Pecanje rečnog šarana iz čamca

Započeo TopMix, 27 Oktobar 2011, 18:24:45

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

srdjan72

Sad je pravo vreme za takve akcije.  :thumbup:
BOZE,daj mi da jednom u zivotu upecam VEEELIKU ribu da ne moram ceo zivot da lazem!

TopMix

Bravo Djole majstore  :thumbup: :ok: :clap2: :takoje:
E sad, kad si vec tolko vredan, smisli jos neku zgodnu stolicu za u camac, pa da ugodjaj bude kompletan.
Nemam nista  :wink: protiv da skines onu moju ideju sa onom stolicom na okretanje + fiksni suncobran u vise polozaja, pa da uzivas ko gospodin covek, kad vec znas da pecas sarane.

djole kac


Baš o tome trenutno razmišljam da pravim , dobra stvar  :ok: .  Samo se bojim da će mi smetati dok ne prebacimo stvari do kampa  :huh:  . Sve mislim ponoviću se sa novom ali teško , rešiću nešto.....  :bye:
I tata bi sine... :)

damjan

Mali doprinos ovoj temi sa moje strane !

Znate onu narodnu "zatvori vrata nisi rođen u čamcu" ?  Za mene to pa za malo da vazi,nisam rođen u čamcu,ali pecam iz njega od početka svoje ribolovačke karijere,čak mislim da sam i zaboravio kako je to pecati sa obale,hehe(to se šalim naravno) !
Pecanje šarana iz čamca ima svojih prednosti i mana.  Glavna mana kao što svi znamo jeste nepokretljivost,tj vezani smo za čamac,sem kada je pramac navučen na obalu,pa se moze izaći iz čamca,ali to je isto kao sa obale,ovde pišemo o usidrenom čamcu na vodi,bez dodira sa obalom.
Dugotrajno sedenje u čamcu ume biti nelagodno,čak i sa savremenim "šarandzijskim" stolicama,u mom slučaju kreveta na rasklapanje,hehe.  Nije to za svakoga,mora čovek da ima debele zivce,da bi miran izdrzao u čamcu više sati,a svi znamo kako šaran reaguje na buku i pomeranje sistema (dobro nekad pomeranje sistema ume i da iziritira ribu da uzme mamac) .  Koliko god veliki čamac bio,uvek je sve nekako skučeno i zbog toga ribolovac mora biti organizovan,uvek mora da zna gde mu se šta nalazi u čamcu.  Najbolje da pri zabacivanju štapova sve potrebno stavi na dohvat ruke,nebili izbegli kasnije šetkanje po čamcu,pogotovo noću.   Kada pecaju dvojica iz čamca sve je mngo lakše,pogotovo kada udari riba,naravno ako je čamac dovoljno prostran za dva ribolovca,a imati društvo u čamcu je nekad spas od dosade,pogotovo kada riba nije aktivna.

Drugi naj veći neprijatelj čamdzija jeste jak vetar,pogotovo za onog ko peca u kršu.  Teško je izbeći šetanje čamca u takvim  vetrovitim uslovima,no moze se malo to šetanje ublaziti sa teškim lengerima(sidro) kako napred na pramcu,tako i na bokovima(krmi),naj bolje sa obe strane čamca,a strune malo olabaviti,ne mnogo !
Čamdzije uvek više osećaju posledice nevremena,nego obalaši.  Uvek morate znati kakvo se vreme očekuje i imati iskustva na vodi u slučaju istog.  Kiša za one koji na čamcima imaju kabine ne pravi veliki problem,ali većina ribolovaca i dalje peca sa čamcima bez kabina i takvima je uvek vazno da pri sebi imaju kišno odelo,ili neku drugu zaštitu,takođe i zaštitu za stvari da ne pokisnu,zato kazem uvek pravite ostavu na čamcu.

