Čamac od prohroma

Započeo Zex, 22 April 2009, 18:31:55

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

rj

Kroz nekoliko tema o čamcima provlaći se jedna teza a to je brzina čamca mislim da sam dužan pojasnit zašto je brzina bitna. Dakle meni netreba brz ćamac da bi se kurciro po dravi i dunavu . Kad sam pravio nacrt čamca išao sam prvo na stabilnost (pa pecat ću iz njega)zatim na iskoristivost matrijala i na plovnost . Uz brzinu se veže jako puno parametara ako su relacije duže za plovidbu. Prvo išao sam na najmanju moguću snagu motora a da ga neopterečujem a opet da plovim 35-40 kmh pri 70% opterečenja motora . Taj zadatak je zadan zbog ekonomićnosti vožnje sa 15 ks trošim 30 % manje goriva nego sa 4.8 tomosom na istoj relaciji .Drugo pitanje koje sam si postavio bio je matrijal od kojeg radit ćamac , drvene čamce sam već imao i znam da na njima nemogu štedit motor koji imam, sa plastikom nemam iskustva metalac sam po struci tako da je AL lako pobjedio u toj odluci . Znaći dobio sam stabilan lagan i brz čamac . Sa njim osjetno štedim gorivo maximalno ćuvam motor ( odgovorno tvrdim da na ovom mom čamcu nov 4T motor nemožeš uništit ni izradit za 10 god ribolova ) moja yamaha godišnje ima minimalno 150 h rada već 5 god samo mjenjam ulje i svječice ništa drugo . E sad zbrojite šta sam sve nabrojio pa vidite dali je brzina bitna jer sve ovo gore je direktno vezano sa brzinom plovila, znači ne govorim o brzini sa motorom 30-40-50- ks to je normalno da će bit brzi pa to je snaga manjeg auta a o cjeni te vožnje da i negovorim . Vidim da uglavnom nismo pri nekoj extra lovi ćim kukate na par hiljada dinara za registraciju ni meni nije sjajno ali za 10 e cjeli tjedan ladno idem u ribolov na relaciji 10-12 km  :thumbup: :thumbup:

giganova

Citat: saleparobrod poslato 27 April 2009, 11:41:26
Camac od prohroma je dobra ideja,hteo sam napraviti jedan za sebe,ali sam odustao zbog cene materijala.Ne mora biti tezak,jer je prohrom zilaviji od celika negarantovanog sastava kao i od aluminijuma i njegovih legura,pa se moze raditi i od tankog lima.Sto se tice varenja prohrom je najlaksi za zavarivanje,uz odgovarajuci aparat lako se moze dobiti nepropustan spoj.Moguce ga je variti DC-tig postupkom u zastiti gasa argona,ili mig postupkom u zastiti mesavine gasova argon-2%O2 ili argon-2%CO2(zavisii od vrste dodatnog materijala).Da se ne bi deformisao prilikom zavarivanja potrebno je konstrukciju mestimicno ispeckati,pa zatim zavarivati,ali ne dugacke varove,vec na preskok,20mm var pa 100mm preskok,tako nekoliko puta pa iz pocetka slagati var do vara,jer malim unosom toplote smanjuju se i deformacije,pa je iz tog razloga bolje raditi mig postupkom.Tu je mozda veci problem zastita od korozije usled dejstva mikroorganizama(algi),a prohrom na sebe ne prima boju.Camac bez kabine duzine 6m,radjen od lima debljine 1mm(obavezno rebran uzduzno)bio bi tezak oko 150kg.
Sale hvala na objasnjenju,tako sam i mislio.Raspitao sam sa moze se naruciti prohrom po meri,sto znacajno smanjuje kolicinu varova

Košava

Citat: saleparobrod poslato 27 April 2009, 17:09:38
Zex,ne nasedaj na provokacije,ideja ti je dobra,ako budes pravio taj camac table uzduzno orebraj i bice kao tenk.Za Dunav nemoj praviti kraci od 5.5m.Posto je voda koroziona sredina,pa usled dejstva mikroorganizama dolazi do prelaska iz pasivnog stanja metala u aktivno,tj dolazi do mestimicne pojave korozije.Da bi se to izbeglo,alge je najbolje mehanicki odstraniti,ako je moguce camac povremeno vaditi iz vode.

