Feeder prihrana - kućna radinost, smeše i dodaci...

Započeo Zmaj Strasni, 07 Februar 2017, 12:09:34

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

DuleSrb

Slazem se sa tim, treba sve probati. A vremena nikad dosta

Poslato sa WAS-LX1 uz pomoć Tapatoka


Ad fines

Lep je osecaj kada se otvori kesa neke Sensas, VDE, Haldorado, Tomas Walter ili neke druge skupe, mirisljlave i lepo obojene hrane, pa se promesa u kanti sa nekom slicnom po receptu nekog majstora ili takmicara. Pa jos ako radi riba, milina.   Jos je bolji osecaj kada sami pripremimo primamu, po receptu do kojeg smo sami dosli nakon visegodisnjeg isprobavanja svega i svacega. Kada odmeravamo sastojke, pa ih pripremamo na samo nama znan način. Pa još kada na tu našu alhemiju "razvalimo" ribu, osećaj je odličan. Ali surova istina je da je u odličnim ribolovima najmanje zaslužna sama "baš ta neka" primama, već pre svega izbor mesta u odredjeno vreme, prezentacija, mamac, količina primame i dinamika zabačaja.   Često će se pročitati za neku primamu da je kvalitetna zato što je skupa.  I ona to sigurno i jeste, za odredjene situacije, dok će za neke biti potpuni promašaj. Svaka primama je kvalitetna ako odrajuje ono što je zamislio ribolovac, bez obzira na cenu. Pa će tako u odredjenim situacijama obična zemlja biti odlična-kvalitetna primama, u nekim drugim odledjeni kačamak, a u trećim mleveni mlad kukuruz pomešan sa ekstrudiranim kukuruzom. A biće situacija kada primamu uopšte ne treba koristiti, jer uopšte nije potrebna ili je čak kontrproduktivna. A bići i onih situacija kada je potrebno malo se više pomučiti oko primame, u smislu da mora da se iskombinuje  više sastojaka.  Na ribolovcu je da prepozna te situacije i da im se prilagodi, ako hoće naravno.

komša015

Ja sam mlad feeder-aš i još uvek ono što smutim, to im bacam.. malo dovlažim ili suprotno i to im je to. Sa udicama i predvezima hoću da se poigram, al' hranu na vodi u danu ne menjam.
Jedno ću samo uvesti.. od sada nosim zemlju, pa ako ne radi, malo da zamutim.

Ad fines

Retko kada pecam u periodu koji nam dolazi. Obično sam sa feederom završavao krajem oktobra (u zavisnosti od godine koji dan gore-dole), a tokom novembra sam znao po nekada da izadjem na plovak. A pošto sam ove godine skoro ceo oktobar otpecao na plovak, moraću da nadoknadim feeder u novembru.   Tokom sezone mi nije teško da napravim primamu i imam rezultata, ali još uvek nisam probao da napravim primamu za hladnu vodu. Zašto odvajam ta dva perioda, topla i hladna voda?  Pa i ne znam baš jer iskustva nemam po tom pitanju, već samo ono što sam čuo. A po tome što sam čuo, velike količine primame bazirane na raznim preradjevinama žitarica baš i nisu dobar izbor za period kada se voda ohladi ispod 14 stepeni.
Kada sam pecao na plovak obično sam kupovao tubertini Cavedano i mešao ga sa zemljom, ili sam bacao zemlju čistu i crve. E sad se nesto razmisljam da napravim primamu za hladniju vodu, kada voda padne ispod 14-15 stepeni.
Nešto mi se mota po glavi, ali ajde da vidim da li je neko imao iskustva sa domaćicama za "ladnu" vodu. Ciljane ribe plotica, skobalj, voda koja teče srednje (70g hranilica može da drži na 12-15ak metara), dubina oko 5m

DuleSrb

Pogledaj Milanov klip u Čarima ribolova, mislim da je rekao bas nesto vezano za to kako pravi primamu za hladniji period godine, nemoj da me drzis za reč..

