Kakva korist od teorije?

Započeo slob, 15 Novembar 2016, 13:58:17

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

slob

Kakva korist od teorije?

Ako zaključak o Vučnoj snazi mašinice donosimo samo na osnovu prenosnog odnosa, što vidim da je uobičajena praksa, mislim da možemo napraviti grešku, jer to je donošenje zaključka na osnovu predrasuda.
Evo zašto:
Uzmimo mašinicu sa prenosom (4,7), sa prečnikom špulnom (5cm) i dužinom ručice takođe (5cm), pa izračunajmo njenu efikasnost**. Izračunato je E=0,43 (uzeto je da je stepen iskorišćenja = 1 ; radi jenostavnijeg računa, pa je tako efikasnost praktično jednaka faktoru prenosa snage)

Ako istoj spomenutoj mašinici povećamo prenos na 6,2 -efikasnost će zaista pasti na E=0,32
Ali, ako sada toj istoj mašinici, sa 6,2 prenosom, produžimo ručicu, sa 5 na 6,7 cm, (samo za 1,7 cm, 17 mm), dobićemo potpuno istu efikasnost kao što ova ima i sa prenosom 4,7 i kraćom ručicom (E=0,43) !!!
Takođe, ako istoj mašinici sa 6,2 prenosom, umesto da produžimo ručicu, smanjimo prečnik špulne na  3,76 cm  imaćemo opet istu efikasnost  = 0,43.
I na kraju, ako malo produžimo ručicu a malo smanjimo špulnu (što se ,,od oka" teže zapaža): napr. špulnu na 4,5 cm a ručicu na  6 cm; efikasnost će opet biti ista: 0,43 . I pored toga što je prenos 6,2.

Zaključak: Mašinica sa 4,7 prenosom i mašinica sa 6,2 prenosom, čija je ručica duža za 10mm i špulna manja za 5 mm, imaju istu efikasnost -Vučnu snagu, tj. isto lako mogu da vuku isti teret (veličina tereta naravno mora da bude u radnom opsegu mašinice) !!!!

Međutim, razlog za to što kolege ribolovci ipak najčešće, za teže uslove, biraju mašinice sa manjim prenosnim odnosom možda ima ipak neki osnov.
Koji? Meni trenutno nije poznat.
Možda nisu predrasude i možda su oni ipak u pravu: Ko će ga znati?


**Efikasnost brojčano pretstavlja to; koliko lako se pokreće ručica neke mašinice koja je opterećena  određenim teretom. Npr. ako je efikasnost 0,5 onda je potrebna dva puta veća sila na ručici od proizvedene sile na struni. Odnosno proizvedena  sila na struni je upola manja od sile na ručici.
Efikasnost, ako je stepen iskorišćenja snage mašinica = 1, zavisi samo od dimenzija ručice, špulne i prenosnog odnosa i to po jednostavnoj formuli: Efikasnost =Rru/Ršp * 1/i * stepen iskorišćenja.
Gde je Rru = radijus koji opisuje ručica prilikom okretanja, Ršp = radijus-prečnik špulne, a (i) je prenosni odnos mašinice.
Iz formule se lako vidi da povećanje radijusa ručice, smanjenje prenosnog odnosa ili smanjenje radijusa špulne –proizvodi rast Efikasnosti, i obrnuto. 
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

laki22

Citat: slob poslato 15 Novembar 2016, 13:58:17


Međutim, razlog za to što kolege ribolovci ipak najčešće, za teže uslove, biraju mašinice sa manjim prenosnim odnosom možda ima ipak neki osnov.
Koji? Meni trenutno nije poznat.

Evo ja cu da ti kazem... PRAKSA

Ja sam polagao masinske elemente, i to na FTN-u a ima ovde jos par kolega koji su isto to radili, i ne mogu da ispratim te tvoje proracune, a polagali smo ih vala ceo vek...

