Frikcione kočnice

Započeo pikeman, 22 Januar 2011, 16:11:08

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Koju vrstu frikcione kočnice (drila) preferirate?

Prednja - front drag
Zadnja - rear drag

pikeman




Nekad i sad - večita je tema za diskusije. Istina je da je globalizacija ništa drugo do trka za još većim profitom, a njene posledice su (pored ostalih) i manja trajnost SVIH proizvoda! Kraći radni vek, ali ne i, generalno gledano, ukupno lošiji proizvodi. Jer više se nikom ne isplati da napravi nešto što će trajati deceniju ili dve. (Povod ovakvom razmišljanju je moj televizor SONY Made in Japan koji je sinoć riknuo - kupljen je 5. 11. 1988. i ispravno je radio do sinoć, 16. avgusta 2006. godine. SLAVA MU!)

"Nisam dovoljno bogat da bih kupovao jeftine stvari", stara je engleska poslovica, i ja sam je se (kad god sam "finansijski" mogao) pridržavao. Ali sad se postavlja pitanje: "zašto platiti mnogo, ako će trajati kratko"? Kad su mašinice za ribolov u pitanju, ta dilema je još izraženija, jer: zašto platiti za Stellu (tro)duplo više nego za Twin Power, kad će trajati (približno) isto, a stari Twin možda čak i duže od nove Stelle?! Odgovor je prost: Stella je lepša, jača i lakša... pa ko voli nek' iz... Nek' izvadi novčanik, marim baš! Jer, nije sve ni u parama. Ali, kad se gleda pouzdanost role sve je u kočnici!

Zbog toga nikada nisam voleo da pecam Cardinalom 55 ili 57, jer nije imao adekvatnu kočnicu - proporcionalnu ceni i nesumnjivom kvalitetu te mašinice. Rola je trajna (još traje), ali nit' je nekad kočila savršeno, a kamoli sada - ako je poredimo s boljim modelima Shimano i, naročito, Daiwom. E, "u tom grmu leži zec" - u malim frikcionim diskovima zadnje kočnice...

Svaka "ozbiljnija" mašinica treba da ima prednju kočnicu (ako je predviđena za varaličarenje i teži ribolov)! Mašinice za pecanje plovkom mogu i da "prođu" sa zadnjom kočnicom, ali za intenzivno varaličarenje NE! Jer da nije tako, zašto bi "Milenijumka", ali i ovaj (pra)stari Hardy Altex, imali dril napred?

Danas su preovladale pletenice, a one svojom netegljivošću (neamortizovanjem) i jačinom naprosto "ubijaju" mašinice i štapove. Precizan dril je postao, praktično, jedina zaštita celog vašeg varaličarskog kompleta. Kočnica MORA da prokliza kad zatreba, jer će se ili ispraviti udica, prekinuti struna, ili slomiti štap. Može doći u do nekog loma na samoj mašinici...

Ako mašinica ima zadnju kočnicu, treba mnogo više diskova (lamela) da se stavi, i opet to nije to! Jer, uvrće se čitava osovina CELOM dužinom, jer se ona vrti zajedno sa špulnom u toku drila. To znači da osovina špulne tada mora da bude jaka, što će reći debela i od kvalitetnog materijala, plus dugačka. E, to košta! Uostalom, pogledajte debljinu osovine na Cardinalu 77, ali je kod te mašinice osovinica i kraća, a još je tačka oslonca pomerena naviše - na mesto gde su frikcioni diskovi. Eto zašto je takva kočnica (i kasnije serije: C3, C4... imale su istu kočnicu!) bolja od večitih legendi - Cardinala 55 i 57. Naravno, kada poredimo 57 sa 77 nije da i 57 nema neke prednosti, međutim sada raspravljamo samo o kočnicama. Iako ni tu nema rasprave: najbolje, po meni, koči Daiwa (sa slike), naravno, ako izuzmemo Stellu Millennium, koja će (čini mi se još dugo, vrlo dugo...) biti reper kad je u pitanju kvalitet, pa se podrazumeva da je kočnica napred.

Još jedna prednost krasi mašinice sa prednjom kočnicom - praktičnost, a to se najbolje može da oseti u sledećoj situaciji (pogledaj sliku!).

