Savski amuri

Započeo MIF, 28 April 2011, 21:14:50

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

MIF

Gledajući jučer sa Plutom krupne amure kako luduju na površini,odlučih se napisati nešto o tome.Pa evo kako izgleda iz mog kuta,nakon 15-ak godina..
Prosto je nevjerovatna količina ovih riba u Savi.Mislim da je ovo najjači europski teren za ovu ribu.Veličine riba su različite,nekako najčešće ribe su izmedju 10 i 15 kg,uz uredne,i dosta česte ulove koji prelaze 20 kg,uz poneku ribu preko 25.Manji je malo rjeđi,ali i njega ima u velikim količinama.(Jel tako Rajo :lol:)Mislim da nema savskog spruda ili pješčane plaže koja nema zavidnu populaciju ovih riba.A loviti ih nije teško,dapače,za mene ja amur najlakša krupna riba za uloviti.
Moje iskustvo je da treba obratiti pažnju na nekoliko stvari.Prva je količina prihrane i dubina ribolova.Najbolje sam prolazio na terenima dubokim 4-5m,kada sam hranio sa 2 kante po 25l ujutro i navečer.Lovi se dobro i na plićim terenima,ali mislim da tu puno bolje vide i osjete ribolovca,i da ih tu lako rasplaši ulovljena riba.Dobio sam par i na većim dubinama,ali nisam ozbiljnije lovio pa ne znam.
Amur je po meni plašljivija riba od šarana.Kažem to jer ,dok nisam na to obratio pažnju,nikada nisam ulovio više od 2 ribe za jutro.Prelaske čamcem pokraj ili preko hranilišta,veslanje,lupnjva po čamcu i takve stvari ova riba ne prašta.Isto tako,zamaranje na hranilištu..
Uvijek lovim fiksnim olovima.Što se tiče udica,ravan vrat,veličina 2 i dlaka sa minimalno 6,a može i 10 zrna.Zanimljivo je da od 5 riba ulovljenih sa ovakvim dlakama,4 nisu imale ni ljuske kukuruza u sebi.Najbolji period ribolova mi je od 5.30 do 8h ujutro.Obavezno ispucam 10-ak prački kukuruza kada dodjem ujutro i to je to.A evo i jednog od prije 10-ak godina smiley033
Kad je struju izmišljao Tesla, Ameriko sisala si vesla.

TopMix

Kakav je borac na udici? Poznato je da je jak, al koliko dugo ga drzi volja za zivotom? Da li su savski amuri jaci od onih sa stajacih voda? I jos jednom da ponovim pitanje na koje jos nisam dobio odgovor: od kud ga toliko u Savi?

MIF

Nije nešto,za šarana je živi mrtvac i to je razlog zasšto ga ja ne volim.Gas na sredinu vode,na površinu i to je sve.Na stajaćicama sam ih ulovio dosta ali malih,do 14kg pa ne mogo da procijenim razliku.A u Savi su odnekud došli,i odlično su se aklimatizirali.Mrijeste se već dugo godina.Šta im odgovara ne znam,ali ima ih na tone!
Kad je struju izmišljao Tesla, Ameriko sisala si vesla.

TopMix

Malo netipicno za njih da borave na pesku, a bez trske, lokvanja, trave...

MIF

Pa vidiš u Savi nema trske,lokvanja,ali ima one vodene,mekane alge i na mjestima grmovi neke grube,bodljikave trave.
Kad je struju izmišljao Tesla, Ameriko sisala si vesla.

god-ar

Strucna literatura kaze da se amur u nasim vodama ne mresti, ali s obzirom da su nase vode poribljene ovom ribom pre 40-tak godina, najverovatnije da se adaptirao na ovdasnje uslove i da se redovno mresti. Sve nase vode su "bogate" ovom ribom, i imao sam nemali broj puta i to ne samo ja,vec i mnogi ribolovci po 5-6 komada u roku od sat-dva pecanja koji su velicine od 500 gr do 1 kg. Zaista nemam informaciju kada je zadnji put koja voda, makar DTD poribnjem amurom(uglavnom je to saran), ali tog sitnog ima u dobroj kolicini. S tim u vezi pretpostavljam da ulazi u mrest i da su iz tog razloga brojni i na Savi.
Nemam ti ja pojma!...  Ali naučiću!!!

