Dubinka i feeder - razlike?

Započeo jekicr, 21 Oktobar 2008, 16:40:14

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

mi-ne

Ma to je sve ok.
Pitanje je samo da li je to dovoljno da se feeder promovise kao posebna pecaroska disciplina :question:
To je sustina. :wink:

mihabg

Ja nikad ne bih podcenio ni jednu tehniku . Ok da se salimo malo, i namerno prozivamo , to mi je simpa , al' da ja kolegi biram sta ce da peca, i sugerisem... ili mu nesto zameram sto peca sta voli ?!
Svaka tehnika ima svoje cari, i svako sebi bira  sta mu odgovara .
A koliko znam i licno sam se uverio, pa na raznim vodama  postoje trenutci i pristupi  kada moze svaki pocetnik  da uhvati ribu upravo dubinskom metodom.
Npr.: poznato "Śtucije ludilo" na Tamisu generacije su upoznale, pa lov soma na cvet zna da bude zlocest   , ili kad nanjusis nedelju pre nego ove alohtone skoljke krenu da umiru i nadjes ove nase domace i pecas ko blesav . Tad  ne treba da si naucnik da ga lociras na nekim mestoma i unistis , pa da navedem i kotrljanje  na manjim rekama kad bocnes putanju i poziciju, pa pecanje smudja lerom na filet pod odredjenim uslovima, pa mozda i muvanje da tu negde izmedju dubinke turimo  ...itd. Znaci, tu moze ta "produktivnost" da bude i  dvocifrena debelo.

Takodje, fider nije uopste naivna tehnika na reci, pogotovo ako hoces da izdvojis odredjenu vrstu ili profilises primerke. Mozes da imas "zlatnu hranu", ali pitanje je kako ces da prodjes ako promasis sve ostale faktore. . Tako da, uz sve cestitke svakome, nikog ne bih ja stavljao na celo kolone ribolovaca zbog tehnike...vec zbog primena znanja i informacija koje procita sam na vodi. Ne peca hrana i iskljucivo mamac , nego ribolovac u svim tehnikama !  I ne promovise se , nego se kopira ta izvedena disciplina kicme ...zvana "feeder". 

I treba uzeti ozbiljno  i Draganov komentar , da npr. u nekim gradskim sredinama ne mozes ni da pridjes na 70% izglednih lokacija, a kamoli da se setas i menjas mesta. Beograd je tu narocito destruktivan zbog splavova, sljunkara, vikend naselja, setalista uz vodu gde ti svaki prolaznik pridje a ti otpozdravljas ko u vojsci i odgovaras ko na ispitu , barzi, sve veci broj pontonskih marina,  kanalizacija koje ulaze u reke, i dr.
Savi bre ne mozes da pridjes od Bgd do Obrenovca  od toga, a i ono sto moze je zauzeto obicno. A danas pecarosi idu i na "dojavu" , pa nije lako ni da se sakrijes bas.
To vec nije jednostavno niti je moguce da se setas, a nije  jeftina zabava da putujes i pecas. Imas dve velike reke u dvoristu ispred nosa, a mesta na prste da izbrojis.
No , pecati se mora, a ko i kako , ne bih da stavljam na tas... Meni je ribolovac svako ko postuje vecinu pravila , narocito lovostaje ,  i ne lovi i prodaje ribu iz koristi. Za tehniku se najmanje brinem, niko mi ne smeta i vise me brinu ovi drugi cinioci, i lopine...



DDj

Cuo sam razgovor dva oprugasa pod mostom  u Garasima, stojeci iznad njih na mostu.

"Jel pecas deveriku na feder (oprugu)? " , pita prvi oprugas.

"Na feder, al' nece", rece drugi oprugas.

Kad zagledah bolje a najlon bar 0.35, kulja u lubenicarki i somovska udica. A stap na federe.

Tisina. Cuje se kera sa brda. Vetar topao, junski. Donosi miris vode i sum lisca. Mirise na ribu i zito.

"I ja sam pa nece. Ja sad uz'o dubinac pa u dubini pecam, udara", savetuje drugi oprugas.

Tako je. To je to.

