Fiderom na Drini

Započeo orka, 13 Maj 2016, 10:16:17

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

orka

Drina je nadaleko poznata po bolonjeze pecanju krupnih skobalja, plotica, mrena... Od pre par godina sve se više koristi i feeder tehnika i to prilično uspešno.
Nisam "feederisao" na Drini, ali je jasno je da s' obzirom na brzinu toka treba koristiti jače feedere i teške (teže) hranilice.
Ima li neko iskustva sa drinskim feeder ribolovom?
Čak je i prekaljeni plovkaroš Goran Radović Gica posegnuo za feederom na Drini. U emisiji "Čari ribolova" objašnjava kako i zašto u određenim situacijama feeder može biti bolje rešenje u odnosu na plovak.
Majstor je majstor, kojom god tehnikom da peca... :tongue:


koleq3

xexex,Giconko peca na feeder i gleda u vrh stapa zamislja antenu :)
Ako da bog ove god na Drinu naravno bolo je u prvom planu,al ponecu i feeder da se oprobam,dosta njih je vec pecalo kod mosta u Visegradu i prosli vise nego odlicno,jedan od terena proveren za feeder pecanje.

Ad fines

u, ja je merkam odavno, i mesta sam snimio, ako me moje oko nije prevarilo a mislim da nije, izmedju Velike Reke i Usca ispred Ljubovije.  Jos samo da uspem da odem na par dana

pexon

Ja sam prošle zime prvi put pecao na Drini, bolonjez i vožnja plovka. Ove zime sam bio dva puta, oba puta fider u akciji. Ulovi su bili mršavi, pa ne mogu da presudim koja je tehnika bolja za Drinu - to dosta zavisi i od konkretnog terena svakako. Ono što mogu da potvrdim kao prednost je da sam ostajao da pecam i kad vodostaj počne naglo da raste uz upotrebu težih hranilica, dok su se kolege plovkaroši premeštali ili završavali pecanje. Inače je na terenima ispod B. Bašte gde sam ja pecao, teško naći fideraše. Bude 1-2 fidera na 15-20 plovkaroša. Sledeći izlazak na Drinu će svakako biti na terenima koji više pogoduju fider pecanju od ovih koje sam posećivao, tereni koje spominju kolege Ad fines i Koleq3!  :cheesy:

mihabg

Samo cekam tu Drinu vise da umocim fider i tamo
Samo nastavite, da imamo malo materijala ... U glavi imam svoju zamisao i "alhemiju" samo jos da je probam ...

VladimirR

Najviše obilazim i poznajem srednji tok reke Drine, a to je od Bajine Bašte pa do Malog Zvornika. Milion puta sam se pitao, dal može nešto da se peca na feeder  :huh: i predpostavljam da može, ali opet zavisi od terena i mesta, jer Drina je jaka voda, jaka struja i pecanjem u toku, ne znam, koju bi hranilicu mogli da zabodemo, a da nekotrlja... U mirnijim delovima reke može, a to je opet pred početak jezera, kada se reka smiruje, tu ima i deverike. U samom toku, najbolje prolaze plovkaroši za bolonjezima i na vožnju, mamac trava i deru skobalja, ima i krupne plotice samo dako...
Koji sam ja baksuz, da dobijem ulogu da glumim u pornićima, glumio bih ong muža što ide na posao!

vradojicic

Pa tamo gde se valjha plovak od 10gr, tj. gde je on potreban mislim da ni 100gr nece stajati u mestu. Ali ima mesta na spoju matice i mirnijeg dela gde ce 60, 70gr da zavrsava posao. Velika voda, kada se nabije riba u obalu je bolja za feeder, po meni...
Mada na onako lepoj reci sedeti pored stapa i cekati, nije to to, kazem zato sto sam pecao par godina na feeder. Bolonjez i plovak je majka za Drinu, oino iscekivanje da potone, ono blup prilikom konre  kada plovak zvekne o vodu a riba sa druge strane... Neprocenjivo.
"...Krv je Krv! Njena boja i ukus ne zavise ni od kape koju nosis,ni od Boga kome se molis, ni od barjaka, ni od imena..."!

