Inicijativa nezadovoljnih ribolovaca Zapadnobačkog okruga i okoline

Započeo pikeman, 29 Mart 2021, 20:04:32

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Fanatic Tackle Shop

Ko god zeli da potpise ovu peticiju,od danas moze to u ranji FANATIK na Novom Beogradu.Borba za ocuvanje voda od nekuda mora poceti,mi smatramo da je ovo sjajna inicijativa i potpuno je podrzavamo!!!!

igorsimo

I ja podrzavam u potpunosti inicijativu.
Hoce li biti moguce potpisati mozda u Novom Sadu u nekoj od prodavnica ribolovacke opreme?

pikeman

Peticija za ukidanje privrednog ribolova na Dunavu kod Apatina; "Vojvodinašume": Zahtevi neutemeljeni

SOMBOR, APATIN - Sportski i rekretativni ribolovci iz Zapadnobačkog okruga i okoline pokrenuli su peticiju kojom traže ukidanje privrednog ribolova na Dunavu u Specijalnom rezervatu prirode "Gornje Podunavlje". Kao važan razlog navode da privredni ribolov ima katastrofalne posledice po riblji fond, jer se izlovljava bez ikakve kontrole. Sa druge strane privredni ribari tvrde da iza peticije stoji uništavanje legalnog izlova ribe kako bi procvatao ilegalni. U odgovoru na obe strane, upravljač "Vojvodinašume" kaže da je Zakon jasan, te peticija ne može biti iznad poštovanja državnog Zakona i da izveštaji o privrednom ribolovu u proteklih 15 godina ni na koji način ne idu u korist peticiji rekreativaca, te da su njihovi zahtevi neutemeljeni. Pojedini stručnjaci akademske struke stava su da su sportski ribolovci glasniji, jer ih u Srbiji ima oko 80.000, dok je daleko manje, ispod 400 privrednih ribara, koji žive od tog posla, da mesta za kritiku ima i za jednu i za drugu stranu, ali da peticija nije bazirana na argumetima za one koji se iz razonode bave ribolovom.

Višedecenijska netrepeljivost između sportskih ribolovaca i privrednih ribara eskalirala je novom peticojom kojom se traži potpuno ukidanje privrednog izlova ribe na Dunavu kod Apatina, u delu Specijalnog rezervata. Ribolovci tvrde da privredni ribari ne podležu kontroli, da je izlov bez kvote i u zonama zabranjenim za ribolov, što kako kažu, ima loš uticaj i na turizam.

Milan Ćopić, sportski ribolovac USR Apatin kaže: "Ovde godišnje gravitira oko 10.000 sportskih ribolovaca onih što se ponavljaju i novih koji dolaze. I kada pogledamo da je samo naša obala u pitanju, a to je oko 60 kilometara od granice sa Mađarskom do mosta kod Bogojeva, govorimo o Gornjem Podunavlju, onda možete zamisliti koliki je pritisak ribolovaca na ovaj teren, a uz to imamo i sedam privrednih ribara na ovom terenu. Mi smo krenuli u akciju da se od ove godine krene sa prikupljanjem peticije da se privredni ribolov ukine i trajno zabrani zato što je ovo prirodno područje prve kategorije Park prirode gde je najveće mrestilište u ovom delu Dunava i tražimo da se iskontroliše kako sportski ribolov i da se trajno zabrani privredni ribolov".

Nemanja Jović, direktor TO Apatin ističe: "Podržali smo peticiju, jer su brojna svedočenja da privredni ribolov značajno utiče na kretanje sportskih ribolovaca. Generalni zaključak je da mnogo veći broj stanovništva iz Apatina, ugostiteljskih objekata I smeštajnih kapaciteta može da ima direktnije benefite i prihode ukoliko se ribolovni turizam podigne na jedan viši nivo".

U odgovoru na peticiju, privredni ribari ističu da ukidanje legalnog poslovanja otvara pozicije za ilegalne radnje, dok u preduzeću Vojvodinašume, koje je upravljač ocenjuju da je Zakon jasan.

