Klipovanje - upotreba line clip-a za precizno zabacivanje i hranjenje

Započeo žex.rašeta, 13 Novembar 2011, 17:04:39

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

pexon

Ja isto nisam imao situciju da mi riba rasklipuje najlon al verujem da je moguće. Neko je ranije i okačio snimak rasklipovanja pri simulaciji izvlačenja najlona. Mislim da je tu Zorane važan ugao koji najlon zaklapa u odnosu na klip. Kada zabacuješ, preklopnik je otvoren i najlon izlazi pod oštrim uglom sa mašinice. Kad riba ili ti sam potegneš dril sa zatvorenim preklopnikom najlon je tada pod uglom od 90 stepeni, pa se verovatno zato rasklipuje. Ponavljam da nisam ovo probao u praksi, mada klipujem na taj način. Valjda će udariti jednom i takva mama koja će da izvuče dril do klipa.  :cheesy:

marina1983


Veliki89

A sta se desava sa rotorom ako se klipuje i nastavi da se namotava najlon? Upetlja se, zar ne? Ovo bi radilo posao na multiplikatorima ali na klasicnim :smiley:

mi-ne


Nermin-Tuzla


pikeman



alex_vzd

Gledam..ali ne kužim kako je to on klipovao najlon  :huh:. Šta sam propustio  :question:

mi-ne

Nisi jedini. smiley157
Rekao bih da se ovde radi o tome da se struna nece ostetiti u kontaktu sa tom zicom sto moze da se desi kada je u normalnom klipu i to je sve. Otklipovati se mora rukom.
Nije lose kao pocetna ideja za nesto pametno.

marina1983

A kad se namota vise te izolirke umesto da se podbaci najlon a upekne zvezda sto se to raskiseli i ulepi sve zivo , uzas .

slob

Video klip, bez razumevanja onoga što se govori, zaista nije baš jasan,
Pretpotavljam da je u pitanju sledeće:
Zaklipuje se tako što se struna podbaci ispod žice koja štrči. Kada je struna potom namotana, pa kada se otvori preklopnik i zabaci, struna se spiralno odmotava sa špulne i kad naiđe na klip ona stane. Verovatno treba držati i prst,  na vrhu pregiba žice, kako se struna ne bi smakla sa žice kada se ona odmota do klipa.
Kada se preklopnik potom zatvori i ako dođe do drila, struna će se sama lako osloboditi klipa. I to je mislim suštinski kvalitet  ovakvog klipovanja, uz još nikakva oštećenja strune ili monofila.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

mi-ne

Kada bi struna sama spala sa klipa prilikom drila bila bi super stvar, samo sto bi to moglo da zavisi od trenutne pozicije vodjice.
Klip je na jednoj strani spulne, a ako bi se vodjica nasla na druguj strani  struna bi mogla da ostane zaklipovana.
Sto je spulna duza, sve je komplikovanije.
A i markiranje strune flomasterom bi bilo pozeljno, za svaki slucaj. Klimav je ovo sistem.
Ako neko ima ideju za klipovanje, ali nije znao kako da "stvar" pricvrsti na spulnu, ovaj film bi mogao da pomogne.

slob

Ja opet ne sumnjam u to da će struna spasti sa klipa pri drilu, bez obzira na trenutni položaj vođice strune u  odnosu na ovaj kliper.
Sumnjive si mi dve stvari; prvo da li će kliper efikasno klipovati strunu, bez blokiranja iste prstom na bregu žice i drugo, što može da bude veći problem, je ograničena visina žičanog klipa. Naime, kada špulna dođe u najniži položaj onda je maksimalna visina žice ograničena rastojanjem oboda špulne od ušiju rotora. To je negde sasvim malo pa tako i žica ne može mnogo da štrči, pa je time i sumnjiva njena efikasnost kod klipovanja?
Tamo gde je obod špulne dalje od rotora, žičica bi mogla da štrči više i da time dobro funkcioniše.

Uostalom lako je isprobati "na suvo", pa zainteresovani fideraši to mogu i da urade. Odmota se desetak metara sa špune, plastikbandom se fiksira žičica (napravljena od obične bakarne žice - samo za probu) i isproba se i klipovanje i odklipovanje.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

Goran_Bor

Pozdrav svima. Evo dva video klipa sto se tiče klipovanja i njihovog brzog skidanja sa klipa mašinice.


Dragan Nešković

Што се тиче клиповања најлона (струне) при фидер пецању крупних риба, ево како то ради колега Жагар:


А што се тиче клиповања генерално у фидер риболову, ево још један пример, како се то може једноставно урадити (минут 7:33):


Ја свој најлон клипујем као овај колега са овог снимка, фидер гумом. Дакле врло једноставно, и за клиповање, и за скидање клипа када за тим има потребе, и оно што је такође врло битно, овако се избегава било какво оштећење струне (најлона), на самом клипу машинице. Фидер гуму вежем обичном омчом, само што два пута провучем крајеве кроз омчу, добро то затегнем, и нема ту више проблема. Крајеве оставим дугачке, неких 2-3 цм, односно онолико колико ми то омогућава да лако расклипујем када имам за тим потребе. Код употребе фидер гума (колеге су то већ говориле, али да напоменем), пре било каквог коришћења, за било коју намену, фидер гуму прво растегните пар пута до мере њене растегљивости, па тек је онда користите. Тако ћете правилно активирати саму фидер гуму, и она ће тада знатно боље радити на предвезу, лакше ћете везивати чворове, итд. Када расклипујем фидер гуму, она остаје на шпулни, а струна (или најлон) се нормално даље одмотава са шпулне. Овде је написано толико порука о томе, дакле за успешан фидер риболов, обавезно измаркирајте терен где хоћете да пецате, одредите жељену даљину, прецизно је измерите, и обавезно запишите даљине на којима ловите. Можете и бројати намотаје ручице машинице па то памтити, али ја сам навикао да ловну даљину (односно даљине) обавезно запишем, па то препоручујем и вама. На овим фотографијама можете видети како то изгледа код мене.



Поздрав, и бистро  smiley139











Дозволе за рекреативни риболов у Србији нису скупе, оне су бесмислене.

Aca.M

Nakon kidanja šarana jesenas na klipu, odlučio sam da napravim svoj ACS - automatic clip system, kao na MAP i Wychwood mašinicama. Nije da sad to nešto treba, dovoljna je i gumica realno, ali eto, hteo sam da dobijem malo komfora, i taman da probam da li bi to radilo, i kako. Išao sam na što veću jednostavnost, bukvalno jedan imbus šaraf je ubačen namesto klipa, a iza parče oblikovane eve je pripijeno dole na špulni, a skroz pribijeno uz šaraf. Najlon se fino zaglavi između i ne spada, barem ovako tokom rukovanja i probe zabačaja iza zgrade. Na drugoj mašini je umesto eve je parče tvrđe gume (od gume za slavine), oblikovano tako da najlon ako ide iza klipa ne zakači pri zabačaju.
Pošto se tu samo uvije šaraf i zalepi parče eve-gume, vrlo lako mogu sve vratiti kako je bilo. Drugi klip je ostao kakav jeste.
Bukvalno još nisam nosio ove mašine na vodu, ali nadam se uskoro ide i test uživo.












Teme sličnog naslova (10)