žex.rašeta

Iskreno .....meni ti proračuni 'gužvaju' mozak i preletim teme o tome  :takoje: . Znam ja šta meni treba i koja mašina ili štap vrši posao ali  smiley133 određuju izbor  :cheesy: .

p.s.

Nemam ništa protiv da vi iznosite mišljenja kroz brojeve i teorije  .  smiley033
Biće nam bolje kada mi postanemo bolji ljudi!

PerfectAngler

Ima daleko vaznijih stvari u ribolovu koje je i najteze nauciti da bi se uspesno pecalo,a ovakve teme su za duge zimske noci...mada bi korisnije bilo kada,na sta po kakvoj vodi riba uxima odredjem mamac ili varalicu...

Nebo

ja msm da od ovog može da se napravi jedan dobar ispitni zadatak na faksu, pogotovo ako je asistent il ne daj bože profesor, ribolovac.
Kakva je korist od teorije?
Evo ova je korist: Ja ću prvo da čitam, čitam i čitam. onda ću to sve da montiram na štap i da zabacim, zabacim, zabacim.
Onda ću posle da vidim šta ću. Nešto ću da korigujem, promenim, odbacim, ali na kraju znaću gde sam. To je to.
I tako...piše svašta nešto u knjigama, ko je spretan da to pretoči u ruke i praksu, bravo!!!!
Ko jamu drugom kopa ne čini proleće

sasokone

Po meni za isti prenos masinice, snaga masinice je veca kod one masinice koja sadrzi vece zupcanike kod istog kucista od one koje ima mikro zupcanike. Ako je telo kucista slabo sa vecom rucicom moze doci do ostecenja masinice. Zato je i Peen jak jer on koristi te velike zupcanike i jaku osovinu.
(Izvinite ako pisem loso srpski)

mouseattacker

 Slob, bilo je toliko puno tema o ovoj oblasti i uglavnom se posvadjamo na kraju.  :lol:
Neko je vec rekao da batalimo teoriju i da krenemo na praksu.
Pominjao sam par puta materijal i kvalitet obrade zupcanika kao vrlo bitan faktor, a onda sam dobijao odgovor da to, za nas ribolovce, nije toliko bitno. Ako zaista uradis to sto zelis sa masinicom ciji zupcanici nisu predvidjeni za veci prenosni odnos onda ce se oni ubrzano habati i ta masinica ce, zbog vecih dinamickih sila, brzo biti "sa'ranjena".
Slazem se da treba misliti o necemu u toku zime ali ako nismo dovoljno potkovani znanjem onda necemo nauciti nista novo.

slob

sasokone,
Jeste, sa većim zučanicima, bez obzira na prenosni odnos, snaga je veća. I to max. Vučna snaga. Odnosno radni opseg mašinice je veći.
Rezultat toga je manje habanje kod istog opterećenja.
Veći zupčanici donekle utiču i na Efikasnost time što su gubici snage manji,pa je i stepen iskorišćenja veći.
(ne brini za jezik, odlično se razumemo!)

mouseattcaker,
Nema svađe. To je samo konstruktivna prepirka. A odgovor ovima što upućuju da idemo na pecanje, umesto da razglabamo o priboru, je da treba i jedno i drugo. Ako njima nije interesantna diskusija o priboru niko ih i ne tera da se uključuju u to. Uostalom da nije prakse ne bi ti ni padala na pamet teorija.

Što se tiče produžavanja ručice, tako je. Ako nisu zupčanici i podmazivanje kvalitetni brzo bi sahranio mašinicu.
Ali neke proizvođače baš briga. Važno je da ti se ručica u početku glatko okreće. A koliko će to da traje...? Doći ćeš da kupiš novu!
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

sasokone

Kod starih masinica, bar ove koje imam ja, zupcanici su dosta veci u odnos kucista i kapaciteta spulne. Kod novih masinica zupcanici su mikro i tu se gubi snaga, ista velicina masinice ali prenos slab zbog mikro delova. Imaju vise valjaka, kvalitetnije su izrade ali opet slabiji. Skoro uporedzivao dve moje masinice, obe su nove, isti prenos a manja masicica 1000 je jaca od velike 3000. Kod 1000 isto kuciste kao 3000, ali 1000 ima vece zupcanike nego 3000, i 1000 vuce varalice ko od sale a 3000 se muci. Kod 3000 veci rotor i spulna a telo isto kao 1000.