Prednosti čamca ima mnogo,teško ih je sve nabrojati.
Nema blata,kao kada pecate sa obale,mozete mnogo preciznije plasirati sisteme,kao i prihranu,mnogo brze promenite lokaciju u slučaju potrebe.  Neko praktikuje da hrani i po nekoliko mesta,pa kad ribe neće na jednom,premeste se na drugo mesto,to nekad i nije loša ideja ! Mnoga mesta nedostupna za obalaše za čamdzije su poslastica,pogotovo kada se radi o nekom potopljenom kršu i strmoj obali.
Iz čamca često nema potrebe za preteškim olovima,kao u slučaju da pecate sa obale.
Tezina olova prevashodno zavisi od brzine toka,ali i od daljine na koju zabacujete. U principu što blize čamcu spuštate sisteme to vam treba veće otezanje,da ga voda nebi odizala i pomerala. Često i manja tezina olova iz čamca ume biti prednost,npr kada se peca na tzv valjak oko udice i slično...
Daljinu na kojoj ćete zabacivati sisteme u odnosu na čamac zavise kako od tezine terena,tako i od samog ribolovca.  Ja npr imam praksu da kada pecam na čistini sisteme zabacujem dalje od čamca,npr 25-30m,pogotovo ako se radi o plićem terenu. Time smanjujem negativan uticaj buke u čamcu,talasića od čamac,priče sa kolegom,itd...
Kada pecam u,ili blizini krša gledam da sisteme spuštam što blize čamcu,stime dobijam preciznije plasiranje sistema,ali i lakše manevrisanje i i izvlačenje ribe sa teškog terena.
Veoma je vazno da ribolovac zna kako da usidri čamac u odnosu na krš u slučaju da peca kraj njega. S'toga je neophodno pre pristupa prihranjivanju mesta i samog ribolova detaljno ispitati teren,morate znati gde se svaka grančica nalazi da bi sisteme sigurno plasirali,ali i manevrisali ribom kada se upeca.  Svako ima različitu strategiju i svi su do negde u pravu,po meni je naj bolje stati s'vode od krša,tako da kada riba udari da je sa štapom usmeravate ka matici(sredini reke),odnosno ka čistini , pogotovo što krupan šaran zna da bezi u maticu i time nam olakša izvlačenje,ali to nije uvek slučaj.
Među ribolovcima se često vodi polemika gde stati u odnosu na krš,dal uzvodno,ili nizvodno ? Ja rekoh meni naj bolje s'vode,ali ako baš tako ne moze,odlučujem se sa uzvodne strane krša iz jednog jednostavnog razloga-ako uzmemo za primer da se riba nalazi u sigurnosti krša,plasirajući hranu uzvodno od krša,voda nosi čestice hrane nizvodno do ribe i daje joj signal gde se hrana nalazi i stimuliše je na hranjenje.  Iz tog razloga ja često pri dolasku na pecanje pored partikla nabacam i kugle napravljene od mirišljave dubinske hrane,domaće,ili kupovne,kako kad,ona šalje brz signal ribi !  Hranilice takođe imaju istu ulogu.  Dubinska hrana moze praviti problem ako ima mnogo bele ribe,na ribolovcu je da se odluči,ali kada šaran oseti hranu brzo razjuri sitnuriju.

Za koji tip čamca se odlučiti pri dubinskom ribolovu šarana ? To zavisi od potreba samog ribolovca.  Ako ribolovac često ide na blic pecanja od par sati u tom slučaju je nesumnjivo u prednosti čamac bez kabine,ali ako ide na duze pecanje tu je kabinaš  zakon.  No sada ima i univerzalnih čamaca manjih gabarita,laganih a sa kabinicom(uglavnom plastičnih),ko ne moze da se odluči,ili nema sredstva za veliki čamac sa kabinom,mali kabinaš je prava stvar. Često mnogo znači imati krov nad glavom,koliki je toliki je,ali znači !

No kako bilo,imati čamac ne daje za pravo ribolovcu da se oseća kao "kralj"  vode i ponaša kao kabadahija !
Imati i pecati iz čamca ribolovac ima prednost,ali i veću odgovornost prema ostalim kolegama koji pecaju sa obale,ali i sa plovila.  Nikad ne stajte sa čamcem ispred kolega koji pecaju sa obale,udaljite se na pristojnu razdaljinu, isto vazi i udaljavanje od  kolega koji pecaju iz čamaca,nije riba samo tu,zato i imate prednost odabira mesta iz čamca,nađite svoj mir. Takođe ne moram da napominjem da se smanjuje gas kada se prolazi blizu drugog usidrenog plovila,pogotovo ako neko peca dubinski. Jednom rečju ne radite drugome što ne zelite da drugi radi vama !

