Sistemi za pecanje feeder tehnikom

Započeo Radza, 03 Januar 2009, 21:21:18

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

jamal

Lepo objasnjenje kolega Milane ,samo bih te zamolio da probas navedeni sistem na reci sa manjim stomakom kada ce kao sto si naveo sistem prerasti u fixni da li ces detektovati udarce pa i one najmanje .
Natural Born Fisherman
The Chinese say that every day spent fishing is another added on to your life

pex

Probano, radi kao sat, malo duzi krak do hranilice.

Pozdrav!
Čuvajmo prirodu pa ćemo sačuvati sebe

Milan berkut

E dobri moji momci, radni dan se završio i evo me da Vam dopričam priču o Petlji Gardnera . . .
Kada i u kojim uslovima je ova montaža pravo rešenje? Moja iskustva . . .

Reka, od sporog do srednje brzog toka, zabačaji do 35 metara otprilike, dubina bilo koja.
U ovakvim uslovima na reci ja sebi dozvoljavam ''luksuz'' da mi ''tačka'' bude i nizvodnije od mesta gde se nalazim na obali, jer je to voda koja ima ravnomeran tok a to mi obezbedjuje da hranilica uvek pada tamo gde želim i ''šaranje'' se svodi na minimum. Predvezi tanki i duži od 50cm, mamci crvi ili boltuška, sitna glista. Ciljana riba deverika, bodorka, kesega, nosara, plotica, tj ribe koje nisu isključivo vezane za dno i vrlo često je jedini način da ih lovim da odignem udicu sa dna na razne načine. U ovim uslovima ove ribe umeju zaista da zadaju mnogo glavobolje dok se ne dodje do ''dobitne'' kombinacije. Najprostije mi je da vežem Petlju Gardnera s tim da onaj kraći krak prema hranilici ostavim izmedju 15 i do 30cm dužine! Tako je moj tanki dugački predvez sa laganom udičicom dva tri crva odignut na neku minimalnu visinu od dna, ako nemam željeni efekat onda pribegavam ''naduvavanju'' crvića pa do malih podizača kao što su ekstrudirani pirinač npr. Petlja Gardnera zbog svoje prostote je pravo rešenje jer se montira ''za sekundu'' a svaka dalja korekcija dužine tog kraka prema hranilici je takodje ''za sekundu'' se preveže. Osim toga mršenje predveza je zaista smanjeno na minimum jer taj 0.10mm predvez nema za šta da zapne na montaži, pa i kad se u zabačaju omota oko osnovnog vrlo retko ga takvog nadjem i kad potom izvučem sistem napolje. Indikacja trzaja perfektna!!!
Na istoj takvoj vodi, ako zabacujem preko 35 metara daljine (nekako sam uočio da od obale do tih 35 metara riba biva mnogo opreznija i kapriznija, pa otud i ta daljina) stvari se menjaju mnogo. Iskreno, u ogromnoj većini takvih slučajeva koristim jednu drugu montažu o kojoj će biti koja reč ovih dana, ali ako se odlučim za Petlju Gardnera to je onda samo zbog jakog bočnog ili čeonog vetra jer to je, po meni, i najveća prednost njena u odnosu na tu drugu montažu - pecati po vetru je komfornije i realno se manje mrse predvezi! U tim uslovima se pojavljuje još jedan problem a to je da vodena masa već pravi mnogo veći pritisak na strunu i vrh štapa se baš dobrano napne od toga. Tu nema govora o pecanju na ''pec'' i nema govora o nekog prefinjenoj indikaciji na vrhu štapa, pa onda želim da nadjem način da se riba samozakačinje već u prvom pokušaju kad uzme mamac. Zato onaj krak prema hranilici skratim na izmedju 5 i 10cm tek da mi predvez ne drlja po dnu a samu udicu odižem opet duvanim crvima ili pirinčem. Na tim daljinama ako vidite sitan trzaj na vrhu znajte da je gos-n peš već upecan al nema snage da pomeri hranilicu jadan . . . a u 90% slučajeva se desi da vrh jednostavno ''odstreli'' unazad a to je znak da je riba s mamcem u ustima pošla u stranu ili uvis i ubola se pa onda pomerila hranilicu u pokušaju da se oslobodi. U tom trenutku se napet vrh štapa rasterećuje i to je taj ''odstrel'' unazad. A u onih preostalih 10% vrh resko trzne jednom dva put, ili bude i klasičan ''šaranski'' trzaj ako riba krene nizvodno. U svim tim slučajevima se riba samoubode i već je upecana dok mi ne stignemo da reagujemo! Ako i kada se desi da nakon takvih trzajeva Vi nemate ribu na štapu, to znači da niste prilagodili veličinu udice veličini mamca ili veličini ribe! Tako može da se desi da mamac ''sakrije'' udicu pa se riba ne ubada i potrebna je veća, ali može biti i obrnuto pa je potreban manji mamac i manja udica jer su usta malena  :cheesy:

Reka sa brzim tokom, što veća dubina to kraći zabačaj. Ja stvarno nemam ambicija da ''pokoravam'' brze tokove reka i ne koristim Ekstra Hevi fidere, pa u takvim prilikama daljina zabačaja obično retko prelazi 20 metara, do 30 ako je dubina do tri metra. U ogromnom broju slučajeva i nemam realnu potrebu da pecam ''dalje'' jer se riba nalazi blizu obali na takvim mestima. Osim toga, ciljana grupa riba na tim mestima je prvenstveno mrena i skobalj pa tek onda deverika i protfiš. Za ove ribe nema potrebe odizati mamac od dna, za mrenu i skobalja je to i sasvim pogrešna taktika, pa na rekama sa brzim tokom ne koristim Petlju Gardnera, niti zabacujem ispred sebe (popreko na tok) niti nizvodno - zabacujem uzvodno! Montaža koju koristim je metod ili ona druga o kojoj ću ''ovih dana''  :cheesy:

Jezero, vetar i velika daljina zabačaja . . . već Vam je jasno zašto, ali u tom slučaju jedino povećam onaj krak prema hranilici obično izmedju 20 i 30 centimetara. U svim drugim uslovima na jezeru koristim ''onu drugu''  :wink: . . . i metod.

Mane montaže Petlja Gardnera - su već pomenuta smanjena osetljivost u svim smerovima kretanja ribe prema ribolovcu tj prema vrhu štapa. Kad se peca na ''školjkama'' taj kraći krak mnogo češće strada i biva oštećenja ili i ''cvikanja'' od iste.

Nekad je mnogima od nas dovoljno da samo imaju mogućnost da mogu da se uporede sa nekim drugim iskustvima pa da uoče i ili počnu da razmišljaju kako bi mogli da unaprede i usavrše se. Zato Vas molim ovo moje pisanije shvatite baš tako jer to su moja iskustva i nikako ne želim da shvatite da su pravila! Hvala Vam na pažnji! Vreme je za spavanjac  :takoje:


djmisha77

Osim u finoci same montaze i njenih delova, koja je sustinska razlika izmedju Gardner petlje i koriscenja feeder linka?

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Ja ne odlucujem da li cu ici u bitku po tome kolika je sila koja mi preti, vec po tome koliku svetinju branim.

jamal

Skoro nikakva sem sto otezanje u ovom slucaju moze da klizi dok kod paternostera ne moze.Ali zbog manje delova sistem je mnogo mnogo finiji,i ako se kida kida se minimalno ,a sam sistem paternoster je ubitacan kad se peca sa stomakom...Da dodam da gardnerovu petlju jako retko koristim vec vezujem paternoster sa 4 turn water knot/om,sistem sa dvema omcicama ili iskidam parce osnovnog najlona koje vezem za glavni 4 twk a na tom parcetu napravim malu omcu za lako menjanje predveza.Jednostavno mislim da gardnerova petlja nije dovoljno pouzdana za vecu ribu sem ako se koristi sa upredenicom.
Natural Born Fisherman
The Chinese say that every day spent fishing is another added on to your life

