Dubinka i feeder - razlike?

Započeo jekicr, 21 Oktobar 2008, 16:40:14

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

PecaKg

Feeder tehnika-malo dubinac a pomalo i plovak

Veoma davno engleski ribolovci su na reci Temzi počeli da koriste hranilice različitih oblika. Uglavnom su to bili cilindrični tipovi napravljeni od plastičnih viklera ili sitne žičane (sito) mreže. Pošto se to pokazalo kao veoma uspešno, ova tehnika je dalje počela da se razvija i usavršava, da bi konačno dostigla današnji oblik. Svaki fideraš će vam ukratko opisati ovu tehniku kao integrisanu tehniku dubinskog i plovka. Ona to stvarno i jeste jer je zadržala karakteristike i upotrebljivost dubinke a putem osetljvih vrhova u boji dobila i finese plovka.

Feeder tehnika ima mnogo prednosti u odnosu na sve ostale tehnike. Putem hranilice, hrana i mamci u svim oblicima (brašnasta, zrna-partikli, živi-crvići, kasteri, seckane gliste, fuj), mogu se veoma precizno plasirati čak i na velike daljine (preko 60,70 metara). Dakle hrana se može koncentrisati na određenom malom prostoru, što u većini slučajeva veoma brzo privuče jata riba i izazove pravu euforiju tako da se može jako dobro loviti. Signalizacija udarca ribe se ostvaruje pomoću tankih, uočljivo obojenih vrhova od fiberglasa (mekši-savitljiviji) i karbona(tvrdi-kruti), na jedan veoma interesantan i pre svega efikasan način, a doživljaj je takav da se može porediti sa osećajem koji imate kada lovite na plovak.

Ova tehnika je podjednako uspešna na svim tipovima voda od jezera, kanala i reka, a može se loviti riba svih veličina od najsitnijih pa sve do onih kapitalnih. Feeder je malo zahtevniji od svih drugih tehnika sa kojima je dosta sličan (dubinsko, meč) ali sa druge strane ima i mnoštvo finesa koje su još veći izazov da se oprobate. Za početak će vam trebati jedan štap dužine 3,60 ili 3,90 m, težine bacanja oko 70gr ako pecate na stajaćim, odnosno oko 150gr ako pecate na tekućim vodama, jedna solidna meč mašinica, tonući najlon (u deklaraciji piše na engleskom sinking) prečnika 0,16-0,18, nekoliko hranilica sa otežanjima oko 20gr za stajaće vode i od 60gr pa na više za tekuće vode, nekoliko virbli sa i bez kopče, držač, posuda za hranu, malo hrane i mamaca i ...žurka može da počne. I verujte...ko jednom proba fider, sve drugo više nije interesantno.POZDRAV I BISTRO

Diego

Tko o čemu? Diego o feederu.
Ono što je mene kod same tehnike privuklo je njena jednostavnost. U osnovi, treba vam jedan štap, nosač za štap, primama i stolica. U odnosu na druge tehnike, to je pravi minimalac. Zbog tog jednog štapa volim feeder tehniku uspoređivati sa varaličarenjem. Jedan štap u ruci i mnoštvo mogućnosti, caka i finesa. A može i više štapova, ali s jednim, odgovarajućim, se lovi. A znam za neke koji nose više spin štapova, pa love s odgovarajućim (gmaz?).
U postu prije spomenuta je debljina najlona (0,16-0,18!?) i match rola. Da, može match rola, ali snažna match rola. Role sa velikim prijenosom često nemaju snage vući veliki teret, tj. teret koji pruža otpor - hranilicu. Role sa manjim prijenosom uglavnom su jače po tom pitanju. Spomenute debljine najlona prolaze na stajaćim vodama i manjim otežanjima, ali sa hranilicom od 40,50, 60 grama 0,18 neće biti dovoljno. Dakle, debljina najlona ni u kom slučaju ne određuje se na osnovu potencijalnog ulova nego na osnovu težine hranilice.
Evo i primjera: rijeka sa dubinom od 5 - 6 metara na daljini od 30-40 metara od obale i jak tok, a na dnu mrene. Nakon nekoliko sati zabacivanja najlon debljine 0,25 (!!!) na svome kraju izgleda smiješno ufrćkano od istezanja. Naravno, hranilica mora biti 50-60 grama da bi mamac stabilno stajao na mjestu i da bi kontrola bila odgovarajuća. Manji uteg rezultirao bi kotrljanjem, sumnjivim ponašanjem mamca i rasipanjem hrane na širem području...

