Kad je ovo bilo?

Započeo Olovo, 15 Decembar 2009, 10:52:25

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Olovo

Taman da odem na pijac pa se vratim.. :bye:


Inspektori jure ,,divlje" prodavce ribe
Pojačane su kontrole u celoj zemlji, ne samo u Beogradu, jer uvek u vreme posta biva povećana nezakonita prodaja koja može da ugrozi zdravlje građana
Nedozvoljena prodaja na Zemunskoj pijaci (Foto D. Jevremović)

Crna tačka nezakonite prodaje ribe u gradu je Zemunska pijaca, a kako se približi vreme posta, na njoj i po obodima još nekih tržnica može se videti sve više trgovaca koji ovu namirnicu nude iz gajbica postavljenih čak i na zemlji po parčićima kartona i najlona. I dok im ,,divlji" prodavci golim rukama biraju svežije komade ribe, vagajući ih na kantarima nasred trotoara sugrađani i ne shvataju da im ova hrana neispitanog kvaliteta može zagorčati praznične i slavske trpeze.

Zbog povećanja nelegalne prodaje ribe na Zemunskoj i po obodima Cvetkove, Vidikovačke i tržnice u Bloku 44 Republička inspekcija za zaštitu životne sredine nadležna za ribarstvo cele prethodne nedelje neprestano je obilazila gradske pijace a, prema najavi Vesne Mitrović, načelnice te inspekcije, razotkrivanje nelegalnih trgovaca ribom biće nastavljeno i ove sedmice.

– Pojačane su kontrole u celoj zemlji, ne samo u Beogradu, jer uvek u vreme posta biva povećana nezakonita prodaja koja može da ugrozi zdravlje građana. Pored nas u obilaske tržnica idu i sanitarni, veterinarski i tržišni inspektori, ipak prodavci sa gajbicama ribe se mogu ponegde videti. Rezultate kontrola i podatke o oduzetoj robi imaćemo po završetku akcije, naredne nedelje. Ne možemo da dežuramo 24 časa dnevno, a čim se sklonimo sa tržnice prodavci se odmah vraćaju. Zato, apelujemo na građane da nipošto ne ugrožavaju zdravlje i ne kupuju nekontrolisanu ribu, jer je u njihovoj svesti rešenje problema – kaže Mitrovićeva.

Bez policije, objašnjava i ne pomišljaju da krenu u obilaske, a kada uhvate nelegalne prodavce šalju ih kod sudije za prekršaje. Za ovakve prestupe ne postoje mandatne kazne, kao za uličnu preprodaju ,,krpica" i cveća. Ribu iz uličnih gajbica inspekcija uništava na mestu prodaje ili ih prema običaju šalje u zoološke vrtove, što su učinili i ove godine.

– Najveći problem imamo sa Zemunskom pijacom, jer je tamošnja uprava dozvolila prodavcima da na njihovim tezgama prodaju ribu nekontrolisanog kvaliteta, što se kosi sa zakonom, dok na ostalim tržnicama to nije dozvoljeno. Nismo zasad pokrenuli nikakve zakonske procedure da sprečimo ovaj prekršaj, jer je to u nadležnosti drugih organa, ali radićemo na tom problemu – najavila je Mitrovićeva.

Republička inspekcija ovih dana kontroliše i kvalitet robe u ribarnicama na pijacama i van njih, u kojima je zakonom dozvoljena prodaja ove namirnice. Međutim osnovni uslovi koje moraju da zadovolje je, kaže Mitrovićeva, da imaju pult na kome se čisti riba, rashladne uređaje za njeno držanje, toplu i hladnu vodu i mesto gde drže živu ribu.

– U najvećem broju kontrola zaključeno je da se u ribarnicama prodaje rečna riba, koja potiče iz registrovanih ribnjaka. Prodaja sve ribe koja je nuđena sa pijačnih tezgi i oko njih je nelegalna, bez obzira na poreklo, odnosno na to da li je nabavljana u ribarnicama ili je izlovljena u rekama – ističu u inspekciji Ministarstva životne sredine i prostornog planiranja.

Novčani iznos zaprećenih kazni za nelegalnu prodaju je različit, jer kako objašnjava Mitrovićeva prvenstveno je potrebno utvrditi da li su ribe koje ,,divlji" prodavci nude sa improvizovanih tezgi uopšte dostigle zakonom propisanu dužinu za prodaju. Za ribolov bez dozvole predviđena je novčana sankcija od 2.000 dinara, za ozleđivanje riba 5.000 dinara, dok je ribolov u vreme mresta kažnjiv do tri godine zatvora.

I pored ovakvih velikih akcija i redovnih mesečnih kontrola nezakonita prodaja ribe nije iskorenjena, ali situacija je mnogo bolja nego ranije, jer do 2006. godine u Srbiji uopšte nisu postojali inspektori u oblasti ribarstva. Na sreću, poslednje dve godine oni neprestano, pored prodaje po pijacama i ribarnicama, proveravaju ispravnost uzgoja ribe u ribnjacima. Radi uspešnijih kontrola, kaže Mitrovićeva, ne bi bilo loše kada bi broj inspektora u zemlji bio povećan, jer je za Beograd zadužen samo jedan službenik ovog inspektorata.

D. Jokić
[objavljeno: 23/12/2008]

http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Inspektori-jure-divlje-prodavce-ribe.lt.html


Odo krečit šljive.

Teme sličnog naslova (10)