Pecanje šarana i amura na stajaćim vodama?

Započeo mili_sinisa, 25 Mart 2009, 19:02:21

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

mili_sinisa

 E ovako posto se pisalo i objasnjavalo o raznim tehnikama lova sarana i amura ali niko nije spomenuo stajace vode sisteme sa plovcima ili neke druge posto sam pocetnik u tom delu  smiley001 pa bi volio da mi malo pojasnite i otkrijete po koju tajnu  :help:  :help: 
Hmm....... sta reci??!!

srdjan

U okolini Kostolca, pre vise godina pecanski dunavac je poribljen amurom zbog velike zatravljenosti.Amur je odradio fantastican posao, ocistio je sve. Ova voda je stajaca zato sto je put presekao kostolacki dunavac i ovaj deo ostao bez veze sa Dunavom u duzini oko 2.5-3 km. Amur se ovde peca retko zato sto je vecina ribolovaca preorijentisana na sarana na drugim vodama. Potrebno je obilato i cesto hranjenje zato sto je jako prozdrljiv i hrani se u jatu. Obilatom hranom (kuvani stari kukuruz) mozes privuci i zadrzati dobro jato i hraniti ga stalno da bi ga zadrzao u tom podrucju. Ovde su se javljali dosta krupni primerci do 18 kg. i peca se iskljucivo saranskim metodama i saranskim sistemima na kukuruz sa aromom skoljke i meda.Mozda postoji i drugi nacin i ako ga neko zna voleo bih da cujem drugo misljenje.  Nadam se da sam ti malo pomogao i ne kreci na amura bez 1-2 dzaka kuvanog starog kukuruza i dosta vremena na raspolaganju. Pozdrav i bistro.           

mili_sinisa

Sve pet pomogao si mi dosta jer sam pocetnik pravi pionir a ako jos neko nesto zna volio bih da to podeli sa nama  :takoje:
Hmm....... sta reci??!!

srdjan

Postoji jos nesto sto sam zaboravio da ti kazem, ako je dno jako zamuljeno a predpostavljam da jeste, moras izdici mamac iznad mulja nekim izdizacem, stiroporom penom itd.(ali ne mnogo 4-5 cm) a sto se olova tice nasi ribolovci olovo zavuku u iseceno parce sundjera i to zalepe da bi bilo kompaktno i tako zabaceno na muljavitu podlogu ne propada vec ostaje u povrsinskom sloju mulja.

mili_sinisa

zamuljeno i to momacki hvala na sevetima ce da pokusamo ove godine malo ganjati sarana i amura  :thumbup:  :takoje:
Hmm....... sta reci??!!

baćko

Mili siniša  evo da ti ispričam dve proverene tehnike pecanja šarana na pero-stajača voda. isprobaj pa mi javi rezultat. Prva-  jako sitan i rastresit mulj, dubina recimo 1.5 m montaža pecaljke je najklasičnija znači udica tanja, jača, oštra, ravna veličine br 4 može i 2 ako očekuješ jako velike šarane znači 4 za neke normalne, guščije pero i redovne olovice koje potapaju pero odprilike do 1cm od vrha, olovo od udice neka ti bude udaljeno oko 15 do 20 cm e sada stavljaš zrno kukuruza tako da udicu nabadaš bočno u zrno  odozgo prema klici vrh udice da izađe iz zrna tek da ga jedva možeš napipati prstom.Kada si se tako spremio rekli smo da je dubina 1.5 m ti podigneš dubinu na oko 1.80m čak može koji cm više e sada zabacuješ tamo gde ti se več ranije javljao šaran ili si primetio da diže sitne mehuriće sa dna pri zabacivanju vodiš računa da ti udica pada na vodu pre pera i olova pustiš da sistem padne na dno i ni slučajno nepomaraš više najlon tj nepomeraš pero koje leži na vodi, videčeš da je sistem jako delotvoran čak i pri uzburkanoj vodi  i vetru.  još par napomena, koristi kuvani mlad kukuruz, biraj sitnija zrna, a pre nego što ga nabadaš na udicu blago  ga ugnjavi između dva zuba možeš ida ga vrlo malo progrizeš ali samo kao da si ga ubo iglom. Ono guščije pero učvrsti samo na jednom kraju. Drugi sistem  za malo tvrđi teren i kad je malo manje uzburkana voda,  montaža je potpuno ista, samo ovaj put predigni dubnu za oko 15-20cm zabaci i kada montaža padne na dno spusti štap na zemlju da pre toga dovuci najlon taman toliko da nemrdneš pero e tada pusti štap na zemlju i polako vuci štap po zemlji dok pero nepočne da se ispravlja kada bude dobilo kosi položaj odprilike nekih 45 stepeni nemoj više da pomeraš štap nego ga ostavi da leži na zemlji. Prvi sistem možeš koristiti i iz čamca i sa obale dok ovaj drugi samo sa obale. Probaj pa mi javi kakvi su efekti u odnosu na neke druge načine. Ako ti nešto bude nejasno slobodno pitaj a ako si ovo znao onda nije važno .Ćao  :bye: smiley033

