Zabrana ribolova na Dunavu kod Apatina

Započeo Zmaj Strasni, 04 Decembar 2011, 18:40:31

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

pikeman

I da je aminovano od ministarstva (u šta sumnjam) takva odluka je suluda, trajno zabraniti rekreativni ribolov (ne i privredni) na delu reke uz sam grad koji je vekovima na Dunavu. smiley197

Oliverikus je lepo obrazložio kako se donose takve odluke...

Citat: Oliverikus poslato 14 Novembar 2017, 18:10:44
Pošto je mnogo toga kod nas naopako ne treba nas iznenaditi da je tu odluku "neko" odozgo možda i odobrio, mada nikako ne nalazim razlog niti logiku. Ipak da bi takva odluka o zabrani ribolova bila validna mora biti potpisana i obrazložena (koliko sam citirao Zakon vidi se da to nije tek tako da se odluči šta se može a šta ne može uraditi). Do sada Pokrajinski sekretar nije potpisao nikome Plan i program upravljanja pa čisto sumnjam da je takva odluka održiva bez prateće dokumentacije.
Ipak, da ostavimo neku rezervu, možda je neko, nekome, potpisao neki čudan papir sa nebuloznim redosledom reči i stručnih izraza koje tumači kao dozvolu za zabraniti ribolov tamo gde mu se prohte, kad želi i kad mu odgovara... Čuda postoje...



CitatPovodom situacije vezane za navodnu zabranu ribolova na Dunavu, USR "Bucov" Apatin je poslao dopis direktoru JP "Vojvodinašume" Petrovaradin, direktoru ŠG Sombor i direktoru ŠU Apatin, a povrh toga u petak 17.11.2017. godine u svojim prostorijama održaće i sastanak sa predstavnicima ribolovačkih udruženja koja gravitiraju na ovom području, predstavnicima medija, predstavnicima JP Marina Apatin, TO Apatin i Opština Apatin.




Sastanak će se umesto u prostorijama udruženja održati u sali Opštine Apatin.



marina1983

E tako se to radi .
Da je sreće da se  za svaku uočenu nepravilnost na vodi ovako alarmira brzo bi se znao neki red .

pikeman

Dana 17.11.2017. godine, USR "Bucov" i USR "Čikla" bili su organizatori javne debate povodom novonastale privremene i stalne zabrane svakog vida ribolova na potezu Gornje Podunavlje - leva obala Dunava, donesene programom za upravljanje ribarskim područjem. Debatu je otvorio i vodio predsednik Opštine Milan Škrbić, pored predstavnika USR "Bucov" Milana Ćopića, USR "Čikla" Dejana Dizije, prisutni su bili i predstavnici Ujedinjenih ribolovaca Srbije - URS, udruženja koja gravitiraju na ovom području iz Sombora, Sonte, Kupusine, Kule, Crvenke, Ratkova... Iz Vojvodinašuma direktor ŠU Apatin Miodrag Perović, predstavnici iz Sombora Velimir Češljević, Miljan Velojić - zadužen za ribarstvo, Šandor Šipoš sa FTN Novi Sad, advokati Miloš Elek i Zoran Marić, direktorica marine Ljiljana Krec, predstavnik TO Apatin Nemanja Jović, predstavnici medija 025 Info, Sofija Pualić Špero, Jasminka Miljuš.

Nakon izlaganja doneti su sledeći zaključci:

- sastavljanje pravnog leka - zahtev za izmenu i dopunu programa za upravljanje ribarskim područjem uz pomoć advokata predstavnika udruženja
- sprovođenje izmena i dopuna u što kraćem roku - zahtev za primerak analize na osnovu koje je donesena odluka (privremena i trajna zabrana)
- pozdravljanje uvođenja privremene - periodične zaštite prirodnih ribljih plodišta na pomenutim terenima - zahtev za uključivanje udruženja u donošenju budućih odluka





djmisha77

Nisam pohvatao, da li je odluka o zabrani ribolova ipak zvanicna, potpisana od strane ministra?

