Nosara (šljivar) na prirodne mamce

Započeo Pecaros, 16 Novembar 2011, 11:46:43

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

orka

Naravno da moze,to su dve jako slicne ribe,kako po izgledu tako i po ponasanju.,jelovnik im je slican,i cesto se nalaze na istim mestima,tako da sve sto vazi za skobalja,moze se vise-manje preslikati i za sljivara..

Nemanja85

Ne bih ti preporucivao da se mlatis sa pecanjem sljivara na Nisavi jer ga nema, tj udje malo u prolece i onda nestane, tj vrati se u Moravu. Na J. Moravi je vec druga stvar, tamo mozes da ga ciljano pecas. Kao i za skobalja koristi primamu na bazi sira, ili jednostavno hleb i crvi zavrsavaju ekstra posao.

Svenko

Na rijeci Bosni ga obično pecamo na ampule. Javlja se obično na crvića tokom noći. Kači se jedan crvić kao čarapa a drugi kod samih očiju.... Nadolazak vode ili oblačno vrijeme ga pokreće na dnevnu aktivnost i tada uzima i po danu. Dno na kojem ga lovimo je obično veoma duboko preko 2,5 m i prekriveno sitnim pijeskom. Tok rijeke je obično na takvim mjestima usporen. Primjerci se kreću od 100ak grama pa naviše. Prije par godina je bilo primjeraka koji su bili preko kilograma, žute boje na stomaku i crnim pirgama...Kad je u pitanju prihrana ove ribe...On obožava sitnu bijelu pšenicu, umješanu sa starim hlje.om i malo crvića...Kuglice pravimo max veličine mandarine sa sitnim kamenčićima i uvijek okrugle...jer voli da ih čačka i prevrće. Uvijek bacamo veću količinu sitnih kuglica što bliže obali da se pokrije malo veća površina na dnu. Jer šljivar je jatna riba i uzima tačno na krmi..ni gore ni dole ni dalje ni bliže već tačno na nakrmi...i ako se baci dalje nego što treba ili bliže,,ili uzvodnije....tj nešto zezne ulovi su tanki....znači što bliže obali ga tražiti gdje voda nije brza i gdje je dno pjeskovito sa većom dubinom nego obično..znači u kanalima i uvalama...Obično zahteva  lagano kočenje plovka na krmi...tako da nakrmu baciti malo nizvodno da bi se plovak mogao iskontrolisati na toj poziciji i zaustaviti.....Koristiti što osetljiviji pribor i udice sa debljim tijelom jer Šljivar ima veoma mekana usta i lako se na kontri gubi krupan šljivar zbog tanke udice ili krutog štapa..Grizovi su veoma česti i nema fulanja. Koristim plovke duguljastog oblika...Eto toliko od mene. Možda nekome pomogne smiley033
Bistro

Harry_59

Svenkov post-100% recept za ove ribe :ok:

Amater84

Volim da pecam, a teraju me da radim!

Draško

Nosara uglavnom reaguje na primamu za škobalja, uz moje iskustvo, što više crvića u primami, to poslije jače napada. Inače veoma jak borac, komadi preko 700g pružaju na bolonjezeima odličan doživljaj.

Batica

Sljivara pecam od neke 7-8god. Uglavnom leti kada batalim varalicarenje zbog vrucina.
Pecam ga najvise pred sam mrak i do kasno u mrak, ako je mesto osvetljeno. Lovim ga petljasima od 7m, najlon 0,14-0,12mm i podvezi 0,10mm-0,12mm. Uglavnom lovim na crvice, dva do tri maksimum. Udica 16-15.
Hranu koju koristim i dobro pokazal Van den eyden basic mix sa dodacima za skobalja ili deveriku. Obavezno zemlja, crvi i jako dobro mi se pokazala larve od crva. Ako se javlja i deverika dodajem i hleb. Obican kupovni, ne hleb za prihranu i pecanje. Domaci su bolji, vise aditiva i ostale hemikalije stavljau, uzas ali tacno.
Dobar borac i jako ukusna riba. Od bele ribe meni najsladja. Najveceg koj sam upecao tezio je 800g. Uglavnom na mestima gde pecam sljivara dodje i saran e onda krece bal. Petljas 7m i saran 1,5-2kg je prava uzivancina.
   

laki22


Batica

Kada crvi se ucaure. Lose napisap
Dobro izmesas sa hranom, probas i malo da ih izlomis dok mesas. Odlicna primama pogotovo za sarana. Jednom upecao pet sarana ne velikihih oko 1kg kada sam ih cistio bili su puni caura.

laki22

caure se prvo bace u neku posudu sa vodom da se vide koja pluta a koja ne. zatim se te caure dodaju u hranu ali ja ih ne gnjecim, jer bas taj POP efekat treba da se sacuva, ribe obozavaju da ih krckaju.

englezi imaju razne strategije koje ukljucuju samo prihranu sa kasterima ili samo sa konopljom itd, ali je to druga tema

Batica

Nema potrebe sa kastere bacas u posudu i komplikujes. Ja ubacim u hranu dobro izmesam i udri.
Najbitnije stalna priharana, svaki dan. Posle moze i malo dete da peca kada pridje riba.
Imamo mesta koja prihranjujemo celo leto. Mada ove godine ako bude ovakav vodostaj nema nista od pecanja bele.

mihabg

Batica: ima ima...ja sam je uništio prošle godine u obali na visokom vodostaju... Šljivari , skobalj i mrena na par metara od obale.  Visok vodostaj , preliva...a riba u obali, i kad bacis hranu nema gde da ode

Batica

Ja ga pecam u Donjem Milanovcu i tamo je nizak vidostaj, kada je u BG veliki.
Prosle godine slabo se javljao, uglavnom su se javljali sarani, bar da su 1-2kg nego sve mrcine. Za vece imas i po 4-5 kidanja. Spakujes se i ides kuci. A kada uzmes bolonjez i malo jaci pribor nece da pipne.

mihabg

Da , tu si u pravu tamo je skroz drugacije. Znam, pecao sam dole... Kad je kod nas visoka voda, a dole puste branu i udje u korito Dunav za dan se pomeri metar vodostaj na dole... Teska prica da uhvatis ritam zaista ! Ali bogato ribom i dalje to stoji

alex_vzd

Nije rijedak slučaj da se škobalj(skobalj, podust) zamijeni sa nosarom(gubičasta deverika, šljivar) i obrnuto. Po meni..jedan od boljih načina za raspoznavanje ovih dviju vrsta, jest oblik usta.

Škobalj(skobalj, podust) lat.Chondrostoma nasus



Nosara(gubičasta deverika, šljivar..) lat.Vimba Vimba



Spojene poruke: 16 Novembar 2017, 20:34:09

Što se tiče lova bijele ribi na Dravi kod Varaždina..nosara je uvjerljivo na prvom mjestu. Dok ostale vrste pomalo(neke puno više) posustaju nje ima još uvijek.
Najviše i najbolje se lovi na plovak..direktašem, bolonjezom ali i na fider metodu, kako na "method" tako in kavezne i srodne hranilice.
Meni lično, bolje je išlo na kavezne. Od mamaca, br.1 su crvi tj. larve mesne muhe. Kod lova na plovak hoće i na pahulju. Radi i sitna glista a ponekad i šećerac. Meni se je znala zaletjeti i na sir  :takoje:

Moja najveća ulovljena nosara bila je cca 1,2kg ulovljena prije dvije godine  fider načinom na 3 crva. Lovljeni su komadi i bliže 3kg. Ove godine, početkom 9mj.  kolega je digao mamaru od cca 2,5kg.

Teme sličnog naslova (10)