Žrtvena anoda - katodna zaštita, protektor koji čuva vaše plovilo

Započeo zorro, 19 Maj 2012, 17:17:05

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

marina1983

Svasta nesto napisaste sta li je istina ko zna. Cinjenica je da je dok je bio nov stajao u marini koju godinu onda par godina bio vezan u obali bez camaca u blizoj okolini . I ove odnosno predhodne vezan za metalni splav sa metalnim buricima i  pored njega drugarov tenk od sikljetine .
Zakljucak je ovaj .
Propale su za godinu vise nego za sve prethodne  cinjenica kao i da su kad sam izvadio camac bacio pogled na iste ( znaci sekund po vadjenju) bile u mnogo boljem stanju nego kad ih pogledah pre neki dan dok je camac 3 meseca na obali.
Moglo bi jedino biti da dok su nove traju a kad krenu propadaju jako brzo , ili, ili , ili....

simpson_H

Citat: DuleN poslato 18 Februar 2020, 19:41:23
Mislim da se ovde jako brka tematika...
Zrtvena anoda je nesto nuzno i obavezno za sva metalna plovila, kao i za motore na plasticnim plovilima.
I nema to mnogo veze sa lancima, katancima,... 
Jednostavno na nasoj vodi se pojavio daleko veci elektricitet nego ranije, pa cak veci nego na moru, gde sam godinama imao camac, a slana voda je daleko veci prenosnik elektriciteta (ili mozda i nije ??? ) od ove usrane dunavske...

Naravno da ima veze i sa lancima i katancima i srafovima i pontonima i camcima razlicitih vrsta metala. A nije se u vodi pojavio elektricitet nego se namnozilo plovila i splavova i lanaca i katanaca. Pricamo o galvanskim strujama - pojavi elektricnog napona na dodirnim povrsinama dva RAZLICITA metala. Makar tako sam ja ucio  u fizici o Voltinom elementu.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

bandar

Uskoro vadim svoj alu čamac iz vode radi nekih dorada, stavljanja antialgina, prajmera, bojanja njega i osvježavanja airbrusha na poklopcu motora (planiram oslikati i čamac), servisa motora, pravit ću novu prikolicu itd itd. Jedva čekam da vidim da li još postoji žrtveni jarac na dnu. Mislim da će sada ići dolje na krmu kod motora. Kada sam kod motora, ja ga uvijek dignem, ali moj savjesni prijatelj ga uvijek ostavi u vodi. Inače sam ga uvijek dizao na prikolicu, ali su me nagovorili da ga ostavim uz flos u vodi.... pa sada ćemo vidjeti na što sve zajedno liči.

Pošto bih protektor stavljao na krmu kod motora pod vodenu liniju, da li netko ima savjet kako postaviti anodu BEZ VARENJA NOSAČA, ili bušenja (Titanic-Kursk efekt). Niti ga na pola posla preokretati a prikolica u q.... da ga odvezem do nekoga da zavari neki nosač, niti kada sve završim opet da vozim na varenje?


marina1983

Protektor usrafis samorescima ili masinskim srafom sa maticom  i stavis silikon u rupe i ne brini. inace protektori tj njihova kolicina se postavlja na osnovu kvadrature camca tj lima  nije samo staviti zna se tacno koliko treba .

bandar

Marina1983, hvala na brzom javljanju! Ako sam dobro shvatio, probušim si čamac ispod vodene linije, stavim podlošku i maticu i onda sa vanjske i unutarnje strane zatrpam sve silikonom (planiram inače sve to brtviti tekućom gumom (Gard 500). Ako to radim, napravio bih tako da mi sa vanjske strane ostane sloboda matica u koju bih po potrebi uvijek stavljao novi po potrebi bez ponavljanja postupka.Pošto sam iz matematike imao 2 i to preko veze :-), stavljam fotku čamca i mjere pa bih te zamolio ako znaš i želiš, da mi  nekako izračunaš količinu protektora. Koristio bih onaj magnezij za bojlere (izravnao i pričvrstio).





marina1983

Jaooo  ne drzi me za rec nisam siguran ali mislim da bese 10 grama po kvadratu lima opet ponavljam nisam siguran valja izguglati najbolje je usrafiri na sanke ili kako ko vec zove uzduzna ojacanja koja se stavljaju na patos sa donje strane celom duzinom camca  jel onda ne busis korito . U suprotnom izbusi korito , lepo zali nekim silikonom- diht masom.....

bandar

Radije ću tako, ići ću na sanke (vodilice). Hvala ti.

Samo, ne mogu naći gdje ima računica koliko grama po kvadratu lima. kod mene je sve 3 mm lim, kupljeno je 17,025 kvadrata lima (otpadaka je bilo oko 30 kg, odnosno čitav čamac je tada po izračunu otpadnog materijala bio težine oko 155 kg).

Jel možda netko drugi zna izračunati koliko grama cinka na ovo? Znam da ne valja staviti ni previše.

marina1983


Teme sličnog naslova (10)