Čupanje, hard fishing i nosivost najlona

Započeo Ljuba, 16 Oktobar 2015, 20:24:41

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Goachild

Мене занима како реагује та кочница на машиници када не проклиза приликом контре на тачки пуцања најлона од нпр 20 килограма.
О којим машиницама је реч?
Извините ме што скрећем у офтопик. (неће се поновити обећавам)

bidzoni

Ljubo,moj najlon je 100% Shimano tehnium 0,50.Kupio mi ga je sin u Nemackoj na on line kupovini jer ga u obicnoj prodaji nije mogao naci.Verujem da u Svabiji nema falsifikata.A sto se tice pecanja sarana na 0,25 ili 0,30-moguce je na jezerima ili rekama sa cistim dnom i bajt ranerom.Na Dunavu,to su samo pusti snovi.

Milan berkut

Tako je. Suroviji način pecanja šarana su smislili srbobranci, kad iz "okaca" u trsci ga čupaju direktno u čamac . . .
Nema tu "maženja i paženja"!


Отправлено с моего iPad используя Tapatalk

ellesar

Pa u principu na Dunavu je sve ispod 40tke za šarana pomalo neodgovorno, nije da nemože,  izvuče se dosta ovih sitnijih,  ali veliki 90% zbrišu.  Znam,  gledao sam i ja kako čovek izvuče amura od 7 kila na kedericu, ali to je jedan od 100000.
Jednostavno sa 30kom se osećam ,,kao da su mi dali praćkicu da ubijem vepra :cheesy:

Послато са K012 уз помоћ Тапатока

I have come here too chew bubble gum and kick ass!!!
And i`m all out off bubble gum :) !!!!

tiki61

Pre više od 20 godina sam izvukao 9-tokilaša na 0,30 iz Dunava u Karlovačkim vinogradima, na najljućem mogućem kamenu. Doduše, zamaranje je trajalo 28 minuta, lagano, meraklijski. Kada zategneš kočnicu, on odmah ode u dno, zavuče se u kamen i kidanje je neizbežno, makar imao i 0,80 na mašinici.
Pre oko 5 godina sam imao seriju od petnaestak šarana tešine od 6 do 17,2 kg na Tamišu u Pančevu, na jako teškom terenu. Samo jedan koji je udario nije dospeo u meredov, i to je verovatno bio slabije zakačen, zato se otkačio posle desetak sekundi. Svi su zamarani "mekano", na prilično lagane štapove i najlon 0,32. Posle desetak minuta su svi "legli" na vodu i lagano ušli u meredov. Ni jedan se nije zavukao u obilje krša koje se nalazi na sve strane. Do mene je kolega koji peca na 0,50 i dril "zakucan" do kraja imao preko 40 udaraca, a izvukao je manje od 10 komada, i to ni jedan nije bio teži od 8 kila.
Po mojem iskustvu, mnogo je veća šansa da izvučeš šarana ako mu otpustiš dril bez obzira na težinu terena, nego da ga "čupaš" na silu. On uvek "beži" od štapa, tako da sam izlazi iz krša na čisto. Ako nema gde, odmah ide u dno. Jedini izuzetak je ako ribolovac visi nad štapovima i reaguje u desetinki sekunde, što je izuzetno naporno i nije moj omiljeni način pecanja.
Zato ja ne koristim najlone deblje od 0,35. Jedino mi je važno da je najlon svež, a pred zabacivanje uvek proverim među prstima prvih 3-4 metra da nema nekog oštećenja nastalog prilikom prethodnog zabacivanja.
Svi smo mi ravnopravni, ali su neki malo "ravnopravniji"!