Milan berkut

 smiley194 c c c . . . eeee ljudi moji, ta baš me nešto sastavilo u glavu . . . može li biti da mi Sosa nešto leepo misli . . .  :rolleyes: :eek: . . . kad sam hitro utek'o i evo sad kao nešt' vaažno radim i glavu ne dižem odavdena  :help:
Pa aj' već kad moram podhitno da raadim bar da nanižem teksta nekoliko da kad kao ''baš me briga'' prodje iza ledji da ima da vidi koliki ozbiljni pos'o kod mene leži  :takoje: :wink:
Elem, o Petlji Gardnera sam skoro sve rekao a moglo se još dodati kakve sve izvedbe se koriste i čemu služe, al evo kolega Jamal je već pokazao ponešto od toga.

Uglavnom, napredni fideraši, takmičari, ko zna ko od njih i kad, iz sušte potrebe da otkloni nedostatke koji su uočeni kod Petlje Gardnera je uspeo da napravi jednu novu montažu a na osnovama dobrih osobina same Petlje Gardnera . . . ko zna, možda je to i sam taj Gardner osmislio  :smiley:
Ta nova montaža je nazvana Klizeća Petlja Gardnera i taj naziv je uglavnom prihvaćen u istočnim zemljama Evrope, dok je zapadni deo naziva Raning Rig (namerno pišem kako čujem). Meni lično Klizeća Petlja Gardnera (KPG) je verodostojniji naziv jer kad se pogleda ''na prvo oko'' siluete su im iste  :cheesy:
I eto, to je Ta ''neka druga'' montaža koja i danas slovi za najosetljiviju fider montažu. Kod nje je se osnovni najlon na svom kraju ne račva čvorom na duži (za predvez) i kraći (za hranilicu) krak, već je na kraju osnovnog najlona/strune pričvršćen predvez a onaj kraći krak (fider link) se montira tako da klizi slobodno duž osnovnog a da ne bi sklizavao na predvez ograničen je stoperom. Za fider link se kači hranilica i on varira svojom dužinom već prema potrebi ili nahodjenju ribolovca. Što je duži fider link to je i montaža KPG osetljivija i ta dobra osobina je preneta od Petlje Gardnera.
Šta se dobija ovom montažom u odnosu na Petlju Gardnera?
Pa setite se onog ''gornjeg polukruga'' Petlje Gardnera, ti smerovi kretanja ribe sa mamcem prema ribolovcu tj vrhu štapa kad riba vrlo brzo oseti otpor hranilice a istovremeno je indikacija trzaja na vrhu štapa vrlo mala ili nikakva (!!!).
Klizeća Petlja Gardnera je rešila taj problem baš time što je fider link klizni na osnovnom najlonu/struni, i kad riba krene u ''gornju polovinu'' tj u smeru ka vrhu štapa treba mnogo manjom silom da zategne predvez da bi osnovni najlon kliznuo kroz virblu fider linka i samim tim je idikacija na vrhu štapa momentalna.
Recimo, pecamo na reci, zabacili smo i hranilica je pala na dno i ne mrda, vodeni tok je zategao osnovni najlon/strunu nekom silom i vrh fidera se napne u nekoj meri zar ne? Sila vodenog toka koja napinje vrh fidera je uvek prilično manja od sile kojom se hranilica suprotstavlja vodenom toku i ostaje u mestu, inače bi proklizala po dnu. Riba koja krene u smeru prema vrhu fidera, kod Petlje Gardnera, bi morala da povuče odredjenom silom. Pošto na zabačenu hranilicu već deluje sila vodenog toka na najlonu/struni težeći da je pomeri s mesta, da bi se to i dogodilo riba koja krene u smeru štapa treba da potegne predvez onom dodatnom silom koja će u zbiru sa silom vode biti malo veća od sile otpora hranilice . . . i hranilica se tad momentalno pomera a mi to vidimo kao ''odstrel'' ili rasterećenje vrha - vidimo kao trzaj!
A kod Klizeće Petlje Gardnera, po zabačaju kad se vrh fidera napne, riba uzme mamac i krene prema štapu, dovoljno je da potegne predvez samo onoliko koliko jako voda napinje vrh štapa i plus neku malu vrednost trenja koje se javlja izmedju virble fider linka i osnovnog najlona koji kroz nju prolazi. Tada mi vidimo trzaj! Znači, riba ne mora da savladjuje silu otpora hranilice koja je logično veća od sile vodenog toka! E utoliko je KPG osetljivija montaža od PG! A to je mnogo! Razlika je velika!
Upravo zbog te velike razlike u osetljivosti, Klizeća Petlja Gardnera je opšte prihvaćena montaža kod svih, i doslovce, kod svih takmičara fideraša ove planete Zemlje :cool: I ti isti takmičari su već prema svojim potrebama smislili, i još uvek smišljaju, mnogo raznoraznih izvedbi u pravljenju montaže KPG, menjajući svaki osnovni deo različitim materijalima . . . neki odmah ispod stopera prave omčicu i nanju kače predvez, neki produže usukani monofil da im služi kao antitangl i time izbegnu mršenje predveza od fider link i hranilicu, neki ubacuju fidergam kao antitangl, neki upredenu strunu . . . pa onda isto tako i sa fider linkom, pravi se od različitih materijala i u različitim izvedbama - ali mu je funkcija uvek ista, da obezbedi željenu osetljivost montaže u datim uslovima i da ne dozvoli da ga ''dno'' preseče i tako ostanemo bez hranilice, da ako hranilica pada u pridneno rastinje ili mulj on svojom dužinom ''drži'' predvez van toga svega.