Kad zamarate veliku ribu, vrlo često morate u toku (žaru) borbe da - ili popuštate - ili dotežete - dril. Takođe, leva ruka će često pomagati desnoj da držite štap. Kad se ukaže prilika, uvek (malo, po malo...) dotežete dril, mnogo je lakše kad vam je dril blizu ruke. I onda, najednom, riba ponovo krene u beg, nemate vremena previše - otići će u granje - tada možete istovremeno prstima leve ruke i da dotežete dril ali i da prstima (šakom) kočite špulnu. To sve ne možete raditi kod mašinica koje imaju dugme za regulaciju drila nazad (svejedno da li na boku ili repu tela).

Možda vam ovo izgleda kao preterivanje, ali setićete se ovoga kada vam udari ribetina!

Sada mnoge kompanije prave iste modele (nazive) mašinica, samo jedne budu sa prednjom, a druge sa zadnjom kočnicom. Kao, da birate?! Ali šta tu, uopšte, ima da se bira?! Uostalom, zar nije najjači argument to što sve firme, koje su odavno sinonim kvaliteta, još nikada nisu na svoje najbolje modele, stavili kočnicu nazad! Zadnja kočnica se nalazi na mnogim jeftinim brand i no name mačinicama, a i na modelima srednje klase, ali I klasa je napred - ko u avionu (kad ste videli da su putnici I klase smešteni u repu Boinga 747?).

Legende, kao što su Shakespeare President, Mitchell 300 Pro, ili DAM Quick 3002 uvek su imale samo prednju kočnicu (sa diskovima u špulni), a samo su Cardinali "štedeli", jer ako su diskovi kočnice u špulni, onda mora i rezervna špulna da košta. Danas, kada kolo vode Shimano i Daiwa (ups, sada je trenutno obratan redosled, Certate!) nećete kod nijedne "nekineske" role, iz najviše klase, naći zadnju kočnicu!

Ipak, ako iz nekih (meni nepoznatih) razloga volite zadnju kočnicu, kupite brand name rolu srednje klase, pa kad vam pecajući krupaticu na crvića naleti šaran - što da ga ne upecate?

I jedan savet: kada regulišete dril "na suvom", uvek to radite preko strune koja je prošnirana kroz karike štapa, pa vucite... Ako rukom direktno sa mašinice vučete stičete pogrešan utisak o sili potrebnoj da dril prokliza.
Dragan Jovanov

Objavljeno u Trofej-u br. 80.
Možete ga preuzeti u PDF formatu klikom na baner:



žex.rašeta

Nemam skupe mašine ali kad kupujem - preferiram prednju kočnicu !
Verovatno je stvar navike , i ukusa kupca !
Autor ovog članka iznosi svoje stavove a ja znam dosta ribolovaca koji i dalje nabavljaju mašine sa zadnjom kočnicom !
Navika verovatno.....ali zvuk drilla je ono što nas sve drži pored vode !  smiley033
Biće nam bolje kada mi postanemo bolji ljudi!

boki ns

Večna dilema, koju kočnicu izabrati za koju vrstu ribolova?!
Ranije sam koristio mašinice za zadnjom kočnicom za plovkarenje i lakši dubinski ribolov.
Mašinice za varaličarenje su mi sa prednjom kočnicom, pošto kada sam kupovao samo su takve imali.
Kada treba uzeti borbenu kočnicu i za koju vrstu ribolova se koristi?
Hajde da čujemo mišljenje prekaljenih majstora, kojih na ovom forumu svakako ima.

Technium

Nisam bas prekaljeni majstor al nema veze :lol:

Zadnja je laksa za koriscenje u toku borbe,ali po meni masinice sa prednjom kocnicom su bolje iz nekoliko razloga....

prednja je uglavnom preciznija od zadnje(pogotovo u nekoj nizoj ili srednjoj klasi)
masine sa prednjom kocnicom su malo lakse
kocnica ti je dostupnija za neku prepravku,odrzavanje...
kod vecina masinica sa prednjom kocnicom moguce je stelovati podloskama polozaj spulne zbog boljeg slaganja najlona....

Borbena je dobra ako se koristi lagan pribor pa nas iznanadi neka velika riba(bolonjez,fider,laka varalica)
jer se brzo reaguje sa njom...

