Lov šarana na rekama i divljim vodama

Započeo tyger, 22 Februar 2009, 00:32:49

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 4 gostiju pregledaju ovu temu.

Блок_64

Citat: comi poslato 22 Jun 2016, 14:05:44
Jedno pitanje za sarandzije sa Save i Dunava  :help:
Kako i da li pecate kada vodostaj reke stalno osilira, ili opada , ili nadolazi?
Da li vredi ici na vodu uopste?
Ja sam vec par dana isao na Savu i nisam imao nijedno jedino pecanje, hranimo redovno samo za sarana ali se nista ne desava. Verujem da dosta utice i ovo ludo vreme tacnije pritisak...Sta vi mislite i kakva su vasa iskustva?

На истој реци искуство исто као твоје.Просто неће да једе.А било их је ту,али треба бити упоран.
Узми шта можеш и не враћај ништа!

comi

Znaci nisam jedini  :tongue:
Znate ono kada vam se potrefi da bas sada imate neke slobodne dane, i kako onda da ne odem na vodu. Sto se tice tog da li ga ima to znam i vidim jer se kupa, doduse izbacuje se skoro na srdini Save i kontam da je to zbog vodostaja otisao "na vodu"  :veryangry:
Trudim se hranjenjem da odrzavam mesto i mozda privucem ali vidim da nema leba  :grin:
U svakom slucaju hvala na savetima i idemo samo uporno  :wink:

Ljuba

Definitivno je dalje od obale, vidim na sonaru kako su grupisani dole. Morao bih da se sidrim da bih im "seo" na glavu ali to je baš nezgodno na Dunavu džaba ga bilo.

tonyboy

Kad malo bolje razmislim, nikad ni ne pecam na vodostaju koji stagnira jer sam svako ljeto 2-3 mjeseca na moru.
Ono malo vremena u proljeće i u jesen što otpecam u pravilu bude na vodostaj koji opada, ali ne jako.
Ne volim pecat sa obale tijekom porasta, jer u pravilu krene smeće, trava i granje koje se kači o najlon.
Također, uvijek pecam bliže obali cca 20 - 25m

DUCA COBAN

Pozz kolege kakva su vam iskustva sa reke Save od ulaza u Srbiju pa nizvodno do Sremske mitrovice, da li ima neko od vas da lovi na tim terenima?
Ja sam se polako jesenas prebacio sa Bosuta na Savu(konkretno na teren od usca Bosut u Savu pa i uzvodno i nizvodno od tog dela) jer na Bosutu vise nije bilo smisla pecati..Prvenstveno sam jesenas pecao na feeder ali planiram da za ovu godinu da se vise na sarana orijentisem..Necu nista mnogo da komplikujem kuvana prekrupa oko olova ili u hranilicu, kukuruz ja dlaku i cepaj (ako bude rezultata mozda probam i boile)..
Zanima me za kolege koje poznaju te terene kakva je brojnost sarana jer bele ribe ima poprilicno , i da li ima ulova amura jer ga dosta cesto hvataju u Hrvatskoj na Savi cak i ona ovim terenima blizu Srbije..
Saran,stuka,vinjak,som... bice corba kao grom... :)

vlada1978.

Prvo veliki pozdrav za Vas i sve prave sportske ribolovce. Samo sam kratko hteo da Vas pitam koji je to"tradicionalan" način lova šarana (nemojte pogrešno da me shvatite da Vas želim povrediti rečima ili tako nešto) nego bih voleo baš da znam tj. da mi objasnite kakva je to metoda ribolova ništa više? Pozdrav i bistro na vodi.
Strpljenje je umetnost nadanja.

sasabosko

Sarana slabo pecam,nije mi ciljna vrsta ali mislim da kolege kad kazu"tradicionalan" misle na nacin ribolova koji se upraznjavao 90-tih, bar ga ja pamtim iz tog vremena.Radi se o ribolovu na noklu(purak), kukuruz ambarac,mladi kukuruz i snop glista.Peca se sa stapovima skoro uspravno postavljenim u drzac,sa malo pritegnutom kocnicom,sa masinicama bez bait runnura.Saran se uglavnom prihranuje blizu obale,za kukuruz se ne koristi dlaka,nego ide na udicu direkt a udice za danasnji pojam vece,0,1,2 za noklu i kukuruz, dok za gliste 0/2, 0/3,olova uglavnom klizna.Ne znam kako se zove, ali stavljan je i komad drveta na najlon izmedju 2 i 3 sprovodnika,kao indikator koji pri kontri spadne.Dan danas vidjam starije ribolovce da pecaju tako, uglavnom varalicarskim stapovima 3m i 50-100.Meni se licno pristup svidja,cini mi se manje komplikovan od danasnjeg saranskog ribolova,a donosi i rezultate, ne bog zna kakve ali ipak donosi :thumbup:
Znoj nilskog konja je roze boje

vlada1978.

Pozdrav kolega i hvala ti na objašnjenju do tančina o tradicionalnom lovu šarana,shvatio sam u potpunosti i poznajem par likova koji tako ga love znači to je tradicionalni lov,hvala ti još jedanput i bistro na vodi.
Strpljenje je umetnost nadanja.

sasabosko

Nema na cemu drug, ovaj forum zato i sluzi,da resimo neke svoje nedoumice, svi zajedno smo svakako najpametniji.Takodje pozdrav i bisto :thumbup:
Znoj nilskog konja je roze boje

vlada1978.

