CSL - tekuća hrana dobijena iz kukuruza

Započeo vulp, 04 Januar 2011, 22:18:43

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Sax

I ja planiran taj uskoro da kupim,ok je cena...Jel mirise dosta jako na kvasac i alkohol kad si radio sa njim?

bigmaster

Nije mi mirisao toliko na kvasac vise na alkohol, ali ne preterano.
Tako dobar miris ima da mi je doslo da ga smiley048 smiley136, kakvi sarani...
Ima izrazito tamno braon boju, podsetilo me je na dark cokoladu i po mirisu. Posto sam ga dozirao spricem primetio sam i da je dosta gust.

krnjocib

Pošto sam se u poslu sretao sa alkoholnim vrenjem(pivo :smiley:) izneću moje mišljenje o tome kako firme prave CSL. Neko je ranije u postovoma napomenuo da mladi kukuruz drže u toploj ili u vrućoj vodi. To je tačno, ali mora se držati na određenoj temperaturi i određeno vreme. Prvo se kukuruz samelje i samo sa vodom drži se na temperaturi 42-45 stepeni oko  30 min(to je proces ukomljavanja). Zatim se diže temp.na 65 i drži oko 40 min.(maltozna pauza) Posle toga se drži na 75 stepeni 30 minuta(glavno ošećerenje).Sve ovo se radi da bi skrob iz kukuruza prešao u šećer.Posle ovoga treba tečnost odvojiti od čvrste materije(ljuske i ostalo baciti kokoškama, ima da polude :rolleyes:). Nakon toga se kuva nekoliko minuta. Posle kuvanja ostaviti da sve preostale čestice padnu na dno lonca i presuti tecnost u drugu posudu i ohladiti na 15 stepeni. Ubaciti kvasac i vrenje kreće. Za 4 dana na ovoj temperaturi kvasac će gotovo sve šećere pretvoriti u alkohol. Ako to ne želimo vrenje možemo prekinuti ranije hladjenjem na 0 do 1 stepena. E, sad dolazi najveći problem. Da bi smo dobili stabilnu tečnost koja se neće ukiseliti treba izdvojiti sav kvasac iz mase. To firme rade preko savremenih filtera koji ne propuste supstancu reda veličine nekoliko mikrona, pa tako da izdvoje 99,9999 kvasca iz tečnosti pa im je tečnost bistra. I na kraju šećer posebno prokuvaju i dodaju i dobija se CSL. Kad bi šećer dodavali ranije SCL ne bi bio sladak nego bi ga kvasac razbio u alkohol. Boja kupovnog CSL i dolazi od prokuvanog naknadno ubačenog šećera. Ukoliko sami pravite CSL naravno da ne možete izdvojiti sam kvasac pa jedino rešenje je nakon dodavanja skuvanog šećera odmah staviti na hlađenje i čuvati 0 stepeni.Time sprečavate da se zaostali kvasac hrni šećerima. Ko želi neka proba  :bye:.

bigmaster

Svaka cast na objasnjenju :thumbup:...
Ali mislim da je to suvise komplikovan posao za prosecnog ribolovca. Posto retko ko od nas potrosi vise od pola litre CSL-a, mislim da se za tu cenu stvarno ne isplati :no:.
Naravno, takmicari i ostali kome je pecanje vise od hobija, tu vec vredi razmisliti.
U svakom slucaju hvala kolega, lepo je znati da imamo na forumu nekog hemicara za buduce eksperimente smiley085

Raskoljnikov Jr.

 :clap2: Svaka čast na objašnjenju  smiley033

A pošto je ova zima zaista preduga nije isključeno da nećemo probati da se igramo malih hemičara  :takoje:

Goachild

Hvala krnjocibe to je pisalo na onim linkovima što sam pronašao na netu, delovalo je mnogo komplikovano za proizvodnju. Svi ti procesi i skalamerije  :smiley:


krnjocib

Ma i nije to toliko komplkovano,ko ima vremena može da proba. Šećer se može dodati i pre glavnog kuvanja ali ako ne želimo da kvasac pojede sav šećer onda ćemo vrenje ranije prekinuti sa hlađenjem, da bi dobili slatku tečnost. Možda je ova verzija i bolja jer će PH faktor opasti u celoj masi, a kad dodamo naknadno šećer diže se PH vrednost. Sutra kolega treba da mi donese SBS-ov SCL pa ću izmeriti koliki mu je PH. Opadanje PH vrednosti prilikom vrenja je normalna stvar (pre vrenja iznosi oko 5.5-6 a nakon vrenja 4-4.5) -a to šaranci i te kako osete kroz nozdrve  :takoje: Inače vrenje možemo raditi i na 10-12 stepeni ali će ono biti sporije. Ako budem imao vremena pokušaću ovo da uradim (ne obećavam)pa ću rezultate objaviti kao i slike  :bye:

Goachild


Zeljkoru

Ja probao onaj domaci recept sa pocetka teme i dobio kiselu ruznu tecnost od koje ne mozes ruke tri dana oprati.

Goachild

Zeljkoru pa zar nisi mogao da sačekaš malo barem do 6 str. :wink:
:cheesy:

Zeljkoru

A je.es ga,nisam. Al sam cutao dok ne vidim sta ce da ispadne :D

krnjocib

Bravo  :clap2: Zeljkoru, svaka čast na hrabrosti. U ranijim postovima sam izneo mišljenje o CSL ali posle male pretrage interneta ipak mislim da nema smisla pokušavati (ima ga za 600 dindži). Tehnologija proizvodnje CSL je ipak drugačija od onog mišljenja što sam izneo(ono ipak ima više veze sa proizvodnjom   smiley046 ).Možda treba razmišljati u drugom pravcu.Ono što je sigurno je da se proteini razgrađuju na aminokiseline prilikom ukomljavanja (to nam treba), a skrob na šećere prilikom ošećerenja(na temp 65 i 75 stepeni-i to nam treba). E, sad kako dalje... Mislim da ima smisla nešto pokušati ali ne sa ciljem da dobijemo identični CSL kao iz radnje nego neki svoj, možda i bolji od engleskih. To mislim iz razloga da ako uzmemo u obzir cenu uvoznog CSL-a pa sa nje skinemo porez, carine, zaradu naših distributera zaradu proizvođača ispada da je utrošak novca za prostu proizvodju CSL (sirovina, energija,gubici pri proizvodnji,...)vrlo nizak. Pozdrav svima  :bye:

bigmaster

Bas sam to gore spominjao, ne isplati se :rolleyes:...
Nego da se mi na tebe pouzdamo na neke druge eksperimente, nemoj da napustas forum slucajno  :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Teme sličnog naslova (10)

7489

Odgovora: 3054
Pregleda: 1099092

9174

Odgovora: 7
Pregleda: 7231

23581

Odgovora: 10
Pregleda: 7475

10056

Odgovora: 53
Pregleda: 40787

4069

Odgovora: 327
Pregleda: 154023

18085

Odgovora: 6
Pregleda: 3734

8123

Odgovora: 9
Pregleda: 7778