damjan

Naravno da najlon treba biti kvalitetan. Međutim uverio sam se da u ljutom kršu krupan divljak kida i naj kvalitetnije najlone. Znao sam i ja tako lutati sa najlonima i debljinama. Imao sam situacije da mi šaran po zabadanju štapa i uzimanju istog u ruke prekine najlon 0.45mm kao ništa iz ruke. Naravno pecao sam u kršu i na vagu. Mnogo sam najlona izmenio i mnogo riba pogubio na taj način. Verujte da preko granja i školjki kida svaki najlon. Na čistini mi je dovoljan i 0.30mm.
Kasnije sam u kršu prešao na strune 65lb i od tada nisam imao kidanja.
Ko ne želi da namota deblju strunu ili najlon-monofil ,može da stavi "šok" podvez npr 0.60mm,a osnovni 0.35mm-0.40mm.
Te iste najlone koje mi je šaran kidao,ja kad zakačim za panj ne mogu da prekinem,isteže se i isteže,živ se namučim da ga prekinem,ali šarko nema problema sa time kad uleti u krš.

Tiki61-Slažem se sa tobom da je u nekim situacijama čak i u prisustvu krša bolje držati pravilno regulisan dril,upravo da bi riba otišla na čistinu,međutim to sve zavisi od pozicije na kojoj se peca u odnosu na krš. Nekad se ribi može pružiti prilika da izvlači dril ,ali nekad ne. No kod mene je dril uvek tako podešen da bar malo prokliza čak i u kršu. Velike šarane je skoro ne moguće izvući bez da dril odradi,ako ne pokida,obično pocepa usta.

slob

Za pritegnut dril potrebna je i jaka oprema. Jaka struna, jak štap, jaka mašinica i jaki držači za štapove, pa tako i jak nosač pribora od vode do kuće. I pored svega toga nema garancije da ćeš
izvući krupnog šarana  ili čak sitnijeg, npr 3-5 kg koji su po mom iskustvu najluđi. Kada shvate da su upecani jurnu u beg brzinom torpeda i ako struna ili najlon pređe preko kamena ili školjke mislim da  ni pletena sajla ne bi to izdržala.
Imao sam nekoliko puta udarac koji savija štap do vode, tako i ostane savijen a kada podignem štap shvatim da je prekinuti najlon ustvari ostao uklješten negde između kamenja ili nekakvog krša.
Pritegnut ili do neke mere otpušten dril mislim da skoro ima podjednake šanse za gubitak ribe, doduše iz različitih razloga. Ja sam se opredelio za nezategnut dril jer to omogućava upotrebu lakšeg pribora. A riba...pa i ne mora baš svaka da bude izvučena na obalu.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

Ljuba

Citat: tiki61 poslato 17 Oktobar 2015, 13:37:37
...Po mojem iskustvu, mnogo je veća šansa da izvučeš šarana ako mu otpustiš dril bez obzira na težinu terena, nego da ga "čupaš" na silu. On uvek "beži" od štapa, tako da sam izlazi iz krša na čisto. Ako nema gde, odmah ide u dno...

Moje iskustvo mi govori suprotno. Recimo prošle godine imao sam situaciju kada mi je krš bio s desne strane a čistina levo, posle udarca kontrirao sam dakle skoro odmah u levo ka čistini, krenuo je tuda ali se već u sledećoj sekundi okrenuo i iz sve snage zajurio ka kršu. Da nisam imao zategnut dril ne verujem da bih ga izvukao. Dalje, u svoje vreme "zanat" sam učio od par iskusnijih kolega i svi su praktikovali zategnut dril. Njihova priča je bila da šaran izlazi iz krša da uzme mamac i kada se vidi udarac on se već vratio u krš pa zato odmah treba sva raspoloživa početna sila da ga izvuče odatle.
Međutim, priznajem da nisam koristio tvoj metod pa da mogu objektivno da sudim, probaću to svakako.

Spojene poruke: 17 Oktobar 2015, 19:03:48

Citat: specialized poslato 16 Oktobar 2015, 21:27:35
Test nije odgovarajuci. Ni tehnium nece moci da izdrzi deklarisanu vrednost po tom testu.

