Aktivnost ribe i uspeh u ribolovu - 2017. godina

Započeo Allex, 05 Jul 2017, 14:06:24

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

mihabg

Zbog svega i svacega kasno sam spustio camac na Dunavu, i sad cu malo da orbitriram na mom mestu cesce, ali za dva izlaska izgleda tuzno.
Sakare deve, i okolo u zoru sitan bucko raubuje. Cini se da je riba u visim slojevima koliko sam zverao i pratio.  Videcemo kampanju kamenja za koji dan, ali nesto mi smrdi da nece biti kao pre.
Bio na Savi jednom u Skeli na plicem delu  ..tuga, a ove Bg igrice sa urbanog dela su rezultirale sitnim sljivarom  i krupaticama. Samo jednu cestitu deveriku sam lapio iz Munjinog brodica iz marine na 10.4m dubine. Interesantno zapazanje je iz 2-3 puta da je riba u gornjim slojevima.  Nahranis mesto i posto Munja ima sonar na brodicu , vidis da je krupna riba na otprilike 6 m a dno 10.4.
Nema sanse da je spustis.... a da je pecam na predvezu iznad ko plovkom na toj dubini je bolesno i nije fider pecanje. Dole na hrani besni ova sica .
Tako da imam utisak da ribe ima, samo je u cudnom kretanju.
Pretpostavka mi je da su vode pretople, i da koristi struje u medju/ sloju koji malo donose hladniju vodu a hrane ima u izobilju i na toku pa se brcka gde joj je lepse .
Videcemo dalje, ulazimo u taj ozbiljniji deo sezone gde bi trebalo da se ne izlazi bez ribe na fideru na Savi i na Dunavu.
Usput , dvogledom pratim lokalne ribare sa terase i sa povrsinskim rinama nisu bas produktivni na Dunavu na samom toku.
Nocu se sunjaju i prilaze uz obalu gde ne bi trebali , ali ne vidim sta vade.
Bozo pomozi, i bicemo uporni .
Pecati se mora, sve ostalo i ne mora!

orka

Postalo je kristalno jasno da tamo gde ribe ima,ona se i peca..Skloni smo da nalazimo razloge kao što su pretopla voda,nizak i li visok pritisak,mesečeva mena,suviše mala ili velika voda,visoka ili niska temperatua vazduha,vetar,izostanak mresta itd..Naravno da neki od ovih razloga mogu da utiču i utiču u većoj ili manjoj meri na aktivnost ribe,ali to nemože dugo da traje.Ribe ako ima ona mora da se hrani..Svedoci smo da na velikoj većini terena nema skoro nikakvih rezultata,odnosno ulova plemenitih vrsta riba,ili su oni ispod svakog nivoa,i po učestalosti i po veličini,ali smo isto tako svedoci da na određenim delovima reka ribe ima i ona se odlično peca..
Kolega RobinEM koji peca na delu Save koja prolazi kroz Republiku Srpsku kaže kako riba ima i peca se kao ni jedne godine do sada..
Kolega Damjan takođe tvrdi da se na delu Save iznad Obrenovca odlično pecao šaran,i ne samo šaran,pa evo kolega Allex kaže da se na delu Dunava kod Pančeva lepo peca.,itd..
Sava od Novog Beograda do Obrenovca je takođe prazna..Sporadični ulovi po neke plemenite vrste ribe i retka i stna bela riba..
Činjenica je da ribe ima malo,i da će je biti na žalost sve manje i manje iz već poznatih razloga..Migracije riba postoje i najučestalije su pred mrest i posle mresta..Riba se grupiše za mrest sa više delova reka,tražeći adekvatne uslove i po završetku mresta(uspešnog ili neuspešnog) vraća se u korito reke.Pošto je nema više ni blizu u onoj količini kao nekada davno,pa još ako je mrestu desetkuju ribokradice,a to je skoro pa sigurno,onda nije čudno što su delovi reka prazni ili poluprazni..To što se na nekim delovima reke peca solidno može se možda objasniti tako da se neke ribe posle mresta,a koje su preživele riibokradice ne vrate na mesto odakle su krenule na mrest,već se skupljaju u veće grupe i zauzimaju određenii deo reke..Pa tako onda prošle godine je bilo ribe,a ove godine bunar..

dragan2006

Za Savu odavno tvrdim baš to,što se tič.e bele ribe!Naime,ako sednes ne lokaciju gde se kreće jato bele ili je bar u blizini,uz pomoć primame je zadržiš i lepo se peca!Ali ako si seo negde gde je nema u blizini,ceo dan ćeš pecati peševe.Noću je slična situacija,jedina razlika je što je peš neaktivan.A nema diskusije o tome koliko su reke iz godine u godinu siromašnije...