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

Ja ne odlucujem da li cu ici u bitku po tome kolika je sila koja mi preti, vec po tome koliku svetinju branim.

pikeman

Po rečima upravljača donesena je još pre nekoliko godina u njihovom planu i programu ali se nije sprovodila do sada.


simpson_H

Onda ih prijaviti ministarstvu za nepostovanje plana i programa i oduzeti im upravljanje vodom.
A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

Oliverikus

Desetogodišnji plan za upravljače u Vojvodini treba da potpiše pokrajinski sekretar. Pošto je ne tako davno bila dodela voda, moguće je da je potpisao sad, ovih dana nekome plan. Tvrdnja da zabrana postoji unazad nekoliko godina izgleda vrlo sumnjivo. Kad je onda to i ko potpisao, tj ako i jeste, sa kojim razlogom?

Pozitivno je da su se ribolovci ujedinili protiv takvih odluka. Zaključci kojima se mogu rešiti ovi problemi su vrlo konkretni i mogu imati pravi uspeh.

pikeman

Pecaroši ogorčeni - Traže ukidanje trajne zabrane ribolova



Trajna zabrana ribolova na Dunavu kod Apatina, na potezu od 1.400 do 1.395 km izazvala je nevericu među stanovništvom opštine Apatin. S tim u vezi, u velikoj sali SO Apatin  organizovana je javna debata. Debatom je predsedavao predsednik opštine Apatin, Milan Škrbić, a pored velikog broja ribolovaca, članova udruženja iz celog Zapadno-bačkog okruga, debati su prisustvovali i Ljubomir Pejčić, izvršni direktor Ujedinjenih ribolovaca Srbije, predstavnici ,,Vojvodinašuma'', Miodrag Perović, Velimir Češljević i dr Miljan Velojić, kao i Šandor Šipoš, ispred Prirodno-matematičkog fakulteta iz Novog Sada, a koji je stručni konsultant ,,Vojvodinašuma''.  Na debati su bili prisutni i predstavnik TO Apatin, Nemanja Jović, kao i vd direktor JP za upravljanje putničkim pristaništem i marinom Apatin, Ljiljana Krec.



Podršku ovom skupu, među ostalima, iako nisu bili fizički prisutni, uputili su proslavljeni odbojkaš Vanja Grbić, kao i Duška Dimović, direktorka WWF programa u Srbiji.



Podsećanja radi, tablu sa zabranom ribolova postavilo je JP ,,Vojvodinašume'', a u pitanju je, kako je rečeno na tribini, trajna zabrana ribolova svim privrednim i sportskim ribolovcima. Radi se o ribarskom području ,,Gornje Podunavlje'' (lokalitet - Veliki Liman, Mali Liman, Varošviz). S obzirom na činjenicu da je ovom zabranom obuhvaćeno čak 5 kilometara Dunava kod Apatina, ribolovci se smatraju oštećenima i želeli su da saznaju odgovore na svoja pitanja, a takođe su uputili i zahtev za ukidanjem trajne zabrane ribolova.



Šandor Šipoš, ispred Prirodno - matematičkog fakulteta u Novom Sadu, istakao je kako je cela novonastala situacija započela rešenjem o proglašenju prirodnih ribljih plodišta na ribarskim područjima.
- Donet je jedan podzakonski akt, a kojim su na ovom području zaštićeni stari Dunav-Dunavac, Baračka, Harčaš i Mišvaldski Dunavac. Svi ovi sektori na Dunavu zaštićeni su kao riblja plodišta. Na tim mestima je zabranjen ribolov za vreme mresta i to svi znamo. 2014. godine izašao je novi zakon po kom se pored ribljih plodišta uvodi novi član u zakonu sa posebnim staništima riba. Taj novi pojam se uvodi, a bitan je za mrest, migraciju i zimovanje. U takvim staništima je trajno zabranjen bilo koji vid ribolova osim u naučne svrhe, rekao je Šipoš.



