Emisija "Eksperiment cverglan"

Započeo novii, 26 Januar 2019, 17:44:28

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

novii

Pre neki dan je bila emislija o terpanu ili cverglanu, kako ga ko zove. Ja sam naišao na sam kraj emisije na RTS2, tako da sam slabo video šta i kako.

Interesuje me kako do te emisije ili bar da li neko ima info o ekipi koja radi eksperimente sa gajenjem terpana (i suzbijanjem naravno).

Goachild

Нашао сам је. Морам прво да је снимим и негде поставим.
У току вечери или ујутру...
Имам заказано код пивара вечерас.   :wink:

smiley033


nemilose

Na sajtu rtsplaneta može da se gleda propušteno. Pomenuta emisija je bila 25. januara u 04:15 ujutru.

pikeman



mongoose

Pa emisija traje 10-15 min i ništa što mi već ne znamo nisu rekli. Ovde ima boljih poznavalaca materije od tih stručnjaka što "vrše istraživanja". Jedino zanimljivo je što su bili kod nas Pančevaca u komšiluku.

Goachild


novii

Dobro je da neko radi na tome, sad što se tiče podataka koji su rečeni i toga je dovoljno kada se ima u vidu trajanje emisije. Mada kad se vidi šta se forsira na televizijama, čudo da se dobilo i ovoliko vremena za tu temu.

Ja sam uhvatio sami kraj emisije i interesovalo me ko radi akciju i gde, jer mi je tematika interesantna. Sad što se tiče stručnjaka neka se jave i daju predloge kako da se snimi nastavak priče sa boljim podacima. Samo ako se pokaže zanimanje za neku temu, televizija će se malo iscimati da o tome snimi neki prilog.

danko67

Odgledao sam čitavu emisiju, sa velikim zadovoljstvom. Želeo bih samo da nešto kažem na ovu temu. Godine 2007. radeći kao tehnolog ribarstva na jednom pastrmskom ribnjaku, sproveo sam jedan mini ogled sa cverglanom, poznavajući neke njegove karakteristike.

Naime, u četvtoj etaži (seriji) betonskih bazena za gajenje ribe, imali smo 4 bazena netipičnih dimenzija u odnosu na klasične bazene za gajenje pastrmke. Dok su klasični bazeni na ribnjaku bili široki 3 m, dužine 33 m i duboki 1 m, dotle su ovi bazeni bili široki 8,5 m, dugi 56 m i duboki oko 0,65 m. Dva od ta četiri bazena smo podužno pregradili i adaptirali, te iskoristili za proizvodnju pastrmke. Druga dva nismo dirali, jer nije bilo dovoljne količine vode za proizvodnju pastrmke. Ali, mogli su se iskoristiti za gajenje toplovodnih riba. U jedan od ta dva bazena smo ubacili određenu količinu šaranske mlađi i hranili. U drugi bazen smo sredinom aprila ubacili 6 komada velikih šarana, jednog soma težine oko 3,5 kg i oko 100 komada američkog somića-cverglana (terpana). Bili su prosečne težine oko 140 gr.

Celu sezonu, do sredine oktobra, ribu smo hranili sa pastrmskom hranom, koja nam je bila dostupna i sa nešto malo žita (kukuruz, pšenica), najviše zbog šarana. U jesen smo izlovili ribu. Šarani su solidno porasli, a som je bio težak oko 4,5 kg. Ono što nas je najviše zanimalo-cverglani, njih smo od 100 komada izlovili oko 65, sa nekom prosečnom individualnom težinom od oko 500 gr (raspon varijacije od 450-550 gr). To su bile jake, zdrave, nabijene i mesnate ribe. Ne znamo šta je bilo sa ostatkom riba, čitav bazen kad smo ga ispraznili, smo detaljno pregledali, ali ih nismo pronašli. Ali, najvažniji rezultat smo dobili, a to je krajnja individualna masa dostignuta na kraju prve godine tova.