Grof1204

Svi su u pravu, ali brate mili kada negde ribe ima i kada nije zaplasena, ona rado uzima mamac i hrani se, ne trebaju nikakve kampanje od 5 dana i cudesa...tu ne racunam onih nekoliko dana kada je riba u srednjem sloju zbog oscilacija sa pritiskom itd...
Evidentno je da te sporadicne ulove imaju ljudi koji su manje-vise stalno na vodi, hranjena mesta itd...odnosi se na belu i sarana...Na Savi u nekoliko izlazaka imao deverika koliko neces, ali nijedna ne prelazi velicinu dlana, a uzima sve zivo ponudjeno nezavisno od debljine predveza, velicine udice, mamca, a nesto krupnije ni u najavi... e sad, posto sam ove godine isprobao vise terena,(plitko, brzo, duboko, sporo, pesak, kamen) od usca Drine pa do Boljevaca nemoguce je da je bas sva riba u meri istrebljena...veliki je to potez...sve se nadam da je to mozda zbog nepovoljnih vodostaja, tople vode itd... ko zna, mozda se nesto promeni na bolje do avgusta, septembra.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Dva vuka, jedan zavija, dok drugi odvija.

PerfectAngler

Velika Morava na kojoj pecam cesto isto nista,kao da nema ribe,danju,nocu probao zali boze bunar,zasto nemam pojma

Spojene poruke: 06 Jul 2017, 09:47:02

Zato sam sav bolji pribor stapove i masinice za varalisanje prodao i varalicarim balzer teleskopom od fiberglasa i starom kormoran masinom,jer nema svrhe vise za boljim priborom

TopMix

Upravo tako - migracije... Uglavnom su vode opustošne, a onda se ponegde pojavi riba u nekoj pristojnoj količini, koja je preostala od masakriranja, što legalnog, a većinom nelegalnog. Pa ko ima sreće, što kažu, da se nadje u pravo vreme, na pravom mestu... Uspeh u ribolovu odavno više ne zavisi od toga koliko je ko dobar, vešt ili iskusan ribolovac, nego od toga ko gde peca, odnosno, da li ima ili nema ribe.
Nadležni iz tamo neke zrenjaninske tzv. ustanove ustvrdili su "naučnim" metodima da u Tisi II ima ribe u ogromnim količinama, kao opravdanje da uvedu privredni ribolov tamo gde ga nije bilo 20 godina, a u stvari cilj je bio da se uzme lova od alasa, pa ako nalete na neku ribu nek tovare, dok ima. A nece je biti još dugo...Pecarose ionako niko ne pita za mišljenje. Samo ukidanje mrežice za kedere i uvođenje senkera u vreme mresta, dovoljno govori o stručnosti nadležnih i njihovoj brizi za riblji fond. U takvim okolnostima riba se sludjuje, tera se u neke neprirodne migracije, u nekakve rezervate koji još nisu otkriveni, a toga je sve manje i manje. Onda neki ribolovci imaju moralne dileme, kad nalete na mesto koje daje ribu. Da li da je lovim do besvesti il da se pridržvam ogrničenja i da ostavim alasima da, eto, održe svoju egzistenciju...
Što se tiče ribe u srednjim slojevima, što se identifikuje sonarom, teško je biti pametan. Ako sonar nije ko kamera, teško je razvrstati ribe. Tražiš smudja, a ono jata tolstolobika..., kakav pametan zaključak doneti?

dragan2006

Ovo za sonar sam pomislio istog trena kada sam pročitao Mihin post ali nisam hteo da ga mračim.Ima bika na Savi baš dosta i verovatno su jato i videli na sonaru.
Sa druge strane,vodostaj je bio baš nepovoljan za mrest pa je moguće da pojedine vrste nisu to ni obavile pa sada boluju i ne jedu.Prvenstveno mislim na deveriku na Savi i Dunavu.Moguće je da je i to razlog velike migracije ribe,traženje dela reke gde im je bio moguć mrest.Kao što Grof reče,videćemo u narednom periodu.