                                                                                                                                                               Damjanović Ivan-Damjan

mobi dik


TopMix

Bas strucan tekst, na zadatu temu  :ok:
Nema dileme da je pecanje recnog sarana iz camca posebna  prica, karakteristicna u odnosu na druge vidove pecanja iz camca.
Osvrno bi se na jedan detalj u vezi sa kabinom na camcu, jer i sam imam dileme oko toga. Dobro dodje kabina da se ribolovac skloni od kise ili sunca ili eventualno da prenoci, ali za vecinu ostalih stvari, samo smeta. Pogotovo kad duva vetar, kabina se ponasa kao jedro, lakse se lengerisem i manevrisem bez kabine, komotnije mi je odlaganje stapova i meredova i sl... Da ne duzim, nosim se mislju da napravim montaznu kabinu (ne od cirade, nego od cvrstog, ali lakog materijala) i po potrebi da je koristim pretezno u kasnu jesen i kad zahladni.
Inace, kod lengerisanja i ja praktikujem da se namestim uzvodno od panjeva, iz istih razloga koje Damjan navodi, ali i iz razloga sto postoje vece sanse da se riba izvuce. Naime, kad izvucemo sarana sa prihranom na uzvodnu cistinu, saran prvo sto uradi kad se ubode na udicu jeste da pokusa da se vrati nizvodno tamo odakle je dosao. Znaci, to je onaj prvi udar i beg i ako ga zaustavim tih prvih nekoliko sekundi, u vecini slucajeva uspevam da ga ubacim u meredov. A kad imam drvo ispod camca, pa saran zabode i krene uzvodno, ispod camca, sanse su drasticno manje.

feedermaster

Citat: ellesar poslato 27 Oktobar 2011, 19:41:38
Ma ako se udobno smestim ja zaspa odmah,tako da se bas i ne ubundam nesto specijalno,a ionako saran po pravilu dolazi taman kad resis da zabacis jos jedan stap,kontrolises kukuruz,vezes udicu,uzmes da doruckujes.... :lol:
Nije problem 5-6 sati odsedeti ako znas da je tu i da ce svakog casa zveknuti,ja i neidem na sarana ako nemam toliko vremena.
A iz camca si uvek u ogromnoj prednosti ,jer mozes sesti sarku bukvalno za vrat i u najljucem krsu.
E, pitam se da li je ovo u vezi saranovog uzimanja hrane u NAJ NEZGODNIJEM trenutku zaista tacno. Meni se cini kao da jeste ali mi treba jos dosta potvrda.
Ako je to tacno, to bi onda znacilo da covek svojim neprestanim gledanjem u stap, neprestanim iscekivanjem ili jbm li ga ko zna koje jos cega, podsvesno salje neke para mozdane talase (ili nesto sto bi se moglo slicno zvati) koji uticu na ishod.
Sa druge strane kada opusteno dodjes, sednes, zabacis, dodjes da uzivas u prirodi, lepom vremenu (sto za nekoga moze biti sivo nebo, kisica, vetar koji pomera stapove, nagovestaj promene godisnjeg doba), montiras drugi stap obuzet vezivanjem sistema ili pravljenjem primame, pa onda lepo pridjes do kolege desetak metara dalje da proturite koju a ono, ode najlon sa spulne, stap zamalo u vodu, ode kapitalac.....
To bi onda znacilo da se neka opustenana, pozitivna atmosfera na obali, kao i napeta i negativna  prenose i u vodu  :wink:
Ima onaj dokumentarac, zove se tajna koji bi mogao ovoj teoriji da da malo podrske, pogledajte malo ovo: 

