Method Feeder

Započeo Imre, 16 Decembar 2010, 21:43:02

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

tomislav34

Hrana se mora vise nakvasiti i hrana mora biti ljepljiva da bi stajala na hranilici. Ne mislim da je method los, ali po mom licnom uvjerenju, on je dobar za male spore rijecice i mala jezerca i neke kanalice i definitivno te vode moraju biti relativno bogate ribom. Druga stvar, hrana za method, mora biti vrhunska.
... smuđ, šaran, a bogami i kečiga ... :)

žex.rašeta

Engl. Flat= ravan.
Nijedna osim ovih koje stavljamo u kalup nisu ravne ...lubeničarka , spirala i ostale varijante.
Slažem se Tomislave da hrana mora biti vrhunska ali nje se u ovom načinu ribolova ne troši kao kad se peca kaveznom hranilicom. Englezi uglavnom pecaju na stajaćim vodama , punim ribe i pecaju mikropeletama.O kvašenju ne bih jer svaka hrana prima određenu količinu tečnosti. Englezi određene marke mikropeleta preliju vodom i odmah okrenu posudu da se cedi 3 min ....i gotovo  :takoje: . Ali.....dobra method hrana se može napraviti i u kućnoj varijanti. Blender , sito i malo volje. You tube ; homemade method grondbaite
Biće nam bolje kada mi postanemo bolji ljudi!

tomislav34

Definitivno se manje trosi hrane i to znatno. Ali ruku na srce, svi smo gledali na youtube-u te filmice i ta jezerca koja su prepuna sarana, linjaka, deverika... Budimo realni i iskerni. Ja method ne bih koristio na standarnim vodama ili ne znam kako da ih vec nazovem. Moje iskustvo je takvo da sam sa method hranilicom uvijek imao losa iskustva i mislim da je to zbog toga sto te vode nisu za method.
... smuđ, šaran, a bogami i kečiga ... :)

djmisha77

Juce sam pecao na flat metod al na jezeru. Ovo sto Tomislav kaze, ne vidim i nisam nikad probao pecati na reci sa flat metod-om. Metod (lubrnicarka) hranilica jos nekako pa unutra gurnuti hranu koja sporo ispada nekako ali flat mi nekako ne ide na reci.
Ne secam se ni da sam gledao klipove da neko peca flat metodom na Dunavu gde jedva stoji 100gr olovo i 18mm boile odu beskonacno...
Kad Milan nece da odgovori ajd ja da probam zakljuciti neke razlike. Metod hranilicu riba mora da gurka da bi pojela svu hranu dok je kod flat sve na izvol'te. Sto bi jedan kolega rekao upecacu sarana na dugme ako je flat u pitanju. Jer dodje na hranu a hranilica je taman mera jednog zalogaja pa sve usisa. Kod metode cesto udica nije u hrani vec visi pored pa je mnogo vazniji izbor mamca.
Na jednom takmicenju pocepao nas neki cica sa flat metodom i belim zrnom stiropora od 4mm. Dakle nevazno sta je na udici,skoro.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Ja ne odlucujem da li cu ici u bitku po tome kolika je sila koja mi preti, vec po tome koliku svetinju branim.

tomislav34

Ja sam jedino spomenuo spore rijeke. Pri tom mislim na one rijeke koje nece nositi ni hranilicu od 20 gr.
... smuđ, šaran, a bogami i kečiga ... :)

Sax

Citat: žex.rašeta poslato 07 Februar 2016, 18:04:14
Nećemo se prozivati ......
Ja sam napisao da se flet stavlaju u kalup i on formira oblik hrane a ove prve se prave rukom odn. stiskanjem oko iste . O kvašenju i lepljivosti nisam ništa pisao. !!!!

smiley033

Ne znam kako si moj post shvatio,ali o nikakvoj prozivki nema reči. Kad je Milan napisao flat method,ja nisam znao sta to znači i pitao sam a kad si ti objasnio ja sam na to dodao da sam pod method feederom mislio na hranilice sa kalupom a da nisam znao da se zove flat method.Nadam se da je sada jasnije. :bye:

Milan berkut

Eh neće . . . oće al nije imo kade oj oj oj.
Mišo, izveo si fantastične zaključke u vezi flet-a! Razlika izmedju metod-a i flet metoda nije samo u hranilici tj njenom obliku. Žeks je rekao sve što se tiče hranilica pa neću da ga ponavljam. A za sve su krive šarandžije, oni su ti koji su shvatili, uočili, i razvijali Metod fider. Flet metod se razvio iz, logično, metod fidera. Ali dajte da prvo kažemo da u Metod fideru su hranilice nosioci ''prihrane'' a mamac se nudi odvojeno na dlaci ili silikonskom prstenu. Prihranjujući kuglama, na svojim hranilištima, šarandžije su primetile da se riba (šarani naravno) usmeravaju direktno na te kugle ignorišući spod koji im je ''rasut'' po zoni hranjenja. Tako su došli na ideju da kugle bude hranilica a mamac plasiran odmah uz nju i to je dalo odlične rezultate - pa se tako usavršavao i razvijao Metod fider kao posledica uočenog superiornog ponašanja krupnih riba.
Flet metod je najmladja od tehnika fider (sa upotrebom hranilica) pecanja i još uvek se razvija, a proizašla je kao posledica i potreba da se doskoči svim krupnim (superiornim) ribama koje su (uočeno pomnim istraživanjem) u značajno većoj većini ''napadale'' samo metod hranilice (kugle) i nije ih interesovala udica sa mamcem. Znači, smišljen je način kako da se ponudi krupnoj ribi dovoljno veliki zalogaj koji će je zainteresovati - i u tome i jeste osnovna razlika izmedju Metod fider-a i Flet fider-a, jer kod fleta je SAMA HRANILICA u stvari MAMAC  :takoje: koji riba usisava sve zajedno sa udicom i mamcem koji diskretno štrči iz te male hrpice Hrane na dnu. Znači, pri flet metod pecanju mi u hranilicu ne stavljamo Prihranu nego čistu Hranu koju riba hoće da jede tog trenutka na tom mestu. Tako se, kad se peca flet-om, priprema po malo od nekoliko različitih Hrana za koje se predpostavi da bi mogle biti ''dobitna kombinacija'' a na samoj udici su obično manji popapovi različitih boja koji na vrlo kratkom predvezu diskretno štrče i time dodatno izazivaju radoznalost kod riba, ali presudno je da se u hranilicu stavi ta hrana koju riba hoće, pa se npr posle jagode, halibuta i frankfurtske kobaje dogodi da ananas proradi i riba ga jede - tu je popap u drugom planu, za izuzetno opreznu ribu se može ispod popapa dodati ta neka jestiva partikla ista kao i hrana u hranilici.
U savremenom ribolovu krupnih riba, flet metod se uglavnom koristi kao ''izvidnica'' ili ''pretraživač'', kada se ribolovac opredelio s tačkom hranjenja/zonom hranjenja i tu usmerio osnovnu ''tešku artiljeriju'' a jedan štap baš sa flet-om služi da se istraže i ispitaju sve ostale potencijalne tačke uočene pri markiranju pre ribolova. Flet metod-om se ne čeka duže od maks 10min i prezabacuje se po dva-tri puta u istu tačku i ako se riba ne ''javi'' ide se dalje na prvu sledeću uočenu tačku pri markiranju. Ovakav pristup dozvoljava da se ulove ribe i direktno u ''spavaćim sobama'' gde se sklanjaju da ih ništa ne ometa ali ne mogu odbiti vrlo ukusan zalogajčić ispred nosa! Po rečima vrhunskih majstora flet fidera Rusije, procenat pobeda na turnirima pecajući na flet metod je bliže 60% u odnosu na klasičan Metod i klasičan moderni šaranski ribolov. Ta ideja da se malom količinom kvalitetne i ''pogodjene'' hrane u maloj i srednjoj flet hranilici, a pretraživanjem svih uočenih tačaka na terenu pred ribolovcem očigledno je jedan novi trend, pravac, pecanja krupnih riba.
Dobri moji, ove principe flet metoda sam ja modifikovao/prilagodio pecanju lopaja, babaja uglavnom, i praktikujem ih aktivno već dobrih godinu dana u skoro svakom izlasku i prosto sam oduševljen činjenicom koliko ume biti efektivan takav ribolov. Iskren ću Vam biti do kraja, ogromnu većinu tih ribolova ja podelim vreme na pola (tako planiram) i prvu polovinu pecam klasičnom fider tehnikom i ako ne uočim da mi je krupna riba na ''tački'' do isteka polovine vremena za pecanje, kad dodje vreme ja prelazim na flet a u poslednjih pola godine uz pomoć jedne iste hranilice ja pecam i klasično i na flet. I da se shvatimo dobro - meni je krupna riba sva ona ulovljena fletom a krupnija od onih riba koje sam do tad lovio klasičnom fider tehnikom  :smiley:

Zmaj Strasni

Predvezi su pretpostavljam vrlo kratki kod flet hranilica? Koliko kratki?

Sax

Otprilike da mozes udicu sa mamcem da savijes u kalup ako ti je mamac u hranilici.Otprilike do 10cm.
Evo ovde imas slike kako stavlja pa vidi predvez otprilike koliki je  http://www.freetime-ribolov.com/Feeder-program/Method-feeder-in-line-7166-20gr.html

Milan berkut

Kod mene nisu duži od 10cm s tim što na svakom montiram po jednu malu olovnu sačmicu kojom regulišem visinu popapa/katiša  :cheesy: i tako se može tačno odrediti na kojoj visini babaje hoće da njam njamaju he he he (po mom iskustvu od 1 do 5cm od dna)
Predvezi su mi najčešće monofil 0.14mm a imam i onih od crne strune 0.06.

srdjanp

kod mene od 5 do 7 cm

kombinacija method-a sa klasičnim šaranskim

Sax

Na komercijali sam na method feder(tj.flat) imao ubedljivo najvise udaraca.Mamac je bio stari kukuruz.Na divljim vodama sam uvek imao krupne deverike.Njih najvise,a posle njih po koju babusku.

no names

Sve uglavnom jasno :thumbup: sem jedne stvari...dali je flet metod fixni,polu fixni ili slobodan sistem?
Riba uvek jede. Na tebi je da otkriješ šta...

žex.rašeta

Po meni je 10cm najduži predvez za flat method jer mamac treba da je što bliže hranilici koja je izvor hrane na koju riba stiže. U ovom načinu ribolova se retko klipuje jer se hvataju uglavnom krupnije ribe i nemate neko hranilište koje je formirano većim količinama hrane. Na svim našim revirima je ovo msm najefikasniji način ribolova šarana. Stavljanje mamca u sredinu hrane ili na sam vrh ( da je vidljiv ) je vaš izbor. To se vrlo lako rešava redosledom stavljanja hrane i mamca u kalup pre stiskanja odn. poklapanja hranilice. Vrlo je efikasno i korisno korišćenje feeder gume kod flat hranilica. Ja uglavnom ovako montiram....evo slike sa mojih pecanja....



Biće nam bolje kada mi postanemo bolji ljudi!

Milan berkut

Ima jedan bitan detalj koji se mora poštovati a to je - kad hranilica padne na dno ne sme se potom pomerati sa tog mesta, tj dotezanja i premeštanja hranilice NEMA. Eksperimentisao sam sa kraćim predvezima od 3-5cm i imao dosta promašaja pa sam zaključio da mora duži do 10cm predvez dabi riba mogla dovoljno duboko u usta da ubaci udicu a da mi popap nebi štrčao previsoko iznad hranilice video sam kako to rešavaju šarandžije pa i ja stavio malecku sačmicu.
Komšija, sve tri montaže fleta su u ''igri'' zavisno od tvojih sklonosti a i ponašanja ribe.

🡱 🡳

Teme sličnog naslova (5)