Priprema i farbanje čamaca

Započeo saleparobrod, 30 April 2009, 12:01:55

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

marina1983

Tada toga nije bilo u slobodnoj prodaji i vredelo je suvog zlata.
Sad već može da se bira.
Da će ga zaštititi tom bojom hoće sigurno tu greške nema.

Bobiska

Vec sam poslao jednom odgovor ali ga ne vidi da je objavljen pa hajde ponovo.
Sad cu napisati jedan tradicijonalni nacin farbanja metalnih camaca.
Prvo neophodno je ocistiti od masnoce, prljavstine ili korozije bas sve. Cisti se naj lakse elekreicnim alatima (ne bih sada o tome). Potom da se povrsine jos jednom prebrisu na primer nitro razredjivacem ili nekim drugim sredstvom koje odmascuje. Onda se pristupa nanosenju prvog sloja osnovje boje (ne treba da bude debeo sloj), moze biti na nitro, uljnoj, epoksi... Ostaviti da se prvi sloj osusi (pise na pakovanju vreme susenja i koliko boja pokriva) naneti drugi sloj, on moze biti i normalne debljine. Naravno proveriti za boju koja je odabrana da li se i u kojoj meri koristi razredjivac (neke moderne boje ne traze razredjivac dok starije npr. nitro traze). Posle susenja nanosi se zavrsna boja u minimum dva sloja.
Naravno da osnovna i zavrsna boja moraju biti istorodne. Po zavrsenom farbanju savetujem da se cemac ostavo nekoliko dana da boja malo bolje prione. U koloko je potrebno ispod vodene linije maze se antivegetativna boja. Nacin njenog farbanja i u opste postupanja sa njom je razlicit od firme do firme. Napomena da se camac sa unutrasnje strane ofarba u BELO a ne u neku drugu boju zbog sunca koje lim ugreje bas puno. Sa spoljne strane boja je sasvom nebitna. Pri radu kloni se jakog sunca i paznja sa isparenjima od boja. Pozdrav i srebno farbanje.

MareHercegovac

Hvala ljudi svima , kad završim čamac objavljujem slike , al neću ga radit dok ne otopli na proljeće pa onda lagano   :cheesy:  smiley033

OtacMakarije

Здраво свима,

Има ли ко искуства са 3у1 бојама?
Видим да их производи Ипком.

Наводно, не мора да се нешто перфектно очисти, а наноси се само ова боја, без икаквих подлога, у два слоја.

madjionicar

Ta boja je nuzno zlo. Ako ne moras izbegavaj je. Ukoliko dobro ofarbas tim bojama drzaće 12 meseci a zatim ce poceti da probija na sve strane. Znaci priprema za prodaju je dobro resenje za svoje potrebe ne.

sasabosko

Bobiska druze za ciscenje je mnogo bolji uljani razredjivac nego nitro. Nitro farbe izbegavati, jer su po prirodi slabo lepljive zbog brzog procesa susenja. Sto materjal sporije susi, sve vecu lepljivu moc ima. 3u1 farbe nisu za tako nesto, jer je to kao dobro za sve, a nije za nista. Najbolje je ocistiti do zdrave povrsine, po mogucstvu skinuti slojeve od predhodnih farbanja, i onda Asfalton kao najeftinije kvalitetno,  bez osnovnih boja, samo direktno u vise slojeva. Kvalitet je na njegovoj strani i cena, da nije lep na oko, druga tema, PS. Moler :thumbup:
Znoj nilskog konja je roze boje

