Babuška (Carassius gibelio)

Započeo Damir, 16 Mart 2009, 22:48:12

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

alexdja

Dunavska babuška iz velikog gradišta:



Da li sve babuške imaju ove crtice?
       Nema više divljeg bučka. :no:

Tjure


alexdja

       Nema više divljeg bučka. :no:

vradojicic

Uhvatio sam danas 7 babuski, zajedno su teske 5kg.
Mrzi me da redim veceras pa da pitam zna li neko tj. ima li iskustva da li ce preziveti u kofi od 25kg uz menjanje vode veceras i ujutru.
Treba mi da prezive do sutra u 14h.
Molim za brz odgovor ako iko zna.
"...Krv je Krv! Njena boja i ukus ne zavise ni od kape koju nosis,ni od Boga kome se molis, ni od barjaka, ni od imena..."!

kviskons

Ne moras im menjati vodu, samo nek su na hladnom.  :rolleyes:

tomislav34

Babuške mogu preživjeti i nekoliko sati bez vode  :takoje:
... smuđ, šaran, a bogami i kečiga ... :)

Zmaj Strasni

U blatu ce bez problema danima preziveti

catfish

Za blato nisam cuo ali znam provereno da 24 sata moze bez vode jer mi se desilo da je zaboravim u gepeku i sutradan je bila ziva ...

Zmaj Strasni

Ja sam ih nalazio zive u blatu kanala za navodnjavanje. Sarancici prvi crknu, ali babuske ne.

vradojicic

"...Krv je Krv! Njena boja i ukus ne zavise ni od kape koju nosis,ni od Boga kome se molis, ni od barjaka, ni od imena..."!

riboLovacJoca

Ne upoznah izdržljiviju ribu.
Pre dosta godina uhvatili smo nekoliko malih primeraka koje smo koristili kao kedere za štuku.
Tada još nije bilo zabranjeno ili ja nisam znao da je zabranjeno.

Elem,  dogovorimo se da idemo na Dunav sutradan i ja reko sačuvaću ovog mrtvog kedera sa trokrake za parče ako zatreba.
Samo sam ribicu skinuo sa troke (kroz leđa je bila probodena) ubacio u kantu sa vodom verovajući da je mrtva.

Ujutru sam imao šta da vidim.
Babuška pliva kao blesava.

Inače, jedna od retkih vrsta koja može da opstane i u potpuno zaleđenoj vodi jer jo se sluz ne ledi.
U hibernaciji može dugo da izdrži.


orka

Cini mi se da je ekspanzija(sirenje) babuske na nasim vodama zaustavljeno..I ne samo da je zaustavljeno vec im se brojno stanje iz godine u godinu smanjuje..Gledano u celini.,naravno i dalje postoje vode gde je ima u zavidnom broju i gde je najbrojnija vrsta u ekosistemu..

da014

Kao student (momak) sam na jezeru Paljuvi lovio babušku kao blesav. Ko uspe da uhvati bodorku ili čak deveriku taj bude majstor dana :-)
Onda nastaje preokret od jedno 6-7 godina, babuške nigde, deverika i bodorka samo cepaju... Prošle godine, posle poplave, počinje ponovo da se javlja u neobično velikom broju...
Šta se dešavalo u međuvremenu, ko zna... Da li se povukla na sredinu jezera, pa posle poplave izašla za hranom u livadu....moguće je... Videću kako će ove godine da radi, sad kad se voda povukla...

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

misoo83

Nije samo da se babuska smanjuje nego sve ribe nestaju polako a razlozi mnogobrojni kao zagadjivanje, krivolov, nepovoljna godina za mrest itd...
Ja da babuske nema u dunavu nebi cesto imao upecane ribe to je jedina vrsta koju jos uvek mogu da upecam, crvemperke dodju sa vremena na vreme, deverike velicine sake najvece sto sam upecao na dunavu, stuku i sarana nisam upecao godinama.
Kazu ako bude manje babuske bice vise domacih vrsta kao saran, linjak, barski akras i druga riba ali koliko sam ja video babuske je kod nas bilo samo iz razloga jer se jako dobro razmnozava i ne treba joj muzjak njene vrste da bi se mrestila sto ostale ribe nisu sposobne a  i izdrzljivija je na zagadjivanje, niske temperature  i manjak kiseonika u vodi od vecine nasih riba.

Tako da dok je babuske imace ljudi sta da pecaju :).

orka

Na Tisi je 90-tih godina babuske bilo neuporedivo vise nego sada,tj recimo zadnjih 7-8 godina..Govorim za deo od Titela pa do usca..Na one "starinske" klasicne sisteme lovile su se po dve odjednom..,moglo se i po 15-20kg upecati bez problema..Sada je jednostavno nema toliko,u tom broju kao pre.,kad je vidis budes srecan.. :cheesy:
Na Tamisu takodje..Razlozi za njeno manje brojno stanje su mnogobrojni,ali s' obzirom da je babuska alohtona vrsta,tj ne pripada nasem ekosistemu,mislim da je to mozda i glavni razlog zasto je ima sve manje..
Znamo svi da je izuzetno otporna na zagadjenja,manjak kiseonika u vodi,da moze da se mresti i nekoliko puta godisnje itd..Kako je doslo do njene ekspanzije i dominacije u vodenom ekosistemu tako sada dolazi do njenog smanjenja brojnog stanja,sto je s jedne strane i dobro.,imace autohtone vrste vise prostora za zivot i razmnozavanje..

Teme sličnog naslova (10)