Spojene poruke: 22 Maj 2009, 01:25:25

Ps. zaboravih da ti kažem koji je najbolj sistem za ranjenje na stajačoj vodi.Kao prvo hrani kuvanim kukuruzom aliuvek bacaj malo slobodnih zrna ostalo gledaj da bude na klipu koji izlomi na tri četiri dela i tako baci tu gde pecaš. Slobodni zrna najviše jednu šaku. E sada kada propeca šaran i amur  onda smanji ranjenje obrati pažnju na vetar, mesečeve mene, vazdušni pritisak, da li je oblačno ili sija sunce  da li  u blizini ima na dnu ili pri dnu granja to zovemo ajnzecom i obavezno zapisuj i satnicu kada ti jede šaran a verovatno i amur. Nemoj da budeš lenj nego  o svemu što sam ti napomenuo vodi računa, ako te bude interesovale neke pojedinosti  o tome ja ti mogu izneti neka moja iskustva da ti ona budu vodilje a ti ćeš posle sam  donositi svoje zaključke. smiley003 smiley001 smiley033

mili_sinisa

 :embarassed: u bre bocko sad si mi stvarno pomogao probacu pa cu javiti iskustvo je cudo  :tongue:
Hmm....... sta reci??!!

baćko

ok, važno je  da ti budeš srećan .  kažu da naš Gospod neračuna dane provedene u ribolovu  pa ti ako  hočeš dugo da  živiš provodi puno vremena na vodi. Deda Ilija iz petrovaradina išao je na pecanje i to biciklom nebih da slažem ali mislim do 98 godine  a poživeo je preko 100. Mislim da na  ovom sajtu po tom pitanju ima neko ko to zna tačnije od mene.

baracuda

Zanimljivo. A jeli backo jel imas neku montazu za zatravljen teren sa potopljenim granjem, dubina 3-4m? Mislim da je i na dnu trava. I naravno stajaca voda je u pitanju. Nisam do sad pecao sarana ali bih da probam i to cudo  smiley033