smiley194 he he he . . . evo čujem izaledji kako Sosa zeva li zeva . . . a to znači da je opasnost - prošla  :takoje: :thumbup: . . . pa ću i ja laganica da stavim tačku na večerašnji ''pos'o važan i neodložan''  smiley033

jamal

Teorija lepo zvuci ali nazalost nije tacna.Da bi se desio taj mrtav ugao sta kaze Milan verovatnoca je minimalna.Verujem jednom u 10000 .
Sto znaci da je strah od propustanja grizeva minimalan,odnosno zanemarljiv.Da bi se desio takav ugao i da riba krene pravolinisjki u smeru vaseg stapa i vi da ne dektujete udarce treba da predvez bude savrsevo uzvodno pravo od hranilice i da vas najlon lezi na dnu kako bi propustili udarce.Jer ne zaboravite vas osnovni najlon je uvek pod nekim uglom u  odnosu na hranilicu ,sto bi u prevodu znacilo da tih par centimetara koji odizu to malo predveza je dovoljno da detektuje udarac.Znaci i minimalan on ce biti detektovan. probajte kod kuce videcete i sami.Stavite stap pod nekim uglom i vucite pa mi recite da niste detektovali udarce.Moze da se desi ali neke ribice od 10 gr.
Kolega Milan zaboravlja koliko veliki otpor pravi taj mali karabinjer koji prolazi osnovni najlon kroz njega i na koji je zajopcana hranilica.Ako je na linku situacija je jako bolja.Link kako kaze Milanje izvedba paternostera.Jer u toj tacki se lomi najlon i mnogo puta ako ne i uvek je otpor veci nego kod paternostera.Opet kazem probajte kod kuce i videcete i sami.U reci je taj efekat jos veci jer imate stomak gde se najlon na kopci za hranilicu lomi.Zato Perconi i pravi one njegove kopce.Da bi smanjio taj otpor kod riba .
Paternoster ima samo jednu manu.Nije za krupnu ribu.Al to krupno kod nas je retkost .
Natural Born Fisherman
The Chinese say that every day spent fishing is another added on to your life