Kolege ce dopuniti sa njihovim iskustvom,ali je najbitnije sta tebi vise lezi u ruci

Otiso sam da fatam ribe!!!

kapitalac

Kod ovih sa prednjom čvršće stoji špula, nema uvrtanja i klimanja i struganja o rotor. Takođe se puno teže otvaraju (ove sa zadnjom) radi podmazivanja. Inače smatram i da twin power sa zadnjom kočnicom ima dovoljno kvalitetnu kočnicu za dosta vrsta ribolova, pa i varaličarskog. Tu ne mislim na soma, mladicu...

Meni u čitavoj toj priči nije jasno otkud tolika razlika u cijeni između istih modela, a razlika samo u kočnici? Recimo TP. Činjenica da one sa prednjom imaju praktično dvije kočnice, u svakoj špuli po jednu, dok zadnja ima kočnicu (diskove) u tjelu, a ne u špulama.
Od sve muzike najviše volim kad čujem dril

boki ns

Zadnjih godina sam navikao na prednju kočnicu pošto uglavnom varaličarim. Sada su mi i na Bolonjezu prednje kočnice.
Konkretno na moru, uglavnom prilikom borbe često treba popuštati i zatezati dril pošto su ribe uglavnom agresivne. Nebitno pecali na plovak ili varaličarili. Na, meni dragom, Dunavu nisam imao priliku da imam velikog borca koji bi tražio mnogo korigovanja dril-a.
Video sam da su mašinice sa borbenom kočnicom dosta skuplje, a često ih koriste i šarandžije. Zbog toga se pitam kako funkcioniše ta borbena kočnica.

srdjan72

Ako nista drugo a ima dosta prednosti kao sto napisa Jovanov bar je preciznija(naravno zavisi od modela masina).Imam masina i sa jednom i sa drugom ali za ozbiljan ribolov-PREDNJA.  :ok:
BOZE,daj mi da jednom u zivotu upecam VEEELIKU ribu da ne moram ceo zivot da lazem!

Monty

U životu sam kupio samo dvije rolice sa zadnjom kočnicom; jedna je vrlo brzo završila u kanti za smeće, a jednu još imam na bolonjezu. Sve ostalo što sam nakupovao i što planiram kupiti ima prednju kočnicu. Zadnju kočnicu nikako ne mogu prožvakati.
Inače, mislim da su proizvođači počeli pretjerivati sa reklamiranjem snage tih kočnica, ali to je sad očito 'in' kao nekad puno lagera i slično. Svakih par godina nešto 'poboljšano' forsiraju i reklamiraju, a više manje sve isti bulšit, jer na mostu ti daju, a na ćupriji uzmu, pa ti biraj!

klinac iz parka

Prednja kocnica zahtjeva i kvalitetan raspored unutarnjih dijelova tj. oslonac klizaca i njegov ugao(mjesto gdje se osovina kopca sa klizacem slaganja najlona/strune) Pogledajte slike od stare certate i caldie... ako je kocnica cesto u upotrebi dodje do samostezanja malog vijka koji spaja komoru klizaca i osovinu.
Da je problem u kontrukciji mnogi vlasnici nece da priznaju ili nemogu da shvate o cemu se radi  :smiley:
Najpovoljniji ugao je 90 stepeni. Worshaft isti princip .
Probao sam dam quick fds sa borbenom i tvrdim da je precizna kao i front kocnica.

smiley033

orka

Imam i imao sam dosta masinica i sa prednjom i sa zadnjom kocnicom..Zadnja je neuporedivo slabija od prednje i nikada se ne moze zategnuti kao prednja,tj nema tu snagu kao prednja..Kada maksimalno zategnem prednju,nema sanse da rukom okrenem spulnu,dok kada max. zategnem zadnju,rukom i dalje okrecem spulnu,tj i dalje proklizava..Stvar je jasna.,zadnja je tako dizajnirana i napravljena da sluzi i da se koristi za "lakse" vidove ribolova.,feeder,bolo,match.,dok se prednja koristi bukvalno za sve.,od igle do lokomotive,tj od kedera do somova stokilasa.. :cheesy:  :ok:

alokiN_17

I upravo zato moj glas ide za prednju kocnicu  :bye:
A kad ja to nisam bio hardkor???