Dubinac je ako se peca u dubini. Nasuprot tome, sa federom (oprugom) se peca skocimis, skocizaba pa i skocibuba, skocibabe redje nesto, pa se zato i koristi feder, tj opruga. Da skace mislim.

I treba ovde da se utvrdi jasna razlika da ne bi neko pomislio da su oprugasi isti ko i ovi sto pecaju u dubini. Pu-pu, daleko bilo. A nemaju ni takmicarska pravila. A koga je tek briga za tisinu, keru sa brda i topao junski vetar sto mirise na ribu i zito.

I odmah preci na novu temu. Zasto ovi sto pecaju u dubini nemaju takmicarska pravila?

slob

Citat: jamal poslato 24 Decembar 2018, 16:44:10

....................
dubinka / tesko olovo (eng. ledgering)
fider / bilo koja hranilica (eng. feeder)
razlika jasna kao dan          olovo (ledgering)/ hraniica(feeder)
.............


Samo si zaboravio da kažeš da na hranilici ima i olovo.
Znači sistem udice za dubinku čini samo olovo a za fider i olovo i hranilica.

I još, tzv dubinkaši, kada pecaju šaransku ribu, skoro uvek prihranjuju poziciju bacanjem glinenih kugli sa hranom ili rasipanjem hrane na poziciji gde se peca. Time privlače ribu slično kao i fideraši. Razlika je samo u tome što fideraši koncentrišu hranu na jednu mikrolokaciji za razliku od dubinkaša gde je primama rasuta po većoj  površini.

Razlika je još i u tome što dubinkaši ne obnavljaju hranu svakih 5 minuta kao što to čine fideraši. Prihranjuju jednom u dva ili tri dana.

I još, ne retko je da dubinkaši markiraju lokaciju plutačama-kanistrima ili flašama, kako bi maksimalno smanjili površinu rasipanja hrane i skoncentrisali površinu na kojoj će se naći i sva tri olova sa udicama. Tako se na neki način približavaju onome što je efekat prihrane sa hranilicama -fiderom.

Šta se dešava kad fiderašu voda ispere hranilicu? On tada ostaje samo na olovu i postaje dubinkaš i zato brže bolje, da ga ne bi optužili da nije fideraš, vade udicu i obnavljaju hranu u hranilici. :cheesy:

Specijalni fider štap sa kviverom nisam ni spomenuo.

I još nešto, ne jedite se. Zimsko je vreme, pa ako nema šta da se peca dobro je da ima šta da se čita.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

sasabosko

Citat: vladimir022 poslato 24 Decembar 2018, 16:38:41
Haha ,a ko kaze da je tako kako ti mislis.. Cini mi se da ne volis "feeder" nacin pecanja..
Ja eto nikad nisam video nekoga da peca na dubinku tako kako ti opisujes.


Послато са SM-G960F уз помоћ Тапатока
Ne da ne volim, probao sam, nije mi se svidelo. Kad se zakoves na mesto, nema ti pomeranja, prljave ruke, teska fizikalija da se pomeris s mesta. Bas to meni je i smetalo toliko, da lovim i cekam, ako ne lovim tesko je da se pomerim. Ja nosim 2 drzaca po 350gr, kutiju s priborom 3-4kg, dve dubinke po 700-800gr i cuvarku i mamce, sve skupa 5-6kg, pomeram se za neki min. Stao si na mesto, nema udarca za sat i 5-6 zabacaja, ides i trazis dalje, ako nadjes ribu zadrzis se. Osim ako ne pecas nocu, tad si vezan za najbolje mesto koje si pre toga pronasao. Sarandzije jedino hrane kod mene, al su oni poseban svet, zato sto ne stavljaju hranilicu, tu im je raketa. Sve ima svojih drazi, po meni je presudno ono hranis, ne hranis, pa ko kako voli :thumbup:
Znoj nilskog konja je roze boje

vladimir022


Ovako nesto?

