Kormorani

Započeo pikeman, 19 Avgust 2008, 14:00:52

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 6 gostiju pregledaju ovu temu.

pikeman

Kormoran je početkom sedamdesetih bio na ivici istrebljenja. Rezultat njegove zaštite je da mu se brojnost povećala 25 puta! Reč je o alohtonoj vrsti koja na Evropskom kontinentu nema prirodnog neprijatelja koji bi populaciju držao u biološkoj ravnoteži.
Hrani se isključivo ribom, evo ih na Dunavu...




orka

tamo gde ih ima u velikom broju , mogu da nanesu veliku stetu ribljem fondu . ja sam jednog pre desetak godina u decambru uhvatio na savskom jezeru, pecajuci smudja na kedera . to je bilo zamaranje za pamcenje, savio je stap do vode , a ja sam bio udaljen od stapa 20-tak metara pa kad sam video da stap pije vodu doleteo sam do njega u sekundi, i borba je mogla da pocne.odmah je izdrilovao desetak metara, a ja sam u pocetku mislio da je u pitanju velika stuka ili cak som, sve dok prvi put nije izasao na povrsinu. posto me je zestoko spucao adrenalin nisam mogao da verujem da na udici nije riba, vec ogromna pticurina. borba je potrajala jedno desetak minuta u vodi a posle je pocela borba na obali, jeeeedva sam uspeo da mu otkacim udicu , dok je on pokusavao kljunom da mi iskopa oci, malo je falilo da uspe, usput mi se iskenjao na pantalone i pocepao jaknu . jedva sam zivu glavu izvukao  :eek: a udario je na haublera od 10-tak cm na dubini od 6m a bogami je bio pogolem, kapitalni kormoran :rolleyes:

Damir

Ajde mudri ispričaj ti svoju storiju od prije mjesec dana sa kormoranom na Dunavu......
Dunav  Dunav  Dunav Dunav Dunav Dunav

Mudri

To ko nije vidio nece vjerovati, skoro mi je kretenska pticurina odnjela stap iz camca,i to normalno dok sam sipo kapi u nos,prvo sam lego na dasku i okrenio se prema kabini a onda na stranu prema motoru i kad sam usipo kapi ajd da pogledam krajickom oka stapove, kad ono vanjski stap oce da izleti iz camca,normalno da sam skocio o uzeo stap i odma pomislio zakacio se dobar smudj kad mi je silk krenio gore nisam bio siguran vise sta je to ,kad izroni kreten sa mojom babuskicom u kljunu,srecom da sam mu onda tek opelio kontru jer bi taman proguto i udicu i babusku pa bi onda bilo umaranje ajme.covjek sto je peco iza mene nije mogao vjerovati da je budalas uzeo mog kedera na 8-9 metara dubine,i jos mu nije bilo dosta nego sam ga morao sa velikim sedom tjerati da odleti...

grizli

evo još jedno divno iskustvo s tim ptičurinama. dunav, noć, kum i ja sjedimo u čamcu i pecamo, negdje oko dva ujutro, kumu pun kufer svega odlazi spavat, ja ništa ostao uz štapove kad nakon nekog vremana jedan štap počeo da skače gore dolje, ja u čudu ne znam šta se dešava, gledam ja malo bolje, kontam ono umor, pelin, nešto, kad štap skače gore dolje, vidim ja neku čudnu sjenu oko štapova kontam pelin, prikaze, ništa već lud uzmem lampu upalim, kad gle, glupa ptičurina stoji kod motora gurnula glavu u čamac i gleda me!! šok!! srce mi stalo,skoro sam ispao iz čamca, j... ti ptičurinu!!

ossa

Kormorani ojadiše ribnjak
Zakonom je kod nas i dalje zabranjen lov na ovu vrstu ptica, pa su zaposleni na komercijalnom ribnjaku Ečka prinuđeni da ih plaše detonacijama, odnosno "plinskim topovima"

ZRENJANIN - Prirodni rezervat "Stari Begej - Carska bara" nadaleko je poznat po velikom broju ptica. Prema evidenciji koju vode stručnjaci u ovom delu Banata evidentirano čak više od 250 ptičjih vrsta.

Jedna od njih su i kormorani, koji su utočište na ovoj ekološkoj lokaciji pronašli početkom osamdesetih godina. Kormorani, a naročito veliki crni kormoran, su po priči Milivoja Putića, menadžera za turizam, najbolji ribolovci od svih vrsta ptica, bilo da love organizovano ili samostalno. Ornitolozi kažu da dnevno pojedu hrane oko 30 do 70 odsto svoje težine, a teški su u proseku 2,5 kilograma, pa prema toj računici svaki kormoran dnevno pojede oko 700 grama do kilogram ribe.
Osim što su proždrljive, Putić napominje da su ove ptice i najinteresantnije za posmatranje. Inače, kormoran je poznat i po tome što zbog jake kiseline koju ima ribu vari još u kljunu, a od njegovog izmeta se suše krošnje drveta u Tiganjici. U bari Tiganjici trenutno ima oko 500 gnezda i toliki broj ptica pravi ogromnu štetu obližnjem ribnjaku Ečka, koji je za njih idealno mesto za prehranjivanje.
      