slob

Jeste, jeste. Migracije su u pitanju. Ali iz reke na pijacu i u restorane.
Pecam na Savi godinama i ribe je svake godine sve manje. Ove godine doguralo je do toga da sam tek jutros uhvatio prvu ribu, štukicu oko 0,5kg, vratio je u vodu, a izlazio sam do sada tridesetak puta. Ovi što pecaju šarana nisu ga ove godine ni videli a bela riba sve neka sitna, najveća ko dlan.
Moguće je da na nekim lokacijama još i ima ribe, ali za koju godinu, kada ih strujaroši namirišu neće ih ni tamo biti.
Mnogo mreža, struja i plin. Neselektivno tamanjenje ribe. Tako više godina i sada evo rezultata.
Situacija je takva da se neuspeh u ribolovu više ne može podvesti pod "riba je ne aktivna", već pod "ribe nema"!

Pecam godinama i sigurno sam sve bolji pecaroš - a sve manje upecam?! Pa šta bi moglo da bude jedini zaključak, zašto je to tako? Odgovor se sam nameće!
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

dragan2006


mrjr

Ne može se riba za godinu dana potamaniti.To je proces.Lovilo se mrežama i strujom devedesetih još više,pa je opet bilo ribe.Mnogi faktori utiču na prisutnost,ili odsutnost ribe sa odredjenog terena.Pošto pecam na istim terenima već godinama, mogu da kažem da i u pecanju postoje "rodne godine" i one druge,kao u poljoprivredi.Vodni režim ,naročito u doba mresta utiče mnogo,a i niz drugih faktora...Biće ribe,ali sve manje, ali biće i pecaroša sve više.Pre dvadeset godina ponekoje lovio smudja na silikon,a sada armije varaličara krstare gradskim kejevima.