Dušan Medić, privredni ribar : "Tehnike sportskog ribolova u poslednjih deset godina su toliko uznapredovale das u postal ozbiljna pretnja po kvalitetnu ribu u Dunavu. Ulov jednog privrednog ribolova 90 odsto sačinjava bela riba, a ono ostalo je plemenita ili crna riba kako je mi zovemo. Kod sportskih ribolovaca je ulov preko 90 odsto plemenita riba. Verovatno da možemo postići dogovor, ali i sportski ribolov mora da se pozabavi sobom. Nisam primetio da su do sada pokušali da malo očiste svoje redove".

Velimir Češljević, samostalni referent za ribarstvo ŠG Sombor Vojvodinašume kaže: "Zakon o ribarstvu jasno kaže da privredni ribolov postoji na teritoriji Republike Srbije. Sedam privrednih ribara imamo evidenciju u poslednjih petnaest godina po ribaru je godišnje između 8 i 10 tona. To nisu alarmantne cifre, već su cifre po planu tačno postoje kvote i kategorije po vrstama koliko može da se izlovi".

Prof. dr. Zoran Marković, Profesor ribarstva, Poljoprivredni fakultet, Univerzitet u Beogradu napominje: "Sigurno da ova peticija nije način da se taj njihov među - sukob reši tako što će biti zabranjena delatnost nekome. Kada pogledate, privredni ribari su ljudi koji žive od tog posla i izdržavaju svoje porodice, a sportsko – rekreativni ribolovci su, kao što i sama reč kaže neko ko se bavi sportom ili rekreacijom. Svakako mislim da ne bi trebalo uslišiti takav zahtev bilo kome da je upućen da se izađe u susret nekome ko zbog sporta, razonode i rekreacije lovi ribu na uštrb nekoga ko živi od tog posla".

Činioci ove priče ukrstili su argumente, ostaje da se vidi domet peticije. Prema procenama, u Srbiji ima oko 80.000 rekreativnih ribolovaca, dok privrednih ribara posluje oko 400.


Izvor: rtv.rs




Održan sastanak povodom situacije na ribolovnim terenima u Opštini Apatin


08.04.2021.

U zgradi opštine Apatin održan je sastanak predstavnika opštinske uprave Apatin i predstavnika Javnog preduzeća ,,Vojvodinašume". Glavni povod sastanka su odnosi između privrednih ribara i sportskih ribolovaca, koji su proteklih sedmica aktuelna tema u Apatinu ali i široj okolini. Predsednica opštine Apatin Dubravka Korać i direktor Turističke organizacije Apatin Nemanja Jović preneli su razloge nezadovoljstva sportskih ribolovaca iz različitih ribolovačkih udruženja Apatina, Sombora, Vrbasa, Kule, Crvenke i drugih mesta, kao i benefite koje opština ima od ribolovnog turizma i želju za daljim razvojem ovog turističkog proizvoda.

Direktor Javnog preduzeća ,,Vojvodinašume" Roland Kokai, kao i direktor Šumskog gazdinstva ,,Sombor" Srđan Peurača, su izrazili maksimalnu volju da se odnosi svih zainteresovanih strana urede i radi toga predložili novu seriju sastanaka koji bi se već naredne sedmice održali u Apatinu a gde bi se dogovori vodili između predstavnika opštinske uprave, predstavnika JP ,,Vojvodinašume" zaduženih za sektor lova i ribolova, koji su upravljači ribolovnog područja, predstavnika ribolovačkih udruženja i privrednih ribolovaca sa važećim dozvolama.