TopMix

Nesto mu tu jako odgovara i to je to... al zasto ga nema na Dunavu, Tisi...?

MIF

Da napišem nešto i o kukuruzu.Veliki problem je naravno,bijela riba.Jedini način da smanjimo probleme sa njom je da ne kuhamo kukuruz.Ja obično namočim 24 sata,i to mi je dovoljno.Navuče se bijela,ali osim klena,nisam primijetio da se neka druga intenzivno hrani,a amuru i šaranu to ne smeta.Dok sam aromatizirao kuhanu kukuruzu,najbolje mi se pokazala aroma eukaliptusa i mliječne zamjenice za telad.Dobar izbor mi je bilo i obično mlijeko u prahu,sa zasladjivačem.Na terenu gdje nema previše bijele,dobro sam ju odvlačio nizvodno i tako da pomiješam jedan dio krupno mljevenog kukuruza,koji voda,dok tone,odnese poprilično nizvodno od cijelih zrna.Količine moraju biti velike,jer kud puno jedu,puno ih i ima.Na terenu gdje se sutra spremam,mislim da ni 50kg suhog kukuruza,kad se namoči nije ni malo previše.
Kad je struju izmišljao Tesla, Ameriko sisala si vesla.

srdjan72

Mif,ja sam mnogo zainteresovan za ciljani lov amura na Savi na kojoj i pecam iz razloga sto sam svog prvog okacio tj.izvadio prosle godine i tek po vadjenju sam zakljucio da sam unazad par godina imao dosta izgubljenih riba koje su (sad sam vrlo ubedjen)bili krupni amuri a pri redovnom pecanju sarana.Teren na kom sam pecao a i drugi za koji sam se ove godine odlucio ni nalik nije na onaj koji si ti opisao ali sam 100% siguran  da znam na kojim terenima u nasem ataru po tvojim opisima mogu biti dobre lokacije.Problem je sto su kod nas takvi tereni zaposednuti od strane alasa jer uglavnom sa tih plicih strana drze alate a i vuku mreze.Samim tim imamo problem jer alasa imamo propast.Ajd sad to je za drugu temu pa da ti postavim par konkretnih pitanja na koja od prosle godine trazim odgovore ali... 1=Kad kazes dve kante kukuruza dnevno,jel to podrazumevas recimo par dana pa neki odmor mesta ili svaki drugi dan ili ...? 2=Jesu li potrebne duge kampanje hranjenja ili je moguce nahraniti par dana pre pa otpecati par dana ili..? 3=Ako je moguce,kako primecujemo aktivnost amura na hranjenom mestu? 4=Da li ga je moguce pecati na jos nesto osim na kukuruz,recimo na svezanj trave kao sto postavljaju komadice trske? 5=Znas li kada se aktivira posle zime i kad prestaje sa radom? 6=Nije mi jasno sto si napisao"isprackas 20 kom na pocetku pecanja",jel to znaci da dan kada pecas nema obilne prihrane vec posle zavrsenog pecanja opet kanta 25l. 7=Molim te pojasni mi poslednju recenicu"nje dovoljno ni 50 kg kukuruza".Za sada toliko pitanja pa ako nisam mnogo smorio mogli bi i dalje da nastavimo.Sad jedna konstatacija koja ide uz jedan deo tvog teksta:amur kojeg sam uhvatio imao je u sebi iskljucivo onu ostru travu koju spominjes i to dosta svezu i ni zrno kukuruza a dosao na sistem sa dva zrna.Unapred hvala!!!
BOZE,daj mi da jednom u zivotu upecam VEEELIKU ribu da ne moram ceo zivot da lazem!

