Marker u feeder ribolovu

Započeo vulp, 15 Januar 2011, 23:01:21

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

pexon

Milane druže, moguće je da nisam dovoljno brzo džigovao. Dubina je bila oko 6 m na 50m od obale pa se postepeno smanjuje pretpostavljam. Takodje sam držao mnogo višlje štap, od 60 do 90 stepeni otprilike. Probaću danas ponovona istom jezeru samo na drugoj poziciji gde dubina počinje naglo bliže obali pa javljam šta sam uradio. Samo da me kiša i vetar ne ometu u zamisli.
P.s. Džigovao sam sa srednjim karbonskim vrhom, probaću danas sa najjačim t.b. 120 gr.

Spojene poruke: 10 Oktobar 2015, 21:45:26

Nista danas od dziganja, pre podne radio, a popodne uporna kisha smarala! Al dobro, bice dana za megdana!

Milan berkut

Dobri moji, vidim da i pored svih dosadašnjih pokušaja da se dočara i objasni način markiranja dna to još uvek predstavlja realan problem momcima koji bi želeli da osvoje tu izuzetno bitnu radnju u odredjivanju potencijalnih dobrih tačaka gde hraniti i pecati.
Pokušaću da Vam predstavim jedan prost način sa čime počinjem kad markiram meni nepoznato mesto na velikoj reci.
Prvo što me interesuje je naravno reljef dna pred sobom. Vizuelno sam uočio neke znakove po strujanju površinskom tj uočio liniju razgraničenja matice od mirnijeg priobalnog toka i po tome vidim orjentaciono koliko daleko će verovatno biti meni prva i najinteresantnija tačka, a dali ona i jeste ta, to valja proveriti . . . kao i upoznati se sa reljefom malo uzvodnije i malo nizvodnije od mesta gde stojim na obali. Skicirao sam jednu od mogućih situacija pa se nadam da će i to pomoći



Zabačaj broj 1 - malo uzvodnije i po pravcu dalje od linije matice a u maticu, olovo pada u vodu na zategnutoj struni (stopujem ga rukom na špulni) i što brže mogu počnem da brojim - pa koliko izbrojim dok olovo ne dodirne dno, kačim strunu za graničnik na špulni (kliper, klipsu ili kako već se zove taj mali djavo za koji se zadene struna) . . . i motam napolje brojeći koliko obrtaja ručicom ima dok ne namotam do pod vrh štapa i pošto znam koliko mi strune mašinica namota za jedan obrtaj lako izračunam na koju daljinu sam zabacio . . . pa onda tako zabacim pravo ispred sebe do već postojećeg graničnika tj na istu daljinu i opet brzo brojim . . . pa isto to malo nizvodnije . . . i kao rezultat dobijem koliko se menja dubina na istoj daljini od mene a nizvodnije od prvog zabačaja.
Pazite, kolika je stvarna dubina na toj daljini možemo odrediti samo orjentaciono (ako nismo merili ranije negde na poznatoj dubini na koliko brojanja ta težina olova tone jedan metar) a suštinski nam to i nije bitno jer mi želimo da napravimo u glavi skicu reljefa dna!
E, kad smo ustanovili brojčane odnose zabačaja broj 1, onda opet zabacimo ispred sebe do graničnika i ne brojimo nego samo, dok olovo tone, otkačimo strunu iz klipera (da ga tako nazovem) i namotamo npr četiri obrtaja pa opet strunu zakačimo za kliper i motamo napolje. Prvobitnu daljinu skratili za četiri obrtaja tj izračunali na kojoj sad daljini zabacujemo . . . i sve ponovimo, uzvodno, ispred i nizvodno . . . pa još takav proces ponavljamo dok ne dodjemo blizu obale . . . i tako se složi u glavi skica reljefa pred sobom najlakše!
E, onda se proveravaju one tačke koje pokazuju da postoji promena reljefa, npr zona izmedju drugog i trećeg zabačaja . . .
Kako sad opet znati koja je to tačno zona kad smo pokvarili graničnik i sad je on mnogo kraće? Lako je, jer znamo za prvi zabačaj koliko obrtaja je bio, pa prvo zabacimo neobavezno da skinemo strunu iz graničnika koji je poslednji bio, pa onda zabacimo dalje nego što smo u zabačaju broj jedan zabacili, pa stavimo strunu u klipsu tj graničnik i brojimo obrtaje do vrha štapa. Od tog broja oduzmemo broj obrtaja koji je bio u zabačaju broj 2 (to je za četiri obrtaja manje od prvog zabačaja koji se obično samo i zapamti he he he) . . . i eto nas na daljini zabačaja broj 2 . . . i tu onda najčešće običnim povlačenjem po dnu tačno "napipamo" liniju promene visine reljefa jer olovo dok ide po ravnom pravi manji otpor na vrhu štapa, manje ga savija, i kad počne da ide "uz brdo" vrh štapa se jače napne i oseti se veći otpor pri povlačenju, ujedno se odmah i shvati kakvo je samo dno u toj zoni (mek mulj, glina, školjka ili šljunak) . . . i tako se finim podešavanjem graničnika sa tačnošću u pola metra može odrediti gde je promena reljefa kao i gde je promena strukture dna . . .
Vidite, to možda na prvo čitanje i izgleda zapetljano, ali kad sebi u glavi razjasnite sve do detalja . . . u praksi je to onda sve gotovo za deset petnaest minuta . . . a vredi tog truda verujte mi!