Na ovaj načan bi se sačinila platforma za dalje konkretne korake koji bi zaštitili riblji fond Specijalnog rezervata prirode Gornje podunavlje, što je opšti i zajednički interes svih zainteresovanih strana.



marina1983

Ipak se nesto pomerilo sa mrtve tacke. Nije bilo uzalud , prica se desava se !

komša015

Ovog Velimira Češljevića bih ja pitao.. kako skoro nestade kečiga sa onolikog Dunava? Popecali rekreativci..  :smiley:
I još, da li su ribari sami prijavili ulove u dozvoljenim kvotama ili ih  je neko pratio pri svakom izlasku na vodu i sve uredno evidentirao?

Tek ove koji se hvataju za to, kako neko od toga živi.. pa bar u Vojvodini ima jalovih parcela, tovi ribu pa živi od ribarenja.
Ispade da društvo u celini ima više koristi od 400 ribara, nego od 80.000 rekreativaca?!!
Neka podignu cenu dozvole za po 2000 din., isplate ribare sa po 400.000 din. godišnje i tako par god. dok se ne snađu.
Za par god, biće bar 150.000 godišnjih dozvola+turizam.

DDj

Zadnjih godina se zvanicno u sluzbenim izvestajima konstantno vrti suludo friziran podatak da privredni ribar ulovi oko 1.3-1.4 tone ribe godisnje. Moze se pronaci na internetu recimo zvanicni drzavni izvestaj za 2017 da je 398 privrednih ribara ulovilo za godinu dana 581 tonu, ili jedan ribar 1.46 tona godisnje sa 30 alata, ili nesto vise od 100kg mesecno. I to vecinski bele ribe. Suludo.

Na osnovu ovoga je Privredna Komora Srbije i Grupa za Ribarstvo predlozila i usvojeno je od ministarstva finansija  smanjenje oporezivanja i cene dozvola, da bi ribari preziveli. Andjeli nasi.

Kako su uspeli da ovo proguraju? Pa oni se ne bi ovim poslom ni bavili da su ulovi ovakvi. Taj podatak se pojavljuje i u izvestaju sa sastanka koji je pike postavio, da 7 ribara Apatina ulove 10 tona ribe. Tacno toliko. Pa naravno da onda nije alarmantno, kako se kaze. A jeste.

Svi znaju da ribari prodaju ribu gradjanstvu, restoranima i privatnim ribarnicama, nelegalno. Da li su:

- registrovani za trgovinu ribom zadovoljavajuci sve zdravstvene i sanitarne uslove?
- da li izdaju svima fiskalne racune?
- da li placaju dazbine drzavi za ovu trgovinu bazirano na ovoj prodaji i stvarnim podacima?

Svi znamo odgovore. Uz to love i gde ne bi trebalo, kada ne bi trebalo i cime ne bi trebalo bez posledica. Drzava i svi mi koji radimo legalno i posteno i placamo sve dazbine drzavi smo debelo osteceni. U korenu privrednog ribarstva je laz i nelegalno poslovanje.

Licno sam bio ocevidac vise puta nelegalnog otkupa ribe od strane restorana uz obalu Dunava od krivolovaca i ribara kesom, bez papira. Naravno i bez placanja dazbina drzavi. O prodaji gradjanstvu i da ne pricam a i privatnim ribarnicama, licno znam. Time se postizu veliki profiti pojedinaca unistavanjem osetljivih ribljih resursa i pljackanjem drzave i svih nas.

Ovo sve se moze lako zaustaviti inspekcijskim radom ali nema volje. Zasto nema i ko to podrzava i zbog cega?

DakiNS

Mislim da bi se dobili bolji rezultati  kontrolom restorana (  magacinska knjiga , ulaz -izlaz ribe ) sa dokazivanjem nabavke . Gotovinski račun za kupovinu od ribara bi pokazao koliko je otkupljeno ribe , kao i kontrola prodaje ribe ispod mere . Svaki ribar bi morao navesti kome prodaje ribu , kada se sve sabere znalo bi se prava količina ulova . Iskreno retko sam imao priliku da vidim na jelovniku restorana belu ribu , najviše je plemenite ribe. Pa gde onda završi tolika ulovljena bela riba? Kada bi se uvele drakonske kazne onima koji su u promet stavili ribu bez porekla brzo bi se napravio red. Svakom ribaru kojega se uhvati u nezakonitim radnjama trajno oduzeti dozvolu za privredni ribolov , uveo bi red . Jer najbolnija rana je džepna rana, tako smo naučili.
Kada budem lovio u večnim lovištima loviću sa Bretonom.

