Težak feeder ribolov na velikoj reci

Započeo Ad fines, 25 Januar 2014, 23:44:33

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Ad fines

Abe Jamal,  pa na rocket hranilicu sam i mislio, ne na raketu. Raketu u zivotu nisam bacio, a rokete pravimo sami. Postavljao sam slike vec ovde na forumu. Hranu isto pravim sam, stize dole sve i ubrzo se otvara.

Riba se postavlja nizvodno od hrane tamo gde tok nosi tu hranu. To je izrazeno na plicim vodama. Na velikim dubinama, struje pri dnu su slabe ili nikakve i nema takvog efekta.

Za pipanje se slazem. Dosta sam riba uhvatio na pip.

Opisao si mesta na kojima se trazi mrena. I da, ona se tako lako uocavaju na manjim rekama. Brzak-preliv, ulaz u vir, izlaz iz vira, vir sa vecom duvinom i mirnom vodom, ravnomeran tok na izlazu iz vira i pre brzaka, podlokana obala u kojoj je struja.... U 200m mozes sve to da vidis i to golim okom vidis razliku.   

Kako bi trazio mesto na velikoj vodi gde je tok na povrsini jednolican?  Voda nedovoljno brza da bi otkrila sta je na dnu, kilometrima levo i desno sve isto....  Odakle bi krenuo?  Zanima me kako razmisljas

Spojene poruke: 05 Decembar 2017, 17:59:46

ajde da ti ipak pomognem malo



jamal

Uh sad se igramo vec.
Nema veze raspolozan sam.
Prvo sto bi gledao jeste obala.Ako vidim negde kamenitu obalu prvo bih tamo zaglavio.
Druga stvar isto se gledaju krivine na reci.To moze da bude odlican orjentir takodje,Obicno je matica u krivinama na jednoj strani i ta strana je po pravilu dublja i nosi tvrdo dno.
Na kraju krajeva sondiranje bi bilo uvek najsigurnija metoda za pronalazenje dobrog kamenitog terena.


Spojene poruke: 05 Decembar 2017, 18:06:00

Vec sam napisao bio !
Natural Born Fisherman
The Chinese say that every day spent fishing is another added on to your life

sasabosko

Zašto katanac kolega, pa svi smo mi ovde drugari i samo možda malo nas neki put ponese priča. Laki, izgleda da možda nisi imao prilike da u bistroj vodi posmatras  hranjenje neke jatne miroljubive ribe. Voda kod mene i kolege Jamala ume da bude jako prozirna i mala, pa se onda u dubini od 1,5m vidi kako se jato ribe ponaša.  Da potvrdim, uz obalu prilaze samo sitnije jedinke, osrednje su u sredini, a krupnije su obično tu blizu, vrzmaju se okolo, ili nizvodno od jata, ili se drže dubine i samo povremeno izlaze na zonu hranjenja iz dubine. Tiče se najviše mrene i nosare, imao sam prilike da posmatram, za ostale vrste ne bih znao. Mislim da krupna riba ne živi sa sitnom u jatu, nego je prati  :takoje: Ovo što pišem sam posmatrao pri ribolovu plovkom, zato pišem o malim dubinama i blizu obale, a šablon ponašanja  je isti bilo gde, riba instinktivno reaguje  :thumbup:
Znoj nilskog konja je roze boje

jamal

Krivine kolega kod mene isto igraju veliku ulogu.Obicno su najbolji i najdublji  virovi na krivinama koji po pravilu znaju da daju mrenu.Dok si ti prepravio poruku ja sam pisao svoju.Eto vidis da mi pomoc nije ni trebala. xaxaxa
Natural Born Fisherman
The Chinese say that every day spent fishing is another added on to your life

