Peka, sač...

Započeo Bigash, 05 Decembar 2008, 11:23:43

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Nebo

Evo ovako,

Pere se toplom vodom sa dodatkom sode bikarbone i/ili sircetom. Pre prve upotrebe dobro zamastiti posudu svinjskom masti, a moze i jos jednom posle toga.
Ovo je proizvodjac



I nisam ja Rodni, mada licimo, ja sam Bojsi  :lol:
Ko jamu drugom kopa ne čini proleće

DuleN

Ufffff... Povodom pranja grncarije, moram da napisem par redova:
Roden sam nekih davnih godina u Pranjanima ispod Ravne Gore i sa par meseci sam bio ostavljen kod dede i babe, gde sam rastao i porastao.
Deda mi je izmedju ostalog bio i seoski kasapin i pecenjar, kad je trebalo, a trebalo je cesto...
Prva secanja me vode do furune od cigle, peke, crepulje i ogromnog glinenog lonca za svadbarski kupus i procedura za njihovo pranje, jer moj deda nikada nije hteo da ispece sledece prase ili skuva sledeci kupus, a da grncarija nije oprana...
Tih davnih godina pranje se radilo sa dve tri sake izgorelog pepela i toliko sitnog peska sa potoka, pa trljaj.... Posle se pojavio VIM... Jao olaksanja... Posle tecni deterdzenti...
Prane su peka, lonac i crepulja sa cim se stiglo, al su uvek bili cisti!
Iako pisem o grncariji iz 1930-1935 godine, posle svih tih godina sve to je jos uvek u zivotu i upotrebljivo... Lonac i crepulja su tu kod mene u Sremu, a peka ceka u selu neke bolje dane, da napravim furunu u koju moze da stane i da produzi sa svojom namenom...
Eto, ja toliko...

marina1983

Mermer valja odrzavati a da ne bi upijao vodu potrebno ga je povremeno mazati lanenim uljem .

laki22

te iz zlakuse imam i ja i uopste mi ne upija niti mirise niti ista. prvo kuvanje tj tretman sa masćom je krucijalan, posle mozes kako oces. oprao sam jednom iz navike i deterdzentom, nije upilo kao ni jelo koje ostane u frizideru 2-3 dana od kuvanja. isto tako sam nekad stavio odmah na 180 stepeni u rernu, ne postujuci preporuke da ide prvo sat vremena na 100 pa posle na 180 i opet se nista nije desilo. sto ne znaci da nece, jelte. ali sve u svemu, meni je to vrh, sad za sarmu i ostala mesna jela tj krtine

mihabg

ma sjajan sud, a klopa iz njega jos sladja

pikeman



Sax

Auu...ne valja nista.... :cheesy: :cheesy: :wink:

anubisgrau

Citat: DuleN poslato 06 Januar 2021, 16:38:14
Imam peku za pecenje prasica, od pokojnog dede. Ko zna kada je pravljena. Naj verovatnije negde oko 1900. Par puta sam zaboravio vodu u njoj i nista. Kolko sipam toliko stoji, osim ono sto ispari. Nista ne popija i nema nikakve poroznosti.
može li slika te dedine peke? ima li poklopac ili je otvorena, ako je ovo drugo onda je za pečenje u staroj furuni na drva. ima toga i danas da se kupi u zlakusama, zove se pržulja.

Citat: Gremlin poslato 06 Januar 2021, 08:32:59

A i cene su smešne, pa i ako ga polomiš, nije neka velika šteta.


Ako nije tajna da li su ovo aktuelne cene? Čini mi se da je ovo baš jeftino i da su mnogo koji prodaju po Beogradu uzleteli sa cenama.

Da se uključim u priču o održavanju.

S obzirom da mi je vikendica na moru i da mi je tamo slaba kuhinja odlučio sam da se fokusiram na pečenje napolju, odlučio sam se za glineno posuđe zbog slanog vazduha koji obavezno stvara rđu na gvozdenim posudama.

I nisam pogrešio jer se sa grnčarijom lako radi ako se ispoštuju elementarna pravila koja su ovde već pisana, pre svega početna impregnacija.