Pecam jedan dan sa obale, razbijam krupnu babusku, deveriku osrednju (a cekam sarka razume se), ma onako, bas lepo ide. Ustajemo tast i ja po obicaju oko 3, leti, u 4 smo na mestu. On na camcu, cutii, desetak metara dalje od mene, satima, gledam ga pocela glava da mu pada polako, kacket se iskrivio, covek spava. Oko 8, posle nekih 3-4 sata pecanja, cuvarka mu prazna (nema ni za preko mosta sto s ono kaze), pocinje ono neobjasnjivo. Iskoci riba od, cenim nekih 400 grama 20 cm. iznad vode, na pola metra od njegove glave, probudi ga i onako malko uplasi. Kaze on kroz smeh "hoce u camac da uskoci, nece da me muci na stap". Posle cini mi se samo 5 minuta, Ne lezi vraze, cujem tup udarac lima, okrenem se ka tastovom dunavskom limenjaku, kad tamo: stap se savio do pola, usao vrh u vodu, a tast, onako iskusno, maltene bez po muke, majstorski izvadi petokilasa na povrsinu i zatim u meredov (pa hronoloskim redom u cuvarku, zatim u kola, dvoriste, tiganj, usta, grlo , zdrelo, zeludac, creva..... pa ponovo u dunav  :lol: )
Pa zar, da sad neko kaze, nije tacno da kad se najmanje nadas a ono smiley300


(izvinjavam se administratorima ako se moj tekst ne uklapa u nesto, nov sam ovde, samo ne znam da li sam ispostovao kako treba postavljanje linka)

TopMix

To u vezi paranormalnih mozdanih talasa... nisam bas siguran, al znam jedno: kad me obuzmu gresne misli, :rolleyes: nema sanse da mi se saran javi, pogotovo kad pecam iz camca...
p.s. posebno podvlacim to "iz camca", da ne odem u off  :wink:

damjan

Aaa sledeće godine i ja uzimam neki kabinaš,rešio sam ! Ne mere se više pecati iz čamca bez kabine,komplikovano noćiti,pogotovo u jesen kada zahladi,a i po nekoj statistici koju vodim pokazalo se da definitivno naj bolje prolaze kolege koje imaju određeni komfor na vodi u tipu splava,ili čamca sa kabinom koji noćevaju na vodi.
Pecanja od par sati ove godine nisu dala nekih rezultata,a riba je radila promenjivim vremenom,često veoma rano ujutru,ili kasno uveče,tako da bez neke kabine više ne moze,previše naporno !

srdjan72

BOZE,daj mi da jednom u zivotu upecam VEEELIKU ribu da ne moram ceo zivot da lazem!

vlad1ca

evo malo za Vas zavisnike adrednaliskog pecanja, izvinjavam se nadam se da nije problem posto jeste trailer za jedan stap

posle ovoga ja bi odmah na Dunav  :clap2: :smiley: smiley093

SUPER BONUS

Molio bih ako neko zna gde kupiti dobre drzace za camac.ovi gore vidjeni iz prologicovog klipa izgledaju dobro.inace posle duzih niz godina lova sarana na stajacicama resio da se opobam na dunavu.inace na kupljenom comanderu 18 ima dosta mesta pa nije lose cuti gde stacionirati drzace.unapred hvala.

TopMix

U skoro svakoj ribolovackoj prodavnici imas one drzace stapova za camac sa leptir maticama i stegama koje mozes da pricvrstis ili vertikalno ili horizontalno. Sa podesavanjem leptir matice, mozes stap postaviti ili paralelno sa vodom ili pod nekim uglom koji ti odgovara, a mozes ih okretati i levo ili desno... Najjednostavnija ti je montazno-demontazna varijanta, da fiksiras neku dasku od oko 20mm debljine u camac, blize kod motora, pa onda na tu dasku pricvrstis drzace sa stegama. Imas i posebnu temu negde na ovom forumu o drzacima stapova za camac.

SUPER BONUS


Teme sličnog naslova (10)

6941

Odgovora: 65
Pregleda: 48744

7122

Odgovora: 867
Pregleda: 361526

9808

Odgovora: 186
Pregleda: 98607

2702

Odgovora: 803
Pregleda: 313795

5842

Odgovora: 203
Pregleda: 175876

24393

Odgovora: 17
Pregleda: 10256