Dr Miljan Velojić, koordinator za sertifikaciju šuma u direkciji Javnog preduzeća ,,Vojvodinašume'' u Petrovaradinu, objasnio je prisutnima kako je od 2012. do 2021. godine na snazi program upravljanja ribarskim područjem ,,Gornje Podunavlje'', a koji je radio tim sa departmana za biologiju i ekologija sa PMF-a u Novom Sadu, a tim se sastojao od 6 eksperata, na čelu sa prof. dr Brankom Miljanovićem.
- Mi kao korisnici ribarskog područja ne radimo te programe nego idemo na javnu nabavku, kažemo šta nam treba, oslanjajući se usput na važeći zakon, te na osnovu toga dobijemo naučno - stručnu instituciju koja nam kasnije izrađuje taj program. U međuvremenu mi od vas pecaroša dobijamo zahtev da se zabrani ribolov na mestima gde se riba krtoži i zimuje, na potezu od  1.400 do 1.395 km u periodu zimovanja, od 01. 12. 2014. do 01.03. 2015. godine. To smo dve godine za redom uspešno sprovodili. U međuvremenu, decembra 2014. na snagu stupa novi zakon a koji štiti posebna staništa riba. Tim zakonom prirodna riblja plodišta automatski su postala posebna staništa ribe. Mi smo bili primorani da svoj postojeći program usaglašavamo sa novim zakonom, rekao je Velojić i dodao da je mišljenja da je nespretno napisano da su posebna staništa riba sektori, te je to problem.
- Po nalogu inspektora mi smo morali da postupimo po pravilniku koji postoji, mada sam lično mišljenja da tabla za posebna riblja staništa treba da bude na Velikom Limanu, na Malom Limanu i na Varošvizu. Nespretnim tumačenjem posebnih ribljih staništa zabranjen je ceo sektor, istakao je Velojić i priznao da je to prema njegovom mišljenju, apsurdno.



Kao podrška ribolovcima, tribini je prisustvovao i Ljubomir Pejčić, izvršni direktor Ujedinjenih ribolovaca Srbije, diplomirani ekolog po struci, a koji je i sam bio deo timova koji su izrađivali slične programe.
- Problem je lokacija koju ste izabrali i količina vode. Posebna staništa riba nisu na glavnom toku reke, a naročito ne na 5 km reke. U pitanju su pritoke koje su značajne za mrest ili npr pod branom. Mesta gde su mrestilišta trebalo je proglasite posebnim staništima ribe, a ne 5 km živog Dunava koji je poprilično nebitan za mrest. Moraćete se složiti sa mnom da su u Gornjem Podunavlju ipak mnogo značajnija ta plavna područja, rukavci, razlivi, bare i ostalo, a ne glavni tok, objasnio je Pejčić.



Prisutni ribolovci pitali su se kako je uopšte taj potez mogao da se proglasi posebnim staništem ribe kada je to mesto buduće luke. Takođe, tražili su da im se objasni gde je još takva zabrana doneta na celom toku Dunava. Na tribini je rečeno i kako ovakva odluka direktno utiče na razvoj turizma u opštini Apatin.

- Samo na ovaj skup iz okolnih gradova i opština došao je veliki broj ljudi, a zamislite tek koliko ih dođe na pecanje, boravi u Apatinu, gostuje u našim restoranima, popunjava smeštajne kapacitete u našoj opštini, kupuje u apatinskim prodavnicama itd. Sem toga, Apatin se svojim turističkim predstavljanjem umnogome oslanja na ribarsku tradiciju, na strast koju svi ovde prisutni imaju prema pecanju, iz čega proističu mnoge turističke manifestacije po kojima smo dugi niz godina prepoznatljivi. Opština Apatin od ove je godine deo specijalnog rezervata biosfere ,,Bačko Podunavlje'', a koncept tog rezervata podrazumeva suživot čoveka i prirode, a ovakvim zabranama mi odvajamo ljude od prirode što je još jedan problem, rekao je Nemanja Jović ispred TO Apatin i apelovao na prisutne da se potrude da pronađu rešenje, kako bi se Apatincima omogućio dalji boravak i uživanje na Dunavu.



Ljiljana Krec, vd direktora JP za upravljanje putničkim pristaništem i marinom Apatin istakla je kako odluka o trajnoj zabrani ribolova kod Apatina direktno ugrožava njihovo preduzeće, jer su većina njihovih korisnika upravo ribolovci.
- Ukoliko ne mogu da pecaju, naši korisnici više neće imati potrebu da drže čamce u našoj marini niti da koriste naše vezove. Iskreno se nadam da ćemo vrlo brzo moći da pronađemo neko rešenje da se ta odluka koriguje. Mi smo pre svega dva meseca izašli na Novosadski sajam sa novim proizvodom, pecaroškim vikendom u Apatinu, a koji sad nećemo moći da sprovodimo. Kod nas, upravo zbog pecanja, dolazi jako puno stranaca, tako da nas ova zabrana itekako ugrožava, rekla je Ljiljana Krec.