Imam 4 sača različitih veličina i namena, neki su za meso, drugi su za morsku hranu (hobotnica, riba) jer se ispostavilo da se konzervativnim pranjem koje jedino ima smisla ne može apsolutno ukloniti miris. Perem samo vodom i sodom bikarbonom. Kada mi nešto zagori ili ne mogu da skine sunđerom, koristim kuhinjsku žicu, ako ne ide ni tako onda uzmem čeličnu četku (100 dinara na buvljaku), onu gustu koja nije previše agresivna, ili šmirgl papir - što mi je preporučeno od strane jednog od najboljih proizvođača u Srbiji. Tom prilikom se zaista skine par mikrona gline pa je potrebno ponoviti postupak impregnacije mašću ili uljem (nisam radio sa kukuruznim brašnom) i to je to. Praktično je nemoguće uništiti ga.

Zemljane posude nam je bog (u koga ne verujem) lično poslao da očuvamo svoje korene i veze sa predacima. Nema boljeg načina za spremanje hrane, svašta sam probao, od mesa preko hobotnice do prebranca i sarme, sve je izuzetno i mnogo bolje nego u bilo kom šporetu.

Nedavno sam pozajmio prijatelju najveći sač koji imam, za 20 osoba, i kreten je uspeo da mu polomi poklopac jer se zainatio da radi nešto što se ne radi, da iskopa rupu u zemlji i zatrpa ga žarom. Sreća da sam kod proizvođača kupio ko zna koliko sačeva i podelio na poklon u mom selu, pa su mi dali novi poklopac za 1,000 dinara tako da ću nastaviti da ga koristim.

Naravoučenije - žena i sač se nikome ne pozajmljuju!

smiley033

Gremlin

Ovo ti je Mileta Lazić, jedan od najboljih majstora za grnčariju u Zlakusi...šalje i brzom poštom.
Meni je napravio par posuda po datim merama, da mogu da stanu i u rernu i sve su odlične.
Kvalitet top, a za cene ne znam da li su se menjale.
U svakom slučaju, vrede svaku paru.

https://www.facebook.com/grncarija.l.zlakusa/posts/d41d8cd9/1133316193471354/

:wink:

anubisgrau

Hvala najlepše! Impresivna grnčarija, naročito ona pržulja od metar!

Dugujem moje nedavne radove:




(ovo je pre pečenja hobotnice, prethodno skuvane. 3.5kg žive mere - čudno da nemam sliku ispečene)

Par dana pre toga smo kod komšije potpalili vatru za svinjske kolenice










srda83

Šta vam je ljudi za hobotnicama?

Gremlin

Ovako spremljena hobotnica je rapsodija ukusa...bravo za majstora.

:tongue:

anubisgrau

da pomenemo majstore, sac levo milic novica, sac-zvono sunjevaric vaso i dana
zlakuse svi troje, perfektni

žex.rašeta

 smiley033

Citat: Gremlin poslato 27 Mart 2021, 19:09:50
Ovako spremljena hobotnica je rapsodija ukusa...bravo za majstora.

:tongue:

Ovo je stvarno za pamćenje još ako je znalac  momački smiley080 hobu....
Na moru za mene  nema dalje :wink:
:bye:
Biće nam bolje kada mi postanemo bolji ljudi!

anubisgrau

kupujem hobu uvek u ribarskoj radnji gde je bila zamrznuta. to je ključ da ne morate da omlaćujete hobotnicu o stenu, što mi je divljaštvo posebne vrste. hobotnica je jedno od najplemenitijih i najinteligentnijih morskih bića.

probao sam sve vrste prethodne pripreme hobotnice što za salatu što za sač i na kraju sam došao do najboljeg. hoba se stavi u lonac sa poklopcem koji dobro dihtuje, u lonac se ne stavlja voda, samo hobotnica. ja igrom slučaja kuvam na indukciji ali je isto bez obzira na to da li je normalna ringla, staklokeramicka ploca, indukcija ili plin. naime vatra treba da bude umerena, nipošto jaka. hobotnica ce pustiti vodu, prakticno more. posle 10-tak minuta okrenite hobotnicu tako da deo koji je bio blize ringli i koji se prakticno skuvao bude okrenut spolja a ka grejnoj površini bude deo koji je nekuvan. u roku od 20-30 minuta hobotnica ce biti perfektno spremna za dalju obradu. da li je kuvano proveravate sa oštrim manjim kuhinjskim nožem - ako lagano ulazi, hoba je kuvana.

ova na slici u sacu je bila isecena na krake pre kuvanja zbog svoje velicine od oko 3.5kg. mislio sam da ce mi trebati citava vecnost da omeksa a lakse se skuvala od mnogo manjih - obicno radim sa hobom od 1.2 do 1.5 kg i do sada su mi ispadale žilavije od ove.

Teme sličnog naslova (6)