Ad fines

Miho sto bi umakao fider, dovoljno je meredov i hranilice da okupas  :rolleyes:

Sto se tice tezine hranilice, najveci uticaj ima dubina, tj duzina najlona koja je izlozena struji, i naravno njegova debljina. Hranilica svaka pada na dno i nijedna se ne bi kotrljala da nije vezana za najlon...


Milan berkut

Fiderom na Drini . . . uhh, ovo je pre naslov za knjigu koja bi mogla da se napiše na ovu temu.
Prema mom iskustvu i, onako za sebe, sam Drinu podelio u zone misleći prvenstveno o skobalju kao ciljanoj ribi jer sam se najviše trudio baš njega da lovim, kako plovkom tako i fiderom. O ciljanom lovu mrene ili plotice fiderom nekom drugom prilikom. Sad samo skobalj  :wink:
A njega treba tražiti na onim terenima gde je navikao na bele mamce, tj tamo gde ga plovkaroši konstantno prihranjuju hlebom (sa ili bez primesa). Na takvim terenima se skobalj, lakše pa do odlično, odaziva na ''naše'' špecije koje su u 99% slučajeva crvi u prihrani i kao mamac ili hleb.
Potez Drine tih nekolicinu kilometara oko Višegrada, izmedju dva jezera, tj brane u Pijavicama i Perućačkog jezera, Drina teče i tu je ogromna koncentracija skobalja koji kako dorasta do 500+gr ''izlazi'' iz perućačkog jezera a još uvek ga mnogo prihranjuju i pecaju na bele mamce ribolovci pa je naviknut . . . pravi fideraški raj  :takoje: :thumbup: . . . ali meni koji dolazi ''sa severa'' prilično dalek put . . . a iskreno, takvih skobalja (500 - 700gr) mogu prilično dobro loviti na terenima koji su mi značajno bliže. Tako da sam par puta bio, prošao doobro i zaključio da mi je - predaleko  :cheesy:
Potez Drine od Bajine Bašte do Ljubovije, je deo te reke po kojem se slavi kao jedna od svega nekoliko voda u Evropi gde skobalji narastaju do takvih gabarita kao 3+kg a prosečna lovna veličina skobalja bude izmedju 700 i 1300gr  :eek:! Ali, to je istovremeno i deo Drine gde su ribolovci ''zaboravili'' na sve druge mamce osim ''trave'' i ''filamenta'', tj skobalja već odavno gotovo niko ne prihranjuje hlebom, a osim tog, sam skobalj je izuzetno ''privržen'' epifitonu da je i ribolov plovkom na ''travu'' skoro uvek neizvestan . . . i ekstremno zahtevan i težak, a jasno, da je pecati ga fider tehnikom još hazardnije i neizvestnije  :takoje: :help: U ovom delu Drine (oko 25km reke) se uspešnije lovi belim mamcima kad, zamućena usled kiša, voda počne da izbistrava do providnosti od preko 1.5 metar odprilike. Već posle toga, i po bistroj vodi u normalnim uslovima, loviti skobalja belim mamcima je baš rizik, i obično se pre ulovi plotica, klen, mren(ic)a kakva, pastrmka pa i lipljen . . . nego skobalj. U ovom delu Drine i fideraš, kao i plovkaroši, mora da bude spreman da se premešta sa vira u vir, često i po nekoliko puta dnevno, pa to podrazumeva i prilagodjenu opremu tom mobilnom stanju. Eto, naš Gica je promenio četiri terena i isključivo zahvaljujuči svim onim godinama provedenim na Drini ( On je jedan od svega nekoliko ljudi za koje mogu da tvrdim da znaju kako Drina ''diše''  :takoje: :thumbup: :clap2: :clap2: jer . . . ima nas dovoljno koji bi mogli da kažemo da znamo pecati ribu, ali, znati ''dušu'' jednoj reci je privilegija retkih), kako je i sam zaključio je jedini ključ uspeha u tom ribolovu dok su snimali emisiju! To znači da mi ''obični smrtnici''  :cheesy: bi gotovo sigurno u takvim uslovima ostali ''kratkih rukava''  . . . :takoje: :no:
Potez Drine od Ljubovijskog mosta niže Ljubovije pa do Crnče i Velike reke (gde počinje da ''jezeri'' u Zvorničko jezero) je ''taj'' teren koji je meni mnogo bliže kad dolazim a gde se skobalj, kako se približava jezeru, smanjuje po svojoj prosečno lovnoj veličini na prosek 300-500gr , ali, slično Višegradu, ima ga mnogo . . . a i ribolovci ga mnogo više prihranjuju hlebom pa je naviknut na bele mamce i mnogo su realnije šanse da ribolov bude ''interesantan'' he he he. I što bliže jezeru, ulovi su sve šareniji po vrstama ulovljene ribe, pa se ploticama i klenu umeju pridružiti velike nosare (izuzetno borbene) . . . a matore mrenčuge obično naprave haos odnoseći sa sobom tanke predveze i - uzdahe ribolovca  :lol: :takoje:

Dobri moji, toliko za sad  :bye:

marina1983

Svaka čast za tekst :clap2:  :tongue:

orka

Pre nekoliko godina kada sam bio na Drini na terenima uzvodno od Bajine Bašte nailazio sam na mesta gde sam glasno razmišljao kako bi bilo dobro probati fiderom,a nigde nikoga sa fiderom,sve sami plovkaroši.Ta mesta su tzv virovi gde je voda dublja(duboka),ide i do 6-7m,a koja su leti,a verujem i zimi puna skobalja.Interesantna mesta mogu biti i prelazi,tj izlazi i ulazi u vir,gde se završavaju odnosno počinju prelivi.
Voda je kristalno bistra u letnjem periodu i niko od plovkaroša ne peca ni na šta drugo sem na travu..
Skobalji su svi mahom debelo preko 1kg u proseku..Šta koristiti kao mamac na fideru? Bistra voda,brza,relativno duboka.,hleb u takvim uslovima ne ide.Na crva mislim da takođe ne bi bilo nekih rezultata..
Možda bi trebalo na fideru probati pecanje na travu,zašto da ne..Dugačak predvez,gde vodeni tok lagano podiže i spušta udicu namamčenu travom.. :smiley:



vradojicic

Ista ovakva voda je u srednjem toku, na terenima oko Ljubovije a skobalj se peca najcesce na hleb. Najcesce sam na tim terenima dole uz poneki odlazak u Gornji tok oko B. Baste. Gore se zaista peca na travu a moze se hvatati i na crva i na hleb. Skobalj jede hleb, reaguje na primamu kad je tu, ne smeta sto je kristalno bistra voda sto se tice pecanja na hleb... Doduse na travu jesu krupniji primerci, npr. dok na hleb prosek bude 500gr a travu on bude dobro iznad kilograma.:)
"...Krv je Krv! Njena boja i ukus ne zavise ni od kape koju nosis,ni od Boga kome se molis, ni od barjaka, ni od imena..."!

Milan berkut

Ima Drina (potez od B. Bašta - Zvorničko jezero) i svoje dnevne oscilacije vodostaja koje menjaju sve jer se nivo vode diže i spušta radikalno do i preko jednog metra po vertikali vodenog stuba. To je posledica promene režima rada hiroelektrane na brani u Perućcu pa kad oni ''puste'' vodu Drina postaje u roku od jednog sata ''velika'', i obratno, kad ''prekinu'' vodu Drina isto tako brzo postaje ''mala''. Da ne ulazim sad u detaljnu analizu oko tog fenomena . . . ali upravo te oscilacije izazivaju potpuni preokret i ''tumbaju'' sve ''nogu na glavu'' jer mesto gde se tako lepo pecalo i uživalo u lepoti ambijenta se na ''vlastite oči'' pretvara u moćnu divlju nesavladivu i neupotrebljivu za svaki ribolov - bujicu . . . i obratno, tamo gde ste sa zadovoljstvom ubacivali hranilicu na ivicu matice i povratnog toka i gledali skobalje koji se izbacuju baš u toj liniji, na ''vlastite oči'' gledate kako sve nestaje i ''tačka'' koju ste gadjali svo vreme postaje plićak bez svake svrhe da se tu nastavi pecati  :takoje: :no:. Ali, ima na Drini i takvih mesta na kojima se može pecati ceo dan bez obzira dali je ''mala'' ili ''velika''. Na tim mestima, koja su baš samim tim i ''prava'' fideraška, dok je Drina ''mala'' zabacuje se dalje ''na po' Drine'', a kad postane ''velika'' riba pridje blizu obali i tad se lovi ''pod nogama''  :cheesy:
Poznavaoci Drine tačno znaju koja su mesta, virovi, ''dobri'' po ''maloj'', ''velikoj'' i ''srednjoj'' vodi, ili ''i po maloj i velikoj'' vodi  :ok: :takoje:

Spojene poruke: 29 Maj 2016, 20:35:12

A ima Drina i dane kad je nemoguće pecati fider tehnikom, kao niti bilo kakvom drugom tehnikom gde je ''olovo na dnu''. To su periodi kada sazreva alga kladofora pa se masovno kidaju niti sa kamenja i vodeni tok to nosi daleeko nizvodu. Te otkinute alge ne plivaju po površini reke već, kako su gotovo neutralne sa vodom, zauzimaju sve slojeve vodenog toka . . . i nemoguće ih je izbeći da se ne ''nahvataju'' na osnovnu strunu vrlo brzo preopterećujući štap do te mere da je nemoguće pecati - ni malo! :no: :huh:
Jedino što je dobro u svemu jeste mogućnost da se baš tim načinom brzo nakupi odlična alga za dalji ribolov plovkom  :cheesy:

pexon

Sad sva mirna riba izlazi iz mresta i dolazi period kada letnja mesta postaju aktuelna. A posla preko glave, ne mogu ni do Borkovca da odem a kamoli do Drine! Biće meni u Junu pecanje samo noću - u snovima!  :rolleyes:

Milan berkut

Eehhh dobri moji, evo sad čitam ovo što napisah i shvatih koliko je obeshrabrujući taj tekst svakom onom Vuku koji priželjkuje da se oproba fiderom na ovoj jedinstvenoj reci . . . ma nije sve tako ''crno'' he he he
Pokušao sam da Vam predstavim sliku o mnoštvu elemenata koji se neophodno moraju uzimati u obzir svakom onom koji poželi da lovi ribu, nebitno kojom tehnikom, sve to realno postoji i presudno utiče na to da se ribolovac prilagodi i odredi odgovarajuću taktiku - dabi i ulovio skobalja u Drini.
Ponajprije bih svakom od Vas poželeo da imate tu sreću, kao ja što sam imao, pa da prva iskustva na Drini steknete u društvu vrhunskih poznavaoca i vrhunskih majstora ribolova, da vidite iz prve ruke sve ono neophodno i , što je još važnije, da počnete da razumevate zakonitosti koje se moraju poštovati.
A bez obzira na sve, Drina je ekstremno zahtevna a to zahteva vrhunski pripremljenog ribolovca - fideraša. Ovo se posebno odnosi na sve nas koji lovimo fiderom po Vojvodini tj Dunav/Tisa/kanali pa smo generalno svi ''razmaženi'' i naviknuti na ''lake'' ribolove.
O fiderisanju na Drini preporučujem da se u startu, još kod kuće dok se prave planovi, opredelite za stav - idem taj jedan vikend jer želim da umijem lice drinskom vodom, da se nadišem njenog vazduha, nagledam se njene lepote  . . . osetim moć te reke! Znači, jedan turistički izlet sa drugarima, ili sam, u jednoj od kafana duž Drine se može i prenoćiti (u kojoj tačno zavisi od predpostavljene lokacije za ribolov), do dugo u noć sedeti sa novoupoznatim istomišljenicima uz čašicu razgovora . . . a ribolov? Eee za ribolov se spremajte kao da idete na svetsko prvenstvo, sva oprema, mamci i prihrane moraju biti dovedeni do maksimuma, jer dabi ulovili drinskog skobalja mora se dati maksimum - svega! Silna i nepredvidiva reka - tačno takvi i skobalji! Možete da ih gledate kako se izbacuju ili ''blicaju'' ceo dan i zabacujete medju njih - a da ne dobijete ni jedan trzaj! Ovo posebno važi baš za terene gde su skobalji najkrupniji - od B. Bašte do Ljubovijskog mosta! . . .
Fiderašu je onemogućeno da lovi skobalja na mamac koji je toj ribi prirodna hrana - alga kladofora iliti ''trava'', pecati fider tehnikom a kao mamac koristiti ''travu'' izaziva protivrečnosti jer tad prihrana nije bitna uopšte i gubi se smisao same tehnike koja se pretvara u klasično dubinkarenje - pa to nisam nikad ni pokušavao.

Teme sličnog naslova (8)