Vezivanje power gume

Započeo Imre, 12 April 2011, 17:16:59

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

pdavor

Na Maverovim metod hranilicama ima crna guma(fabrikana) nije se istegla stoji kao prvog dana ,a na neke pecam duže od tri sezone, a bilo je na komercijalama riba10+pitanje je jednostavno koja je to guma i da li bi koristila na nekoj drugoj montaži u većoj dužini,kako bi se ponašala. Gledao sam Milanov video kako majstorina veže power gumu na hit hranilicu,ma bolje nema i jednostavnije.  :takoje:  Nije moja generacija sva u vinkl, al ima izuzetaka i njima skidam kapu.  smiley033

dragan2006

Čini mi se da su štek gume šuplje...ili grešim :question:

laki22


djmisha77

Ne razumem se u te stek gume. Vidjao sam neke zute ali to je debelo, jako debelo. Sto ih mi ne koristimo ako su tako dobre? Ima li ih i gde u ovim debljinama koje nama odgovaraju?
Ove u Guru su max 0,8mm ako ne i tanje.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
Ja ne odlucujem da li cu ici u bitku po tome kolika je sila koja mi preti, vec po tome koliku svetinju branim.

mihabg

Ce da se raspitamo i probamo... Eto zadatak, mada i stek ribolovci mogu malo da nam pomognu oko informacija.

Milan berkut

 smiley194 c c c . . . momci moji . . . razni' ti' guuma ima  :lol: :lol: :lol:
Šalu na stranu  :cheesy:, štek gume koje su šuplje su novije generacije jer je neko otkrio da se bolje isteže ako nije puna, tzv efekat cevi. Prave se od par različitih materijala a lateks važi kao naj naj  :takoje:, e upravo od kojih materijala su pravljene takav imaju i odnos rastezanja u odnosu na početnu dužinu.
Što ih mi ne koristimo?
Pa te gume nemaju potreban stepen krutoće nego su izuzetno mekane, da ne kažem mlitave što nam pravi probleme jer se lako i non stop mrsi. Drugi dobar razlog je, što je početno opterećenje koje bi izazvalo istezanje vrlo malo i definitivno bi ''krala'' trzajeve. Ovo sve u slučajevima da se štek guma koristi kao umetak izmedju osnovnog najlona i predveza. Donekle se može i štek guma ukrutiti ali samo ako se predvostruči i usuče ali to gotovo svi izbegavaju jer ima nepraktičnih momenata oko vezivanja za osnovni a i tad već dobija takav umetak popriličnu masu pa opet izaziva mršenje. Jedina dobra primena joj je u fiksnim in lajn montažama, zbog višestruko veće istegljivosti, u odnosu na fider gumu, ribu na udici značajno odaljuje od hranilice i tako u mnogome umanjuje inerciju hranilice pa riba ostaje na udici i ne cepa joj udica usta. Štek guma se može naći i tražiti i pod nazivom Lateks i ima je u raznim debljinama u par naših poznatih prodavnica. Debljina od 0.7 bez problema izdržava ribe do 3-4kg, 0.9mm do 5-7kg ribe, znači debljina od 1mm je čista ''sigurica'' za neverne a već 1.2mm je za ribe i preko 10kg. Istezanje je u rasponu 1:6 do 1:10
Fider guma, takodje se pravi od par materijala, ali, kod fider gume postoji potrebna krutoća samog isečka i to obezbedjuje nemršenje. Obično im je istezanje 1:3, redje 1:5. Još jedna dobra osobina fider gume je da je potrebna početna sila koja bi izazvala istezanje mnogo veća, što obezbedjuje da se ''kradja'' trzajeva zaista svela na neku malu meru koja se može i zanemariti. Kod fider gume treba obavezno proveriti dali pliva ili je tonuća jer tanke kratke predveze i lagane mamce lako može da odigne od dna (to može i jeste još nešto što bi nam bilo zanimljivo ponekad :cheesy:). Dalje, prilikom svakog vezivanja čvorova treba je maksimalno iztegnuti pa kad se ''vrati'' onda vezivati. Već tu se vidi kolika je razlika u debljini gume odmotane sa kalema u odnosu na posle tog prvog iztezanja! Fider guma se sporo oporavlja i isključivo od kvaliteta same gume zavisi koliko će se nakon svakog iztezanja ''vraćati'' u prvobitno stanje, mislim na dužinu koliko će ostajati duža i duža, a ne na vreme oporavka. Kod nekvalitetnih guma već nakon par iztezanja opadne i razmera pa sa 1:3 pada na 1:2 . . . Medjutim, sve ovo što se sad čini minusima, je dovoljno i dobro u primeni, jer, svakako dobro uspeva da amortizuje odsečne cimaje ribe i tako sprečava da udica cepa usta ribi! Iz mog iskustva, debljina 0.6 bez problema izlazi na kraj sa ribama do 3kg a i bolja je u primeni uz predveze debljine 0.10-0.12mm. Debljina 0.8mm se ni ne zakašlje zamarajući ribe do 5kg i odlično se uklapa uz predveze od 0.14 - 0.16mm. Debljine preko 1mm nikad nisam ni koristio ali na osnovu ovih što koristim mogu zaključiti da se sa njima mogu i vrlo krupne ribe zamarati bez bojazni.

