Brodovi na dnu Dunava, operacija "Dunavski vilenjak"

Započeo Zmaj Strasni, 15 Novembar 2011, 21:55:23

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

turbler

Kolko je to željeza na hrpi, kod nas u HR iz Drave izvlače stari metalni most sa lokomotivom i vagonima, kopaju ga ispod 10m šljunka i unatoč svemu za izvađeno željezo trebali bi dobiti oko 200 000 e

vađenje mosta
bez čona si bogec

mi-ne

Most je masivno zeljezo,a ovo su izrdjali limovi.

Misha

Moram da se ukljucim u diskusiju ! Prahovo je malo selo pored Negotina , oko 7-8 km udaljeno ! Osim potopljenih brodova , tamo se moze videti i HE Djerdap II ! Tereni su bogati svom dunavskom ribom! Imao sam prilike da tamo prisustvujem vadjenu 3 ogromne morune od preko 100 i ne znam koliko kilograma !!! Ukoliko je vodostaj nizak , fotoapart i varalicarc u ruke i put pod noge !!! Smudj bi trebalo da je krenuo  . Beograd - Mali Pozarevac - Veliko Gradiste - Golubac - Donji Milanovac - Negotin - Prahovo !!!  smiley033

twister011

Na zalost, ako izuzmemo lepotu, jedan dugacak, tezak i opasan put. Prava je steta sto je i to jedna transferzala bez puta kakav bi joj logicno pripadao. Ostaje kao argument u korist odlaska na tu stranu, lepota klisure koja oduzima dah.

Misha

Elem, i ako se pouzdano zna da su brodovi puni municije i mina , da su pogranicnoj zoni , to ne sprecava pecarose da na sledeci nacin pecaju oko potopljenih brodova ! Pridju camcem , a onda raspale nekom sipkom po gvozdjuriji brodova i onda zabacaju !!!

Vale

Odličan dokumentarac,a čini mi se i odlična mesta za ribolov :wink:

Mangup

Mnogo dobar dokumentarac nije mi zao sto sam izdvojio sat vremena da ga pogledam :thumbup:
Zver udara kad srce spava!

štekavac


twister011

Na zalost, takve stvari su jos jedina zastita od kojekakvih "ribara"

Nebo

Ko jamu drugom kopa ne čini proleće

Блок_64

Да,и сам текст је добар,просто ме натерао да једва чекам да изађе књига.
Узми шта можеш и не враћај ништа!

specialized

Vau  :eek:
Ako je tacno da pre vadjenja brodova,ronioci moraju da deaktiviraju sve mine,ne vidim kako je mogue da se izvade brodovi. Na brodovima se nalaze tone eksploziva a gotovo ih je nemoguce primetiti jer je sve obraslo travom. Tek 2011. god kada je bio nezapamceno mali vodostaj,dubinske mine su se mogle videti jer se podvodno rastinje osusilo na delovima koji su bili iznad povrsine. Te iste mine se nisu videle prilikom prvog snimanja jer je vodostaj bio visi. Posle pregledanja snimaka sa prvog snimanja,kamera na kacigi ronioca je pokazala da se ronioc prvo naslanjao na dubinske mine,zatim izronio i stao na njih  :shocked: Zakljucak: vise srece nego pameti.
Obavezno pogledajte film ako vec niste.

pikeman



milan_apa

Nemačka flotila iz Drugog svetskog rata izvan Dunava do 2023?

Projekat izvlačenja oko 200 nemačkih brodova potopljene nemačke flotile iz Drugog svetskog rata u Dunavu trebalo bi da se završi do 2023. godine. Tokom narednih meseci biće izabran izvođač radova koji će podvodno snimiti potopljene brodove kod naselja Prahovo kraj Negotina.

Podvodno snimanje trebalo bi da traje oko godinu dana, a nakon ovog posla uslediće izbor izvođača za vađenje samih brodova, kažu za Tanjug u Evropskoj investicionoj banci (EIB) koja finansira ovaj projekat sa oko 23 miliona evra.


Direktorka kancelarije EIB-a za Zapadni Balkan Dubravka Negre navodi da je reč o kompleksnom zadatku, projektu koji je sastavni deo ulaganja od 100 miliona evra u rečni saobraćaj u Srbiji među kojima su i ulaganja u luke i kargo terminale u Srbiji, pre svega u Smederevu, brodsku prevodnicu kod Đerdapa, izgradnju hidrometeoroloških stanica duž Save i Dunava...

Nadzor nad operacijom izvlačenja brodova, kako se očekuje, obavljaće Nemci.

,,Dok god se flote ne izvade iz reke, brodovi ne mogu nesmetano da plove. Dunav je važan koridor za Srbiju, to je i panevropski koridor koji prolazi kroz veliki broj zemalja i veoma je bitan za rečni saobraćaj u Evropi", ističe Negre.

Procedura nalaže da se u narednim mesecima prvo ugovori podvodno snimanje koje bi trajalo oko godinu dana i izda neophodan bezbednosni sertifikat.

Zatim plan je da se krene u proces izbora izvođača za vađenje brodova za šta je ostavljen rok od dve godine.

Meštani sela Prahova godinama svedoče da u vreme niskog vodostaja na Dunavu na površinu izranjaju ostaci potopljenih razarača, krstarica, broda-bolnice...

Inače, u septembru 2006. godine, Evropska agencija za rekonstrukciju finansirala je sonarno snimanje olupina, međutim zbog nedostatka novca u tom periodu, operacija čišćenja korita Dunava je stopirana.

U olupinama i nacistički plen opljačkan u SSSR-u?

Istorija beleži da su nacisti bežeći pred Crvenom armijom 1944. godine u operaciji ,,Dunavski vilenjak", potopili celu Crnomorsku flotilu sa oko 200 patrolnih čamaca, sanitetskih brodova i barži nemačke crnomorske flote duž Đerdapske klisure.

Operacija je bila pokušaj proboja nacista Dunavom od Crnog mora do Beograda septembra 1944. godine, međutim, kada su stigli do Klisure, shvatili su da proboj nije moguć, pa je general Valter fon Štetner naredio potapanje kod Prahova 7. septembra, a 14. i 16. na 17. septembar kod Brze Palanke kod Kladova.

Nekoliko brodova je izvađeno posle rata i služili su u rečnoj flotili JNA, međutim većina njih sa neeksplodiranim eksplozivnim sredstvima i dalje leži na dnu Dunava i otežava plovidbu u periodu niskog vodostaja.

Pretpostavka je da se u olupinama nalazi i ratni plen opljačkan u Sovjetskom Savezu.

Izvor: RTS

Jeremija

Liči na još jednu propagandnu akciju, kao i prošli put kada se o tome pričalo...
Nou frks. Nou paniks.

Teme sličnog naslova (10)

30

Odgovora: 2702
Pregleda: 630427

3258

Odgovora: 57
Pregleda: 105955

4151

Započeo pikeman


Odgovora: 66
Pregleda: 54711

20543

Odgovora: 48
Pregleda: 39376

2757

Započeo gliga


Odgovora: 69
Pregleda: 147445

11388

Započeo 107


Odgovora: 104
Pregleda: 55911