djmisha77

Jel pecate vi neke druge ribe osim mrene? Jel u tim vasim rekama,virovima,dubinama nema nista drugo da se upeca osim nje, malo blize obali? Mislim sve ovo radite samo zbog mrene a ostalo sta naleti. Mrena je "nedostizna" zbog dela reke u kom obitava ali nema tu neke mudrolije, ako je tu pojesce i crva i boilu i pastu od sira. Udari ona momacki, mojim panjevima je prevrtala rod podove ali i saran a i som. Nisam naisao na temu u kojoj neko toliko "ocajnicki" hoce samo jednu vrstu ribe (osim mene i smudja naravno ) a da su druge toliko zapostavljene. Vredi li, toliko?
Tezak feeder ribolov na velikoj reci u Lovu mrene.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
Ja ne odlucujem da li cu ici u bitku po tome kolika je sila koja mi preti, vec po tome koliku svetinju branim.

Grof1204

Nazalost Miso mrena je riba buducnosti,obicno je na jako teskom terenu gde se ne vuku mreze, strujom joj ne mogu doakati ko smudju i somu, a i ne izlazi u plicake da se mresti kao nesrecni saran, sto je lepa cinjenica imaju u vidu mesare razne.... vidim ja da cemo je uskoro svi ciljano pecati bas zbog manjka drugih ribljih vrsta nazalost
Dva vuka, jedan zavija, dok drugi odvija.

pexon

Vidi Grofe, to je diskutabilno koliko je ona superiorna po pitanju opstanka. Pre desetak i više godina je u Drini ispod Perućca došlo do izlivanja nekih otrovnih materija, koje su izazvale pomor ribe. Najviše ribe koja je stradala u tom pomoru je bila mrena, koja se ni do sada nije potpuno oporavila na tom potezu.

Grof1204

Pa do sada ubedljivo najbolje izbegava ljudske kormorane svakakve...u prilig tome ide i ova tema hehe
Dva vuka, jedan zavija, dok drugi odvija.

pexon

Lisica, na nas je postala otporna, ali nije otporna na hemijska  g..vna koja bacamo u reke.

