0d kukuruza do konoplje

Započeo Neski, 10 Jun 2009, 21:06:24

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Neski

0d kukuruza do konoplje

Leto je pravo vreme da se saranu ponude kukuruz, leblebija, kikiriki, pelete, konoplja...
Nece im odoleti, a vi cete uzivati u ribolovu




Da vidimo kako se pripremaju razne semenke, koje takode u ova doba godine mogu da se pokazu vrlo dobre. Objasnicu vam kako ih ja spremam.
Radi se o cetiri vrste zrna koje cesto koristim, a pocecemo sa starim kukuruz.To je jedan dobar,  jeftin mamak i ima (zavisno od vrste kukuruza) oko 10% proteina, vitamina B1 i ugljikohidrata. Sarandzije na rekama ga cesto koriste u velikim kolicinama za prihranu, cak ga mesaju sa raznim semenkama i boilama. Nema tog sarana koji ne bi probao kukuruz i koristim ga preko cele godine. Idealno je da zrno od kukuruza bude malo tvrdo, jer u suprotnom privlaci mnogo bele ribe.

Priprema : potopim kukuruz (veca zrna) u vodu 24 sata da malo omeksa, posle toga u serpu i na ringlu. Kada voda pocne da vri sacekam 40 minuta i na kraju sklonim posudu da se ohladi. Dok se kuva obratite paznju da vam kukuruz bude uvek pokriven sa dovoljno vode, a ako zatreba dodajte je. Posle toga mozete da ubacite secer u prahu (100g/kg) ili techni zasladzivac (5ml/kg), takode i neku aromu. Sto se mene tice, vise ga volim u njegovom prirodnom mirisu i samo mu dodam secer u prahu i ostavim ga nekoliko dana da se ukiseli.




Drugo zrno, takode dobro, ali o kome se retko prica (mozda zbog toga sto nije dovoljno skupo), zove se leblebija. Leblebija je visokovredna namirnica, a njeno je seme slicno semenu soje ili susenom zrnu graska i svetlosmede je boje. Kuvano zrno sadrzi  21% proteini, 65% ugljenih hidrata, 13,8% biljnog ulja i manji procenat celuloze i minerala. Moze se naci i u konzervi, spremno za upotrebu, ali je cesto mekano tako da se ne drzi dugo na dlaci. Zato kupujem osuseno zrno tako da mogu odrediti (kuvanjem) odgovarajuci stepen tvrdoce.

Priprema : potopim leblebiju  u vodu 12 sati da nabubri  i posle toga isti pristup kao i za kukuruza, jedino mu skracujem vreme kuvanja na 15 minuta. Zrno koje cete da koristite na dlaci, moze da se skuva i za krace vreme (oko 6 minuta). Isto kao i kod kukuruz mozete posle kuvanje da dodate neku aromu i zasladzivac.
Pojedine dunavske sarandzije ga cesto koriste na dlaci u kombinaciji sa kukuruzom i hranilicom punom kacamakom.






Onaj ko nije probao kikiriki ne zna koliko je to seme primamljivo. Smatram da se isto tako desava i sa saranima. Kada ga "brka " jednom proba, posle nikako da se zaustavi. Masno seme kao sto je kikiriki je vrlo dobar izbor za letnji period, posto vrlo lako ispusta i siri u vodi veliki procenat ulja (34 - 54%), ali je i bogat izvor proteina (22 - 32%). Znaci, vrlo dobar mamak koji treba cesto koristiti, pogotovo kada su visoke temperature vode. Ja ga upotrebljavam leti, cak skoro uvek i sa pva kesicom ili mrezicom u koju stavljam konoplje i kikiriki, naravno osuseni (posle kuvanja). Mrezica ili Kesica ce se nakon odredenog vremena rastopiti u vodi u neposrednoj blizini udice sa mamcem.

Priprema : potopim kikiriki 8 sati u vodu i posle ga prokuvam 15 do 20 minuta. Ne preporucujem vise zbog toga sto ce mnogo da omeksa pa, ako ga stavite na dlaku i zabacite, moze vrlo lako da otpadne. Kikiriki moze da se ostavi dva do tri dana u vodi, a posle toga u kesise i u zamrzivac.





