Beograd jedina prestonica u Evropi bez prečistača otpadnih voda

Započeo pikeman, 25 Jun 2019, 12:20:50

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

pikeman

U Evropsku uniju Srbija neće moći, ako ne uloži ozbiljna sredstva u prečišćavanje otpadnih voda. To je jedan od prioriteta u ispunjavanju kriterijuma za poglavlje 27. Procenjuje se da nam je potrebno oko pet milijardi evra. I tamo gde ima prečistača, u svega četiri grada, mnogo toga nedostaje da bi se potpuno sprečilo zagađenje.

Subotički prečistač, jedini u Srbiji osim što prerađuje otpadne vode, a od mulja koji ostaje, proizvodi struju za postrojenje. Radi pola veka, ali bolje otkako je novcem iz evropske kase osposobljen da uklanja opasne supstance poput azota, koji uništava Palićko jezero.


"Nizvodno od našeg prečistača, voda je sve providnija i providnija. Nažalost u četvrtom sektoru gde je turizam, taj rezultat još se ne vidi", navodi Čaba Šanta iz JKP "Vodovod i kanalizacija" u Subotici.

U to se uverila ekipa RTS-a, ali ne čudi kad svako treće okolno domaćinstvo nema kanalizaciju. Slično je i u Šapcu, gradu koji se bori i sa industrijom, u nastojanju da savremenim prečistačem otpadnih voda sačuva Savu. Nemaju liniju za mulj.

"Sa muljem se borimo tako što nađemo operatera koji može adekvatno da zbrine mulj. Tako je bilo u protekle dve godine, a verujem da će tako biti i ove godine. Prošle godine smo zaključili ugovor sa jednom firmom koja preuzima mulj na našem postrojenju i izvozi ga u Mađarsku, i to nas košta", objašnjava Danijela Lovrin Gavrilović, direktorka JKP "Vodovod" u Šapcu.

U tretman otpadnih voda slilo se više od 40 odsto donacija, ali deo tog novca trošimo zbog loših navika. Bacamo u kanalizaciju šta stignemo.

"Najveći problem svuda u svetu, pa i kod nas su vlažne maramice koje su bionerazgradive. Kao takve one predstavljaju najveći problem za tehnološki proces i za svu opremu – mehaničke rešetke, a najviše za ventile i pumpe", objašnjava Rajko Šušić, šef Postrojenja za preradu otpadnih voda u Šapcu.

Evropska direktiva je da sva naselja sa više od 2.000 stanovnika imaju prečistač. Imamo ih svega 37 u celoj zemlji i oko 130 za industrijske vode, a svaki ima širi značaj, pa i šabački prečistač.

"On je značajan i za Beograd, jer Beograd tako dobija čistiju Savu, svi oni nizvodno od Šapca su na dobitku, navodi Trifun Drobnjak iz Šabačkog ekološkog pokreta.

Nažalost, Beograd je jedini glavni grad u Evropi koji nema prečistač otpadnih voda.

Autor: Ruža Jeremić Turudić
Izvor: RTS


dragan2006


VladimirR

Koji sam ja baksuz, da dobijem ulogu da glumim u pornićima, glumio bih ong muža što ide na posao!

Veliki89



Lazar_ns


Goachild


Lazar_ns


simpson_H

Sad i to ispade ekoloska katastrofa, zamisli sipaju sljunak i cement u Savu...Bas dramaticno.
A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

VladimirR

Više mi prospemo olova i plastisola, nego ovi što su prosuli betona.
Koji sam ja baksuz, da dobijem ulogu da glumim u pornićima, glumio bih ong muža što ide na posao!

Goachild

Симспоне_Х, извињавам се што сам поставио видео клип где ови дунђери просипају бетон.
Нисам знао да ће Вам засметати. :)

pikeman



Teme sličnog naslova (10)