Poslato sa WAS-LX1 uz pomoć Tapatoka


Ad fines

ma ima Milan lepo opisan recept kako je napravio primamu u temi Pecanje krupne deverike na feeder, kada je pecao one zime u Rusiji ispod nekog djavola (e sad sta beše djavo, zaboravio sam...  staza ili brdo).  Može se odatle iskoristiti mnogo štošta, s tim da ja moram da prilagodim primamu bržoj-protočnijoj vodi i skobalju što i ne bi bio problem da nije hladna voda a nemam iskustva sa tim.
Jedna opcija mi je da lepim crve i eventualno zatvaram sa malo nekog ,,praška" koji će samo da služi koliko da izdrži do dna, pa čak ne mora ni do samog dna.
Druga je da koristim proverenu metodu crva i zemlje koja može da se malo obogati nekom aromom i mešavinom odredjenih mlevenih semenki  u malom procentu.
Treća metoda je da korice suvog hleba pričvršćujem za hranilicu spolja i unutra i pecam na hleb.
A četvrta je da napravim primamu. Mogao bih da napravim primamu sličnu onoj koju pravim u sezoni, samo da je razbijem zemljom, smanjim udeo kukuruza (u raznim oblicima) a povećam udeo začina. Tj da joj u nutritivnom smislu smanjim energiju i kalorije, a podignem vrednost u smislu da bi bila bogatija mikronutritijentima (minerali, vitamini, razne kiseline....) a sa manje energetske vrednosti.

DuleSrb

Pa probaj, mozda cak i ekstrudirane zitarice da zamesas sa toplom vodom, napravis masu kao plastelin i time bukvalno samo da zatvaras hranilicu (regulisi gustinu, ja sam probao pre jedno dve nedelje tako, max 2 minuta je trebalo da se otvori i da zrnevlje i crvi izadju iz hranilice, a zavrsava posao, tesko je i brzo padne na dno). U krajnjem slucaju, samo zemlja i crvi ti nisu uopste losa ideja

Poslato sa WAS-LX1 uz pomoć Tapatoka


ZGODNI28

ja bi to na vasem mestu zatvarao sa kuvanom prekrupom...meni uvek ostane od metoda sistema za tekucu vodu pa zamrznem i sa tim zatvaram hranilicu kad pecam na vecoj dubini....

Ad fines

prekrupu koristim (kao i ekstrudirani kukuruz), ali preko leta i jeseni, zimi sam mislio da je izostavim

bolenbgd

Evo sta sam radio za skobija i bilo je efektno.Ne radim cesto,treba da se pali rerna.Iskidam hleb na sitne komade i stavim u rernu premazanu sa par kapi ulja da se zapece poprilicno,da dobije tamno braon boju,da bude prepecen i krckav.Dobije neku simpaticnu aromu i ne meljem ga,nego ga drobim pa bude i sitnijih i krupnijih cestica.Mesao sa zemljom,i dosta crva.Nekad sa dodavanjem nekog ciza a moze i bez.

Ad fines

 dobar je to način pripreme hleba i za ploticu dok je toplije  :ok:

jamal

Prva hrana koja se je koristila za fider pecanje je bila hleb.
Obican usitnjen hleb .Kasnije se sa njim experimentisalo(peko se blednirao i td.) pa su kasnije dosle raznorazne hrane koje prozivode skoro svi proizvodjaci rib opreme.
Ali hleba i dalje stoji kao izuzetna primama a i mamac stim sto se jako malo koristi kao glavna hrana za punjenje hranilice.
U letnjem periodu bi bilo u vecini situacija suludo koristiti ga zbog puno sice koja bi ga napadala kao luda, ali sad sa ovim hladnim danima koji nam dolaze postaje jedna od najboljih primama koja se moze koristiti.
Sa njim ne mozete pogresiti kao sa hranama .Jednostavno brzo se otvara ,brzo raspada brzo mami ribu nizvodno,dostupan svima a i jeftin.
Meni je za zimski period No 1.
Blendiran ili pecen ,prezla ili krupniji komadi sve u zavisnosti za koju vrstu pecanja  i ribu vam treba .Opcija je jako puno.
A da ne pricam koliko dobro i lako se kombinuje i sa svim drugim.
Hleba i zemlja,hleba i konoplja,hleba i crvi,hleba i malo hrane za aromarizaciju , puding rastvoren u vodu sa zeljenim ukusom i hleba ili pak kombinacija svih navedenih stavki.Opcija je stvarno neograniceno. Samo treba sve prilagoditi sebi.
A kazite mi koja riba ga ne bi pojela u hladnim danima.Pocev od sarana, plotice, skobalja ,klena ma sve ribe koje lovimo na fider zar ne. Pogotovo kad je hladno a on u vodi postane pufnast i mekan.Njam njam....
Moja omiljena kombinacija je iskreno hleba konoplja i zemlja.
Bas sam ovih dana pripremao malo zalihe za predstojece dane.Malo se bledniralo susilo ! Bice klenova,skobalja i mrena nadam se!
Natural Born Fisherman
The Chinese say that every day spent fishing is another added on to your life

