Može li se nešto protiv ribokrađe?

Započeo Sahib, 08 Januar 2011, 09:58:28

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Grbo

Znam za jednu Memedovicevu emisiju o ribolovu u Skandinaviji kada je reko da su (valjda Svedjani) uhvatili neke nase ljude tamo kako tuku ribu eksplozivom, pa ih nisu stavili u zatvor nego u ludaru na posmatranje.

Oliverikus

hattrick1980  smiley033

Čuo sam samo neke priče i nemam pouzdan info da bih mogao da pravim poređenja. Geografski gledano, krenem redom po okruženju:
Za Albaniju pojma nemam...
U Crnoj Gori je krivolov eksplozivom i strujom previše čest. Skadarsko jezero je skoro devastirano tim krivolovom i sam naše i sa strane koja pripada Albaniji. Čuo sam za primere visokih kazni i kazni zatvorom jer su osim krivolova bile i vrlo kritične akcije sa korišćenjem oružja i povredama čuvara i lopova.
Info iz RS i ostatka ex Bosne je da ima i gorih primera krivolova nego kod nas i da kazni skoro da nema. Koliko je to tačno, iskreno nisam proveravao ili se interesovao.
Info iz RH je sličan ali ima i informacija o dobrom gazdovanju i organizovanom čuvanju poverenim vodama. Nema "jedinstvene" dozvole i koliko sam shvatio, dozvola se plaća po nekim administrativnim oblastima (Županija, nisam siguran da li je to opština ili područje sa više opština). Informacija o krivolovu ima ali o kaznama isto tako nemam info.
Slovenija je po ovim pitanjima mnogo daleko...
Mađarska je definitivno najuređenija država u blizini po skoro svim pitanjima pa i ribolovu. To bi mogao kolega Šane sa Tise da prokomentariše i da nas sve upozna sa funkcionisanjem čuvanja voda i zaprećenim kaznama.
Rumunija i Bugarska imaju krivolov na svojim vodama i trebao sam da idem u Bukurešt na neki seminar sa njihovim ribočuvarima pre par godina zbog uvođenja tehnologije kao pomoćnim sredstvima i razmene iskustava (kamere, sonari, dronovi... jer sam ja prvi to kod nas koristio) ali se to odložilo zbog proglašene epidemije.
U Makedoniji je definitivno gore nego kod nas jer tamo imam prijatelje sa kojima se često čujem i povremeno vidim. Njihov izvoz u Srbiju (makedonci iz sela Jabuka kod Pančeva) je otprilike pokazatelj ekstremnih primera krivolova i pandam krivolovcima u Makedoniji. Kazne skoro i da nema a posao profesionalnog ribočuvara koliko sam čuo, ne postoji. Ako grešim, neka me neko ispravi.
Grčka je primorska zemlja i nemam nikakvih informacija o slatkovodnom ribolovu. Morski ribolov postoji ali kako su regulisali te aktivnosti sigurno mogu da nam kažu članovi koji su tamo češće.

Bez obzira na zemlje iz okruženja, njihove propise i organizaciju čuvanja voda, ja se držim ovih naših propisa i trenutne organizacije. Zakon nije savršen ali je daleko od lošeg. Problem je primena svih tih propisa. Većina sudija Prekršajnih sudova na terenima koje ja pokrivam su se prvi put susrela sa prijavama iz oblasti zaštite prirodne sredine i ribolova posle niza mojih prijava i prijava kolega koji su samnom radili. Problem je samo u primeni tih propisa. Često se relativizuje krivolov ribe kao nešto smešno i manje bitno od džeparenja. Veći problem je organizacija čuvanja i način prodaje dozvola gde su povlašćeni korisnici u položaju da bez angažovanja ribočuvarske službe mogu da prodaju dozvole iako na njihovim vodama malo ko može da peca ili ne peca zbog raznih problema (splavovi, krivolov i manje ribe, urbanizovani delovi obale ili veliki broj kanalizacionih ispusta koji ogade vodu i pecanje...).

Teme sličnog naslova (10)