Ljuba

Farbao sam brod, tačnije korito, krajem Aprila a radio je provereni majstor (20god. iskustva u brodogradilištu). Prvo je obrusio svuda do metala gde je katran bio oštećen, zatim je finijom granulacijom prešao celo korito i tako proveravao stanje osnovne farbe iza katrana a zatim obrusio do metala na nekoliko tačaka duž celog korita da bi proverio mogući trend korozije ako je ima.
Tamo gde je bilo korozije išao je naravno do metala ali sa finom granulacijom, skidao je tačno onoliko koliko treba. On tvrdi da podvodni deo ne treba raditi do metala ako već nema korozije jer je prva osnova boja najbolja zaštita, ona ako se u startu primila kako treba tu greške nema. Isto tako, tamo gde se prvi katran primio kako treba to lagano obrusiti a vrlo lako se vidi gde stoji dobro a gde ne.
Zatim je išlo pranje nitrom a onda valjkom preventivno premaz konvertorom korozije. On dohvati i one površine koje je teško zapaziti jer su male a možda je napala korozija.
Zatim je išla osnovna farba u dva sloja pa dva sloja katrana i dva sloja antialgina. Nadvodni deo korita brusio se do metala, konvertor korozije, zatim osnovna pa dva sloja završne.
Sve se radilo sa brodskim farbama i pripadajućim razređivačima.

Što se tiče Irkoma s njim sam premazao zadnju platformu i pramac baš zato da bih se uverio u kvalitet a i lako mi je dostupno u slučaju potrebe, znaću za godinu dana. Lagano sam obrusio celu površinu, zatim oprao nitrom a onda (vrlo bitno) prešao sa njihovim odmašćivačem. Naime, mnogi su se žalili da se Irkom ne prima dobro na metal a ustanovljeno je da nisu koristili njihov odmašćivač već samo nitro što u ovom slučaju nije dovoljno.

DakiNS

Citat: marina1983 poslato 03 Mart 2018, 10:07:18
Ime dobio sam od lika koji to radi-putara . Neku šiklju sam farbao . Na prvu uopšte nisam mogao da  provalam da u sebi ima peska . Kad se osušilo ,nekako usahla, kukala mi majka kao da je obložem šmirglom granulacije 40, a ja natrpao bogato neću da štedim .
Unutra milina, udjes  mokar posle kupanja nema klizanja sve ok .Spolja katastrofa . Mazao još neke silne slojeve ne bi li ublažío tu oštrinu.
Posle dve godine sve spolja skinem unutra ostavim .Majku sam proklinjao što me rodila . Bila je bele boje u metalnoj kanti
  Znam da je za istom bíla pomama dok se radila limarija na automobilima pa se masovno premazivali i zaštićivali istom .

Boja za asfalt je brzosušeća boja i ako se nanosi kompresorom , a još za toplog vremena suši se još u vazduhu pa se na već naneseni sloj lepi kao da je unutra pesak , otuda taj privid peska u boji. Da bi se tom bojom radilo koliko toliko normalno , spoljnja temperatura ne bi valjalo da prelazi 10 stepeni , ili nanositi valjkom.
Kada budem lovio u večnim lovištima loviću sa Bretonom.

marina1983

To sam radio pre 15+ godina , valjkom a biće možda i četkom :cheesy:
Mislim da sam postavio negde  "katalog" putarskih boja sa njihovom namenom i sastavom .
Mešaju se sa svimim i svačim  od mlevenog kvarca da obeleženi prelazi ne bi bili klizavi i da bi pojačali trenje i smanjili trag kočenja itd itd . Što znači kako ko na koju naleti , razlike su drastične .

pikl cera

Pozdrav,u februaru planiram tj. sigurno pravim metalni camac 5,5m ili 6m debljine lima 3mm,pa me zanima kako ga ofarbati da valja a da ne kosta previse,da li vise preporucujete zorkin ili piturin program za plovila?Pitura ispadne jeftinija i brza za farbanje koliko sam shvatio ali u svom programu nemaju antialgin.Da li da idem nekom od tih boja ili obicnim uljanim ili kao sto je neko predlagao boju za asfalt,koliko duze traju farbe za camac od obicne uljane?Dao bih coveku da napravi pa bih ga ja farbao to mi dodje sigurnije.