MIF

 :lol:Uhhhh..
Gledaj,po meni je najbolji što duži period ovakvog hranjenja.Ako možeš,hrani tako barem 7 dana,ali ne 2 kante dnevno-kod mene ga ima strašno puno,pa sam napisao 2 kante ujutro i 2 kante navečer.Ne treba ti pauza,recimo 8 dan ujutro u akciju.Možeš hraniti i kraće,znam za hrpu riba koje su moji drugaru ulovili tako da su istresli par kila kukuruza i odmah lovili.Kod amura,isto tako,ti je problem što i kod mene,a ima ga jako puno,90% ribolovaca ne zna prepoznati da se radi baš o njima.Za njega ti je karakteristično kupanje na površini,bez iskakanja,a to radi na više načina.Najčešće kao delfin,ali često se i okrene na bok,i naglo se zarotira za puni krug,pa to izgleda kao raub recimo,krupnog bolena.Najsigurniji pokazatelj da je amur u pitanju,ako ga nisi vidio kada je izronio,je hrpa mjehura koje ispušta nekoliko trenutaka nakon što zaroni.Ti mjehuri kod amura su nešto sitniji nego kod šarana,i pokazuju ti i gdje se spustio na dno.A  ne može ti promaknuti kada se hrane na hranilištu,zbog načina na koji uzima hranu diže se dosta mjehurića sa dna.Ja ga nisam lovio na ništa drugo,treba probati,mislim da je snop trave odlična stvar,i sam ću to ovih dana isprobati.Ipak mu je to najbliže prirodnoj hrani.Nekakva okvirna temperatura na kojoj počinje sa hranjenjam je 15-16,jer tada ih primječuješ na površini,a kada ih vidiš tada ćeš ih i loviti.Madaq,vidjao sam ih i u sred zime,po jako hladnoj vodi,kako se poneki diže na površinu.Ovo je moja greška,mislio sam da kada dodješ ispucaš 10-20 praćki kukuruza!I to je dosta,a ja izbjegavam hranjenje poslje ribolova,jednostavno zato što mislim da nema svrhe bacati kukuruz izvan nekog termina kada ti je riba na hranilišzu.Hraniš,recimo oko 5 ujutru,dodješ u ribolov i ostaneš do 12.Kakve svrhe ima baciti kantu kuruze kada ideš kući?A i ritam hranjenja i ribolova je važan,ja kada krenem loviti jedan dan hranim,jedan lovim.
A što se tiče ovih 50kg :lol: Pa znaš,na tom terenu ga je tolika količina,da ću hraniti tako da namočim 50kg suhog kukuruza i to će biti doza za jedan dan.Jer zamisli šta pojede jato od 20-ak riba,teških recimo,10-ak kila??
Kad je struju izmišljao Tesla, Ameriko sisala si vesla.

nenad16

Sa tim kolicinama kukuruza se mogu natoviti bar dva praseta :lol:.
Na DTD-u ga ima jako puno, sistem hranjenja na mestima gde ga ima je, dve kante od jupola kuvanog kukuruza i prvi izlazak na pecanje 3 ili 4 dana posle tog hranjenja.
Daj čoveku ribu i nahranio si ga za jedan dan, nauči ga da peca nahranio si ga za ceo život!

varalicarac

Amur kad udje u hranu moze da pojede jako puno.
Ah taj prelepi osecaj kada zapisti indikator.

srdjan72

Mif hvala na odgovoru.Malo cu da razmatram kako bih mogao da prenesem tvoje iskustvo na nas teren pa se cujemo.
BOZE,daj mi da jednom u zivotu upecam VEEELIKU ribu da ne moram ceo zivot da lazem!

god-ar

Koliko vidim jos uvek su aktivni savski amuri, sto Plut dokazuje, izgleda jako -jako bogata voda amurom.
Pitanje za Pluta: pecas iskljucivo na kukuruz ili bacas i boilu?
Nemam ti ja pojma!...  Ali naučiću!!!

tomng

meni se cini malo uzalud baciti toliko hrane jel voda ne odnese to kad bacis u savu
Bistro

Teme sličnog naslova (1)

7129

Odgovora: 53
Pregleda: 37003