Method Feeder

Započeo Imre, 16 Decembar 2010, 21:43:02

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

srxa

Method gotovo uvek koristim na stajaćim vodama. Na reci sa bržim tokom mislim da bi ti bilo bolje koristiti kavezne hranilice i malo duži predvez. Method sa čvrstom hranom gubi smisao, isto kao i sa dužim predvezom.

orka

naravno da moze da se koristi i na rekama.., ja koristim taj sistem koji svi danas zovu method unazad 20-tak godina..,i mnogo drugih kolega koji jos ne znaju da se taj sistem tako zove  :lol: ..,koristio se nekad na starim germinama i teleskopima pri lovu sarana i bele ribe..,klasicne hranilice,sa kratkim predvezom..,naravno danas je to unapredjeno,ali princip i sustina su ostali isti...,nisu ti englezi izmislili toplu vodu,vec su samo nesto sto je vec postojalo i koristilo se,modernizovali i unapredili..,na rekama ide naravno tvrdja(cvrsca) hrana u hranilicu..,i ne gubi nista smisao,vec su to varijante i varijacije jednog te istog sistema i nacina pecanja...

žex.rašeta

Citat: ekv2 poslato 29 Septembar 2012, 12:36:59
Ae malo da osvezimo temu,
planiram da metod feeder hranilicom pecam na reci, Velika Morava je u pitanju,
koliko cesto zabacujete ovaj tip hranilice i dali hrana treba da bude malo vise lepljiva, a ne kao za kaveznu hranilicu, sobzirom da je tekuca voda u pitanju :question:

Naravno da može da se koristi ( kao što piše Orka  smiley033 ) i koristi se ali hrana ne može biti kao za kaveznu hranilicu. Zamisli tako polusuvu hranu pri udaru o površinu vode na recimo 25m....
Ipak kavezna hranilica zaštiti hranu pri udaru o površinu svojom žicom ( ređom ili gušćom ) i hrana siđe na dno.
Biće nam bolje kada mi postanemo bolji ljudi!

srxa

Evo, Orka, složiću se sa tvojom prvom rečenicom. Naravno da može da peca sa method hranilicom u brzoj vodi. I to samo ako nema pri ruci nijednu drugu. Method hranilica nije samo hranilica koja izgleda malo čudnije od drugih. Ona je napravljena sa specifičnom svrhom. Radi se o prezentaciji mamca. Koristi se na stajaćim vodama, kada se riba intenzivno hrani. Cilj je da se udica i mamac utisnu u hranu. Hrana se zameša tako da se blago rasipa oko hranilice na dnu, a da mamac ostane na vrhu hrane, ili da ribe agresivnim hranjenjem oslobode mamac i uzmu isti sa dosta manje opreza. Na brzoj vodi, u slučaju tako zamešane hrane, ona bi vrlo brzo bila isprana i odneta nizvodno, a takođe i mamac ne bi bio plasiran na gomilici nego bi lelujao u vodenom toku, a na kratkom predvezu. U slučaju da se zamesi "malter" hrana, ili skuva kačamak, kao što pretpostavljam da rade te tvoje kolege sa germinama, utiskivanje mamca u isti više nema nikakvog smisla, a onda to nije method pecanje već, kao što si i naveo, klasična dubinka. Svrha hranilice u brzoj vodi je da, hrana koje je pravilno zamešena, lagano se otapa i odvaja čestice hrane koje idu nizvodno. U tom slučaju pravilna prezentacija mamca je na predvezu od 30 do 50 cm (ja sa method hranilicama koristim predveze od 7 do 10 cm okvirno), koji će izazovno lelujati u oblaku čestica nošenih sa hranilice vodenim tokom i tako mamiti ribu koja dolazi prema hranilici.


orka

nismo se bas najbolje razumeli..,potpuno si u pravu da je hranilica koja se izvorno zove method predvidjena za stajace vode,sto se i vidi po njenoj konstrukciji i izgledu..,definitifno je predvidjena za nacin pecanja kako si i opisao..,na rekama mora malo drugacije..,spiralna hranilica(oblika lubenice)..,tezina iste zavisi od brzine toka,dubine i velicine ribe koju pecamo,(ali u pitanju je krupna riba..,saran,mrena)udica na kratkom predvezu duzine do 10-12cm..,hranilica se fiksira granicnikom ili malim olovcem..,hrana ne mora biti "malter",ali mora biti cvrsca i tvrdja..,udica ili mamac se moze a i ne mora zabosti u hranilicu..,posto je predvez kratak mrsenje je skoro potpuno iskljuceno..,ja sa ovakvim sistemom pecam sarana na dunavu feeder stapom naravno..razlika izmedju prvog i drugog nacina je u tipu hranilice i u cvrstini hrane koja se stavlja u hranilicu..,sistem je u principu isti,ali je u prvom slucaju prilagodjen stajacim vodama,a u drugom tekucim vodama..ovaj prvi nacin je nazvan method..,mada ne znam ni sta to znaci u prevodu..,a ovaj drugi ili neki treci su bezimeni.,ili mozda da ih nazovemo method 2  :cheesy:

vladimir69

Da li je neko od vas testirao method tehniku na vecim dubinama? Čini mi se gledajući ove filmove da su njihove vode u Engleskoj veoma plitke. Oni isključivo ovu tehniku koriste sa peletama, a nisam siguran da bi izdržale da potonu na dubinu od recimo 8m .

Pretorianac

Ja sam koristio metod do nekih 12-13 metara, ali sam stavljao hranu nisam koristio pelete, do duse malo lepljivije sam napravio....
Nije se lose pokazalo, a za pelete ne znam...
Koracaj napred uzdignute glave, kroz stazu trnja do uspeha i slave....

vladimir69

Slažem se sto posto! Ja sam jednom probao sa hranom u posudi i merio vreme. Kad sam je što kaže malo lepljivije napravio trebalo je tri minuta da počne da se raspada.

ady

Msm da klasična method hranilica može mnogo stabilnije da stoji na dnu tekućica nego one "starinske" - spiralne, kojeje Orka pomenuo, bez obzira koje su težine. Konkretno na Tamišu klasična (Denan) method hranilica od 30g (sa olovnom pločicom sa donje strane je odlično držala sistem čak i kada hrane u hranilici više nije ni bilo (a u te hranilice, realno, i ne staje mnogo hrane), doh bi spiralna ("oprugasita") hranilica bivala otkotrljana iako je u nju stala gotovo duplo veča količina hrane. Tako zaključih da klasičnom metod hranilicom garant može i na Dunavu da se radi, ali je potrebna neka od 50g (osim ako se ne peca baš u priobalju i plićaku).
A što se hrane tiče, postoje specijalni method mixevi koji su sami po sebi "žedniji" - ištu više vode, ali su zato i lepljiviji i sporije se otvaraju. Utiskivanje takve vrste hrane u spiralne hranilice bi proizvelo efekat "cementirnja" i taj bi nam sistem "bezbedno" stajao u stajaćij vodi i 2 sata. Baš kao što pecaroši starog kova vole!   :no:
Izdržala bi hrana u metod hranilici tonjenje do 8 m, samo ako je dovoljno tvrdo zamešana ili je u nju ubačeno nešto što bi je činilo lepljivijom. S time treba biti pažljiv, jer vrlo lako može da se pretera. I druga stvar, tu bi trebalo obratiti pažnju na tehniku zabacivanja, jer kada taj sistem napravi veći luk i padne na vodu s veće visine, a u hranilicu je utisnuta udica sa mamcem, retko koja konzistencija hrane će preživeti taj udar a da se hrana ne raspadne i udica sa mamcem ne ispadne (osim ako nije zamešan gore pomenuti "cement").

Raskoljnikov Jr.

Jel` ima neko ideju za neke jeftine sastojke iz kuhinje ili poljo-apoteke koji bi poboljšali lepljivost smeše za hranilicu?

Hemingway

dodas bijelo kukuruzno brasno  :ok: na kg  hrane 200gr  brasna
,,Starac i more"
,,Dunav mi u Venama "
"Zamislite koja bi tisina nastala kada bi ljudi govorili samo o onome sto znaju." - Karel Capek

RiSb0

Ja na tekućim vodama u hranu za klasične hranilice dodam prezlu u razmeri 2:1 u korist hrane, ali ne znam da li tako hrana bude dovoljno lepljiva i za method hranilice  :huh:

ady

Manje nego sa čistim belim brašnom, ali bude lepljivija.
Može i mleveni keks, živo jaje...

Raskoljnikov Jr.

Hvala na idejama.
Pokušavam praviti neke svoje mikseve. Hlebne prezle sam dosad dodavao i pomogne dosta, ali nema tu lepljivost kao kupovne feeder primame.
Dobre rezultate daje integralno heljdino brašno.
Takođe i voda u kojoj se kuvala pšenica dok se ne raskuva, tj. dok se skoro sva zrna ne raspadnu. Dobije se neka ljigava masa. Sa time zamešavam praškaste komponente umesto sa vodom.
Ako ima još nekih ideja slušam.
smiley033

ady

A, da. Naravno...sve te "vodice" u kojima su se kuvale razne zrnaste stvarčice. Pogotovu voda od kuvanja konoplje  :thumbup:


🡱 🡳

Teme sličnog naslova (5)