Razlike u ponašanju medju šaranima

Započeo orka, 28 Novembar 2012, 10:03:49

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

TopMix

Izmedju ovih vretenara i onih debelih, kod kojih je obim stomaka veci od dužine ( :lol:), postoje i neke podvrste, sa krljuštima, koje su slične autohtonim divljacima, ali su ipak za nijansu deblji. To su vrlo česti ulovi na Tisi. Takve sam vadio od 5-10 pa i više kg, bez nekih većih napora. A od pravih vretenara ne sećam se da sam imao većeg od 5kg i to uz puno muke da ih iščupam iz krša.
Bilo je i slučajeva kad mi tako silovito i brzo zabode štap iz čamca u vodu, da jednostavno nisam imao nikakve šanse i pored pristojnog pribora i pravovremene kontre. E, za te mislim da su i to oni pravi divljaci, al oni od preko 5,6,7 kg pa nadalje... ako takvi još uvek postoje, jer su izuzetno retki.

bidzoni

Tope izvini,ali moram da stavim pod veliku sumnju tvoju predpostavku"AKO TAKVI JOS POSTOJE..."Pa nemogu da verujem da Dunavom i Tisom uglavnom plivaju odbegli ribnjacki tovljenici i poneki divljak?

ibanezi

 Ja verujem da postoje, ali ih je sve manje, jer se mreste sa odbeglim ribnjačkim šaranima i time mešaju gene. Kao što u napr. Brazilu, ako ne računamo sveže doseljenike, jedva da ima čistih belaca i čistih domorodaca. 90% mulati. Ali mešanje rasa i "krvi" može doneti mnogo toga dobrog. Veće primerke od autohtonog divljaka, snažnije,  borbenije i lukavije od ribnjačkog "smotanka". Najvažnije- po načinu života i ishrane svi u Dunavu i Tisi su divljaci! I neka nikog ne brine što nestaje "autohtoni"šaran, jer u principu takvog nikada nije ni bilo. Šaran je u Evropu naseljen u 13-om veku iz Azije, raširio se , prilagodio, kroz vekove dobio NEZVANIČNI status autohtone vrste, jer u naučnim knjigama će zauvek biti alohton. I niko ne zna da li je bio baš ovakav kakav je danas Savsko-Dunavsko-Tiski divljak ili je i on morao menjati neke svoje genetske osobine.

VooDoo_Chile

Citat: ibanezi poslato 12 Mart 2015, 14:49:22
Šaran je u Evropu naseljen u 13-om veku iz Azije, raširio se , prilagodio, kroz vekove dobio NEZVANIČNI status autohtone vrste, jer u naučnim knjigama će zauvek biti alohton.

Veću glupost nisam skoro pročitao. Samim tim što je napisano ovako nešto, trebalo bi da ga tumačimo kao istinito? Navedi, molim te referencu za ovakvu tvrdnju kad već pominješ nauku.
Ja laički znam za podatak o fosilima šarana iz sliva Dunava starim i po nekoliko hiljada godina. Odakle u spisima iz doba Starog Rima šaran na trpezi?!
Skriveni iza pseudonima, na forumima smo svi kompetenti naučnici, iako nismo čak ni Wikipediju zavirili da proverimo podatak  :veryangry:

Ako pogledamo šta se dešava sa odbeglim domaćim svinjama kad podivljaju, mislim da isti princip važi i za ribnjačkog/rečnog šarana.

TopMix

Citat: bidzoni poslato 12 Mart 2015, 14:26:39
Tope izvini,ali moram da stavim pod veliku sumnju tvoju predpostavku"AKO TAKVI JOS POSTOJE..."Pa nemogu da verujem da Dunavom i Tisom uglavnom plivaju odbegli ribnjacki tovljenici i poneki divljak?
Iz mog dosadasnjeg iskustva sa Tise od preko 30 godina, skoro da je tako. A da li se mesaju vretenari i oni sto poticu iz ribnjaka, ne bi znao da se izjasnim, jer sam totalni laik za ihtiologiju. Zvuci mi logicki, ali da li je to i prirodno moguce, pojma ti ja neznam  smiley205