Ad fines

Miso, naravno da pecamo i drugu ribu.  Odabir terena je takav da vecinom mrena dominira, ali tu su i deverika, plotica, sljivar, skobalj, saran, babuska i protfis. Protfisa sam pomenuo poslednjeg jer iz nekog razloga iz godine u godinu te ribe ima sve manje u Savi, ili slabije dolazi na udicu. Na drugim vodama ga nisam upecao, ali nisam toliko ni pecao kao na Savi. Poslednjeg sam uhvatio prosle godine, oko kilo. I to mi se cini da je bio samo taj jedan. Ranijih godina sam cesto imao po 2-3 po pecanju, a dobijao sam ga i na varalicu i plovak. Od juna prosle godine nisam video tu ribu.  Takodje nisam ni babusku video od 2013e ali mi nje i nije zao. Evo ove godine je i deverika zaobilazila udice (ne racunam one ispod pola kile). Ona je uz mrenu nocu najcesci ulov, a ranijih godina sam imao lepih ulova deverika od 700g do kilo. Bilo je i vecih ali dosta redje. Plotici se nisam posvetio ove godine pa ne mogu da donosim zakljucak, ali kao kolateral se nijednom nije javila, sto je isto zabrinjavajuce. Mada godina je bila gadna, tako se tezak feeder ribolov pretvorio u lak! Voda je toliko usporila da se mogla bacati 50g hranilica na 60m a monofil je morao da se zateze kao na nekoj bari. Naravno u takvim uslovima i ribe nije bilo, ili je bila po neka tek, obicno sitnija.
Jamale,  logicno razmisljanje, samo....   Na velikim vodama (u ovom slucaju pricam o Savi) je i potez krivine dugacak, pa moze da bude i 3-4 km. Razlikuju se ulaz, centralni deo krivine, kao i izlaz. Na tih 3-4 km ima mnogo razlicitih terena i dubina. Na slici koju sam postavio imas dubinu u izlazu iz krivine koju prati i suzavanje reke.  Ali, obrati paznju, tu je obala odsecena, sa potopljenim stablima. Tesko za pecanje.  Dobro mesto za mnoge ribe, jedno od mojih omiljenih, pod uslovom da moze uospte da se pridje sa obale. Po odredjenim vodostajima, i na nekim mestima, moze.  Cesto napadnuto od strujarosa zbog soma. Tesko za pecanje mrene jer se lovi iskljucivo po odredjenom protoku vode, cesto dalje od obale.  Zbog dubine, kada reka leti uspori, ubari se. Po malo povisenom vodostaju bolje ali treba znati mkrolokacije zbog krsa. Kad jos malo jace ubrza nemoguce pecati, cak ni kao mi sto pecamo.  Nije bitno da bude kamen na dnu. Samo da je tvrdo.
S druge strane, ulaz u ovu krivinu karakterise plica i brza voda. Opet dobro mesto za mrenu. Opet nezgodno za pecanje. Samo pitanje koliko daleko od obale. Moze i blize, samo opet po odredjenom vodostaju.  Camac resava puno, ali mi se ovde fokusiramo na obalsko pecanje.
Mrene na velikim rekama ima celom duzinom reke, samo je pitanje kada i na kojem mestu dodje u puskomet. Znaci nije samo mesto bitno, vec i biti u pravo vreme na njemu (vodostaj i temperatura vode najvise uticu, kao i brzina toka koja u donjem toku Save zbog uticaja Dunava moze da varira bez obzira na vodostaj, dok u gornjem toku Drina ubrzava Savu kada ima dnevne poraste). Za razliku od manjih reka gde se zna da u odredjenom brzaku, viru i sl mora da ima mrene, pogotovu leti kada su male vode,  na velikoj reci je malo teze naci jer se obicno povlaci sto dalje od obale. A po malo visem vodostaju treba znati na kojem mestu je traziti.  Za to je veoma bitno voditi dnevnik ako se zeli biti uspesan.  Vecina mesta na kojima sam pecao daju mrenu iskljucivo po odredjenom protoku vode i vodostaju.
Izuzetak su specificna mesta blizu obale koja imaju dobar protok (zbog naglog pada dubine, zbog nekog vestackog uredjenja obale, napera, gde se obala naglo suzava i dolazi do efekta levka tj ubrzanja i sl, gde postoji kanal u dnu blizu obale a dalje je dosta plice....)  gde se mrena moze zadrzaviti duzi period.
To su neka moja iskustva sa Save. Dunav ne bih pominjao jer nemam bas iskustva puno. Ovo se sve odnosilo na period posle mresta pa do zime. Period kada se okuplja u jata pre mresta i kada se okuplja u jata za zimovanje sam preskocio jer smatram da je tada ne treba pecati i uznemiravati.

dragan2006

Slažem se u potpunosti za Savu i njene varijacije....baš zeznuto,ne valja kad pada, kad stoji,ponekad i kada raste...veštački protoci i zastoji vode zbog Dunava,Drine...jede riba noću,neće danju i obrnuto...milion faktora treba imati u vidu!
Ali je mnogo volim! :tongue:

jamal

Tesko pecanje sve u svemu.Bolje receno najteze. Sve razumem.
Na  manjoj reci je mnogo lakse pecati ali zato ima mnogo manje i ribe.... Milion puta manje ja bih rekao...  Pogotovo Juzna Morava . Skroz nezasticena.Nazalost.
Natural Born Fisherman
The Chinese say that every day spent fishing is another added on to your life

