Umbra (Umbra krameri)

Započeo pikeman, 03 Novembar 2024, 11:20:18

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

pikeman

Umbra, mrguda, crnka, rapa ili crna umbra (lat. Umbra krameri) je slatkovodna riba iz porodice crnki (Umbridae). Ovu vrstu još je Josif Pančić krajem pretprošlog veka našao u rezervatu Zasavica.[3] Mada zastupljena u vodama širom Evrope, smatra se retkom i ugroženom vrstom.


Opis i građa

Mrguda ima leđna peraja koja počinju iod polovine tela. Leđna peraja ima više od 14 šipkica. Šipkice leđnog peraja su gotovo jednake dužine. Glava je relativno dugačka u odnosu na telo. Zubi postoje samo u donjoj vilici, sitni su i brojni, a poređani su u 3 – 4 reda i okrenuti ka unutra. Po gornjoj vilici i jeziku nema zuba. Leđa su tamna ili tamnocrvena. Po telu mrgude se nalaze tamne pege. Na leđnoj i repnoj peraji nalaze se tamne pege koje su poređane u jednom redu. Duž gornje polovine tela proteže se svetložuta pruga.

Stanište

Živi u stajaćim i sporo tekućim vodama, gde su uslovi za život drugih vrsta dosta nepovoljni. Dobro podnosi nedostatak kiseonika u vodi, jer za disanje koristi riblji mehur uzimajući atmosferski vazduh sa površine vode. Može izdržati na vlažnom mestu i do 10 sati bez vode. Pri opasnosti od isušenja, zakopava se u dno.

Rasprostranjenje

Mrguda izvorno dolazi iz sliva Dnjestra, Pruda i Dunava ali je, iako je ubačena u sve vode, opstala samo u nekim a predstavnici ovog roda mogu se smatrati retkim vrstama koje izumiru.

Autohtona je u Austriji, Bosni i Hercegovini, Bugarskoj, Hrvatskoj, Češkoj, Mađarskoj, Moldaviji, Rumuniji, Srbiji, Crnoj Gori, Slovačkoj, Sloveniji i Ukrajini. Mrguda predstavlja subendemitet Dunavskog basena.

Stepen zaštite u Srbiji

Mrguda je prirodna retkost i smatralo se da u Srbiji živi samo u Zasavici - rečici koja je duga 33 kilometra, a teče severnom Mačvom i južnom Vojvodinom. U Srbiji živi i u Bakrenom Batru, Lugomiru i u rezervatu Kraljevac i trajno je zaštićena kao prirodna retkost 1993. godine (Službeni glasnik Republike Srbije broj 50/93).

Razmnožavanje

Mresti se u proleće od aprila do maja. Ikru ženka polaže na priobalnim poplavljenim terenima među vodenim biljkama. Jaja ženke odlažu u gnezda koje sve vreme brižljivo čuvaju. U vreme mresta, kod mužjaka se podrepna peraja postaje sivozelenkaste boje. Polna zrelost se postiže u drugoj godini.

Izvor: Vikipedija



Grbo

A od ostalih riba kod nas, najblizi rodjak joj je (dalji rodjak ali jedini) stuka.

🡱 🡳