E, u ovu se vec nauku ne razumem ,to je meni vec mnogo komplikovano. Siguran sam samo u ovaj savet .Ne pravi preko pet metara ni milimetar za ono sto tebi treba pet je sasvim dovoljno .Danas sam bio u kapetaniji ito oko duzine preko pet metara ,a za pecanje mnogima ce izbiti na nos jer od 01.05.2009 to je znatno skuplja varijanta.Jedino ako moras zbog ekstremnih uslova .U ostalom vidi pisali smo oko poreza ovih dana sada je samo novina da su mi rekli da stupa na snagu od prvog maja.Pazi ovo nije "provokacija" sto kaze saleparobrod ovo je surova stvarnost. smiley033 .

@ rj  sve si super naveo :thumbup: smiley033

Panonski Mornar

Danas sam provjerio neke podatke za prohhrom lim :
iste je težine kao i crni običan lim znači tabla 2×1 debljine 2mm je teška 32 kg
cijena varira od  trgovine do trgovine i kreće se od 100 -130 evrića
a što se tiče varenja nema nikakvog vitoperenja materijala to su mi rekli majstori varioci tj stručnjaci za varenje koji posjeduju posebne var-ateste znači znalci svog zanata . :ok:
Kada sklopim oči nebom naiđu lađe,
zvona, lavež, komšijske svađe, miris svežeg oranja.
Ali kada svane vetri s reke zacvile. Znam, to tuže vodene vile, Dunav sedef odranja. Đ Balašević

saleparobrod

Prohrom se lije kao med,milina,kad varim crni lim tig aparatom cesto koristim prohromsku zicu jer se mnogo lakse kontrolise metalno kupatilo,a i manje prsti.Neko je spomenuo da se masnoca sa novog lima lako skida brenerom na butan boci,ako prinesete brener tabli lima ima toliko da se izvitoperi da ce posle biti mukotrpan posao vratiti u prvobitno stanje,zato se prilikom varenja limova daje prednost zavarivanju koje ima najmanji unos toplote i nikako dugacki zavari,jer su deformacije tada neizbezne.Prohrom se nista vise ne deformise od crnog lima.

Zex

Citat: saleparobrod poslato 29 April 2009, 12:48:01
zato se prilikom varenja limova daje prednost zavarivanju koje ima najmanji unos toplote i nikako dugacki zavari,jer su deformacije tada neizbezne.
SALE   :takoje::clap2:morao sam ovo da naglasim našim kolegama u najboljoj nameri. Dakle, svakako je veoma važno da se lim dobro odmasti, ako hoćemo kvalitetnu antikorozivnu zaštitu, ali to se može efikasno izvesti raznim hemijskim sredstvima, kojih sada ima puno na tržištu.Najjeftinije je verovatno nitro razredjivačem. Kada god je to moguće izbegavajte pregrevanje lima jer ne samo što se lim izvitoperi,  već se i menja struktura materijala, materijal slabi i najčešće puca PORED varova.  :takoje:
Ploviti se mora

pikeman

Nedavno sam farbao cevi, odmastio sam ih krpom natopljenom nitro razređivačem.


saleparobrod

Ja odmascujem cevi nitro razredjivacem,ali kad radim vece konstrukcije obavezno peskiranje,inace nitro razredjivac je zdrav za udisanje do mojega.Ako odmascujete vece povrsine,a nemate mogucnost peskiranja koristi se Antisil sredstvo za odmascivanje(ima ga u farbarama koje prodaju boje za automobile npr.MaxMeyer,Glasurit...),pa posle obavezno smirglanje finom smirglom da bi osnovna boja dobro uhvatila.Celicni camac od 6m ima oko 30m2 povrsine za farbanje,koliko treba litara nitro razredjivaca da se to odmasti,a izuzetno je isparljiv pa cete veliku kolicinu da udahnete?

Teme sličnog naslova (10)