Žrtvena anoda - katodna zaštita, protektor koji čuva vaše plovilo

Započeo zorro, 19 Maj 2012, 17:17:05

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

petar_kozic

Ne vidi se lepo na slici, ali deluje mi kao da nije naslonjena uz korito.
Anoda mora da sto vecom povrsinom bude cvrsto prislonjena uz materijal koji stiti i da izmedju obavezno nema farbe.

Na slici deluje kao da je samo na dva srafa priscvrsena bez kontakta sa camcem.

Kada se koristi anoda za bojler obavezno se jedna strana obrusi da se poravna i ta strana se pricvrsuce uz korito.

dushann

Stručnjaci i "brodski" inženjeri nekažu tako, čitao sam dosta o tome tako da i da je vežeš žicom za talasnjaču i ubaciš u vodu pored čamca radiće posao, bitno je da ima "metalni" kontakt i da je Magnezijumska za slatke vode (može i Cink ali je slabija zaštita na reci od Magnezijumske) . Pročitaj malo o tome ;-)  i druge "mekše" vrste obojenih metala mogu da služe kao žrtvene anode samo da su mekšeg sastava od konstrukcije plovila koje je u dodiru sa vodom i štitiće ga (koliko/toliko) od lutajućih struja i prve će se trošiti :takoje: a možeš i strujom da zaštitiš i teraš/sprovodiš lutajuće...  Neke firme prave strujno kolo dok su brodovi vezani i stoje da bi ih sačuvali od korozije,  a opet druge vežu sajlama za metalne ograde brodova Cink i Magnezijum protektore i spuste pored broda dok stoje po dokovima uz već standardne protektore koji su postavljeni po trupu pod vodom. Ima tu milion stvari i caka samo treba čitati :-)
Da dodam jedna od najbitnijih stvari je da ima "metalni"  kontakt,  da ih redovno čistiš od algi i kako se troše da ih povremeno obrusiš do zdravog/čistog dela... Plovilo ako držite na metalnim pontonima i privezištima brže propada nego da je vezano što dalje od blizine većih metalnih površina kao i blizine same obale. Ko ima mogućnosti neka nabavi Alumunijumske anode jer su jeftinije, duže traju a i zaštićuju i u slanoj i u slatkoj vodi.

Veoma Važno: Ako preterate sa zaštitom (brojem anoda) dobijate "under-protection"  tako da dobro procenite koliko vam treba i gde ćete ih postaviti inače će biti mnogo i gore nego da ih nemate!!!!!!!

Najgora stvar ako vežete lancem ili sajlom za metalni ponton a imate čamac od AlMg lima,  tad ste vi žrtvena anoda "nažalost" !!!!!

Kalkulator kolika vam je potrebna zaštita u odnosu na vaše plovilo: http://www.galvatest.com/quickcalc_anodes.html
Paprikaš je gotov onda kad ga pojedem!!!

Блок_64

Појма нисам имао за ово чудо признајем.
Узми шта можеш и не враћај ништа!

dushann

Paprikaš je gotov onda kad ga pojedem!!!

udbaško dete

Jel anoda mora da se postavlja i na motor i da li je dovoljna jedna dimenzija 25×300 mm za camac od 6m?
ubica ugostiteljskog radnika!

petar_kozic

Za camac je dovoljna ta velicina, a na motoru bi vec trebalo da postoji. Ako nema trebalo bi staviti. Obicno stoji iznad elisa, sa donje strane kavitacione ploce.

Pozdrav.

srdjanpn

Malo mi je nelogicno da je jedna anoda za bojler dovoljna za camac od 5-6metara.Nemam blage veze sa camcima ali sam bojlera rasturio hiljadu.Anoda ide samo u bojlere sa prohromskim kazanom i sluzi za zastitu grejaca od crkavanja,kakva korozija kakvi bakraci,nijedan stari cinkovani ili emajlirani bojler nema anodu.

petar_kozic


marina1983

Jedno pitanje za iskusnije . Gde bih mogao naci ovakve protektore i da li su isti upotrebljivi jos ovu sezonu . Nekako su ovih par meseci dok mi camac na suvom propali bas brzo il sam utripovao. Nekako su se predhodni camci uglavnom kratko zadrzavali ili su bili plasticni pa nisam imao tih problema.
Evo i slika vidi se i po otisku koliki su bili . Voleo bih da nadjem iste zbog pozicija rupa i kolika je njihova cena uopste?




DuleN

Nemoj paniciti, moze ovo da izgura jos jednu sezonu. A ako ne zelis da se sekiras, imas anode kod Buse u Tehnonautici, ima i u Beomarine,...
Ima takodje i proizvodjac u Raskoj ( izguglaj Magal), pa mozes poruciti da ti dostave...

marina1983

Svraticu do nautike da vidim sta ima . Kroz ovu ovalnu ide jos i sraf nekako su mi mnogo mrsave . Brzo propadose za sezonu .
Ako nije neko samaranje po usima rad sam da ih zamenim imam dve ove pravougaone i ovu jednu okruglu na camcu  al bi mi znacilo da su indenticne ili da okrenem Kempija i vidim ima li on i gde je uzimao ako ne nadjem iste u nautici.

Spojene poruke: 16 Februar 2020, 17:41:14

Sta na kraju rekosmo koje mi ustvari trebaju za alu camac?

Spojene poruke: 16 Februar 2020, 17:43:22

Valjda bese cink ili magnezijum

Spojene poruke: 16 Februar 2020, 18:16:34

Cink-more
Magnezijum-reka
Ako nisam pobrkao

DuleN

Sve jedno je da li se javljas Kempiju ili odes u Tehnonautiku... Iste stvari su na oba mesta...
Jedino premeri lepo rastojanja i duzine, kao i rastojanja medju srafovima..., jer cak i da se javis Kempiju nece se setiti koju je stavio na tvoj camac, posto stalno nesto menja i drnda...
Za reke - magnezijum, i to nije neka para... Ako se dobro secam ovu okruglu sam placao 300 dindzi, ona druga je jeftinija...

marina1983

Ma cena smesna natrcah negde na netu na neku ludacku 100+e ali nisam mogao sa slike velicinu istog da procenim pa se iznenadih reko ma nemoguce . Ma super ako je Sale uzimao kod nas onda ima nautika reko da nije nesto na veliko pa poruceno ko zna odakle .
Dobri moj Duki , od pomoci kao i uvek  :tongue:

petar_kozic

Imaš i po elektro radnjama za bojler magnezijum anode. One su kao valjak i možeš da je skratiš i ubaciš tu.

Sent from my Mi A2 using Tapatalk


DuleN

Kad smo vec na ovoj temi, moram da izrazim jedno veliko cudjenje... Naime, na razlicitim plovilima anode su mi trajale po 3-4 sezone... Isti slucaj je bio kad sam tek uzeo camac od Saleta. Prve anode su trajale cele 4 sezone...
U poslednje tri godine, malte ne nakon svake sezone moram da menjam zrtvene anode...
Debelo se cudim zasto je to tako ??? Ili su anode previse meke, ili se na vodi pojavio neki ludacki elektricitet???

Teme sličnog naslova (10)