Milan berkut

Eehh dobri moji,
moram da Vam priznam da ja nisam baš mnogo pametan . . . možda malčice ima nečeg ispod kose al budite sigurni da nije nešto izrazito  :cheesy:
Ja samo mnogo volim da pecam fider tehnikama i sve me u vezi sa tim interesuje do najsitnijih detalja. Tako sam imao sreće da ''naletim'' na ovu fantastičnu analizu fider montaža, koju je objavio Igor Plijev, a kad vidite njegov tekst postaće Vam jasno ima li on kvalifikacija ili ne za to  :cheesy:
I moje je bilo samo da ispitam u praksi svojoj te montaže i prenesem Vama ono što sam i sam naučio nekad, pa i da dodam poneko svoje iskustvo . . .
http://salapin.ru/articles/article5455.html

jamal

Sa zadovljstvom sam hteo da proucim ovaj link ali nazalost nista ne razumem .Bilo bi lepo kad bi nam Milan u  kratkim crtama objasnio o cemu se radi.
A ja cu samo da kazem da mi je i zadovoljstvo polemisati na ovu temu sa Milanom jer mi se svidja njegova posvecenost i ljubav koju ima za ovaj nacin pecanja.
I  da se nadovezem za paternoster .Poceci da pecam fiderom ima skoro 15 god izbegavao sam paternoster jedno vreme.
jednostavno mi ceo sistem bio nekako odbojan zbog toga sto je fixni i nekako mi nije ulivao sigurnost.Probao par puta i odbacivao sam ga sve vreme ,nekako mi nije bio dobar.Mozda ni riba nije tad radila kad sam pecao njime ili nesto drugo to sad vec nije ni bitno.
Izbegavao i izbegavao dok nisam par puta tako porazbijao ribe njime da i meni a i njima nije bilo dobro.  xaxaxa
I od tog trenutka sam se toliko vezao za njega da ga koristim skoro u vecini situacija.Cak sto vise eto koristim ga i kad pecam sa stomakom.Znaci eto ociglednog primera kad je predvez direktno povezan sa hranilicom kao sto Milan kaze.Znaci detekcija udaraca u tom slucaju bi trebala da bude minimalna ili nikakva.A ja pri takvom pecanju detektujem i najmanje udarce.Ne znam kako ali eto detektujem . Ja samo kazem probajte ljudi nista vas ne kosta .Samo ce vam se reci.Mnogo puta teorija pada u vodu pod praksom.
Eto ja imam verovatno preko 200 dana mozda i vise na vodi godisnje.Probam sve i svasta ,experimentisem ,ma nema sta ne radim.I sve ovo pricam iz velikog i svakodnevnog iskustva .Moj skepticizam je pao u vodu onog dana kad sam sistemu dao pravu sansu i ulovio ribu njime.I onda sam video da je on najbolji izbor za vecinu situacija gde ja pecam.Ne zagovaram da svi sad koristite samo njega vec da mu date pravu sansu.
I jos jednom da napomenem da GP nije dobar izbor iz mog iskustva.Prvo deo koji ide na predvez neprirodno stoji navise ka sstapu.Jetse da odbija predvez i smanjuje mrsenje ali se mnogo lako kida kad je vezan na monofili.Ako vec pecate njime vezite 4 turn water knot. Mnogo je bolji od GP.


Natural Born Fisherman
The Chinese say that every day spent fishing is another added on to your life

Milan berkut

Jamal moj dobri, pa objasnio sam u kratkim crtama  :cheesy:
Eto vidiš, složili smo se i da je Petlja Gardnera izuzetno osetljiva montaža, ali da postoji jedna još osetljivija Raning rig iliti Klizeća petlja Gardnera. A postoji i montaža koja je još osetljivija i od Klizeće petlje Garnera i naziva se Montaža sa gumenim amortizatorom. Ja je kratko nazvao ''Gumena'' a nisam hteo onjoj da pišem jer je prilično komplikovana za svezati je, zahteva da se podesi direktno pre pecanja pod uslove na tom mestu gde se peca . . . i nije opšteprihvaćena kod ribolovaca, možda baš iz navedenih razloga  :no:
''Gumenu'' sam uporno forsirao nekih pola godine i nisam uspeo da se naviknem na nju iako realno daje indikaciju bolje, jasnije, u odnosu na PG i KPG.