Ad fines

Ima vise ribe sigurno, ali ima vise i vode. Treba je naci.  Ja sam imao tu (ne)srecu da krenem od nule. Nisam znao nista o feeder pecanju i nisam nikoga ni poznavao ko tako peca. Do 2012e sam pecao na bolonjez, bacao voblere, pecao smudja na kedera i filet dubinski i na plovak, i pecao sarana na plovak po kanalima. Naravno, dok sam bacao varalicu cesto sam bio svedok kupanja tj izbacivanje razne ribe, a najcesce deverike i sarana, kao i plotice i skobalja. Ploticu, skobalja i protfisa sam vec hvatao na plovak i neke navike te ribe su mi bile poznate. Ali deveriku i mrenu nisam mogao da upecam na plovak, tj mogao sam sitnu deveriku, retko kad do 500-600g.  Citajuci ovde po forumu, snimio sam taj feeder i resio da se oprobam. Ovde sam video i 2 videa Dome Gabora kako na Dunavu peca deverike i mrene i tako sam odlucio da se upustim u to. U ovoj temi je i opisan moj razvojni put. Te 2012. sam probao par puta ali samo se ipak vracao na plovak, ali 2013. sam resio da istrajem u potpunosti. Nikada necu zaboraviti prvi zabacaj u 2013oj. Voda visoka, negde oko 400 BG vodostaj. Odlazim na jedno mesto gde sam cesto lepo prolazio na varalicu (krupan kamen i neka stablja Boze me sacuvaj) i kao razmisljam gde cu sad ja tu da spustim hranilicu. Kada je niska voda to je skoro na suvom, a sada je tu bilo oko 2.5-3m vode. A voda dere, jos mutna. To pecanje je trajalo pola sata, dok nisam pokidao i poslednu hranilicu koju sam imao kod sebe. Ni sam ne znam koliko sam hranilica pokidao taj mesec. Nisu imale ni da se kupe teske hranilice, ili ja nisam znao da nadjem, pa sam dodavao olova na neke od 60g ili 100g koje sam uspevao da nabavim. Kum je odvahivao glavom i pecao na plovak lepo a ja sam se ceo jun drndao sa feederom.  Danas i on ima nekoliko feedera i bolonjez uzme 2 puta godisnje u ruke.
Posto me niko nije ucio, ja nisam ni imao nikakvih predrasuda. Sve sto mi je palo na pamet sam probao. Trudio sam se da se prilagodim mestima na kojima sam verovao da ce biti ulova. I na kraju sam i nagradjen za to. Vremenom su se kidanja smanjila, pocela je i riba da se dobija. Krenuo sam i da pravim hranu. Sad kad pogledam, ja i dan danas stalno nesto eksperimentisem. Svaka sezona je donela po nesto novo, tj iskustvo se nadogradjivalo. Dosta toga sam procitao i ovde i uspeo negde da primenim.
Za one koji zele da se uhvate u kostac sa pecanjem krupne bele ribe teskim hranilicama na velikim rekama, evo par saveta.
1.   Ne peca se bela riba samo na poznatim mestima za ,,belu" gde vecina ljudi lovi. Probajte na mestima gde se lovi saran, smudj, som. Mozete da se iznenadite kolicinom ulovljene ribe, kao i velicinom komada.
2.   Posmatrajte vodu, njene struje. Trudite se da barem okvirno upoznate konfiguraciju dna... trudite se da sto vise naucite o vodi na kojoj ste i o ponasanju zivih bica koja zive na njoj, to ce vam pomoci da upoznate i navike riba.
3.   Budite vi ti koji otkrivaju gde radi riba, a ne jedan od onih koji trce tamo-vamo kada cuju da radi riba  kako bi se ,,napecali". Na nekim pozicijama riba se javlja samo ne nekim odredjenim delovima dana, na odredjenim daljinama od obale. Oktrite ih. Ukoliko mozete, pokrite dan-noc u 2 dana kako biste dobili jasniju sliku. Ako pecate sa 2 stapa, jednim forsirajte ,,tacku", drugim menjajte daljine kao i tacke zabacaja.
4.   Povremeno se vracajte na mesta koja ste osacovali a nisu vam dala rezultate. Po dugacijem vodostaju, brzini vode ili temperaturi vode mogu biti prava.
