Marker u feeder ribolovu

Započeo vulp, 15 Januar 2011, 23:01:21

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

mihabg

Nije moj "pokazno opisni" , nego skupljeno  i komentarisano..
U principu sazetije nego da lista neko vise godina  i pita ista pitanja u raznim temama.
Al' si me podrzao, ko EU ovu vakcinu iz Azije.
Uzdravlje  !
PS. Catujeno neki drugi dan...Mrzi me vise .

Milan berkut

Goa druže, osnovni cilj markiranja je da upoznaš konfiguraciju i strukturu dna pred tobom i to od "nogu" pa sve dokle možeš daleko. I kad u glavi složiš "podatke" stvoriš i prostornu sliku terena pred tobom. Onda razmisliš i odlučuješ koje "tačke" tog terena su po konfiguraciji i ili strukturi dna pogodne za koje ribe. Znači, markiranje ti je samo alatka koja ti da informaciju a ti onda odlučuješ gde ćeš. Najvažnije je to da uz pomoć markiranja ti si siguran šta ima dole na dnu i kad odabereš "nešto" od toga što si otkrio ti sa sigurnošću možeš i da pecaš/hraniš tačno "tu" a ne "tu negde otprilike" :) Ako si dobro odabrao "tačku" dobro ćeš i pecati, ako nisi dobro odabrao onda imaš preciznost da promeniš "tačku"

Poslato sa FIG-LX1 uz pomoć Tapatoka


Goachild

Зар није то сондирање?

Milan berkut

Svidja mi se tvoj smisao za humor - inteligentno :)
Ako bi se rukovodili pravim značenjima reči markiranje je obeležavanje nečeg, sondiranje je uzimanje poprečnog/po dubini/unutar tela uzorak zarad odredjivanja sadržaja.
I jedno i drigo u našem slučaju su tek delimično tačni nazivi i možda bi najadekvatniji izraz bio - sken(j)iranje ali na žalost nije opšte prihvaćen :)

Poslato sa FIG-LX1 uz pomoć Tapatoka


DDj


ibanezi

Mene je naslov asocirao na neki postavljeni cilj - metu koja se gađa, kao što mislim da šarandžije rade. Pa rek'o čemu to u fider ribolovu gde se klipuje ali sam onda video o čemu se piše. Ma...važno je da se razumemo. :bye:

mihabg

Nas jezik je bogat tudjicama, a alat kojim se izvodi ta vrsta podvodnog ispitivanja reljefa se i zove "marker" olovo... pa otud izvedena imenica postupka .
Naravno moze i sa obicnim olovom sa virblicom da se izvodi , pa onda necemo reci olovarenje.

Ako je sondiranje, trebalo bi da se izvodi nekom sondom... ?!
Ako je  olovo za ribolov sonda, a nije , onda eto i sondiranja...

Mapiranje, ispitivanje, sondiranje... ili maltretiranje teme nebitnim stvarima sasvim je svejedno.
Razume svako ko zeli, a kome smeta naziv teme , trazice odg. sinonim i imenicu preko njega.

Goachild

Citat: Milan berkut poslato 22 Januar 2021, 05:43:33
Svidja mi se tvoj smisao za humor - inteligentno :)
Ako bi se rukovodili pravim značenjima reči markiranje je obeležavanje nečeg, sondiranje je uzimanje poprečnog/po dubini/unutar tela uzorak zarad odredjivanja sadržaja.
I jedno i drigo u našem slučaju su tek delimično tačni nazivi i možda bi najadekvatniji izraz bio - sken(j)iranje ali na žalost nije opšte prihvaćen :)

Poslato sa FIG-LX1 uz pomoć Tapatoka



Стварно се зове сондирање дна. Тим оловом се испита какво је дно онда се клиповањем маркира.
Можда неко овде користи маркер пловак? То може само на стајаћим водама по мени.

Milan berkut

Ma uopšte nije bitno kako će ko zvati "to" dok god se razumemo o čemu je reč :)
A ono što stvarno jeste bitno je da ti nama lepo nadješ vremena, dobre volje i kojih desetak marker olova od 80 i toliko od 100gr pa dok to ne iskidaš ne idi kući :)
E a onda kad negde dodješ pecati znaćeš "u milimetar" gde počinje osnovno korito i koliko i kakvih "stepenika" prema sebi imaš od tog osnovnog korita.
Znaćeš tačno koliko su široki pojasevi školjke i koliko ih ima, jeli pesak glina kamen mulj i kako i tačno gde se smenjuju te strukture.
E pa onda ćeš sebi reći - u samom početku osnovnog korita će danju najprije biti deverika, mrena... Plotica najprije na grebenu prvog stepenika od dole zajedno sa skobaljima i ostalom deverikoidnom ribom... (ovo samo navodim kao primer da istaknem važnost "toga" što si radio olovom :) ) I tačno ćeš znati gde tražiš ribu. Ako nije u dnu stepenika ajd da vidim nije li na vrhu grebena tog stepenika, ili, ako nije na pesku možda je na pojasu školjke a da ne kidam predveze bacaću pola metra na pesak tik uz pojas školjke itd itd
A što se tiče čitanja vode ono jeste korisno ali jako mnogo puta sam posle markiranja otišao sa mesta gde sam "pročitao" da bi moglo biti dobro - jer je dole sve bilo golo bez ičega interesantnog što ribe vole.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka


x-flite

Kolega Milane, ako na ovom forumu  mlad ribolovac od nekog moze najvise da nauci onda ste to vi.
Bez preterivanja. Citajuci svaki vas post covek moze tako slikovito da stori sliku u glavi o cemu
pisete da je to za svaku pohvalu. Da niste mozda profesor, ucitelj u privatnom zivotu? Izvinite sto
pitam ali nije veliki broj ljudi koji tako mogu da prenesu svoje znanje i iskustvo. Ne zovu vas bez
razloga "Razredni". Kapa do poda.  smiley033
Tek kad poseče i poslednje drvo, uhvati poslednju ribu i zatruje poslednju reku, beli čovek će shvatiti da ne može da jede novac.  Crveni Oblak ( poglavica Sijuksa)