dragan2006

Prvi put čujem, može li neka fotografija ili skica? smiley033

Milan berkut

http://salapin.ru/articles/article705.html
evo pa pogledaj, to je početni tekst i montaže, do sad su već usavršavane pa kad nadjem ponovo poslaću.

dragan2006

Hvala Milanče ali ovo je zaista prekomplikovano za mene, držaću se moja 3 proverena sistema.Bio sam radoznao... :eek:

Ad fines

ja sam podizao predvez tako sto po osnovnom najlonu  klizi vrtilica koju drze stoperi, gore i dole. A na kraju tog osnovnog imam i vrtilicu tako da se lako prebacim na dno kad hocu, bez prevezivanja, samo skinem predvez sa gornje vrtilce. Stoperima regulisem visinu...  Mozda ima osetljivije ali meni ovo prakticno i na reci dobro

Milan berkut

A ima u tom tekstu o Montaži sa gumenim amortizerom, čiji je autor i tekstopisac Igor Čebarjakov) nekoliko interesantnih detalja.
recimo prvo što mi je privuklo pažnju je ta antitangl cevčica  :huh: . . . zašto je taj poznati ruski fideraš, koji se penzionisao kao naučnik, odabrao baš tu ''budžastu'' cevčicu koju svi mi ''napredni'' zaobilazimo u širokom luku  :cheesy:
U jednom od svojih tekstova o fider montažama je lepo objasnio da - ta cevčica čiji je odnos 1:3 kraći krak i duži krak, skoro za toliko povećava osetljivost i na standardnim montažama gde se ona upotrebljava  :eek: i da je to u stvari njena najveća prednost, pa tek onda ona funkcija zbog koje je i dobila naziv antitangl tj sprečava mršenje! Objašnjava dalje da, riba kad krene u bilo kom pravcu pomera duži krak cevčice nekom silom a ''efekat poluge'' tu silu na kraju kraćeg kraka gotovo utrostručuje i pomera ga - ovo znači da riba i vrlo slabim pomeranjem dužeg kraka na kraćem kraku pravi tri puta veću silu koja mnogo lakše savlada nategnutost sistema i pokaže trzaj . . .
Pecajući većinom na rekama, Igor je do detalja isitivao kako Petlju Gardnera (Paternoster) tako i Klizeću petlju Gardnera (Raning rig) i u oba slučaja je uvideo da je ta nategnutost sistema tj sila kojom vodeni tok deluje na osnovni najlon ostala kao problem jer riba uvek mora da potegne predvez malo većom silom od te sile vodenog toka dabi mi videli trzaj na vrhu štapa  :takoje: . . . i ko zna, možda mu je baš taj ''efekat poluge'' na antitangl cevčici dao ideju da napravi montažu koja će sama da se suprotstavi sili vodenog toka i time rastereti predvez pa da, u tom slučaju direktno, prenosi na vrh štapa i najsitnija povlačenja od strane ribe  :eek:
Tako je nastala Montaža sa gumenm amortizatorom i njen izvorni tekst sam Vam pokazao višlje. Igor je preračunavao odnos težine hranilice (kao parametar koji odredjuje jačina vodenog toka, jer uvek biramo hranilicu koju voda neće kotrljati zar ne?) i debljine Štek gume u dužini od 30cm . . . njegove preporuke koja debljina štek gume od 30cm je dovoljna za koje težine hranilica se može videti u tablici u njegovom tekstu. Potom je uvideo da i takva montaža nekad mora i još finije da se našteluje i usavršio je dodavši mogućnost da se onaj kraj gume koji se pričvršćuje na samoj cevčici može dodatno doteći ili otpustiti već od uslova na samoj vodi. Kako izgleda taj detalj pogledajte u njegovoj dopuni svog prvog teksta http://salapin.ru/articles/article911.html
Montaža sa gumenim amortizatorom zaista radi perfektno i na rekama sa brzim tokom je zaista moguće videti i najsitnije trzajeve koje obično prave oni najmanji peševi ili ribice do desetak cm dužine za koje saznamo da su na udici tek kad namotamo sistem uz vode  :cheesy:  :takoje::tongue: :tongue: :tongue:
Ova Prva verzija Igorove montaže je pre četiri pet godina izazvala pravu euforiju kod ruskih fideraša i nije bilo foruma na koje se nije pisalo o utiscima u primeni njenoj, paralelno su se pojavljivale nove i nove verzije od strane raznih ljudi i ta montaža je uznapredovala do te mere da su joj eliminisani elementi kao antitangl cevčica i potreba da se koristi toliko različitih debljina štek gume. Postala je ''lako štelujuća'' na samom mestu neposredno pre početka pecanja. I mnogo prostija za izradu! Dobila otprilike ovakav izgled



