Tanjirača

Započeo DejoJe, 28 Jun 2010, 18:57:03

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

nenadovic_n

Zdravo svima! Nigde ne nađoh opširniju temu o tanjiračama, pa rekoh ovo je pravo mesto za moje pitanje.

Naime, treba da pazarim ili roštilj ili tanjiraču, do recimo 3-4000 dinara. Više bi se spremalo roštilj meso, kobasice, krmenadle, bifteci i slično nego sama riba. Biće tu i krompirića, malo kuvanja i propržavanja pa mislim da bi tanjirača bila bolji izbor. Šta vi mislite?

Ukoliko je izbor tanjirača, koju bi valjalo pazariti, gusana ili prohrom? Šta je vaš savet?

komša015

Prohrom za tanjiraču.. ali roštilj kao roštilj je rešetka na ćumuru.

mihabg

Da , rostilj ide uz cumur i restku, ali tanjiraca svasta moze isto...
Pogotovo da kontrolises sta i koliko hoces da ispeces. Tu resetka moze samo da sanja umakanje i izvlacenje... a sam cumur i nije neki zdrav efekat.  Mozes da ga dobijes i zacinima i hemijom ako zelis.
Tanjiraca koja ima prevelik nagib ne moze to, a ona premala koja izgleda ko tanjir ne moze svasta.
Zlatna sredina, sto se kaze , uvek najbolji drug.
Znaci , ona srednje velicine je meni "all-around" alat , i za svasta ponesto.



slob

Mislim da ni  prohromska a ni gusana tanjirača nisu najbolje rešenje. Prohromska zato što je ovaj materijal loš provodnik toplote a gus je opet previše šupljikav i zato se ne može dobro oprati.
Izgleda da je ipak najbolje rešenje čelik, što se najčešće i koristi. On dobro provodi toplotu, a i dobar je akumulator toplote, što je bitno prilikom ubacivanja hladnih namernica, da temperatura ne bi opala naglo. A dobro se i pere jer ima prilično gustu strukturu.
Ne razumem se baš u vrste čelika ali znam recimo da postoje šerpe od prohroma napravljene od dvostrukog prohromskog lima gde se između slojeva nalazi karbonski čelik. On treba da ublaži loše osobine prohroma u smislu provođenja toplote.
Prohrom ipak ima jednu veoma dobru osobinu, zbog kojeg se upotrebljava za izradu kuvarskog posuđa, a to je njegova velika gustina koja obezbeđuje da se ništa ne zavlači u strukturu pa se lako pere, a i prilično je otporan na razne kiseline iz hrane.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

DakiNS

Skoro urađeno , pivsko bure  i kotlić i talandara . Talandara dovoljno pitka da ne troši mnogo ulja ili masti a opet dovoljno duboka da se ne bi zalili sa vrelom masnoćom . Namerno ostavljen donji prsten radi koncentrovanja toplote.

Kada budem lovio u večnim lovištima loviću sa Bretonom.

paradizo

Baš lepo izgledaju,šteta je to ogaraviti :wink:
Ponekad mi je malo dosta.A ponekad mi je dosta malo

nenadovic_n

Videh u oglasima da neko pravi tanjirače od pravog diska poljoprivredne mašine tanjirače, čini mi se kao najbolje rešenje.

Kog je nagiba tj. koja je dubina vaše tanjirače?

laki22

Nikad gore nisam pekao i kuvao nego u tim buradima. Toplota treba da se siri kroz zidove materijala u svim pravcima a ovo nikako ne radi to. Pravu tanjiracu, skinutu sa polk masine nista ne moze zameniti. Jednostavno nije isto pecenje na njoj i necemu debelom 1.5mm ili koliko

Batica

Ja sam dobio teflonsku tanjracu ali nikako da je oprobam. Uvek se latim rostilja.

Poslato sa ANE-LX1 uz pomoć Tapatoka


DuleN

Citat: laki22 poslato 12 Mart 2019, 16:50:37
Nikad gore nisam pekao i kuvao nego u tim buradima. Toplota treba da se siri kroz zidove materijala u svim pravcima a ovo nikako ne radi to. Pravu tanjiracu, skinutu sa polk masine nista ne moze zameniti. Jednostavno nije isto pecenje na njoj i necemu debelom 1.5mm ili koliko
U potpunosti se slazem sa tobom Laki22 !
Promenio sam ne znam koliko tanjiraca, od prohroma, gusa, bakra,....i vratio se na naj obicniju od 1300 dinara, koja vrsi posao da bolje ne moze biti....

Majdan

Imam sigurno 10 godina tanjiracu od diska sa poljoprivredne masine, nikakvih problema nema , uglavnom sluzi za ribu, krompir i krilca i za tu namenu nema bolje,  ostalo pecem na rostilju.
Posle svakog pecenja prospem ulje ili mast nalijem vodu i vratim na vatru 10 min , posle toga je samo prebisem ubrusom i spremna je za sledeci put.

marina1983

Ta mast se ne pere do sledeceg koriscenja  to je cuva od rdje i korozije.

Majdan

Tako je koristim 10 godina nigde nije zardjala, samo vrucom vodom i ne mozes skinuti mast skroz. Kad ostavim mast u njoj za nedelju dana imam koloniju miseva u njoj  :cheesy:

komša015

Pravi tanjir ( od tanjirače ) je po kvalitetu čelika negde na pola puta do prohroma, zbog toga i nema nekog posebnog problema sa oksidacijom i održavanjem.
Al' kada vidim one pravljene od "crnog lima", muka me uhvati.

VladimirR

Bilo je bas ukusno






Koji sam ja baksuz, da dobijem ulogu da glumim u pornićima, glumio bih ong muža što ide na posao!