. Moji saranski stapovi su vezani u spining varijanti a koristim multiplikatore i sve je OK a ima provodnika bas malo. Bilo mi je bespotrebno a preskupo da ih prevezujem, sve puta tri, pa puta broj kompleta, a imalo bi ih dosta po stapu zbog duzine.

Ovde neko pomenu problem pri kraju zabacaja i potrebu da se koci spula palcem. Kod iskusnijih bacaca to nije problem, zabacivanje je preslo u automatiku. Ne pamtim kada mi se struna zamrsila na kraju zabacaja. Problem moze da bude POCETAK zabacaja kod odredjenih modela i tezina bacanja, narocito kod finijih multica i mrsenje na pocetku zabacaja. Neki modeli opremljeni finim centrifugalnim kocnicama ne podnose silovanje pri zabacaju, narocito pri manjim do srednjim tezinama. Nema ni potrebe, tako su napravljeni, sa odlicnim lezajevima i finim sistemima kocenja da reaguju na laganiji zamah. Tada spula moze da dobije preveliku pocetnu brzinu i nastaje mrsenje. Treba imati osecaj za svaki multic.

Zbog toga sam odusevljen kontrolom koji daje Daiwa SV magnetni sistem. Vec pri setingu 7-8 nemoguce je zamrsiti strunu na pocetku zabacaja i pri najkrvolocnijem zamahu a daljine zabacaja su odlicne. Pri kraju zabacaja skoro da i ne treba kociti. Idealno za nocni ribolov. Cak, taj jaci zamah koji recimo ja imam kompenzuje malo jaci seting kocnice i daljine su bas dobre, mada cesto  idem nize, sa slabijom kocnicom, 4-5-6. Kontrola zabacaja i osecaj sigurnosti je fantastican.

Shimano SVS ili Abu IVCB centrifugalni sistem koji su sustinski slicni, omogucuju za malu nijansu dalji zabacaj u vestim rukama ali bez kontrole koju ima Daiwa SV. U tome je sustina, kontrola i raznovrsnost kontrole naspram za nijansu daljeg izbacaja. Shimano Calcutta Conquest koji koristim ima recimo SVS sistem i ne trpi silovanje sa manjim do srednjim tezinama, treba biti oprezan, mrsenje moze nastati na pocetku zabacaja. A i nema potrebe za teskim zamahom kod njega.

Ovaj novi sistem Daiwa SV Boost koji sada izlazi, dvokoracni, kazu da je jos bolji, podigao je daljinu zabacaja. Cekam da izadje Daiwa Zillion u USA ovog leta (kasni zbog korone) u americkoj verziji sa bronzanim (mesinganim) zupcanicima i odmah ga kupujem. Vidim da je vec prodat ogroman broj u predprodaju. Pravo potrosacko ludilo. Ima SV Boost i novi koncept zupcanika, izmedju mnogih novina.

Inace, broj provodnika kod kasting stapova se povecava da se najlon (struna) udalje od blanka pri zamaranju ribe. To je zbog toga da se najlon (struna) dodatno ne opterecuju bocnim silama zbog krivljenja strune pri dodiru sa savijenim blankom a i zbog malog efekta kocenja zbog trenja. Po mom iskustru te bocne sile su male zbog malog ugla zakrivljenja i nije to bas toliko kriticno, kao i trenje.

mi-ne

Kada bi se uz stopu ugradila poluga od spulne do blanka/palca rebus bi bio resen.
Pritiskom palcem na polugu, poluga bi pritiskala spulnu i to je to.
Blinkanje soma moze da pocne. I ne samo soma.
Ovde nam nedostaje slobova ljubav prema detaljima i njegovi graficki prikazi... :cool:

Germina

Citat: mi-ne poslato 16 Maj 2021, 01:11:41
Rekao bih da je pomenuti Cormoran corboss sa svojom visecom kocnicom na dobrom putu da resi problem okretanja spulne kada varalica padne u vodu. Nema ga na youtube u akciji, ali to bi moglo biti to.

Артемий Пашин ga ne skida sa štapa i lovi lepe somove https://www.youtube.com/c/АртемийПашин/videos

mi-ne

U par njegovih filmova koje sam pogledao riba je vec bila na udici. Nisam uspeo da odgonetnem da li je blinkerisao, dubinka ili kakvim se vec pecanjem bavi sa tom masinicom.

Som000

Gde mogu da kupim fin nor masinice?


Spojene poruke: 22 Septembar 2021, 16:59:46

Je l imao neko iskustva sa masinicom delphin mamut?  :tongue: :smiley: :cheesy:


Spojene poruke: 09 Januar 2022, 23:16:43

da li masinica penn fierce III 8000 moze da se koristi za malo teze pecanje soma, narucio sam sad je na popustu oko 9 000 :bye: :tongue: :tongue:

marina1983

Kad si vec porucio sta da ti kazemo , ne moze  :cheesy:

Som000

Pa u principu, penn, 14kg drag, metalno kućište, ne može da bude loša, jedino ima malo veći prenos 5.1:1 je l to smeta?

glos

Mislim da je greška uzimati po svemu za varaličarenje konstruisane, role, jer senk traži sporije prenose.
No evo jedna slika ulova sa Penn Fierce 8000

E sad, što je varalicom uloviti - izvući 3 puta lakše za rolu nego danima velike terete SA OBALE i iz dubine izvlačiti, to neka svako procjeni za sebe.

Uglavnom bježao bi ispod 5. ( 5:1, 5:6 jer je bolje 4:7 i sl.  )

ZOV

Teme sličnog naslova (10)