Bobiska

U tom slucaju preporucio bih ti Irkom boje za metal. To je boja koja se nanosi na metal dok je u oksidu (zardjao). Sa ovakvim pristupom stedi se kako vreme tako i novac. Pri koriscenju ovih boja veoma je bitno da je povrsina ociscena od prljavstine i masnoce ali i da ima oksida po limu. To se postize naj jednostavnije brisanjem lima krpom natopljena sa nitro rezredjivacem. To se sve moze procitati na uputstvu. Boja se moze nanositi: cetkom, valjkom ili pistoljem. Po zavrsetku farbanja (5-6 dana) nanesi bilo koji antialgin.
Za koju god vrstu boje da se odlucis savetujem ti da je sa unutrasnje strane bela a sa spoljne koja god ti se svidja.

Gremlin

Citat: pikl cera poslato 02 Januar 2021, 15:00:00
Pozdrav,u februaru planiram tj. sigurno pravim metalni camac 5,5m ili 6m debljine lima 3mm,pa me zanima kako ga ofarbati da valja a da ne kosta previse,da li vise preporucujete zorkin ili piturin program za plovila?Pitura ispadne jeftinija i brza za farbanje koliko sam shvatio ali u svom programu nemaju antialgin.Da li da idem nekom od tih boja ili obicnim uljanim ili kao sto je neko predlagao boju za asfalt,koliko duze traju farbe za camac od obicne uljane?Dao bih coveku da napravi pa bih ga ja farbao to mi dodje sigurnije.

"Zorka" je uvek bila zakon, odličan kvalitet, normalna cena, kompletan program (epoksi osnovni, balastin, antiallgin, završna poliuretanska). "Pituru" je pitanje da li je uopšte jeftnija, ali bi je svakao zaobišao u širokom luku pošto sam brod poslednji put farbao njom, i nije ni prineti "Zorki" (koja se tada nije pravila).

:wink:


pikl cera

Sto se tice irkoma predpostavljam da mislite na njihov 3u1,ne bih njega koristio ne svidja mi se bas imao sam priliku sa njim da farbam korpu za traktor,sto se tice obicnih boja za metal po meni uljana je nezamenjiva.

Videcu onda da idem na zorkine boje nadam se da ce kroz nekoliko godina to ulaganje da se isplati da nece da probije rdja ipak je nov camac.Ako nista kad ga uradi majstor barem osnovnu da premazem pa do kraja maja polako da dokupim farbu,moram da se raspitam u nekoj farbari koliko bi mi kantica trebalo.

Da li je dovoljno osnovni i zavrsni kao sto pise na zorkinom sajtu za pod u camcu ili i tu ide kao za dno,dosta vode bude cesto i u samom camcu usled kise,snega itd?

Gremlin

Ako si u mogućnosti, peskiraj limove (barem one za podvodni deo čamca) jer na peskiran i naravno dobro odmašćen lim farba mnogo bolje hvata i duže drži.

Ako je čamac dobro pripremljen i ofarban nema odakle da "probije" rđa, ona se javlja samo na mestima gde oštetiš farbu od udaranja, bilo podvodni bilo nadvodni deo.

Ako ćeš da uradiš kako treba i da te ne boli glava neko duže vreme uzmi "Zorku": za podvodni deo 2x epoksi osnovni, 2x epoksi katran, 2x antialgin sa razmakom 24 h između slojeva, i nikako ako je temperatura ispod 15 stepeni. Za nadvodnio deo možeš 2x epoksi osnovi, i 2 x završnu poliuretansku. Načuo sam da su neki na epoksi osnovni za nadvodni deo uzimali uljanu zbog uštede, ali ne znam jel to hemijski realno.

:wink:

marina1983

Evo da ti kazem i ja koju . Kao zadnju soluciju bih uzeo farbanje camca . Pre toga bih uradio cinkovanje a cena istog je 0.5 e po kilogramu . Ka izracunas farbu trake valjke ....  za te pare mozes celog da plastificiras.
Ako se vec odlucis za farbanje u svakom slucaju samo nitro boje . Brze se suse , lepse mazu , bolje lepe i mogu da se smirglaju sto je jako bitno kod kasnijih popravki . Sto se tice mesanja boje na nitro podlogu ili zavrsnu moze da ide uljana ali nista nitro preko uljane .

Teme sličnog naslova (10)