DDj

Ma to je sve kriminal. Relativno cesto posecujem riblje restorane od Smedereva do Kladova a riba se salje i u restorane u unutrasnjost. To su skoro sve smudjevi ispod mere "porcijasi", servirani komadi soma imaju preko ledja desetak cm, moze se naci i zabranjena keciga. Ulaz ribe se naravno ne knjizi, a javna je tajna da vecina restorana po Srbiji radi sa dve kase, beloj i crnoj. Bela je legalna a preko crne koja je obicno sakrivena ispod kasirskog stola se daju racuni koje niko ne vidi i niko ne zna za njih pa se porez ne placa i unosi roba bez porekla i oporezivanja. To je poznato ali se slabo sta cini da se spreci. Inspektorima se servira carska gozba i koverta ispod stola, bio, video. Pola kraja gde zivim nabavlja ribu od ribara i krivolovaca za slave bez fiskalnog racuna i placanja dazbina drzavi, odnosno svima nama.

A bela riba ide u corbe, ali se ne hvata ni priblizno koliko se predstavlja u tim friziranim izvestajima.

js.bobrock

Nikad bio na gornjem podunavlju.. Ali sve podrzavam sto je navedeno u peticiji, jer je jasno svima da je sve napisano istina..
Ovakvo stanje na vodama je neodrzivo, i to u celoj drzavi a ne samo na gornjem podunavlju..

Послато са SM-A405FN помоћу Тапатока


pkv-pecaroš

 Neka profi ribari ribare ali treba im zabraniti da ti razvuku mrežu na ulazu u najveći prirodni rezervat u ovom dijelu Europe. Kod nas su isto htjeli ući pa je bilo peticija,dreke i miistarstvo ih oteplo. Moj dobar prijatelj pokrenuo peticiju,pisao ministru,objasnio mu sve da čovjek shvati i odmah to urodilo plodom. Nema logike da netko u prirodom zaštićenom području razvlači mrežu sem znanstvenika koji će time utvrditi broj jedinki određene vrste. Žalosno je što kod nas na ovim prostorima nema logike u mnogim segmentima života. Ne dajte da vas tu izvaljaju jer ako oni tu ulete nitko se nizvodno ribe napecat neće.

srdjo_

Postoji li neka racunica oko toga koliko bi kostala na godisnjem nivou neka profesionalna cuvarska sluzba za ovaj deo reke? Ako se ribari sklone a i dalje dva cuvara da cuvaju, ostace i dalje mnogo problema.
Bistro!!

Vožd

Udruženje ribolovaca Srbije treba da napravi odred za sprečavanje krivolova.
LJude iz odreda koji će biti dobro plaćeni a oni drugi za pecanje uskraćeni.  :wink:
Toliko od mene.
Pozdrav.

Šane sa Tise

Ono što je tragikomedija este recimo da su u prilogu na RTV-u ribari poručili da su pecaroši MNOGO GORI (a oni pošteni naravno), a na radiju sam slušao da je direktor "Srbijašuma" izjavio kako podaci o ribarenu u prethodnom periodu ne idu na ruku zahtevu ribolovaca, da su neosnovani i da ribarenje postoi u zakonu, te da peticia to neće izmeniti.... Ukratko rečeno, sam direktor duva u istu tikvu sa ribarima! A zna se zašto.....

Vožd

Promeniće se i ovo stanje u državi. Doći će sa novima i neki PRAVI zeleni koji će istinski razumeti odnose ljudi, prirode, životinja....čitavog ekosistema.
Nadam se iskreno.


Teme sličnog naslova (10)