baćko

Pazi ovako baracuda, na  travi izbegavaj da pecaš šarana ne zbog toga što ga tu nema ima ga i na travi dolazi on da pase ali to ti je promašena investicija.  Ali evo mali nastavak za one koji hoće da pecaju šarana na stajačicama. Prvo danju odprilike oko 9h šaran dolazi na mesta gde je pliče i ima peska a drugo mesto gde će drugi šarani doči su ajnzeci mesta koja sam već spominjao, ta mesta možeš da odkriješ ako ga primetiš da se okupao ili da  polako prolaziš čamcem i pipaš nekom šticom  ta mesta su obično  oko sredine bare itu je dno tvrdo kao da je betonirano to ustvari šarani očiste, tu je obavezno i dublje za oko 15 do 30 cm pa ako imaš vremena možeš ga pronaći i mereći sa običnim plovkom. Na takvim mestima ćeš obično imati pecanje na kukuruz i to oko 9h pa oko 11h u samo podne po najačem suncu možeš zakačiti krupnog šarana sledeći termin bude oko 16h a onda oko 18 i obično odjava bude oko 19h posle odjave (jače i brže zapeca negoli preko dana), odlaze u vršine ( vršine su obično jako plitka mesta gde se hrane u sumrak i sat vremena iza ponoći pa  sve do sat vremena pre svanuća) Posle ponoći sa šaranima tu obično jedu i linjaci a  kada sat vremena pre svitanja oni krenu odatle na tom mestu ih zamenjuje krupan melez  i  zlatni karaš ako ga ima, kada svane i oni odlaze odatle a taj teren onda zauzima sitnež (crvenperka, bodorka itd. Eto ovo je u nekim kratkim crtama e da vršine možeš naći jedino pecanjem obično preko nekog pojasa drezge ako je dubina oko 30tak cm pa tu rano izjutra ili pridveče ti zapeca krupniji melez ili zlatni karaš na kukuruz. To je najverovatnije vršina tj plitko mesto gde dolaze na hranu krupne ribe  e tu vredi uvek bacati po malo slobodnog kukuruza tj u zrnu što na pr  treba izbegavati na ajnzecima tamo obično bacati lomljeni skuvani klip kukuruzni (može i po neko slobodno zrno ali to da na prste izbrojiš). Ako sam nešto ispričao da nisi shvatio pitaj pa ćemo probati pojasniti. Ćao..  :bye: smiley033 smiley003 smiley001

baracuda


mili_sinisa

Hmm....... sta reci??!!

srdjan72

Backo,planiram u martu da pecam na jednoj zatvorenoj vodi sa prosecnom dubinom 5-6 metara.Za sada nema trave ali se kasnije pojavi ali se nadam da nece pre zabrane.Imam podosta iskustva na Savi ali neznam jel to mogu preneti na takvoj vodi.Prva dilema mi je gde da ga trazim posto je voda poveca i jel je u ovom periodu na dubini ili je aktivan pa izlazi na plice delove.Inace dno je uglavnom tvrdo i sljunkovito.Bitan podatak je i da nisam siguran da li cu moci da izlazim na vodu preko dana ili cu morati da nocivam.Molim za odgovor jer za par dana krecem u igru.
BOZE,daj mi da jednom u zivotu upecam VEEELIKU ribu da ne moram ceo zivot da lazem!

orka

evo da pokusam ja da ti pomognem.kako se voda polako bude grejala,a svakako hoce u narednom periodu,saran,kao i sva druga riba povecavace polako svoju aktivnost.voda se prvo greje u gornjim i srednjim slojevima,i tu ce riba dosta boraviti,pogotovo kada je aktivna.biraj mesto sa tvrdim dnom i sa dubinom do 4-5m,jos ako pronadjes mesto sa preprekama,granje,panjevi,onda si na pravom mestu.ne bih te savetovao da sad pecas nocu,jer sad nije vreme kada se saran hrani nocu,naravno nista nije iskljucivo,ali pecanje danju je mnogo izglednije,pogotovo kada ojuzi i kada se tempratura vazduha poveca.forsiraj mamce sa podizacima,a ako na toj vodi nema mnogo bele ribe,probaj na koricu hleba.bilo je dana kada je saran gotovo iskljucivo uzimao mamce podignute od dna,(sa podizacem),dok je one na dnu potpuno ignorisao.

damjan

tako je orka,sve si rekao. :thumbup:
merim danas temp save,6c.sta mislite,dali se voda u jezerima brze greje,pogotovo manjim.kazu da se voda u jezerima brze i hladi i greje. :question:

Teme sličnog naslova (10)