TU JE I ORAO BELOREPAN

U Carskoj bari sreću se i ptice koje spadaju u globalno ugrožene vrste sa Evropske "Crvene liste"; pelikan, mali kormoran, mala guska, plavokljuna patka, a gnezde se i prdavac i orao belorepan - najveća ptica grabljivica u Evropi, čiji je raspon krila 2,20 metara, visina 90 cm, a težak je oko 7,5 kilograma.
   
Čuvar u rezervatu Carska bara, i jedan od najupućenijih u navike i život ovdašnjih ptica Stevo Čorokalo kaže da kormorani dnevno pojedu onoliku količinu ribe koliko su sami teški, što je, po njegovim tvrdnjama, u proseku oko dva kilograma. U Evropi ih ima od četiri do pet miliona, a u Carskoj bari ima oko 1.000 parova, pa nije teško izračunati koliko ribe kojom se hrane, dnevno ulove i pojedu. Čorokalo objašnjava da kormorani love toliko mnogo ribe, zato što su primorani da nahrane i svoje mlade, ali i crviće koji im se nalaze u želucu!

- Kormorani su najorganizovanije ptice u ptičjem svetu. Oni love u grupama, inteligentni su, prilikom letenja prave "potkovicu", lupaju krilima po vodi i tako nateruju ribu na površinu. Jedna vabi ribu, druga ptica je hvata, i tako naizmenično dok se site ponovo ne vinu u visine. Zato u našem ribnjaku imamo puno problema jer je velika površina vode, a ribe su nezaštićene - objašnjava Čorokalo ističući da je u drugim zemljama taj problem rešen tako što država subvencira, odnosno nadoknađuje štetu ribnjacima, što kod nas još nije slučaj.

Kormorani su, kako kaže, izuzetno inteligentni, te zbog toga nemaju svog predatora, odnosno prirodnog neprijatelja, što je i osnovni razlog njihovog brzog razmnožavanja.

Nisu više retka vrsta u Evropi, pa se ne nalaze na spisku u "crvenoj knjizi". Kod nas, međutim, zakonom je i dalje zabranjen lov na ovu vrstu ptica, čija je jedna od većih kolonija u Srbiji nastanjena upravo u Carskoj bari.
Zaposleni na komercijalnom ribnjaku Ečka prinuđeni su da ovaj problem rešavaju tako što ih plaše detonacijama, odnosno "plinskim topovima" jer ne smeju da ih ubijaju, pa im na taj način skreću puteve lova sa ribnjaka na otvorene vode, a dešava se da oko stotinak kormorana "napadne" ribnjak i osim što se jedan broj riba ulovi, poseban problem čini to što se mlada riba ošteti ili rastera po trsci te zbog preživljenog šoka slabo napreduje.
Hej, haj baš nas brige...

Panonski Mornar

Odmaranje pred gozbu neprežu niodčega  :no:
Kada sklopim oči nebom naiđu lađe,
zvona, lavež, komšijske svađe, miris svežeg oranja.
Ali kada svane vetri s reke zacvile. Znam, to tuže vodene vile, Dunav sedef odranja. Đ Balašević

Kićo

trebo si ih poskidat smiley010

Panonski Mornar

Ma nažalost i oni su zaštićena vrsta kazne su drastične  pa bolje mir
Kada sklopim oči nebom naiđu lađe,
zvona, lavež, komšijske svađe, miris svežeg oranja.
Ali kada svane vetri s reke zacvile. Znam, to tuže vodene vile, Dunav sedef odranja. Đ Balašević

Kićo

ma znam,evo i po dravi su haracili,al su ih sad camci i skuteri rasterali jer se non-stop vozikaju

budens72

Svi smo svedoci poslednjih godina da su se kormorani prenamnožili...
Koliko znam,radi se o ptici koja je pod zaštitom  :eek:
Činjenica je da kormorani pojedu ogromne količine ribe,posebno riblje mlađi

Na koji način se može uticati da se skine zaštita sa ove štetočine?

retfala

U Kopačkom ritu prema procjenama ima 1500-2000 pari kormorana. Svaka ptica dnevno pojede od 0,5-1 kg ribe.
Od bjesa ne želim ni računat koliko je to godišnje.

Panonski Mornar

Auuu puno je to al činjenica da je zaštićena šta mi tu možemo ona će i dalje žderat ribu a mi posmatrat i mrzit ju
Kada sklopim oči nebom naiđu lađe,
zvona, lavež, komšijske svađe, miris svežeg oranja.
Ali kada svane vetri s reke zacvile. Znam, to tuže vodene vile, Dunav sedef odranja. Đ Balašević

Olovo

nemoze se nishta, ,jedino sa prigushivacom na malokalibarku.jer begaju.a i tu je bedak jer te izadje kazna ubilo se ako te neko navata..jadne ptice , malo ih je..a kote se ko zecevi..


Odo krečit šljive.

Panonski Mornar

Na poljoprirednom institutu u Osijeku imaju plinske pucaljke koje se namjeste na vrijeme i pucaju svakih desetak sekundi rastjeruju ptice sa usjeva ali to se nigdje nesmije koristiti sem na zasijanim poljima radi drugih ptica i životinja tako da to otpada jedino da nebudu zaštićene više pa da  im se smanji broj makar al to neće bit skoro
Kada sklopim oči nebom naiđu lađe,
zvona, lavež, komšijske svađe, miris svežeg oranja.
Ali kada svane vetri s reke zacvile. Znam, to tuže vodene vile, Dunav sedef odranja. Đ Balašević