Ad fines

Od 2008. godine pecam aktivnije na Savi. Tokom tog perioda upoznavao sam lepote ali i cud reke i mnoga njena lica. Ono sto sam zapazio, jeste to, da su vodostaj, protok, stepen zamucenosti i temperatura vode kljucni parametri od kojih zaisi kakvo ce lice reke biti i koliko ce biti blagodarna. I stvarno sam se nagledao razlicitih situacija, a narocito na pocetku bio i razocaran jer sam se sledece godine suocavao sa potpuno drugacijom rekom, kao da to nije ona ista voda koja je tu tekla prosle godine, i na kojoj se lepo lovila riba. Prinudjen da se svake godine iznova snalazim, poceo sam da pratim vodostaj svaki dan, i kada idem na pecanje i kada ne. Postala mi je rutina da pogledam vodostaj Mitrovice i Sapca,  Beograda i Dunava u Zemunu kao i NS svakog dana.   A ono sto sam gledao, i sa cim sam se suocavao na samoj vodi, se svake godine veoma razlikovalo. Od 2008-2009-2010 i  vecih voda u letnjem periodu, do niskih i toplih 2011-2012,  pa uzasno velikih 2014...  2016. solidne, i po meni savrsene 2013. i 2015., pa do ove koja preti da bude mozda i jedna od najsusnijih......    Pod savrsenom vodom smatram vodu koja ima visok maj-jun vodostaj, koji kasnije polako opada na letnji i ne prelazi 25 stepeni temperaturu vode.
A najgore vode za pecanje su niske, spore i tople. A narocito ako je to stanje doslo preuranjeno, kao sada recimo i ako su izostale prolecne visoke vode... U takvim situacijama je tesko doci do krupnije ribe. Sitna riba do pola kg moze uvek da se peca iako u ovim uslovima i ona slabije radi i treba se pomuciti za nju.  Za krupnu ribu su potrebne mikrolokacije i specifican pristup.  Kada se uzme u obzir da je riba slabijeg apetita zbog uslova, da je ima sve manje, da verovatno ima prirodne hrane dosta, lako se da zakljuciti zasto pecanje postaje tesko.  Bio sam preksinoc i nocas na vodi, bacao varalicu i pecao na feeder. Do 60-70m od obale je sve sitna riba. Prava izbacivanja su sve u plovnom putu. Voda u priobalju spora, kauglera na tone. Po neki bucov raubuje, i nije lud da uzme varalicu. Smudja i da ima, nece da uzme kada ima prirodne lako dostupne hrane.  Ovakva voda je stvorena i za jedan od najgorih oblika krivolova koji se masovno i upraznjava. Som i smudj stradaju masovno, to je sigurno. Za drugu ribu ne znam. Cuo sam i da se neke uhvatili pre neki dan, pun camac somova....  Ali to je sve neprovereno.
Sakacenje u mrestu je prisutno svake godine, mrezarenje po velikim vodama, strujarenje po niskim.  Da utice, utice sigurno. Ali ne na nacin da nigde ne radi riba.  Saran u Skeli je specificna pojava, tj moze se reci i mikrolokacija. Sad ce verovatno i babuska poceti da se peca na nekim mestima na Savi pa ce ispasti da radi riba. Ali plotice, sljivara, mrene  nece biti na tim plicim, zatravljenim mestima, dok ce babuska tu da uziva. Saran i deverika ce ih sigurno posecivati u nekim kratkim intervalima, grabljivice isto, ali u kratkim intervalima.
Namerno sam isao na terene od Mitrovice uzvodno u prethodnom periodu jer sam hteo da vidim kakva je situacija tamo gde je voda brza (uticaj Drine) i malo hladnija. U odnosu na moje terene ovde, raubova bas ima. Moze i Grof da potvrdi. Krupan bucov razbija. Iskreno sam se odusevio. Na svakih minut 2 ozbiljan raub, + 3-4 strasna rauba, gde ,,nesto" kao podmornica ide kroz plicak, sa podignutom vodom od 10cm i sirine pola metra a riba skace i bezi na sve strane!!!!  Iako smo se nagledali mreza na svakom cosku, bilo je aktivnosti ribe. Vidi se da je reka zivlja jer je protocnija, hladnija.   Hteo sam da odem i do Jamene da vidim i kakva je tamo voda, ali nikako da stgnem.
U Brckom pecaju, pitanje je samo gde. Da li svuda, ili u nekom kanalu u koritu gde se nabila sva riba.  Kod nas se takva mesta sa obale ne mogu dohvatiti sada. Ja, koji najvise volim mesta gde je plovni put sto blizi, i izlazim daleko teskim sistemima nisam mogao da dohvatim mesta gde se kupala ozbiljna riba.
Sto se tice srednjeg sloja, pored bika, plotice, sljivar i deverike su isto gore. To je standardna pojava na Savi avgust-septembar, ove godine poranila. Znam jer sam pecao na klizeci plovak, i upecao.
A da je tako kao sto pricate za te migracije, tj da radi a da se ne peca jer je nema, onda bi bilo neko mesto gde se razbija riba. A ono ne postoji, ili je otisla u Hrvatsku sva riba. A i to bi znacilo da je za 2-3 godine nece biti uopste. Ne zelim da verujem u tako nesto. A i septembru 2012e su se pricale iste ovakve price, pa znamo posle kako je bilo..... 

Allex

Uh lepo ste se vi raspisali,a bogami i sve objasnili.Da radi ko šta hoće živa je istina...i dosta sam se obradovao kada je zimus sve živo zaledilo. Da i riba malo dane dušom od idiota. Ipak, vidim da je dosta loša slika na rekama i ništa se nije nažalost promenilo čak ni za mrvicu. Kao što već rekoh, poslednjih 7 dana sam redovno na Dunavu pored manjka obaveza, noćas sam zaglavio do pola 3 ujutru...ciljano idem na bucova, jer stvarno sve puca kako raubuje,od na metar od obale pa do sredine gde faktički ga vidiš kako iskače iz vode. Ima lepih,krupnih primeraka, a kedera u jatima, tako da ga baš treba isprovocirati da se zaleti na varku,ali bitno je da se vidi da ga ima.Što se tiče soma čuo sam za lepe ulove na dubinku. Pre nego što je zaledilo, dva meseca na Dunavu nisam mogao da dobijem ni kvrc,ma šta bacao i ma gde bacao. Dosta sam bio isfrustriran posebno kad vidim gospodu kako šire mreže,a bome jednom sam prisustvovao i bacanju dinamita. Verujem da ima dosta faktora u igri kad i koji teren će da eksplodira,ali da je ribe sve manje svakom godinom to je činjenica...