Levo je skica klasične Klizeće petlje Gardnera a desno isto to sa ubačenim komadom štek gume 30cm. Jedan kraj gume se vezuje čvorom za virblu fider linka a drugi kraj se vezuje na nekoliko načina oko umetka monofila 60-70cm koji je u ulozi osnovnog jer se za njega i vezuje. Taj čvor gume na monofilu mora biti k l i z n i !!! tj da dovoljno teško može da klizi duž monofila. Hranilica treba da bude 15-20% teža nego što bi inače trebalo (kod ove montaže uticaj mase hranilice je nebitan i slobodno se može postaviti i mnogo teža od realno potrebne za date uslove na reci gde pecamo). Debljina štek gume se svela na dve veličine, za sporotekuću i srednjetekuću vodu 0.7mm tj za hranilice do 80gr, i za brzotekuću vodu tj hranilice preko 80 pa naviše gr 0.9mm debljina.
Potrebno je da kad odaberete mesto pecanja i raspakujete se, odaberete težinu hranilice koja će ''stajati'' na izabranoj daljini, da zabacite i kad se vrh štapa ustabili posle zabačaja a štap postavljen na držač, da na neki način izmerite koliko se vrh štapa povio u odnosu na ispravljen štap. Što se preciznije izmeri to će i montaža biti tačnije naštelovana!!! Potom postavite tako učvršćen štap na obali hranilicu blago zategnete metar od vrha tako da on ostane prav i fiksirate je da se ne pomera . . . a onda podižete klizeći čvor (gornji čvor) štek gume i proveravate koliko je ona napela/savila vrh dok ne dobijete tu istu vrednost tj napinjanje koje napravi i vodeni tok. Tu je važan i jedan detalj, kad uspete da dovoljno ''rastegnete'' štek gumu i ona napne vrh kako treba, gumeni stoper na koji obično drži virblu fider linka da ne sleti na predvez, e, taj stoper mora biti dva tri cm slobodno da visi ispod virble !!! Znači, vrh je napet rastezanjem gume na istu meru kao što ga voda napne, i ako tad stoper visi 5-7- i više cm ispod virble fider linka to znači da je guma previše jaka i treba staviti onu tanju ili produžiti dužinu iste te koju imamo  :cheesy: . . . i obratno, ako je stoper manje od 2-3cm do virble ili upire u nju treba deblja guma ili skratiti onu koju imamo!!!
Eto kako se šteluje ta montaža, jes malko  :lol: komplikovano . . . ali kad uspete znajte da će vaš vrh štapa detektovati i najmanji trzajić ribe i u vodi koja ''dere''  :eek: I svaki taj trzajić se vidi kao potezanje vrha a ne kao rasterećenje vrha! Kad vrh ''odstreli'' znači da je riba pomerila hranilicu i sama se ubola pa čeka da je zamarate  :lol:

Dobri moji, dok ne dočekate da Vas riba čeka na zamaranje . . . ja sam Vas malčice ''trenirao'' u tome  :smiley: :wink:



Teme sličnog naslova (10)

1226

Odgovora: 6960
Pregleda: 2335014

17210

Odgovora: 300
Pregleda: 173354

2092

Odgovora: 498
Pregleda: 279888

7489

Odgovora: 3054
Pregleda: 1094233

5842

Odgovora: 203
Pregleda: 174091

4293

Odgovora: 2589
Pregleda: 537215

16035

Odgovora: 156
Pregleda: 92281