U nastavku priče, tu ribu zajeno sa šaranima smo prebacili da prezime u zgradu mrestilišta, u jedan bazen za mlađ, koji je bio višak. Temperatura vode tokom cele zime je varirala oko 8-9°C. Cilj nam je bio da te jedinke sledeće godine u proleće, ponovo nasadimo i da ispratimo krajnji kapacitet rasta. Ono što je bitno, sve ribe (som, šaran i cvergl) su izuzetno dobro podneli uslove držanja u mrestilištu, bez ikakvih gubitaka i obolevanja. U toku zime, obavili smo mrešćenje kalifornijske pastmke, inkubaciju i izleganje iz ikre, te odgajanje mlađi. Kvalitet vode je bio nepromenjen sve do marta.

Sredinom marta nastaje zaplet, sa čudnim i nesrećnim ishodom po pupulaciju naših cverglana. Sredinom marta je naglo otoplilo i nateralo sneg sa okolnih brda da se naglo topi. Pošto je izvor koji je snabdevao mrestilište bio u podnožju tih brda, usled naglog otapanja, došlo je do jakog, višednevnog zamućenja vode koja napaja mrestilište. Pošto se protiv toga ne možemo boriti, onda nam je samo bilo preostalo da pratimo situaciju u mrestilištu i sakupljamo eventualno ako dođe do pojave uginuća mlađi, sve dok se voda ne izbistri.

I sad ono najinteresantnije. Pastrmska mlađ u toku tog nepovoljnog perioda je imala stopu uginuća od oko 10-tak procenata, što je za datu situaciju bio odličan rezultat, šaran i nekoliko crvenperki - nijedno nije uginulo, a cverglani su u roku od nekoliko dana svi uginuli. Znači, mortalitet je bio svih 100 %. Takva pojava, sa naglom i visokom stopom uginuća ukazuje ili na pojavu nekakve viroze (virusnog obolenja) ili na otrovanje usled promene hemizma vode, do kojeg je sigurno došlo prilikom dugotrajnog zamućenja vode, a na koje bi cverglan mogao biti jako osetljiv u odnosu na druge vrste. A šta bi to tačno moglo biti, ne znam, ali vrlo interesantna pojava, uzevši u obzir da je to riba poznata po izuzetnoj izdržljivosti u nepovoljnim uslovima.

Razočaran sa takvim rezultatima, nisam se mnogo više bavio pitanjem šta je to bilo i šta bi bilo kad bi bilo. Ono što mogu da zaključim, to je da u uslovima čiste, tople vode, sa dobrim kiseonikom i dobrom visoko proteinskom hranom, cverglan u drugoj sezoni u jesen, dostiže zavidne gabarite, da ima jako mišićavo telo, a meso mu je ukusno. Ono što sam kasnije slučajno saznao, to je da američki somić dostizanjem određenog uzrasta, postaje hipersezibilan na određene viruse. U svakom slučaju, potrebno je nastaviti istraživanja u tom pravcu, što je upravo i prikazano u ovom TV prilogu. Pozdrav svim vukovima, koleginici Milici i mom prijatelju prof.dr Zokiju Markoviću.   

Danko Ćuk inž. ribarstva

Drill Junkie

Hoces da kazes da se otrov protiv cvrglana nalazi negde u planinama , kao u bajci   :lol:

Salim se druze, sjajan tekst
Procitao sam sa uzivanjem , napokon neko strucno misljenje
dokazano konkretnim ogledom  :clap2:

Da mi je znati sta ih je potamanilo  :huh: na Himalaje bi se popeo   smiley017
First slomi ovu palmu, then I will teach you !!!

DuleN


pikeman



glos

Problem sa pastatom je što je u startu taj genije uzeo inferiorne primjerke.
Tako biva i sa ljudima i sa ribama.
Što se grbo rodi vreme ne ispravi.
Eugenika mama.
ZOV

Teme sličnog naslova (4)