Probao danas 3x i u pravu si! Puca na 10kg (deklarisano 16kg) što onda znači (kako i stoji na onom sajtu) da data deklaracija važi samo za vodu. Međutim, za razliku od prethodnih najlona (3 brenda) ovaj puca samo na čvoru, oni su pucali kud koji i na daleko manjoj težini (ovaj na 40% manjoj a oni na 70% manjoj).
Dakle, sudim da test na suvo može da odredi nosivost najlona utoliko što će se videti gde puca i za koliko posto manje od deklaracije, sve ostalo će se videti na terenu.


damjan

Ja sam svojevremeno testirao najlone na suvo. I nisam našao najlon promera 0.40mm da nosi više od 11kg.

TopMix

Damjane, jedno pitanje: kad koristis strune za sarana, kakvo je tvoje misljenje povodom cinjenice da se struna ne tegli kao najlon. Sanse za cupanje su mnogo vece, ali i sanse za kidanje saranivih ustra takodje rastu...? Ako struna prolazi u 90% slucajeva, onda to ima smisla. Jedino je muka kad zapnes udicu negde na dnu...ko ce to poklidati i kako?

ibanezi

Ne znam kako je sada, jer od početka veka ne koristim monofil, ali sećam se vremena kada sam koristio. Skoro svi najloni su u promeru 0,30 imali već deklarisanu nosivost 7-8kg, poneki i svih 9. Najskupli i najbolji u to vreme Streen i Trilene su imali deklarisanu nosivost na 5-5,5kg. A lakše su pucali svi ovi daleko veće nosivosti. Stvar i jeste u tome što su i najrenomiraniji evropski i japanski proizvođači davali linearnu nosivost, a amerikanci minimalnu nosivost na mokrom čvoru! Da li se u međuvremeno nešto promenilo. jedu li i ostali prihvatili američki način deklarisanja? Bar ovi najrenomiraniji?

slob

Kako uopšte merite jačinu-nosivost strune pletenice/monofila?

Za linearnu nosivost, pretpostavljam da bi krajevi strune trebalo da budu sa više namotaja koji se ne preklapaju na nekoj oblici, i jedan i drugi kraj pa nekako meriti silu natezanja (mada ne vidim kako).
Za merenje sa čvorom je jednostavnije, predpostavljam da se vežu dve petlje-omče, pa se jedna natakne na kvaku a druga na kuku od dinamonmetra, pa vuci dok se ne pokida.
Međutim, poznato je da različiti čvorovi različito umanjuju nosivost. Koji onda čvor upotrebiti, ako se uopšte i vezuje pri merenju?
Dakle kako ste izmerili nosivost neke strune? Pokušao sam ovo da pronađem na forumu ali neuspešno.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

TopMix

Kad se koristi struna od 60lb onda tu nema sta da se prica o nosivosti. To cudo moze da pukne samo ako predje direkt preko skoljke i sl. , al zato je kuku-lele kad se zapne za dno... Kod takve strune nosivost se ne dovodi u pitanje, ali se postavlja pitanje istegljivosti. Zapravo, da li je istegljivost neophodna kod pecanja sarana, posebno kod cupanja iz panjeva?

damjan

Citat: TopMix poslato 19 Oktobar 2015, 18:23:16
Damjane, jedno pitanje: kad koristis strune za sarana, kakvo je tvoje misljenje povodom cinjenice da se struna ne tegli kao najlon. Sanse za cupanje su mnogo vece, ali i sanse za kidanje saranivih ustra takodje rastu...? Ako struna prolazi u 90% slucajeva, onda to ima smisla. Jedino je muka kad zapnes udicu negde na dnu...ko ce to poklidati i kako?

Manjak tegljivosti nadoknađujem pravilno naštelovanom kočnicom mašine i dugačkim šaranskim štapovima 3.60m.
Nisam imao mnogo više spadanja ribe sa strunom u odnosu na najlon.
Osnovna struna mi jeste 65lb,ali je podvez 25lb,presvučen silikonom (Kryston mantis).Čak sam i naj ljuće udice ispravljao sa ovim podvezom,ekstremno jak.

TopMix

Hvala na nesebicnom iznosenju iskustava u komponovanju opreme za sarana smiley033

Teme sličnog naslova (10)