mihabg

Iz navedenog, ovoj stek sam nasao sam bolju primenu ...
Fider link za kamen i krs...
Fider gumu koristim za to na kameni, a ovu cu da probam.

vlada1978.

Ove gume klasične(tako da ih nazovem) su potrošni materijal. Jednom prilikom sam vadio šarana divljaka koji je bio preko 6kg. težine. Umetak od gume se istegao, od nekih 30cm napravilo se skoro metar i visi kao gaće. Ona se nikada više ne vraća u prvobitno stanje nego se taj šok ili feeder-link , umetak menjaju pogotovo kada se izvade kapitalniji primerci ribe. Naročito kada ti dođe riba pod noge. Zna da odradi posao u onom zadnjem pokušaju bega kada mu već poturaš meredov.
Ja sam iz početka imao malo problema sa zabacivanjem dok nisam navikao i stekao osećaj za tu gumu. Istina je da vrh štapa drugačije reaguje na udarce i trzaj ribe, ali opet se vidi i može da se reaguje na vreme. Mislim da je u ribolovu na belu bezpotrebna. Za štek je takođe prava stvar jer služi kao amortizer i ublažava kidanje osnove i predveza. Pogotovo štapovi koji nemaju mašine.  smiley033
Strpljenje je umetnost nadanja.

Dragan Nešković

Добар дан колеге  smiley033

Одавно користим разне врсте ових "повер гума", и везујем их крајње једноставно, да не може бити једноставније. На овом снимку:
колега Жагар је показао његову монтажу фидер гуме, и то је то, и ја овако везујем те гуме и немам забележених проблема  :lol:  са тим једноставним чвором, па и вама препоручујем ову једноставност. Ово је што се тиче везивања.

А што се тиче употребе, на форуму имамо и тему о томе: https://vukovisadunava.com/dubinka-feeder/power-gum-feeder-shock-gum/30/, па је прочитајте, биће вам од користи. Што се тиче мог искуства на ове теме, често користим у свом фидер пецању ове повер гуме, и то на два начина.

Фидер гуме користим најчешће за везивање хранилица (уместо фидер линка), поготову када пецам на неком тешком, кршевитом, каменитом терену  smiley078 , тада те гуме могу одрадити одличан посао, и знатно смањити кидања. Користим их наравно и при пецању крупне рибе, ако за тим има потребе. У свим осталим ситуацијама у којима користим те повер гуме, користим искључиво латекс гуме за штек штапове. Од када су изашле, користим ове сенсасове штек гуме:

Њих имам у разним дебљинама, али најчешће користим ону дебљине 1мм, одлично ми се показала за све рибе на сави, и ретко имам потребу да користим дебље. Генерално по мом мишљењу, штек гуме су знатно боље и корисније од класичних фидер гума, за наше фидер пецање. Са њима неће бити проблема који се јављају са фидер гумама, па вам их препоручујем за коришћење. Да не дужим пуно, прочитајте шта су колеге написале на ову тему, има одличних текстова, и биће вам од користи. Када упознате на које све начине, и у којим ситуацијама можете користити повер гуме, имаћете знатно више успеха у свом риболову, и видећете колико су вам корисне.

Поздрав, и бистро  smiley139 
Дозволе за рекреативни риболов у Србији нису скупе, оне су бесмислене.

Teme sličnog naslova (10)