Eto toliko o ovoj tematici za sada, uvijek se raspišem, ne mogu si pomoći.

mrky

Evo mog nacina kako pecam belu ribu dubinskom metodom sa hranilicom koja je mozda jedna vrsta feedera
Pecam uglavnom na Dunavu od Krcedina pa do Batajnice i uglavnom na otvoranoj vodi a ponekad i na okolnim jezerima (Jarkovci...). Dunav i jezera su dve razlicite tehnike.
Prvo nemam sredjen i skup pribor uglavnom su mi glavne alatke 3 stapa od 2.7 razlicitih tezina bacanja
(25-50, 40-80) masinice su kapaciteta 100m 0,30mm a i taj najlon i koristim. Vazno je da najlon bude dobar i do kraja namotan radi daljeg izbacaja. Koristim teske federaste hranilice sa plasticnom cevcicom, ima ih u gotovo svim radnjama , jedino su retke vecih tezina koje dosta koristim.Sistem je jednostavan , hranilica na osnovnoj struni klizizi a na kraju je obicna omca , pred omcu stavim sitno olovo  kao stoper da ne sleti na omcu na koju vezujem udicu. Iznad hranilice na jedno 20 cm vezujem drugu udicu ciji predvez mora biti kraci da ne kaci hranilicu.Taj sistem najcesce koristim . Zasto 3 stapa zabacujem, odgovor je da bih nasao ribu. Dunav je specifican i riba nije svuda i ne radi svuda (ne racunajuci dane kad grize i na praznu udicu). ZAto je pecanje sa jednim stapom na Dunavu moguce samo na dobro poznatom mestu, bez obzira koliko dobru hranu bacali nekad je nemoguce pomeriti ribu a pogotovo babusku jer cesto mi se desavalo da nadjem ribu na bukvalno jednom spotu od 1m2 od onolikog Dunava i svaki ubacaj na to mesto razultira ribom posle minut, tad se peca sa jednim stapom, sve zavisno od dana kako radi. Dakle kad ne radi riba klasican sistemna  sa stolicom i jednim stapom ne radi osim ako imate toliko slobodnog vremena da pola dana tragate gde se nalazi riba (sve vazi za Dunav na otvorenom)a ja uglavnom idem na poludnevna pecanja. Naravno kad nadjete spot onda je dovoljan jedan stap i samo ga punite sa hranom i peglate. Neka mesta na kojima dobijam krupnu babusku (Surduk) zahtevaju daleke izbacaje, na tom mestu je velicina ribe proporcionalna daljini izbacaja, struja nije tako jaka jer predhodi redukcija al je gotovo nemoguce formirati spot jer se zabacuje na daljine i do 100 m sto zbog daljine sto zbog struje koja nikad ne zaustavi hranilicu na istom mestu.
Danas mi je gotovo nezamisliv dubinski ribolov bele ribe bez hranilice na Dunavskim terenima, ne znam dal neko to i radi na Dunavu osim onih neupucenih, tako da za mene dubinka i feeder tehnika znaci jedno isto. Naravno i ja menjam sisteme prema prilici. Naravno planiram da kupim jedan bas feeder stap sto bi trebalo jos da mi poboljsa daljinu zabacaja i lepsi osecaj ali naravno za vise novca. Mozda cak i razmislim o kupovini 3 komada da napravim komplet za sve situacije. Imam cak i slike sa pecanja, samo kako mogu da se postave


slawisa

Feeder je moderna rec za ono sto se koristilo odavno,mrezaste hranilice imalo je u prodaji doduse u malo drugacijem obliku i pre 10 godina.ja retko pecam na dubinku,ali ako je dubinka onda neka to i bude,a feeder stap drzati ruku na njenu i cekati ugriz i to ako ide prema obali hoce li biti konte ili ne?da li je riba ili nesto drugo?buljiti u vrh stap danas kad su el.pokazivaci trzaja jeftini mislim da je glupa zabava.Zabacis ako ti je po volji obicnu ili mrezastu(feeder?) hranilicu na dubinski stap namestis pokazivace i odmaras cugnes malo piva cekajuci da lupis kontru mislim da je lepse.