mouseattacker

 Slob, druze, upravo si dao odgovor na svako sledece pitanje.  :cheesy: Dakle, poenta ovog potrosackog drustva jeste upravo u tome da naprave da ti neka stvar rikne cim izadje iz garantnog roka. Tako je i sa masinicama. Ja sam kupio alcedo pride MSP3000 i posle 3-4 pecanja mi otpao lim sa unutrasnje strane spulne, sada se ne cuje nista kada spulna proklizi.  :rolleyes:
Sto se tice diskusije, zao mi je sto se nisam na faksu vise trudio da naucim iz masinskih elemenata, cisto da bih sada mogao da udjem u neke kompleksnije proracune.
Cinjenica je da je potrebna manja sila da se primeni ukoliko se poluga poveca i obrnuto.

php

Pre par godina i Daiwa i Shimano (x-ship) su povećali pogonske zupčanike, ispomerali pinione i time dobili bolji prenos, odnosno "jače mašinice". Okvirno, dobitak u prenosu iznosi 25%. Tako kažu i Daiwa i Shimano. Nas mogu da lažu, ali EFTTEX ne mogu.

E sad, 4.8 + 25% = 6. Dakle, onim mašinicama koje ste vrteli pre par godina sa 4.8:1 su sada ekvivalenti ove sa prenosom 6,0:1 ili tu negde.

Daiwa je otišla i korak dalje, pa je na neke mašinice sa prenosom 5,6:1 stavila dužu ručicu. Recimo, certate 3012H (5,6:1) ima 5mm dužu ručicu od 3000 i 3012 (4,8:1). Kad sabereš i oduzmeš, ručica je duza 10%, a prenos je povećan za 17% (sa 4,8 na 5,6), tako da verujem da nema velike razlike u naporu za ribolovca kad peca ovim mašinicama.

Ako bismo poredili stare mašinice sa novim u praksi za vuču voblera, glavinjara i slično, ne verujem da ribolovac oseća tu razliku ali ima bržu mašinicu. Čak verujem da novi certate 3012H (5,6:1) sa većim zupčanikom i dužom ručicom bolje vuče od starih 3000 i 3012 (4,8:1). A nekad smo se kleli u te stare mašinice...

Naravno, uvek ima situacija kad je potrebna što "jača" mašinica, zato je Shimano napravio twin power PG (4,4:1), a Daiwa ima i dalje 4,8:1.

Ako ste nekad džigovali štapom 2.7 ili kraćim s nekog keja kad je vodostaj nizak, onda znate koliko je važno brzo premotati i izvući džig glavu iz vode onih poslednjih par metara gde je kamen a iznad kamena vrlo malo vode.

slob

php,
U suštini tako je kako si i rekao. Drago mi je kad vidim da neko kapira ove stvari.
Mada X-ship nije 25% već 20% , ali nebitno. Za taj iznos je Shimano povećao stepen iskorišćenja snage ili smanjio gubitke snage u mehanizmu prenosa.
Iz formule za efikasnost (E = Rru/Ršp * 1/i  * stepen iskorišćenja), jasno se vidi da procenat promene prenosnog odnosa kao i stepena iskorišćenja, direktno proporcionalno utiču na efikasnost, samo u obrnutom smislu. Zato se može reći da ako smo povećali iskorišćenje za 20%, da bi efikasnost ostala ista, možemo za potpuno isti procenat da povećamo i prenosni odnos.
Dakle, baš kako si i rekao; ista efikasnost ali sada imamo za 20% ,,bržu" mašinicu.
Ili možemo da zadržimo isti prenos ali  uz 20% veću efikasnost.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

Teme sličnog naslova (10)