Vilin konjic-stakleno vretence-konjska smrt

Započeo Panonski Mornar, 22 Mart 2009, 19:46:10

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Panonski Mornar

 

OPIS ODRASLOG KUKCA

Imaga vretenaca su vodeni predatori karakteristično izduženog abdomena sa dva para prozirnih opnenastih krila približno jednake veličine koja im omogućuju dugotrajan let. Na njima se nalaze točke zvane pterostigme, koje su u stvari dobro prokrvljene odebljale regije. Pretpostavlja se da pterostigma ima utjecaj na aerodinamiku leta ovog kukca. Noge su usmjerene prema naprijed i služe kao pomoć pri hvatanju plijena. Velika glava na fleksibilnom vratu nosi snažni usni ustroj za grizenje, 3 jednostavna oka (ocellae), dvije fascinantne facete sačinjene od preko 30 000 ommatidija i par nitastih ticala.
Oči

Čak 80% rada mozga je orijentirano na procesiranje slike objekta pred njima. Nasuprot tome, imaju mala ticala. Žive boje dobijaju po izlasku iz vode.

DIMENZIJE

Većina vretenaca ima raspon krila do 8 cm i dužinu tijela 2-12 cm. Najmanje vretence, Nannophya pygmaea, sa područja istočne Azije ima raspon krila 20 mm, a najveće vretence, endemska vrsta koja živi na Havajima - Anax strenuus - 20cm. Krila su kod mužjaka veća i razvijenija.
Najveće vretence ikad, Meganeura monyi je živjelo u kasnom Karbonu i ranom Permu prije 270 milijuna godina i imalo je raspon krila 74cm. Vretenca su letjela dok su dinosauri hodali Zemljom.
STANIŠTA

Vretenca žive u svim klimatskim područjima svijeta i najčešće se mogu naći u blizini slatkovodnih stajaćica i tekućica. Indikatori su nezagađenosti .
RASPROSTRANJENOST

Rasprostranjeni su većinom u tropskim krajevima (preko 50% vrsta) iako se pojavljuju u većini regija, osim Antarktike.

VAŽNOST

Vretenca čine važnu kariku u hranidbenom lancu područja sa vodenim površinama. Najade žive u vodi i redovito su predatori na manjim beskralješnjacima, no veći primjerci jedu manje ribe i punoglavce. Adulti se hrane velikim količinama muha i komaraca.
LET

Pri letu svaki par krila radi zasebno, za razliku od većine kukaca čiji se parovi krila kreću sinkronizirano. Vretenca mogu letjeti do 50 km/h, a dnevno mogu prijeći i preko 130 km. Radi dočaravanja brzine, koristit ću se primjerom - vretenca mogu letjeti oko 100 dužina svog tijela u sekundi, i unatrag oko 3 dužine svog tijela u sekundi. Također su sposobni "letjeti u mjestu" oko jednu minutu - duži "let" u mjestu narušava termoregulaciju.

PARENJE

Mužjaci su vrlo kompetitivni i unutar vrste. Neke vrste čak odstranjuju spermu prethodnika prije kopulacije, posebnim organom na vrhu abdomena. Anisoptera kopuliraju u letu, Zygoptera na odgovarajućoj površini. Sama kopulacija traje od nekoliko sekundi do par minuta u zraku, a parenje na površini od 5 do 10 minuta.
Mužjak iz genitalija sa vrha zatka premješta spermu na receptaculum na drugom segmentu zatka, u blizini prsišta. Kada ženka uđe na njegov teritorij, on ju lovi i hvata sleđa oko vrata posebnim organima za prihvaćanje. Tad ženka dolazi u kontakt sa receptaculumom i preko kraja abdomena prima spermu. U takvoj poziciji mogu ostati duže vrijeme, kada je moguć i let.
Sam čin parenja spada u najbrutalnije u životinjskom carstvu, mužjaci ženkama odgrizaju krila pri bazi da bi spriječili bijeg.

RAZVOJ

Ženka polaže jaja na podvodne biljne organe, iz kojih se razvijaju nimfe koje cijeli razvojni stadij do imaga provode u vodi. U tom stadiju dišu trahealnim škrgama koje se nalaze oko anusa. Hrane se manjim kralješnjacima i raznim beskralješnjacima. Neke tropske vrste imaju posebno izdužene zatke i hrane se paucima, kad oblijeću paukovu mrežu i hvataju pauka prednjim nogama. Kad je plijen uhvaćen, vretence se povlači da bi u miru pojelo plijen.
Vretenca su hemimetabolna, dakle, nema stadija kukuljenja, već se stadij nimfe, tj. podvodne najade javlja u 6-16 presvlačenja što može trajati od 6 mjeseci do 6 godina. Imaga žive do 4 mjeseca. Nimfe izlaze iz vode kratko prije posljednjeg presvlačenja, kad postaju krilati adulti. Obično izlaze noću izbjegavajući predatore, ili u rano jutro u hladnijim predjelima.