5.   Ne zazirite od duboke ovde. Vrlo brzo se stekne iskustvo kako da se napravi hrana. Strah da ce ispasti negde na pola i sl je pozeljan ali ne toliko da vas odvrati od pecanja. Vec samo onoliko koliko da vas podstakne da obratite vise paznju. Na forumu je bilo saveta na tu temu
6.   Ako je riba aktivna, ne stedite hranu i partikle. Nema mesta bojazni da cete prehraniti mesto.  Eksperimentisite sa sastojcima za stocnu hranu ili hranu za tov ribe. Smanjice troskove kod obilnih hranjenja. Pisano je i tome dosta na forumu.
7.   Ne plasite se da necete moci  precizno da hranite. Neka je to povrsina 2x1 metar pa je to sasvim prihvatljivo. Cak je pozeljno i malo razbacati hranu i naokolo.
8.   Ne obazirite se puno na brend pimame, aromu i sl u pocetku. Neka ima bogato partikli (peleta, zita, raskuvanog kukuruza, secerca, konoplje, crva, glisti i sl ) i da svojom konzistencijom,  specificnom tezinom i velicinom cestica odgovara tj da nije hrana za jezera ili kauglera. Jurite krupnu ribu u toku i dubljoj vodi, imajte to na umu.
9.   Verujte u svoju opremu. Ispraksovanim zabacajem ce svaki stap i najlon dati svoj maksimum (koji nije uvek i deklarisan). Vecina SPRO i DG (koji se rekao bih kod nas najcesce koriste) cenovno dostupnih stapova je i jaca nego sto je deklarisano.
10.   U slucaju da riba naglo stane sa radom, zabacite kedera, debele gliste ili neki saranski mamac na jacoj udici i predvezu.  Mogu vas obradovati saran, som ili smudj
11.   Ako ribu ne nosite kuci, nemojte je drzati po cuvarkama kako bi je posle pustili, nego to ucinite odmah. Lepse ribi a i nije bas pozeljno da vam neki ,,kormoran" zagleda punu cuvarku ukoliko bude u prolazu, jer koliko sutra na tom mestu ce biti guzva, naravno kormoranska.
12.   Obavezno vodite dnevnik. Mesto, datum, vodostaj, protok, stepen zamucenosti, kao i tenedencija vodostaja prethodnih dana, temepratura vode. To su neki najbitniji parametri.
13.   O sistemima, prezentacijama, priboru, mamcima ima dosta na forumu i tome necu trositi reci. Reci cu samo da sto vise ekspeimentisete.
14.   I za kraj, nije uvek bitno kolike su s...,  vec kolike sake imamo. Tako da, nije ni ovaj ribolov uvek tezak, bitno je da se navikne na njega tj ,,ojaca"
A od zene sam dobio ukor da kada nisam na pecanju, onda visim po forumu, tako da cu malo da napravim pauzu i  iskljucim se od ,,prepucavanja" neko vreme, da ne bih spavao u dvoristu. A nije bas toplo sad...  Da je oktobar pa da odem na neko nocno, ovako....  smiley033

Zmaj Strasni

Nije bas u kontekstu rasprave, ali steta je ovako nesto da se ne vidi. Jedna vrsta mrene


Ad fines

u jbt, kakva "siljka"  :rolleyes: :lol:

Evo sta sam spremio za sledecu sezonu sto se tice najlona-kanapa.

Laksi komplet, hranilice do 100-110g,  masinica Okuma VS40, Falkon feeder najlon 0.18 a na drugoj spulni struna kastking 0.07

Na jacim kompletima,  Masina Preston competition 6000, Gorila 0.20, a na rezervnoj spulni monster V8 0.16 struna (narucio Grof 500m za nas dvoje, nije jos stigla);   Shimano sokoro 6000,  Gorila 0.22 najlon;   Epix 50, 0.25 najlon;  i  Okuma max 4 distance, 0.30 trabucco zander.

Mislim da sam sve moguce pokrio.  Narucicu i feeder gumu, ubacicu i strunu za predvez.  Eto, poslusao sam sve, pa ce da vidimo sta ce najbolje da se pokaze  :rolleyes:  Mozda pocnem i da vrtim rucicu unazad, sve ima da probam

Teme sličnog naslova (10)