Послато са SM-G960F уз помоћ Тапатока


DuleN

Ja nista nisam ukapirao, pa bi zamolio da mi neko objasni, ko za glupe...

sasabosko

E vis, ovo je ok, samo je picker stap, a reka ko Rasnina kod mene, no ovo moze zimi kad se malo hrani. Ovo me podseti na to, da se kod nas Z.Moravaca nekad pre vise od 20g, diplomski polagao lovom iz ruke, kad pogledam ni fiderasi nisu otisli puno dalje :lol:
Znoj nilskog konja je roze boje

Milan berkut

Dule druže, ma i ne treba da razumeš  :lol: . . . a pre nego otvoriš ovu temu drmni jedno dve tri rakijice . . . i razbistriće ti se  :lol: :wink:
Što reče, dobri moj kolega, Jamal, ne mož' da se slatko ne nasmeješ čitajući! Pa to je već odlična stvar! Čovek se odobrovolji i opusti ''u sekundi''  :cheesy:
A Bogme, i dobri naš Miha dade suštinu celoj priči - ni jedna tehnika nije za podcenjivanje!
Ipak, ono što bi se moglo ocenjivati i procenjivati jedino je stepen znanja samog ribolovca koji neku od tehnika koristi, ili daje svoj sud o njoj.
U vreme kad sam onako za sebe morao da napravim neku podelu i razvoj Dubinkarenja, kod dubinkaša koji koriste samo ''olovo'' je nedvosmisleno da je Klasičan šaranski ribolov (Moderan šaranski ribolov) za sada vrhunac razvoja Metode Dubinkarenja ''na olovo''.

E, a kod nas, koji koristimo Metodu Dubinkarenja ''na hranilicu'' izuzetno brzo i agresivno se razvijaju uporedo Metod tehnika i Fider tehnika. Ipak, pošto je Metod dovoljno stariji a i što se po svojoj teoretsko/taktičkoj osnovi deli na dve podgrupe - ''klasičan metod'' i pogodićete ''flet metod'' kao savršeniju varijantu . . . ipak sam Fider tehniku označio sebi kao najrazvijeniji oblik metode dubinkarenja ''na hranilicu''.
Naravno, možete biti sigurni da sam sam sebi ''odradio'' celu malu disertaciju prepunu obrazloženja na pitanje - zašto je baš tako?  :wink: :lol: ali, to je već tema za druge neke teme . . .  smiley033

Ad fines

mislim da nisam pogresio kada sam oziveo temu  :rolleyes: :lol:

sad cu da vidim sta jos ima zanimljivo  :cool:

ibanezi

 Tema je divna. Luda zimska zabava. Ovako se nisam smejao otkako je komšiji crkla krava.

Ad fines

pazi tek sledeću kad oživim  :rolleyes:

mknezevic

Razlike? Hmmm... Po meni je dubinski ribolov tehnika koja iziskuje traženje i čekanje ribe, dok je u feederu poenta privući i zadržati ribu na mestu pecanja. I jedna i druga vrsta pecanja su u neku ruku dubinska s obzirom da se sve odvija na dnu. Rekao bih još i to da je feeder dinamičniji.  smiley033

marina1983

Pita  pandur narkomama:
Da li se drogiraš?
Pa kako se uzme , u jednu ruku da u jednu ruku ne!
E tolika  vam je razlika izmedju dubinca i fidera  :lol:


slob

mknezević me potseti,
Sećam se, a verujem ne samo i ja, da se ono što se danas zove dubinka nekada zvalo "na čekanje".
Taj naziv se više i ne spominje jer vremena su se promenila. Nekad se na ugriz ribe čekalo najviše pola sata a  danas može i letnji sutradan do podne.
Zato nije čudno što se to "na čekanje" pretvorilo manje ili više u fider. Jer sada je, zbog sve većeg osiromašenja ribljeg fonda, neophodno sve intenzivnije mamiti-privlačiti ribu da bi se nešto i  ulovilo. Za to nekada zaista nije bilo potrebe.
Što vreme više odmiče sve više se uključuje svakakva hemija u primamu ne bi li bilo rezultata. A osim toga živimo u vremenu izražene pohlepe. Na svim poljima pa tako i u ribolovu. Izvesno je da će se to ružno završiti ali šta da se radi?
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

Teme sličnog naslova (10)