Отправлено с моего iPad используя Tapatalk

Ad fines


pexon

Milane legendo, nema nama napretka dok se ti ne uključiš!  :tongue:
Ova varijanta markiranja tj određivanja reljefa mi deluje mnogo jednostavnije nego džigovanje, koje mi nikako nije išlo(varaličarenje je jedini vid ribolova koji nikad nisam probao jbg)! Moraću ovo da probam na Savi, nadam se već u sredu, pa ću iznesem utiske u temi! A sad jedno teško pitanje, gde ovih dana tražiti skobalja, mrenu, deveriku, gledano na one tvoje prethodne crteže, na letnjoj ili zimskoj poziciji?  :huh: 

Milan berkut

Pexon druže, imaš dve obimne teme o mreni i skobalju fiderom i teško da bih mogao šta da dodam. Ima tema i o deverici takodje. Odgovoriti ti trebao bih u svakoj od tih tema posebno da pišem jer to nije za ovu temu tema he he he. Zimovnici bele ribe su sad aktuelni a ako imaš zimovnik koji nema povratni tok, da nisu limani u pitanju, vrlo je moguće da mu je dno tvrdo sa kamenom krupnijim i sitnijim i da nema mulja ni peska . . . ako tu love kesege i deverikice danju na komfornih 20-25 metara, a ako tu dubina nije preko nekih 5m može biti i skobalj smešan s ostalom belom . . . A ogromna verovatnoća je da su mrene i deverike na 35-50 metara.
Limani, sa povratnim tokom su druga priča, tu su deverike na spoljnoj liniji koja deli maticu i samo noću umeju da pridju obali . . . A tu 200 metara pred ulaz u liman i 200m izlaza iz limana kao pravilo umeju biti jednakog toka, tvrdog i kamenitog dna, gde često dubina ide postepeno od obale prema koritu ako obala nije zasuta krupnim kamenom . . . Dalje, traži šljunčane plaže ako imaš, opet sa jednakim srednjim protokom, na dubinama već od 2 metra pa do tih nekih 5m je vrlo verovatno da će biti skobalj a i sitna mrena . . . e tu će noću prići krupna mrena, kao i na ulazu/izlazu iz limana . . .
A da nebih baš sasvim bio u off-u ove teme, dabi saznao takva mesta i našao ih - potroši jedno popodne sa markernim olovom na fideru i obidji takve terene i markiraj ih, traži takav reljef i još važnije - takvu strukturu dna.


Отправлено с моего iPad используя Tapatalk

pexon

Plažu znam gde ću naći, na njoj sam prošli put pecao i dobio nešto sitnog skobalja. Ovaj put ću je probati izmarkirati, a i potruditi se da dobijem i kojeg krupnijeg. Tu dam prošli put dobijao i ribice slične mreni, ali jako male  od 5-10 cm. To će mi biti prva opcija, pa ako ne bude išlo, probaću u zimovniku s druge strane Dave, mafa tamo nikad nisam pecao, a nisam siguran ni gde je tačno. Izveštaj u rubrici Težak ribolov... Da ne offujemo ovde.
Hebem ti telefon,  ovoliko grešaka nisam imao ni u prvom osnovne, izvinjavam se zbog toga.

Spojene poruke: 03 Decembar 2015, 20:52:53

Evo izveštaja sa Save ovde, pošto je jedino vredno bilo markiranje u ribolovu, od ribe ništa. Markirao sam olovom od nepunih 60gr (2unce). Primenio sam novi Milanov recept i ovaj put je upalilo. Bacio sam olovo par metara u glavni tok. Izbrojao sam 42 obrtaja ručice mašinice (42 x 0,8m = 33,6m). Pronovio sam isti postupak nizvodno i uzvodno i izbrojao od 12 do 14. Na 36 obrtaja sam imao od 10 do 12, a na 30 ob. sam izbrojao od 7 do 9. Kotrljanjem olova nisam primetio neka veća usporavanja olova, a kuckalo je isto kao u plićaku gde je bio pesak sa sitnim šljunkom. Stekao sam sliku da se dubina postepeno povećava od 24 do 33 m od obale kao i da se neznatno isplićava nizvodno. Pošto sam na pecanje došao kasno a na ovaj postupak sam izgubio sat vremena (probao sam na dva mesta na plaži udaljena nekih 30m), odlučio sam da pecam na 26m pošto sam se nadao da je tu dubina manja od 5m. To je ujedno bilo i 5 m van glavnog toka za koji iskreno nisam imao ni odgovarajuće hranilice. Znači Milanov novi recept za sondiranje radi, čekam samo sledeći ribolov da ga isprobam na nekom zahtevnijem i nadam se izdašnijem terenu. Veliko hvala Milanu!  :tongue:

Ad fines

posto vidim da je vodostaj nizak, a najavljuju za nedelju lepo vreme, ako budem imao vremena ponecu stap i olova i idem da probam markiranje, da vidim da li sam nesto upamtio tj da li cu znati da primenim, necu da nosim nista drugo od pribora da ne dodjem u iskusenje da pecam a markiranje batalim

pexon

Kolega, ova ti je dobra! Ja kao krenem da markiram, a ponesem sav pribor i mamce za pecanje. I normalno, posle par izmarkiranih lokacija završim pecajući na zadnjoj. A ono što je Milan objašnjavao se vrlo brzo da savladati, pogotovo kad nabodeš teren gde konfiguracija nije jednolična, kar recimo ona njegova zadnja slika sa ove strane.  :ok:

Ad fines

ma nosim samo blok 5 i olovke i skiciram (uz stap naravno)

pexon

To sa blokom i olovkom ti je odlična stvar. Ja posle sat vremena markiranja, više nemam pojma gde je odsek, gde kucka školjka ili kamen itd. Iskreno sam razmišljao da ponesem olovku i doduše neku manju svesku na sledeći ribolov i crtam konfiguraciju, kao i druge bitne podatke, kao vodostaj, temperaturu vode... Kad dođem recimo posle šest meseci na isto mesto, ne moram da ponavljam sav postupak, eventualno par zabaca i kotrljanja, da proverim da voda nije drastično izmenila konfiguraciju terena.

Ad fines

ma zezam se za blok 5, blokce nosim i olovku obavezno

Milan berkut

 :clap2: :clap2: :thumbup: . . . bravo momci, to je pravi pristup! Strukturni pristup ribolovu, ne samo u fider-u, je direktan put do uspeha!

Ad fines

moram samo da bacim na stampu Milanove tekstove ako krene da skripi u teoriji, da se podsetim....

pexon

Ja snimio stranicu gde Milan objašnjava sondiranje u ofline čitanje na fonu, pa kad je zapelo čas posla se podsetio. Mada kad odradim još koje sondiranje, mislim da neće ni trebati podsetnik.  :cheesy:

Spojene poruke: 16 Decembar 2015, 23:54:53

Milane, ja opet imam pitanje za tebe.  :cheesy:
Vezano za fino podešavanje kod markiranja džigovanjem, da li je ono potrebno i kod markiranja brojanjem sa ove strane? Jasno mi je da moram zabaciti malo uzvodno sa hranilicom, pošto sporije tone od olova, ali da li treba i dalje zabaciti da bi pala na istu mikrolokaciju koju smo sondiranjem odredili? I koliko otprilike dodati ako treba u konkretnom slučaju plasiranja hranilice (povelike) od 80 gr + hrana na 5 i 10m dubine? Izgleda da sam sam sebi odgovorio da treba, samo neznam koliko u konkretnom slučaju?  :huh:

Milan berkut


Citat: Milan berkut poslato 27 Januar 2015, 20:51:20
Dobro . . . da finiširam ja kad neće niko drugi . . . ja radim sve baš tako kako sam gore opisao, ali to nije sve, radim još i fino podešavanje . . . jer greška može biti prevelika što je veća jačina toka i dubina . . . ili daljina na kojoj nadjemo tačku.
Da budem iskren, malo sam taktizirao dva dana iz radoznalosti hoće li me ko popraviti i napomenuti za to fino podešavanje . . .
Da, malo je mesta na reci gde se može mnogo birati baš jedno nama poželjno mesto na dnu , iluzija je očekivati da možemo držati hranilicu na metar od podnožja odseka na već srednjem toku i dubini preko 5m . . . i zato se hranilica najbolje fiksira kad se dokotrlja u samo podnožje odseka a sam odsek i jeste "ono" što tražimo na reci. Na skici se vidi u čemu se sastoji greška . . .

. . znači kad sondiranjem nadjemo tačku (odsek) i izračunamo daljinu do nje i prenesemo na štap kojim ćemo pecati - mora se dodati bar još dve metra duže i onda već radnim štapom sa odabranom hranilicom proveravamo pogadjamo li odabranu tačku t.j. dno odseka !!? Zabacimo malo uzvodnije i dva metra dalje (koje smo dodali na fiks odmah u startu) . . . i kad prazna hranilica padne na dno gledamo koliko dugo će se kotrljati dok ne stane t.j. ne zaglavi u dnu odseka ako je on dovoljno oštar, strm ili kako već reći . . . ako nije jako izražen odsek hranilica će se brže kotrljati do njega pa kad ga "oseti" usporiće primetno (odmah težu treba stavljati). Šta nama treba - treba nam da kad zabacimo i kad hranilica padne na dno da se najviše dva puta premesti i stane . . . e to znači da smo tamo gde hoćemo i da ne rasipamo hranu iz hranilice bez veze već tamo gde je i mamac sa udicom.
smiley033
To je to.


Отправлено с моего iPad используя Tapatalk

Teme sličnog naslova (10)