Hvala i tebi takođe.Pozdrav i bistro.
Strpljenje je umetnost nadanja.

Aleksandar lalic

Postovanje pecarosi :) Hteo bih da vas zamolim za par saveta pa ko moze neka mi da pomogne.Evo ovako,pecan na divljoj vodi,to je Stara tisa kod Bisernog ostrva,prepuna sarana,babusaka i ostale bele ribe.Voda je mirna,sirine oko 50m,dubine izmedju 1 i 2 metra,puno panjeva,potopljenih stabala i trske.Pecam iz camca,zbog toga sto mogu da pristupim boljim mestima.Pecam na plovak,klizeci sistem i na stari kuvani kukuruz.E sad,posto zbog obaveza pecam jednom nedeljno i to uglavnom nedeljom,hteo sam sa vama da vidim koji je najbolji nacin za pecanje sarana?Prosle godine sam pecao tako sto sam nasao jedno mesto i svake nedelje samo to mesto hranio kukuruzom,ali nije se nesto isplatilo.Ove godine sam zamislio da potrazim druga mesta,iskljucivo panjeve i da izbacim kukuruz iz primame.Zamislio sam da koristim praskastu hranu,mozda neku feeder ili sta je najbolje,dodam na to saku secerca,koju konoplju i nahranim mesto cim izadjem na vodu.Znam da hranjenje kukuruzom i to jednom nedeljno nema efekta pa vas pitam koji je najbolji nacin da se prilagodim pecanju i ono najgore mom vremenu koje imam za pecanje? Hvala :)

laki22

melegov sitan pelet i CSL pelet jako dobro radi za instant pecanje sarana...

no names

Pošto često odem na Biserno ostrvo da pecam( uff zadnje dve godine ne odoh ni jednom  :veryangry:), a i volim tu vodu jer sam najveću ribu upecao baš tu. 01.05.2005 godine i bio je to amur od 18kg koji nadam se još uvek uspešno izbegava mreže.
Na toj vodi je problem sa terpanom i ja lično ne bih koristio praškastu prihranu niti pelete, već bi pokušao da se kratko zadržavam na mestu i šarana bukvalno tražim u njegovom staništu, a ne da ga čekam da dodje na hranjeno mesto. Za ta instant pecanja kukuruz šećerac i ambarac su odlični mamci, par zrna oko plovka i ako nema udarca u roku sat vremena menjati lokaciju....klasično bunarenje. Čamac je tu od velike pomoći. Kukuruz može malo da se doradi sa nekim aminom čisto da da malo bržu reakciju, a ne treba neki skup preparat dovoljan je i Promotol L da se malo nakapa na mlak i iscedjen kukuruz da upije malo u sebe. I bistro kolega pecaš na stvarno prelepoj vodi  smiley033
Riba uvek jede. Na tebi je da otkriješ šta...

orka

Odabirom mesta sa panjevima,potopljenim drvećem i granjem,pola posla si obavio..Ne smeš zabacivati direktno u krš ili previše blizu njemu,jer ako ti dođe nećeš ga izvaditi..Pecaj na recimo 2-5m od panjeva,da bi imao malo lufta kada krene u beg ka kršu.Ako je baš krupan nećeš ga moći zadržati da ne uđe u panjeve..Sa ovima do 5kg možeš da se nosiš..Sve zavisi koji pribor ćeš koristiti.Hranu bacaj minimalno,jer za takva "instant" pecanja šarana količina hrane ti neće pomoći,već samo odmoći..Hrani sa kuvanom pšenicom i kukuruzom šećercom iz kese..Ako ima puno bele ribe,praškastu hranu zaboravi..
Mesto i tajming su ključni za uspeh..Izađi na vodu u svitanje kada se šaran kupa i odaje poziciju gde se nalazi..Tu gde se izbacuje tu ga pecaj..Ako su tu još i panjevi i krš,a verovatno jesu,onda ne možeš pogrešiti.
Optimalno vreme,tajming za ribolov moraš sam da saznaš..Ako nema bele ribe,obavezno probaj na veliku ružu hleba.. :ok:

Evo,kolega Branko pojasnio i objasnio.. :ok:

no names

Kažu stari majstori lova šarana da on uvek beži u stranu s koje je došao, pa ako udari koji i krene u neku stranu pokušaj da se sledeći put namestiš u tu da malo pomogneš sebi ako dodje sledeći.
Jednom nedeljno hraniti mesto nema efekta...efekat hranjenja se postiže hranjenjem u približno isto vreme nekoliko dana za redom, pa posle svake ribe dohraniti malo. Velika je greška hraniti nakon završenog pecanja jer se tako pomera njegova navika kad je hrana tu. Prvih par dana hraniti malo obilnije, a kad krene pecanje samo održavati mesto.
Laki22 je pomenuo Melegove proizvode, pa evo da i ja pomenem njegov old corn (stari kukuruz) u vakumu ili onaj u konzervi koji su stvarno dobri proizvodi. Posebna sorta kukuruza specijalno pravljena za ribu. Za tu instant varijantu možda i najbolji izbor.  smiley033
Riba uvek jede. Na tebi je da otkriješ šta...

Teme sličnog naslova (10)