Zoran

Pošto je ovo period godine kada se bliži kraj sezone fidera kod mene, onda prestajem da stvaram nove zalihe primame raznih vrsta, nego troškarim ono što mi je preostalo. Težište mi je ustvari na rendanom starom hlebu koji ''začinim'' nekim od ostataka, a najbolje su mi se pokazale prošle godine u ovo doba praškaste sa aromama anisa, sira i vanile, dok one voćne varijante tipa jagode i slično nisu bile baš nešto. Isto kao i neke karamele i čokolade. Tako planiram i sada, već za sledeći izlazak sam spremio nekoliko vekni starog hleba, ne preterano osušenog, onako da se sredina može lepo izmrviti među dlanovima a koricu narendam. Granulacija bude nekako kao kokosovo brašno. To obogatim sa zemljom u odnosu 1 hleb pola zemlja, a drugu polovinu dodam neku prašak. I vrlo malo kuvanog žita i šećerca, malkice mlevene konoplje i jedan puding ako gađam vanilu.Ovlažim to prema dubini na kojoj pecam, i zapazio sam da se baš lepo otvara i da riba vrlo brzo nalazi hranilište. E sad, mamci su već druga priča. Nekako najbolje mi se pokazala kombinacija klastera i crva, kako je već navedeno, i to 1 na 1, eventualno 2 crveta i 1 klaster ako stavim veću udicu. Uglavnom to bude veličina 12, a ciljana riba je krupniji šljivar i veća krupatica. Deverike mi se nisu nešto radovale takvoj primami  :wink: ali poneki šarančić jeste. Bio bih zadovoljan i nekom mrenicom, ali je na lokacijama u Tisi na kojima pecam nisam dobio nikad.

dragan2006

Danas pecao na metod mix koji pravi naš kolega sa foruma No names, obzirom da ribi u ovom periodu treba proteina, dodao sam 25% mlevenog halibut peleta i malčice aroma.Evo kako je izgledao taj extra lovni euro krem...


boivte

Hleb I baltuska
Evo iskustva iz Makedonije u ovim hladnim danima.
Bio sam na pecanje u subotu, na jezeru. Primarno saran, al uvjek jedan stap I za belu. Ovaj put ciljano skobalj.
Za sarana standard na toj vodi, stari kuvani osmoredac – kukuruz. Primama za saran BL 100% catch, malo vise mlevenog biskvita I blendiranog hleba. Nije hteo ni da pridje mamcu...

Ali sa skobaljom je bila drugacija prica. Za njega sam spremio blendiranog belog hleba za tost, bez korice. Stavio malo prihrane sa ukusom sira – bilo mi je nesto ostalo Milo I BL 100% Catch. Naravno kuvane konoplje I malo mlevenog biskvita. Zasladjivac, melasa.
Isao sam sa neznim sistemom – predvez 30 cm, 0,12 Master rig, udica 16 Hayabusa Sode. Hranilicu sam koristio kaveznu – 30 gr.

I zamislite, mamac – baltuska.
Ruska stvar radi u Makedoniji

Teme sličnog naslova (10)