ibanezi

Ajde ne žesti se. Ne raspravljam o tehnikama i mamcima, jer to ne radim, i ne znam. Ali i o drugim vrstama riba koje ne pecam, gutam sve na šta naiđem. Ovo nije moja tvrdnja, nego skoro pa citat. Ovo sam pročitao iz pera da te ne slažem da li M. Buzaša ili B. Valkovića- jednog od njih dvojice sigurno, a oba su priznati  autoriteti.  Pročitao pa poverovao. I sada kao laik, kojeg si nakrpio žestoko, šta da radim? Kome da verujem? I dalje njima ili tebi? Mogao si i u malo blažoj formi, jer ne stojim lično iza ove tvrdnje, samo eto mrzelo me da post počinjem sa: "pročitao sam tad i tad od toga i toga.....

Evo sada sam ukucao na Gugl- poreklo šarana i našao tekst u kome piše da je postojala rasprostranjena tvrdnja o poribljavanju Evropskih voda Azijskim šaranom, ali je pre desetak godina odbačena, jer je dokazano prisustvo šarana od mnogo ranije. Jbg, kada pamtim stare tekstove iz Bistro.a, Trofeja...

srce

... krap iz skadarskog jezera je autohtona vrsta...inache ovi lepi vretenari su u mom slucaju upecani ili na Tamisu ili na Tisi ili na Moravi, na Dunavu nisam imao nikad ovakvog... ovi Dunavski lice na Skadarskog krapa , nekako mi deluju robustnije :rolleyes:
...inace ovaj sa slike ima 10tak kila i stvarno su borbeni u tri lepe , i zdravo snazni u toj borbi :eek:
nikad ne veruj zeni koja laze

tonyboy

Zanimljivo,
ja na DUnavu nikad nisam upecao nijednog drugog šarana, osim cyprinus carpio morpha regina. Jesenas  oko 20 komada, i svi do jednog pravi vretenci, zakucavaju štap do druge karike u vodu, oće ruku iz ramena iščupat, kidaju lijevo-desno pa naglo pod noge u obalu. Totalno ludi i nepredvidljivi, kidaju debele predveze i čupaju držače iz pijeska. Uglavnom,  izgledaju ovako:



http://i61.tinypic.com/2w69r8o.jpg


VooDoo_Chile

Ibanezi, nisam imao nameru da te "pokrpim" već sam samo reagovao instiktivno. Ne "žestim" se već kažem šta mislim. Nema ljutnje, nisam mislio ništa ružno ni uvredljivo. Ako si stekao takav utisak, izvini.

Nisam stručan stvarno, ali možda osim genetike ima veze i pol, lokacija gde je jedinka provela većinu svog života (tok reke, ili neka bara iz plavnog pojasa), itd.

Meni se dešavalo da kod pecanja divljaka u istom danu uhvatim prosečni komad od 3-4 kg koji bi glavu svoju otkinuo ako bih ga na silu zaustavio, a da kasnije uhvaćeni divljak od 8kg bude malo mirniji, kao iz ribnjaka. Pošto do sad nisam imao prilike da pecam po nekoliko dužih kampanja godišnje u one dve koje mogu vremenski da priuštim više volim za dan tri "jurišnika" do 5 kg nego jednog od 10.

