Prečistač vode u Subotici - Palićko jezero

Započeo pikeman, 26 Avgust 2009, 16:47:42

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

pikeman

Po četvrti put je odložen završetak radova na prečistaču odpadnih voda Subotice.
Kada bude završen trebalo bi da obezbedi vrhunski kvalitet prerade vode.
Ako se ovo obistini Palićko jezero očekuju bolji dani. Projekat je vredan gotovo 18 000 000 €.





Zex

Ploviti se mora

pikeman



dovla

Ih, otkad nisam bio na Paliću, od prije rata...a služio i JNA u Subotici...
Prelijepo je tamo, na jezeru, baš... :ok:
Ne čuje se sa čardaka, pjesma stara, pjesma laka, otkad tebe nema kraj mene...

saka

Slabo sta ce biti od ciscenja jezera , a zbog precistaca placamo najskuplju vodu u Srbiji. Jos malo bice skuplja voda nego struja.

jugov

počeli sa radom taj čuveni prečistač , ima li neke koristi od njega.
дом је тамо, где је дунав
dom je tamo, gde je dunav

ravucobir

Aha,poceo je sa radom ali se sve "cisti" u TISI putem prosirenih i ociscenih kanala koji iz Palica idu do ADORJANA i tamo se ulivaju u TISU i pocinje"PRECISCAVANJE"!!! :help: :wink: :grin:

terrier

ma na žalost palić je totalno uništeno jezero i te pare se nikada neće obezbediti a i prečistač po svemu sudeći neće biti još dugo vremena u funkciji a nekada je tamo bilo ribe kao u mašti šarana,smudja,tolstolobika itd....

jugov

Morate priznati da je Palićko jezero oaza mira i estetski lepo za sve Subotičane!!!

Za pecanje će biti nade u budućnosti.
дом је тамо, где је дунав
dom je tamo, gde je dunav

STEPA

sjećanja samo sjećanjašto pjeva halid,osnovna škola sam bio kad smo prvi put u subotici,srednja škola u tvornici el.motora sever i onda često cura tamo studirala i prelijepi provedeni trenutci uz palić nezaboravno.
šta bi dao da imam takvo jezero u blizini :wink: :thumbup:
samo lijen čovijek nemože da upeca ribu


Master

Citat: ravucobir poslato 11 Oktobar 2009, 15:59:57
Aha,poceo je sa radom ali se sve "cisti" u TISI putem prosirenih i ociscenih kanala koji iz Palica idu do ADORJANA i tamo se ulivaju u TISU i pocinje"PRECISCAVANJE"!!! :help: :wink: :grin:

Kako bi trebao da funkcionise taj kanal? Sveza voda iz Tise ide preko kanala kod Adorjana i Oroma u Palic ali kako ide od Palica nazad u Tisu? Istim kanalom? Znam da je bilo price da je Palic na visoj nadmorskoj visini od Tise pa su potrebne pumpe za dotok vode a njihov rad je skup pa je zato ta solucija bila izbegavana...



Citat
"Ovo jezero je atraktivno pre svega kupačima"

"Jezero je bogato ribom i ovo daje priliku zaljubljenicima u pecanje za aktivan odmor."

"U palićkom jezeru konstatovano je 19 vrsta riba, pripadnica pet familija: Esocidae (Esox lucius), Cyprinidae (Cyprinus carpio, Carassius auratus gibelio, C. carassius, Scardinus erythrophtalamus, Pseudorasbora parva, Alburnus alburnus, Rutilus rutilus, Aspius aspius, Abramis brama, A. sapa, Tinca tinca, Ctenopharygodon idella, Hypophtalmichthys molitrix, H. nobilis), Cobitidae (Misgurnus fossilis), Centrarchidae (Lepomis gibbosus) i Percidae (Perca fluviatilis, Stizostedion lucioperca). U 4 sektoru (turistički deo), zastupljene su sve ove vrste, a dominiraju alohtone vrste: Carassius auratus gibelio (srebrni karaš, babuška), Lepomis gibbosus (sunčanica) i Pseudorasbora parva (amur)."


Bilo mozda pre 10-15 godina. Sada je Palic jedna velika kanalizacija u kojoj ni kupanje nije dozvoljeno, ovo sto je ostalo od ribe je samo babuska koju ne bi dao ni psu da jede. Kakav crni saran, stuka i smudj  :lol:

Ovo je realna slika Palica:

Pomor ribe na Paliću




pikeman



tićo

Čujem da je prečistač završen, sad valda neće jezero da smrdi  :thumbup:

pikeman

Серија: "Траг у простору"
Емисија: "Павлова бара или Палић"
Аутор и уредник: Милица Барјактаревић

Званични подаци о квалитету воде Палићког језера постоје још из 1847. године када је први пут рађена хемијска анализа воде. То је тада било типично слано језеро, натријум-карбонатног типа. Тај састав воде је омогућио развој бањског туризма, а комерцијално се користила и за прављење соде. Још крајем XIX века забележено је да је језерско биље бујало. Овај процес се понављао током времена, а помори риба бележе се готово током читавог двадесетог века. Кулминација овог проблема је била у лето 1970. године када је због великог загађења и неконтролисаног цветања алги дошло до нестанка кисеоника у води због чега је практично угинуо скоро сав живи свет у језеру. Језеро је 1971. исушено и из њега је извађен сав муљ. Изграђен је пречистач за отпадне воде, а 1976. језеро је поново напуњено водом.
Мишел Роман, дипломирани хидролог, дошао је из Немачке на Палић 2011. године путем пројекта међународне размене преко немачке организације за техничку сарадњу и ради као саветник и члан Радне групе за санацију језера Палић и Лудош при јавном предузећу Парк Палић. Први корак је, кажу био детаљна претрага свега што је потребно за успешну реализацију планова да се Језера Палић и Лудош очисте. Најтеже питање је било где и како наћи изворе финансирања. Укупна вредност пројекта санације језера Палић износи око 7,5 милиона евра, од чега је 6,5 милиона донација КFW банке путем државног оквира сарадње Немачке и Србије. Године 2017. требало би да буде завршена експропријација земљишта, предуслов за заштитни појас око језера, а до 2018. канализација за насеље Палић, други битан предуслов за унапређење квалитета воде.

Емисија реализована уз свесрдну помоћ Michell Rohmann – сарадникa GIZ-a, чланa радне групе ѕа санацију Палићког и Лудашког језера.
У емисији коришћени материјали Николас Тумбаса – www.subotica.info.

Label and copyright: Radio televizija Srbije



Teme sličnog naslova (10)