PREDATORI VRETENACA

Vretencima se hrane ptice, gušteri, žabe, pauci, ribe, pa i veći primjerci reda vretenaca.
EKONOMSKI ZNAČAJ

U nekim dijelovima Europe vretenca predstavljaju prijetnju peradarskoj industriji, budući da prenose parazita Prosthogonium pellucidus. Najade se zaraze nakon što pojedu ciste ovog parazita, koje ostaju tijekom razvoja i nakon izlaska iz vode. Problem nastaje kad perad pojede zaraženo vretence - iz ciste izlaze crvoliki organizmi koji inficiraju kloaku i reproduktivne organe napadnute životinje.
TAKSONOMIJA REDA VRETENCA

Vretenca spadaju u skupinu primitivnih vrsta kukaca.
Kada sklopim oči nebom naiđu lađe,
zvona, lavež, komšijske svađe, miris svežeg oranja.
Ali kada svane vetri s reke zacvile. Znam, to tuže vodene vile, Dunav sedef odranja. Đ Balašević

mili_sinisa

Lep kukac al me nervira na vrhu stapa ili plovka  :rolleyes:
Hmm....... sta reci??!!

Kićo

Samo me naživcira kad sleti na plovak,ili vrh štapa :veryangry:

pikeman



Kićo


pikeman



EsoX

Larve ovih insekata su vrlo vazne i gotovo nezaobilazan deo u lancu ishrane... tako da se cesto nalaze na jelovniku recimo sarana.. basa.. bandara... Imao sam zaista mnogo uspeha loveci na imitacije nimfi (larvi) vilinih konjica (dragon fly) i vodene device (damsel fly). Takodje i odrasle jedinke se nadju na ribljem meniju.. cesto sam vidjao kako ih bas ili bucov lovi..

Kod nas se cesto vilini konjici i vodene device svrstavaju u isti kos medjutim postoji razlika... recimo vodene device su mnogo neznije gradjene od vilinih konjica... takodje cesto se mogu razlikovati i po polozaju krila.. jer ih vodene device drze skupljeno a vilini konjici obicno rasireno dok miruju... tako da je ovo sa pikemanove slike vodena devica a na uvodnoj slici iz mornarovog posta vilin konjic... i same nimfe se dosta razlikuju.. evo i par skica cisto da se vidi razlika...


Vodena Devica

odrasla jedinka


nimfa



Vilin Konjic

odrasla jedinka


nimfa


pikeman

 smiley033 Ovo nisam znao. Mada sam uočavao razlike kod insekta, mislio sam da se radi o varijacijama istog.


Zmaj Strasni

Zanimljiv insekt. Cesto mi sleti na plovak ili stap, ali vise me nervira kad zaba pomisli da moze progutati pampur za stuku duplo veci od nje nego kad ovaj sleti na njega...

Panonski Mornar

Dok je u razvoju najružnije je  živo biće u prirodi ali kad odraste i izađe iz vode postaje prekrasan insekt u svim bojama, fantastična preobrazba ,ja mu se divim  :takoje:

Spojene poruke: Sat Jun  6 19:01:53 2009




   
Tko su autori krugova u žitu?

Nakon što se 1. lipnja u usjevima u Oxfordshireu pojavila čak 183 metra dugačka meduza, sada je u Yatesburyju pronađen i impresivan vilin konjic.
Dragonfly crop circle, June 2009



Vilin konjic je dugačak 45 metara i već je drugi rad koji se pojavio u engleskom okrugu Wiltshire unutar samo deset dana.
Kada sklopim oči nebom naiđu lađe,
zvona, lavež, komšijske svađe, miris svežeg oranja.
Ali kada svane vetri s reke zacvile. Znam, to tuže vodene vile, Dunav sedef odranja. Đ Balašević

pikeman



na kanalu

haha  :rlol: mene ne nervira kad mi sleti na vrh plovka ili stapa,posto sam sujeveran primetio sam da radi bolje riba ako me pocasti sletanjem,no funny biznis  :cheesy:
veni,vidi,vici

Momir

Citat: na kanalu poslato 08 Jun 2009, 09:48:54
haha  :rlol: mene ne nervira kad mi sleti na vrh plovka ili stapa,posto sam sujeveran primetio sam da radi bolje riba ako me pocasti sletanjem,no funny biznis  :cheesy:

:rlol: :rlol: :rlol: ova ti je dobra! :rlol: :rlol: :rlol: :tongue:
Nothing makes a fish bigger than almost being caught.

jugov

dali je neko obavesto moldera i skali o ovim pojavama  :rolleyes:
:rlol:  smiley136
дом је тамо, где је дунав
dom je tamo, gde je dunav

riba ribi grize rep

meni nesmeta kad sleti na plovak ili vrh stapa jer ako ode ili peca ili mu se vise neda sjedit  :lol: :lol: :lol:
Nemam potpis.....