Karlo

Iz iskustva od pre petnaestak godina..kada sam ''ozbiljno'' pecao..na dvadesetak vretenastih (Špiglera) dolazio je jedan šaran Golać. Veleljuskavog nikad nisam upecao (naaaravno to ne znači da ih u Dunavu nema  :cheesy:). Najveći broj je ulovljen na jednom mestu al', u prkos tome, razlike su bile uočljive. U istoj kilaži, neki od šarana su bili baaš vretenasti, drugi zdepasti..a bilo je i više debeljuškastih divljaka. Ono što je još interesantnije je da im je i boja varirala..od onih, meni nejlepših, tamno zelenih leđa, zlatnog trbuha i jarko crvenog repa, preko ujednačeno žućkastih do..sivkastih. Ulovio sam i jednog potpuno belog (albino) devotkilaša!..mislim da negde imam sliku pa ću je postaviti. Iz toga bi mogle da se zaključe najmanje tri stvari. U to vreme je u Dunavu preovladavao Špigler..prilagođavao se bojom i oblikom tela sredini u kojoj raste i..bio je sklon migraciji (ili skitanju?)(jer sam ih, svih fela, lovio na istom mestu).
Što se tiče ponašanja..kad su ulovljeni, mislim da tu nama velikih odstupanja.
''Klinci'' od 3-5 kila imaju najviše energije pa prave i najveći rusvaj..brzo beže u jednu stranu pa se okrenu ka drugoj..zapucaju u obalu pa natrag ka dubini. Taktika kojom sam ih lovio nije bazirala na kontroli kuda će da se kreću već na promeni dubine..štap visoko..pravo iznad sebe i kratka, brza pumpanja-što pre dalje od dna.
Oni..''zreliji''..od 5 do oko 11 kila, su sporiji. Kao po pravilu, na vodi gde sam ih pecao, kad uzmu mamac kretali bi nizvodno i..čim bih osetio njihovu težinu, ja bi' im povlađivao..spuštao štap u stranu na koju se kreću i popuštao pritisak tako da se saami okrenu..i vrate gde su bili a ondaK..pumpanje u nastojaju da ih pomerim od dna. U suštini zamaranje šarana ovih težina je bilo i najzahtevnije jer je potrabno svladati instikte..'mesto da ih silujem, zatezanjem, kada krenu put trske il' granja trebalo ih je, blagim navlačenjem baš ka tom kršu, uputiti  da se okrenu natrag, ka čistini. Naaravno da je ovo bilo moguće jer je teren bio relativno čist i nikako ne bi upalilo sa kršem na domak nji'ova nosa.
E sad..oni 11+.
Te sam 'baška voleo..tol'ko da sam bio u stanju da provedem i deset novembarskih dana pod šatorom zarad jenog jedinog spooorog zatezanja najlona pa..kad zvekneš kontru a ono..sve stoji. I..ne znaš..je l' Zlaćani il' panj? Pa..gledaš u vrh štapa, malo nategneš..motka se uvija a vrh stoji gde je bio! Panj li je? I..gledaš u najlon na mestu gde seče vodu..da l' se kreće put Đerdapa? Joj radosti..ide! Al' onoo, praavo tek sledi. Posle deset-petnaest duugih sekundi-udarac! Snažan..tup..moooćan! Nešto nejlepše..šarko nije man'o repom u znak pozdrava već se okrenuo..da se ćeramo.
Bilo je divljaka..špiglera..špicera..oklagijaša..autohtonih dunavskih šarana u to vreme..hm..dovoljno a..po fotkama vidim da ih ima i danas. Neemam druge..samo im se treba posvetiti  :cool:

pauk

Moram nesto da pitam, na kakvog se sarana misli kad se kaze "spigler" ???

tonyboy

Ako je špiglo / spiegel = ogledalo na njemačkom, onda šaran špigler nebi trebao imati ljuske, znači gladak je kao špiglo.


Karlo

Ne..špigler, oklagijaš, se nazivao izduženi, vretenasti, šaran divljak. Zaista ne znam odakle mu to ime  :no:

TopMix

Tonyboy, onaj pravi divljak sa tvoje slike gore ... e, to su ti. Pretpostavljam da ih redovno dobijaš u nekom određenom reonu, možda negde u zoni Kopačkog rita. To bi moglo puno da nam govori o njegovim migracijama i većoj koncentraciji vretenara u tom delu Dunava...

tonyboy

Karlo,
špigler je naziv za šarana golaća. A to što ih se u vašem kraju pogrešno zvalo špiglerima, nisi tikriv  smiley033
Tope, u pravu si, pecam ih blizu ušća u Dravu i Kopačkog rita. Evo slike od jednog koji je iskakao iz vode kao štuka, a ni 5 kg nije imao. Nakon 2-3 skoka  30 m od obale, u sekundi mi  se zabio pod noge u plićak. Nestigem pokupit najlon  :clap2:





Citat: Karlo poslato 13 Mart 2015, 14:26:13
Ne..špigler, oklagijaš, se nazivao izduženi, vretenasti, šaran divljak. Zaista ne znam odakle mu to ime  :no:

http://de.wikipedia.org/wiki/Karpfen#/media/File:Spiegelkarpfen.jpg

Špigler / ćelavi šaran / mirror carp

Teme sličnog naslova (9)