ibanezi

Činjenično stanje je da su zbog većih diskova prednje kočnice preciznije. Takođe zbog kraće osovine, mašinice sa prednjom kočnicom su jače i otpornije. Zato su za teže vidove ribolova nezamenljive. Ali ne proizvode se džabe mašinice sa zadnjom kočnicom. I ne kupuju se džabe! Dugački bolonjezi su u svakom slučaju debalansirani. Ma koliko na vagi lagani, rasklopljeni u ruci postaju teški- zar ne?  Razliku u manjoj ili većoj debalansiranosti  samim tim i udobnosti čini i jedna naizgled beznačajna sitnica- sa koje je strane kočnica! Bolonjez se drži na halteru. Sa mašinicom na vagi. Mašinica je vaga sa dva tasa. Nikada nije u tačnom balansu. Ona sa prednjom kočnicom uvek vuče napred. Upravo zbog težine diskova u spulni i kraćeg repa. Mašinica sa zadnjom kočnicom ima mnogo lakšu spulnu i produžen rep u kome su smešteni diskovi. I vuče unazad. Na dugačkom bolonjezu  to se primeti jer svaki dodatni gram sa jedne ili druge strane, pri takvim dužinama se oseti. Pa još sa grafitnom spulnom!  I uvek je lakša od mašinice sa prednjom kočnicom istog kapaciteta od istog materijala- makar za težinu diskova!  Pošto ciljna riba nije velika, ne može iskriviti nešto dužu osovinu, naravno ni najlon nema nosivost za tako nešto. Dril je lako podešen, štap ima velike amortizacione mogućnosti, kapacitet za tanki najlon je veliki, pa uz malo sreće i čist teren može da se izvuče i riba neprimerenog gabarita. Naravno da ne preporučujem onome ko ima mašinicu sa prednjom kočnicom na bolonjezu da je prodaje u pola cene, a kupuje novu sa zadnjom. Mi uglavnom nismo profesionalci kojima je svaki pa i najmanji detalj bitan. Samo sam hteo da kažem zašto se proizvode.  A šampioni na svojim bolonjezima uvek imaju mašinicu sa zadnjom kočnicom iako dobro znaju koja je jača i preciznija. Jer njima nijanse u težini i balansu između ostalog omogućavaju brže, i efikasnije reagovanje.

orka

Logicki je sve tako kako si rekao,ali je pitanje koliko to ljudi mogu stvarno da osete u praksi..Mislim da je tu bitnija velicina masine koja se stavlja na bolonjez i njena tezina..
Koliko sam video sampion sveta u pecanju na plovak Goran Radovic stavlja na bolonjeze masinice sa prednjom kocnicom.,jedna od njih je shimano Stella 2500 FB..

ibanezi

Mislim da prosečni ribolovci i ne primećuju Bogznašta tu razliku. Svetski šampion peca sa najkvalitetnijom i najlakšom mašinicom (pa kad je Svetski šampion) koje nema u verziji sa zadnjom kočnicom.  Višestruki svetski šampion i (ne znam da li je još uvek?) Browningov maneken Bob Nudd je uvek na bolonjezu i meču imao model sa zadnjom kočnicom. Ali  nemamo svi ni novaca za super laganu Stelicu.  Da sam posvećeniji bolonjezu imao bih model sa zadnjom kočnicom jer je uvek lakši od istog FD modela.  Pristalica sam-što lakše, a da zadovoljava kriterijume. I nimalo nevažno je da je Rd model uvek jeftiniji od FD iste klase, i da se uklapa u cenu Fd modela iz jedne stepenice niže. Radije bih na bolonjezu za slične pare imao lakši i kvalitetniji napr. Shimano TP RD nego Stradic FD.

limovac74

Ja sam za zadnju kočnicu kod plovkaroških tehnika ,bolja je manipulacija i brža reakcija na dril.Kad bih sad birao idealnu mašinicu za bolo ,telematch, match... to bi bila mašinica sa zadnjom kočnicom i to sa  borbenom polugom (odlična manipulacija jednom rukom).
Za teže varijante ribolova sad su bolje prednje kočnice. Šteta što se ne prave više zadnje kočnice ko na starim mašinica - snažne i veoma pouzdane . Da su i sad ovakve zadnje kočnice ko na ovom starom Quick-u ne bih razmišljao za statiku o prednjoj .




Kad Sveti Ilija nebom sine grom na dnu reke Dunava probudi se som.
Na dnu reke Dunava kiseli se rovac a na obali stoji mokri ribolovac.
Som je snažno povukao ko kamion FAP i odneo ribolovcu i udicu i štap...

Teme sličnog naslova (1)