Jos jedno zrno, malo ali vrlo atraktivno, takode neodoljivo privlaci sarana : rec je o konoplji.                                                                                          
Konoplja je jednogodisnja biljka cije seme sadrzi oko 22% proteina (veoma svarljivih). Konopljin protein sadrzi svih 8 escencijalnih amino kiselina i to u superiornijem odnosu od bilo koje druge biljke. Ima veliki procenat biljnog ulja u sebi i kao kikiriki vrlo lako se leti ispusta i siri u vodi. Konoplja kao prihrana je dobar nacin da se riba okupi na jednom mestu i zadrzi duze vreme. Privlaci prvo skoro uvek razne bele ribe, ali kad saran oseti prihranu i vidi jato okupljeno oko nje, brzo ce i on doci. Ja je leti koristim u velikoj kolicini na pojedinim mestima na Seni, blizu obale.

Priprema : potopim konoplju 12 sata u vodu, nakon toga je prokuvam 15 minuta i kasnije (kada se ohladi) moze da se upotrebi.



Konoplja, kikiriki, leblebija - pripremljeni (gorni red) i sirovi.


Dobra prihrana za toplu vodu su i pelete na bazi ribljeg brasna. Nakon raspadanja u vodi njene uljne komponente ce se kretati (kao i kod masnih semena)od dna prema povrsini vode. Takode moze da privuce sarana (do mamka) koji "patrolira" prema srednjem ili gornjom sloju vode. Pelete se mogu koristiti i kao mamac montiran na dlaku s tim sto treba koristiti pelete veceg precnika.
Ako zelite dugo da pecate na istoj vodi, mozete da koristite boilu koja zadrzava hranljive sastojke u onoj meri u kojoj je to pogodno za ishranu sarana. Boili moze takode da se upotrebi u kombinaciji sa bilo kojom od gore navedenih semenki, kao prihranu ili kao "koktel" mamak. Na primer : pola boili, jedno zrno od kukuruza i zrno od kikirikija.

O koriscenju vrste semenke odlucuje situacija i mesto gde pecamo. Sa dobrom procenom ribljeg fonda mozemo naci odgovarajuci mamak kao i taktiku prihrane.Gotovo je nemoguce zamisliti saranski ribolov leti bez njihove upotrebe.




dragan


Panonski Mornar

Neski nemam riječi sve hvale :ok:
Kada sklopim oči nebom naiđu lađe,
zvona, lavež, komšijske svađe, miris svežeg oranja.
Ali kada svane vetri s reke zacvile. Znam, to tuže vodene vile, Dunav sedef odranja. Đ Balašević

baćko

Ja sam već dao  komentar ali mislim da nije na odmet da te opet pohvalim  sa jednim vidi se da koristiš prave pristupe pecanju šarana,(to inače važi i za ostale vrste riba) samo se tako postaje vrhunski majstor, još jednom sve pohvale. Ćao :bye: smiley001

Goachild

Pozdrav Neski
Imam jedno pitanje šta je u zelenoj kofi na prvoj slici (okruglo i žuto) ?

Neski

Pozdrav Goachild  :wink:

To okruglo i zuto je boili.
ps. hvala drugari  :wink:

pikeman



baracuda

Neski, kad su te iskusne kolege ovoliko nahvaliile onda ja nemam sta drugo da kazem nego: BRAVO MAJSTORE  :tongue:

Role

Ostavio sam suhu konoplju u vodu da malo nabubri pa ću je skuhat al umjesto da je skuham nakon 24 sata uz kojekakve obaveze zaboravio sam na nju i danas je izvadio nakon 10-ak dana iz tegle a ono smrdi koda je nešta umrlo upodrumu,kuhao sam je u tri vode i još uvjek se osjeti smrad. Da li to valja ćemu ili najbolje da je bacim pa kupim i kuham novu. Hvala iskusnijima Vukovima na informaciji! ( Sreća pa mi žena u Splitu u svatovima,smrdi cijela kuća,dobio bi momentalnu rastavu braka)
Rodio sam se da pecam, a potjerali su me da radim!