Milan Došen, koji je došao iz Ratkova da podrži svoje kolege ribolovce, je primetio da su propisi kada je zaštita ribljeg fonda u pitanju sve strožiji, a da iz godine u godinu imamo sve manje ribe.
- Moj je predlog da se napravi jedna ovakva debata i na temu ribokrađe, a koja je jedan od suštinskih problema. Sigurno postoje podaci o tome koliko je odštetnih zahteva plaćeno u proteklih nekoliko godina. Hajde da to analiziramo. Ribolov električnim aparatima za vreme mresta je krivično delo. Hajde da vidimo koliko je ljudi osuđeno na zatvorske kazne. Kako je moguće da imamo sve manje ribe, a da za to niko ne odgovara?! Treba da napravimo jedinstven front za borbu protiv ribokrađe. Svima koji smo prisutni ovde je u cilju da ostavimo svojoj deci i unucima vode kakve smo ih mi nasledili, rekao je Došen.



Vezano za ovu temu, na tribini su čak pale i optužbe pojedinih ribolovaca na račun ribočuvara ,,Vojvodinašuma''. Takođe, među pecarošima se ,,šuška'' kako i privredni ribari uzimaju više od dozvoljenog.

Miodrag Perović, ispred ,,Vojvodinašuma'' iz Apatina, tvrdi kako je zakon isti za sve i kako, ako bilo ko ima bilo kakve sumnje, treba to i da im kaže i podnese prijave.

- Izvinjavam se pojedincima ukoliko nisam imao vremena za njih. Ima vas zaista puno, ali mi imamo i druge obaveze. Ono što mogu da tvrdim je da nikada nisam odbio vaše predstavnike i uvek sam našao vremena da sa njima razgovaram o tekućim problemima. Trenutna situacija naš je zajednički problem. Mi kao odgovorna institucija moramo da sprovodimo zakonske propise ove države. Moje kolege iz Novog Sada došle su danas da pokušamo da zajednički rešimo problem. Gospodin Pejčić je rekao da postoji model po kom to možemo rešiti. Ako je tako, obećavam vam da ćemo uraditi sve da problem rešimo, kazao je Perović.



Milan Škrbić, predsednik opštine Apatin, ističe  kako peca od malih nogu i kako je prisustvovao velikom broju godišnjih skupština različitih ribolovačkih udruženja. Prema njegovim rečima, Apatin ima vekovnu tradiciju u ribarstvu i to ne sme da se zanemari.
- Na moju inicijativu smo se okupili ovde, jer se novonastali problem ne dotiče mene samo kao ribolovca, već i mene kao predsednika opštine, a čija je dužnost da se o istoj i stara. Odluka o trajnoj zabrani ribolova direktno ugrožava strategiju razvoja turizma, lova i ribolova kod nas, kategoričan je Škrbić.



Javna debata završena je u mirnom tonu i na njoj su doneti sledeći zajednički zaključci: da se sastavi pravni zahtev za izmenu i dopunu programa za upravljanje ribarskim područjem, uz pomoć advokata, predstavnika udruženja, kao i da se izmena i dopuna sprovede u što kraćem roku, da se udruženjima dostavi primerak analize na osnovu koje je donesena odluka, da na snazi ostane privremena zaštita prirodnih ribljih plodišta, da se udruženja ribolovaca aktivnije uključe u donošenje budućih odluka i da se smeni odgovorno lice u ,,Vojvodinašumama'' u Somboru.

Preuzeto sa: 025info


TopMix

Jedino što može da spasi riblji fond i što ima nekog dugoročnog smisla, jeste totalno iskorenjivanje ribokradje, ukidanje privrednog ribolova i apsolutna kontrola pecaroša, sa primerenim kaznama za dela koja su kažnjiva po zakonu. Sve ostalo je lupetanje i mlaćenje prazne slame. A o ukidanju rekreativnog ribolova, to je mogao da smisli samo neko ko nema pojma o svemu ovom, neko ko se dočepao pozicije pa misli da je popio svu pamet ovog sveta i donosi odluke koje su blago rečeno sulude.
Nadam se da će apatinci rešiti ovaj problem na najbolji mogući način i da će to biti model koji će se primenjivati i na drugim vodama. Jer, verujte mi, i na drugim vodama ima korisnika koji su do sada napravili već gomilu gluposti, tako da se od njih svašta može očekivati dogodine, naravno, na štetu rekreativnih ribolovaca.

pikeman

Apatinski ribolovci ogorčeni zbog zabrane ribolova

APATIN - I pored toga što su ranije bile uvođene privremene zabrane ribolova na pojedinim delovima Dunava kojim upravlja JP "Vojvodinašume"-ŠG Sombor, prema Zakonu o zaštiti i održivosti ribljeg fonda iz 2014. godine, ovaj upravljač je trajno obeležio zaštićena područja sa ribom na osnovu plana upravljanja, koji je izradio Prirodno – matematički fakultet u Novom Sadu. Iako je Zakon na snazi već tri godine, na osnovu izmena i dopuna srednjoročnog plana zaštićena područja riba su obeležena i tablama o trajnoj zabrani ribolova, a takva odluka je izazvala reakcije apatinskih ribolovaca.