Goachild

Милане, хвала по ко зна који пут.
Оно што се ломи у мени је то што није иста повратна информација коју добијам сондирањем и каснијим пецањем.
Можда сам због тога скептичан... Имао сам могућости да та маркирана - сондирана места пређем бежичним сонаром који оцртава дно.
Упоредим једно са другим. Забацим и ништа. Кад понесем два штапа на реку онда тек почиње игранка. Слажем се кад ради риба довољан је један и то практикујем.
Али ровац у глави хоће још једно оружје! Знатижељан сам кад већ пецам. Мени је код пецања да се не лажемо битно да упецам рибу.
Рекао сам да ћу да тренирам, јер сваке нове сезоне имам тај приступ као почетник.

orka

Prepipavanje dna, sondiranje ili kako ga već nazvali, svejedno, uopšte nije jednostavno, iako se to tako možda čini kada se to napiše. Propadanje olova i pad na dno nam daju informacije koje  u glavi obrađujemo, tj na osnovu toga stvaramo sliku mesta, pozicije na kojoj se nalazimo. Ako pogrešno te podatke obradimo, tj netačno, onda nam sondiranje neće puno pomoći. Pre sondiranja mi moramo znati šta tražimo i zbog čega, pa onda da to nađemo preciznom obradom u glavi, da bi eventualno posle uspešno pecali. Kada dođem prvi put na neki teren, tj na neku vodu, prvo što uradim je osmatranje površine vode koja može mnogo toga da nam kaže, pa na osnovu kojeg odlučujem gde ću započeti sondiranje. I ono će potrajati sve dok ne nađem ono što tražim. Ako baš i nema toga što tražim i što želim, onda na osnovu sondiranja stajem tamo gde procenim da je u datim okolnostima najbolje.
Na brzim i velikim rekama je sondiranje najteže jer treba pretražiti veliku površinu a brzina vodenog toka nam može otežati posao. Vrlo je bitno precizno odrediti težinu olova koje ćemo koristiti za sondiranje a u zavisnosti od toga da li je to reka, veća ili manja, brža ili sporija, jezero, kanal, itd..   Za sondiranje je najbitniji osećaj, da ne kažem talenat, koji je kod svakog od nas različit, pa tek potom praksa, kroz koju stičemo rutinu. Nekome je teško da proceni dubinu, nekome tip dna, prepreke, prelaze, rupe..itd..Najbolje informacije prenosi neki brz i oštar varaličarski štap u kombinaciji sa strunom naravno. Određenu poziciju je potrebno prepipati sa olovom,(kruškastog oblika sa virbom), većim i manjim skokovima, kraćim i dužim, kao i prevlačenjem i povlačenjem olova. Mesto je potrebno detaljno prepipati, onoliko puta koliko je potrebno da stvorimo potpunu sliku mesta u glavi i da na osnovu toga odlučimo gde ćemo i kako pecati i zbog čega.

Sax

Orka ,potpuno se sve slazem i sve si u pravu.Pogotovo onaj deo gde pises o osecaju,talentu i praksi.Takodje mislim da je Berkut pisao pre a to je da je dobra stvar,sto kad izmarkirate odredjene terene gde najcesce pecate,onda imate te skice pa uvek znate konfiguraciju.Druga strana medalje je,ajd da tako kazem,sto markiranje kao sto si i rekao,uopste nije lako,a nastavak dalje sledi u vezbi bacanja u tacku,klipovanje,vestina dalekog zabacaja i sl. stvari i za sve to treba puno prakse i iskustva tako da je moj savet pocetnicima,da ukoliko ne mogu cesto na vodu,bolje da batale to jer ima jos mnogo stvari u fider ribolovu.Naravno da onaj ko bas zeli,moze,ima vremena,nece nista izgubiti,samo ce dobiti na iskustvu.Licno ja sam odustao od toga jer sam nevešt u tome a nisam imao zelju da savladam tehniku.Jedino sto me je u markerisanju interesovalo je ona fora sa olovom i balerinom kad se meri dubina vode pa da vidim razlike u dubini jer je prosta tehnika mada ni to nikad nisam radio.

P.S.Berkut je u poslednjem postu sve vrhunski objasnio pa ko voli,eto sazeto izdanje.
Pozdrav kolege!

ibanezi

Ma nije to tako teško, samo neiskusni zaista trebaju to raditi sa oštrim varaličarcem i strunom jer je informacija zaista mnogo bolja, a i iskusnima ne bi bilo loše jer gubici su mnogo manji. Nežni kvajver u sadejstvu sa mnogo sporijim blankom od džig varaličarca nije u stanju da brzo ispucava sondirajuće olovo iz prepreka. Naravno ko ima oštar i snažan varaličarac, ne preporučujem nikom da kupuje džig štap samo zbog sondiranja. :cheesy:

glos

Po meni je to opipavanje dna na rjeci najbolje odraditi puštanjem vode da nosi i zanosi te tako pokaže šta je dole.
Kao da pecaš dubinkom ali bez udica i hranilica.
ZOV

Teme sličnog naslova (10)