Borbena kočnica - fighting drag

Započeo pikeman, 29 Oktobar 2014, 20:41:44

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

mihabg

Ovo nisam probao... to ne znaci da od sad necu!
Hvala Vam na postovima , sad mi je koncept konacno jasan..
Kad sam prvi put citao o tome na komercijalnim stranama, mislio sam da se spdaju iz dosade sta jos da izmisle 
Sad ne mislim tako...jos samo da probam!

bolenbgd

Do ove godine sam I ja bio skeptik,ali sam kupio shimano sa borbenom I posle pola sezone  :thumbup:,narocito pri punjenju hranilice.

slob

Nikad nisam imao u rukama mašinicu sa borbenom kočnicom pa sam o njoj pročitao sve što je napisano na forumu. Ipak nije mi sve jasno.
Princip mi je jasan ali ne i svi detalji. Nadam se da će neko ko ima ovakvu mašinicu a i dobru volju htetei da mi objasni te detalje.
Ono što mislim da mi je jasno: dugme zadnje kočnice radi normalno kao i da nema borbene kočnice ako se njena ručica nalazi na srednjem-neutralnom položaju.
Pomeranjem ručice borbene kočnice u plus -pojačava se kočenje a u minus –slabi kočenje, u odnosu na ono što je postavljeno dugmetom zadnje kočnice.
Moje pitanje je:
Da li se ta ručica ponaša kao prekidač, tj. na jednu stranu uključi maksimum kočenja a na drugu stranu potpuno isključi kočenje, ili se koliko toliko ručica ponaša kao regulator. Odnosno  može da se reguliše veličina kočenja i u pravcu maksimuma ili minimuma. Sve to u kratkom hodu ručice, neprecizno ali zato brzo?
Ili, drrugim rečima; ako se kočnica, zadnjim dugmetom, reguliše od 0 do 10, i postavimo je na 7, da li borbenom kočnicom na jednu stranu regulišemo od 7 do 10 a na drugu stranu od 7 do 0, i da li se to radi postepeno (koliko to pri kratkom hodu može) ili jednostepeno (kao prekidač) ?
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

orka

Ta rucica se ponasa kao regulator,ali..Nisu sve borbene kocnice potpuno iste.,mislim princip rada i koriscenja je isti.,a postoje razlike u jacini i postepenosti zatezanja borbene u zavisnosti od proizvodjaca.Recimo kod ovih mojih shimanovih masinica postepenim pomeranjem borbene u desno sila kocenja se pomalo povecava da bi zatezanjem do kraja stigli do njenog maximuma u tom trenutku,a koji zavisi od toga kako smo podesili glavnu kocnicu..Pomeranjem borbene u levo dolazi do popustanja,ali ne tako velikog u odnosu na vec podesenu glavnu kocnicu u tom trenutku..
E sad., prilikom koriscenja odnosno ribolova, masinica tj borbena kocnica ne mora biti u neutralnom polozaju vec je mozemo podesiti zajedno sa glavnom da bude vise ili manje pomerena u desno tj zategnuta.,da bi prilikom borbe sa ribom imali veci hod za popustanje.. :ok:

slob

1. Da li borbenom kočnicom uvek imamo punu regulaciju, od 0 do max, bez ozira gde je glavna?

2. Ako smo glavnu podesili na 0, pri neutralnom položaju borbene, da li to znači da tada borbenom imamo regulaciju, samo u desno, od 0 pa do max?

3. Ako smo glavnu podesili na 5, pri nultom položaju borbene, da li onda borbenom u desno imamo kočenje od 5 do 10 a u levo od 5 do 0?

Malo je komplikovano.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

žex.rašeta

Biće nam bolje kada mi postanemo bolji ljudi!

orka

1. Nemamo punu regulaciju.,punu imamo samo sa glavnom kocnicom..

2.Da, imamo regulaciju samo u desno do maximuma borbene u tom trenutku u odnosu na glavnu,ali to nije konacni maximum glavne..Glavna je glavna.. :cheesy:

3.Ne,borbenom nikada ne mozemo potpuno zategnuti kocnicu ili je otpustiti.,to mozemo samo glavnom..
Jedna ispravka. Kada je glavna zategnuta do kraja onda mozemo borbenom pomeranjem u desno do njenog maximuma jos vise zategnuti kocnicu sto bi bio apsolutni maximum masinice..

slob

Hvala na potpuno jasnim odgovorima.
Znači borbena može samo u nekoj meri da doda ili oduzme jačinu kočenja.
I onda kako si već rekao, treba proceniti gde postaviti glavnu da bi mogao da uradiš borbenom ono što hoćeš a sve to zavisi i od modela mašinice odnosno proizvođača.
Znači najbolje je konkrektnu mašinicu dobro "ispipati". Ipak, većina stvari mi je sada mnogo jasnija.

žex.rašeta,
Hvala na linku, ali ja ne znam engleski. Sa tekstom bi se nekako i sanašao pomoću prevodioca ali govorna informacija...

"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

orka

Nije nista toliko komplikovano.,kada ti se takva masinica nadje u rukama lako ces videti sve njene varijante i mogucnosti vezane za sinhronizovano koriscenje glavne i borbene..
Samo ime borbena kaze da se ista koristi samo u borbi,tj kada je riba na stapu.,ali nisam siguran koliko je opravdano njeno postojanje i koriscenje..
Mislim da nista brze i lakse necu otpustiti ili zategnuti kocnicu sa borbenom nego sa glavnom(prednjom ili zadnjom svejedno)..Probao par puta u praksi.,ne videh neku pogodnost i svrsishodnost iste.

srdjanpn

A tek kad budes hteo da rasturis i podmazes masinu,dok to posle sve vratis,nastelujes,za mene sasvim nepotrebna novotarija.

laki22


srdjanpn

Naravno da nije istina,kad spakujes masinu i posaljes Rihteru ili u MG da ti podmazu.

laki22

jedina malo komplikovanija stvar je skinuti prsten sa zadnje kocnice. posle toga sve ide brzo i lako. i kocnica ostaje "sama" i izolovana, uopste se niti dira niti se ima potrebe dirati.

srdjanpn

Na kojoj to masinici ne treba dirati nista.

laki22


Teme sličnog naslova (10)