rebel

Feeder ukazuje na pecanje sa hranilicom, ali se sam štap jako razlikuje od klasične dubinke.

slawisa

Po cemu se razlikuje?po vrhu?imao sam  ja nekadasnje  dubince koji su vrlo slicni feeder stapovima cak su imali zuti vrh,nego reklama cini cuda,sad je u modi feeder prica mi prijatelj sto radi u formaxu kaze popalili se strasno,ubise se kupujuci mrezaste hranilice cista plastika cena sitnica oko 350 dinara koliko me sluzi pamcenje.Evo ja mogu da izazovem na dvoboj bilo koga,ja na klasican dubinac protiv feedera ko izgubi pije pivo za kaznu.

Diego

Slawisa, imas vrlo radikalan pogled na ribolov :sad:
S jedne strane feeder štap ne prihvaćaš jer ga smatraš modnim hitom, novotarijom.... zar ne? Gledanje u vrh glupa je zabava jer postoje signalizatori? A nisu li i signalizatori nešto novo, modni trik...?
U ribolovu nas ima svakakvih i nije ispravno samo ono što osobno smatramo ispravnim i najefektnijim. Nije čak ni najefektnije jedino ispravno. Svi tražimo svoju zadovoljštinu, bio to lov boilom šarana, smuđa silikonom, voblerom, pastrve mušicom, a tu je i feeder kao tehnika ribolova bijele ribe i da dalje ne nabrajam.
Kada bi koristili samo najefektnije, svi bi pastrve lovili prirodnim mamcem, a gle čuda, to je uglavnom zabranjeno.
I na kraju, kad sam kod efektnijeg, uvjeren sam da feederom efektnije lovim nego klasičnom dubinkom. Pivo ne pijem u opće, daleko si mi, al' sam siguran da bi te "rašio" kad bi se natjecali.

Nevezano, jucer bio na jednom malom treningu. Ušće rječice u Savu. Preko puta mene "tradicionalist" koji je, poput mene došao guštati ribolov sitne ribe plovkom. Starinski štap, pluteni plovak, klasika da ne može biti veća. I ubio sam ga u pojam, a lovili na istom mjestu. Što je pisac htio reći?

U toj priči jedan pojedinac prihvaća novotarije a drugi ne, jer on ima najbolje. Slawisha, nemoj ostati takav jer ćeš se naći u istoj situaciji. :huh:

Radza

Eto .Pretece me covek da odgovorim Slavisi.Slazem se sa Diegom u svemu a i postujem svaciji pogled na ribolov pa tako i Slavisin
Samo da odgovorim na ovo " i cekati ugriz i to ako ide prema obali hoce li biti konte ili ne?".
Naravno da ce biti kontre.Kad riba uzme i krene ka obali vrh feedera se ispravi sto je znak da treba kontrirati.Uostalom i u ribolovu klasicnom dubinkom kad se opusti najlon znak je da je riba krenula ka obali.
Jos nesto .Veruj da se nije narod pomamio bezveze za ribolov federom pa krenuo da kupuje pribor.Mora biti da im to pricinjava zadovoljstvo inace sumnjam da se bas ima love za glupiranje.A i to sa hranilicama od 350 din i to zicanim je glupost.Imas fernomenalne zicane hranilice da kupis u rasponu od 50 do 100 din ,a nije ih problem ni napraviti. :takoje:
<º))))><.·´¯`·.(Radza)¸.·´¯`·.¸><((((º>

Diego

Da, kad smo kod hranilica, nema mi boljeg nego loviti na vlastitu hranilicu. :smiley:
Kupujem ih samo zimi kad iz dosade obilazim trgovine, pa si onda kupim 2-3, da si dušu smirim.