damjan

Reka Sava je tipična,posebno kada se radi o toku od 0-50km,tu je kako ja kažem reka "kanalskog" tipa,tj visoke obale,nema razliva,rukavaca...To na žalost pogoduje lakom izlovljavanju ribe sa tog područja,a sama riba samo u izuzetnim okolnostima ima dobre uslove za mrest,tu pre svega mislim na ciprinidne vrste,ali i ostale. Mogu slobodno da kažem da na savi 90% meni poznatih terena ne daje ribu,jer je ista veoma retka. A retka je pre svega zbog višegodišnje ribokrađe na tim delovima reke. Ribokrađe ima svuda,ali pojedini tereni toliko pogoduju ribama da se ista i dalje zadržava na tim terenima. Takvi tereni su bogati rukavcima,mrestilištima,adama,bogati hranom,ali i solidnim protokom vode što ribi odgovara zbog kiseonika leti. Dakle riba na tim terenima ima uslove da boravi i preko cele godine i mresti se u blizini. Na žalost tu je takođe lopovi i svi ostali nemilosrdno tamane,ali su tereni takvi da su bukvalno magnet za ribe.
Ja sam odavno proračunao da će do toga doći i upravo kupovinom jačeg vanbrodskog motora sam uspeo da idem na udaljenije delove reke i tražim ribu. A nekada mi je tomos 4ka završavala posao. Na žalost svake godine ribe sve manje i sve dalje treba da se ide ,da bi se riba pronašla.Ili to,ili sedi u blizini i pecaj u bunaru,nema druge.

Rečna riba je postala toliko tražena roba da je buknula ekspanzija krivolova. Pogledajte samo koliko su cene ribe skočile zadnjih godinu dana. Minimalni rizik,a dobra zarada. Državu ne zanima zaštita ribljeg fonda i doći ćemo veoma brzo do toga da će čak i krivolovcima biti teško da ulove ribu. Procenjujem rapidan pad broja prodatih dozvola za rekreativni ribolov narednih godina,jer već se vide znaci odustajanja ribolovaca od ribolova na divljim vodama. Koštaće to na kraju i korisnike i državu,ali najveću štetu će imati ribolovci koji će biti uskraćeni za ulov na divljim vodama.

Som je prvi na tapetu nestajanja,jer ne migrira mnogo i kada se jedan teren očisti od soma,treba baš dugo vremena da isti ta riba naseli,da sitni primerci odrastu...Za somom odmah ide šaran. Deverika i ostala bela riba povremeno migrira i popuni prazne terene,ali krupne deverike je sve manje u Savi. Smuđ pak redovnije ulazi iz Dunava u Savu u predmresnom periodu,tj od jeseni...Pa popuni terene. Ali ne može ni taj Dunav više toliko spašavati Savu,jer i na istom je ribokrađa velika,a riba u toku migracije prolazi kroz minsko polje i nastrada.
Stanje u državi se direktno oslikava i na stanje na vodama,upamtite to.

Drill Junkie

Koliko je lose ove godine govori i to da nam nema kolege Pluta sa njegovim trofejima u tom broju na koji smo navikli  :wink:

Ako je neko uvek hvatao sve i svasta onda je to on  :tongue:
First slomi ovu palmu, then I will teach you !!!

bolenbgd

Slozio bih se sa Damjanom  u potpunosti.Pecam na Savi oko 50-og kilometra,ono sta se tamo radi,nije humano.Kakav krivolov,prosto ne znam kako tamo neko ripce prezivi.Preko puta naseg mesta coveko stalno hrani sarana,a cim nije tamo,ovi mu "preoru" mesto mrezama,a uzvodno i nizvodno su postavili bubnjeve.Mi smo odustali od nekog odrzavanja mesta,jer smo opkoljeni raznim "alatima",sa svih strana.Skoro su mi bili "ribocuvari",banda korumpirana,suruju sa ribokradicama i dolaze da mi popuju kako se "alasi" bune sto pecamo posle 9!!!???Naduvao sam ih i ne garantujem za svoje postupke ako mi ponovo dodju sa tako glupom pricom.

Teme sličnog naslova (10)