Hemingway

Slobodno mozes baciti ..dobio si kontraefekat sa tim kiseljenjem zbog duzine vremena (huuuh !! 10 dana -dobro je pa nisu zatvorili ti cestu pored kuce  :lol:..
kupi drugu i nek nabubri za 24 sata posle toga kuhaj 1,5 sat i kad pusti bijele klice iz zrna gotovo je ...cijelo vrijeme drzis ih pokrivene sa vodom dok se kuhaju ne previse pola cm iznad konoplje...i tu vodu neprosipati nego u prihranu ostalu zamijesas tako da dobije dodatnu aromu ...ili sebi ostavi tu tecnost u nekoj posudi pa u tu istu natopis mamke kao u Dip ... :bye:
,,Starac i more"
,,Dunav mi u Venama "
"Zamislite koja bi tisina nastala kada bi ljudi govorili samo o onome sto znaju." - Karel Capek

Košava

CitatNeski ::
Radi se o cetiri vrste zrna koje cesto koristim, a pocecemo sa starim kukuruz.To je jedan dobar,  jeftin mamak i ima (zavisno od vrste kukuruza) oko 10% proteina, vitamina B1 i ugljikohidrata. Sarandzije na rekama ga cesto koriste u velikim kolicinama za prihranu, cak ga mesaju sa raznim semenkama i boilama. Nema tog sarana koji ne bi probao kukuruz i koristim ga preko cele godine. Idealno je da zrno od kukuruza bude malo tvrdo, jer u suprotnom privlaci mnogo bele ribe.

Priprema : potopim kukuruz (veca zrna) u vodu 24 sata da malo omeksa, posle toga u serpu i na ringlu. Kada voda pocne da vri sacekam 40 minuta i na kraju sklonim posudu da se ohladi. Dok se kuva obratite paznju da vam kukuruz bude uvek pokriven sa dovoljno vode, a ako zatreba dodajte je. Posle toga mozete da ubacite secer u prahu (100g/kg) ili techni zasladzivac (5ml/kg), takode i neku aromu. Sto se mene tice, vise ga volim u njegovom prirodnom mirisu i samo mu dodam secer u prahu i ostavim ga nekoliko dana da se ukiseli.

Svaka cast za tekst  :clap2: :clap2: :clap2: i ja jedino to priznam kao hranu za sarana  pecam iskljucivo na taj nacin i spremam unazad 20 godina uvek isto upravo kao sto si napisao ,aromu ne ubacujem ni zasladjivac sve prirodno . smiley033

damjan

efikasna primama,za reku. :wink:
stari kuvani kukuruz,seckani mladi porenjaci,kuvano zito i konoplja.stari kukuruz zito i konoplja zajedno kuvani,porenjaci dodavani posle.
nacin prihrane,pomesano sa zemljom i fiderom(dubinskom hranom),ili samo sa dubinskom hranom,bez zemlje,kako hocete.
ja pre pecanja bacam sa dubiskom hranom,a posle pecanja sa zemljom.








srdjan72

Bez prve slike i da su na tanjiru kao da je slikano u poslasticarnici.Pa kako da ne budu uspesne?  :tongue:
BOZE,daj mi da jednom u zivotu upecam VEEELIKU ribu da ne moram ceo zivot da lazem!

stefany

Po meni zemlja(krticnjak pa prosejano) obavezno.
Kada riba legne na hranu umesanu sa zemljom mora da je odvaja od zemlje i mnogo duze se zadrzava na hranjenom mestu.

srdjan72

Krticnjak ili zutara skoro da je svejedno al skoro.Prednost dajem zutoj zemlji,ali obavezno u zemlji.
Sto se tice teme smatram da je raznovrsna ponuda velika prednost u odnosu na jednolicnu prihranu.Kukuruz obavezan a ostalo po izboru a licno dajem drugo mesto jecmu(tritikale)goli jecam,psenica itd.Neznam za tigrov orah i sl. jer nemam iskustva sa tim posto je malo poskupa akcija.  smiley033 
BOZE,daj mi da jednom u zivotu upecam VEEELIKU ribu da ne moram ceo zivot da lazem!

Teme sličnog naslova (6)