mrky

moj otac je pecao sa hranilicom pre dobrih 30 godina, rucno napravljene hranilice a mislim da jos imam neku hranilicu iz tog doba napravljenu u Mostogradnji. Stapovi su bili tri germine razlicite  velicine. Sve to sam nasledio od njega al on slabo stoji sa engleskim tako da mi nikad nije pominjao feeder. Imam sad i feeder stap koji je moderna i laksa germina sa promenjivim vrhom.Kad bih zeleo da poboljsam germinu ispao bi feeder stap. Gledao sam gomilu filmova iz domace i strane produkcije, sve vec vidjeno i korisceno na Dunavu od davnih vremena, jedino sto su sad  posudice za hranu sve u istoj boji i slazu se sa bojom majice pecarosa, hehe. A hranilice i njihov oblik , nagledao sam se svakakvih radinosti, vikleri, razni federi, kinderjaja .... Uvek se snalazio ko je kako umeo. Cak sam i na Dunavu vidjao puno efektnijih i egzoticnijih montaza nego na filmovima

slawisa

Valjda na forumu mogu da kazem ono sto ja mislim,a ko misli drugacije neka izvoli da kaze.Jel`tako?

Spojene poruke: 02 Jul 2009, 18:33:16

Nevezano, jucer bio na jednom malom treningu. Ušće rječice u Savu. Preko puta mene "tradicionalist" koji je, poput mene došao guštati ribolov sitne ribe plovkom. Starinski štap, pluteni plovak, klasika da ne može biti veća. I ubio sam ga u pojam, a lovili na istom mjestu. Što je pisac htio reći?

Pa gde nadje tog tradicionalistu da se pravis vazan pred njim,mozda se nekad i nadjemo na vodi moj match protiv tvojih feedera pa ko izgubi placa pivo i przi ribe.

jugov

dajte, pa to su toliko male razlike da su nebitne,
nego Radza  stvarno gde nadje tog lika, i ako je jos  koristi zakrivljenu ciodu ili iglu  :embarassed: , tad je stvarno tradicionalac, pa nije ni cudo sto nista ne uvati.  :rlol: :rlol:
дом је тамо, где је дунав
dom je tamo, gde je dunav

Radza

Stani jugov dok se nisi dublje zaglibio. Prvo nisi dobro procitao postove .Nisam ja pecao pored tog tradicionaliste vec Diego. Drugo, gresis kad kazes da su razlike zanemarljive. U principu sve je to pecanje "na dnu" dubinskim sistemom, i tu si u pravu. Medjutim razlike su ogromne. Dosad smo 100 puta vodili polemiku oko toga, i nebih se upustao ponovo u to.
Jednu cu ti veliku razliku samo navesti. Nisam jos sreo nekoga ko peca dubinskom metodom na obicne stapove, a da nije imao dve udice na sistemu, i jos niko nije imao zicanu hranilicu na tom sistemu, (ili plasticnu) vec iskljucivo spiralnu sa tvrdo stisnutom hranom, oko nje koja se drzi i po sat vremena.
To u pravom feeder ribolovu neces sresti nigde. :no:
<º))))><.·´¯`·.(Radza)¸.·´¯`·.¸><((((º>

jugov

Sorry drugar, zezno sam se oko imena, izvini. Nenamerna greska  :no:.
Oko polemike u vezi tehnika ne bih ni ja, posto sam se nagledao svakavih kombinacija ta dva stila, tako da se po meni neka pocetna razlika skoro i izgubila.
Izvini jos jednom za gresku!!! :bye:
Znaci Diego bi trebalo da odgovori gde je naisao na tog lika sa cudnim priborom za vatanje ribe. :wink:
дом је тамо, где је дунав
dom je tamo, gde je dunav

Radza

E taj.Bas taj(diego)bi trebao da odgovori.A znajuci ga i hoce,i to opsirno. :rlol:
<º))))><.·´¯`·.(Radza)¸.·´¯`·.¸><((((º>

Teme sličnog naslova (10)