Od 60 kilometara ribolovnog područja ,,Gornjeg podunavlja" na Dunavu kojim upravlja JP ,,Vojvodinašume" postavljene su table sa trajnom zabranom ribolova na Dunavu od 1400km do 1395km i od 1374km do 1372 kilometra posebnih staništa riba. Na odluku upravljača reagovala su udruženja sportskih ribolovaca.


Dejan Dizija, potpredsednik USR "Čilka" Apatin kaže: "Posebna staništa riba su pravni termin, gde se stavlja van snage svaki vid ribolova i to trajno. To je nešto što mi ne možemo da shvatimo da se upravo takva zabrana nalazi na našem terenu. Mi i jesmo za zaštitu ribljeg fonda, ali tražimo da se ova odluka koriguje."

"Najbolji lokalitet sa obale je zabranjen, a to je pozicija Mali i Veliki liman, kao i stari kamen do prve šporne. Tu dolaze ljudi koji stanuju, deca, kao i penzioneri da pecaju", kaže Milan Ćopić, predsednik USR "Bucov".

Trajna zabrana ribolova na Dunavu iznenadila je nadležene u Javnom preduzeću pristanište i marina Apatin.

Ljiljana Krec, v. d. direktora JP za upravljanje putničkim pristaništem i marinom u Apatinu napominje: "U okviru našeg preduzeća nudimo posetiocima kompletnu uslugu sa smeštajem, noćenjem i iznajmljivanjem čamca, kao i pecanjem na upravo tim trajno zabranjenim lokalitetima. Nas direktno ta odluka pogađa, a naši turistički aranžmani su trenutno neizvodljivi."

Na reakcije ribolovaca upravljači područja "Vojvodinašume" navode da nije uvedena trajna zabrana na celom toku Dunava, već da su spovodeći trajnu zabranu postupili po Zakonu o zaštiti i održivosti ribljeg fonda iz 2014. godine.

"Mi ćemo pokušati da izađemo u susret pecarošima u smislu limitiranja tih ribljih plodišta, odnsno posebnih staništa riba. Sužavanjem te kilometraže dozvolili bi ljudima da pecaju na određenim delovima, ali bi i dalje bili pri stavu da posebna staništa riba stavimo pod trajnu zaštitu radi očuvanja našeg ribljeg fonda", istakao je Srđan Peurača, Zakonski zastupnik ŠG Sombor – Vojvodinašume.

Velimir Češljević, samostalni referent za zaštitu divljači i ribarstva je rekao: "Zakon nas je obavezao da ta riblja staništa obeležimo i mi smo to morali učiniti baš tako kako je sada na terenu".

Na odluku o trajnoj zabrani ribolova upravljač ne iskljuljučuje dalje dogovore o limitiranja ove zabrane, a dalje pregovore očekuju i apatinski ribolovci vezano za lokalitete Veliki Liman, Mali Liman, Varošvis i Purina jama.




no names

Iz dnevnih novina "Novosti" od 24.11.2017.

Riba uvek jede. Na tebi je da otkriješ šta...

Zmaj Strasni

Naslov totalno nakaradan. Ko da su razlicite osobe pisale naslov i tekst.

apatinac

Ко је потписан испод текста, ништа необично.

pikeman

Nakon debate koja je održana 17.11.2017. zabrane nisu primenjivane. Od sutra nema više pecanja na Malom i Velikom Limanu, Varošvizu (Čifutski Dunavac) i Purinoj Jami. Nisam saznao da li se radi o stalnoj ili "zimskoj zabrani" (decembar, januar, februar).


ossa

Ona purina jama kod sonćana ili ne?  Nisam najbolje orijentisan. I to spada u  apatinski rit isto?

TT-jac

Hej, haj baš nas brige...

Teme sličnog naslova (10)