Jede li svaki dan

Započeo srdjan72, 16 Avgust 2010, 12:23:17

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

srdjan72

Moji sarani vrlo cesto imaju sirok asortiman ...ana a najcesce je to neka muljcina pomesana sa ljusturama naravno usitnjenim od skoljki i puzeva.Jedino kad sam imao cesta upecavanja kad sam hranio onim nazovi boilima sam nalazio da .eru,povracaju a i izmedju im ta hrana.Znaci zapunjenost 101%  :lol:
BOZE,daj mi da jednom u zivotu upecam VEEELIKU ribu da ne moram ceo zivot da lazem!

TopMix

Ovog vikenda bio sam na Tisi, voda je prethodnih dana nadosla, a sad je krenula dole. Usled naglog nadolaska reka je zamucena od blata (od pritoka sa Karpata) i naravno, nisam  ni pomislio da pokusam da pecam sarana jer iz iskustva znam da su sanse nikakve. E, sad, pretpostavljam da se saran u takvim okolnostima ne hrani. Sta on tada radi, da l se krece  ili miruje, ko bi to znao. Inace, ta blatnjava voda nije zagadjena, cak sam negde cuo da popravlja i nivo kiseonika. To moze da potraje i nedeljama, pa sam u dilemi, da l je moguce da saran sve to vreme nista ne jede.
Pretpostavljam da je taj blatnjavi talog jos gusci blize dnu i ribama sigurno pravi smetnje kod disanja i hranjenja na dnu, pa se ribe verovatno pomeraju u neke druge slojeve vode gde je manja koncentracija taloga. To se na Tisi cesto desava i zivo me zanima sta se tada dogadja sa saranima. 

srdjan72

Mnogo nedoumica i ja imam a zadnje pitanje i mene muci jer imamo dosta takvih situacije pa propustamo i dosta izlazaka.
BOZE,daj mi da jednom u zivotu upecam VEEELIKU ribu da ne moram ceo zivot da lazem!

Sp1tF1re

Sumnjam da, manje muljavi po rekama a vise rije i mulja po jezerima,u rekama mu je osnova puzevi ,skoljkice koje su u grozdovima na podvodnom granju,panjevima travi i slicnim mestima i to mu cini osnovu hranjenja zasto bi trosio snagu na rivenje u toku kad u priobalju ima super-market,jezera su druga prica gde mu je potrbno manje energije za kretanje pa moze da se usredsredi na rivenje i ispasu,mada i moje neko misljenje je da slabije uzima na zatvorenoj vodi od otvorene a opet otvorena voda je i velika voda,onda x nekih faktora od kojih moze ovo lako sve i da padne u vodu,tako da svako novo izlazenje je drugacije iskustvo,da toga nema ne bi sve ovo bilo zanimljivo i mamilo nas da mu se posvecuje tolika paznja u osmisljavanju nacina i metoda za primamu ,prezentaciju i sl.joj moze se do sutra ovako,misli su mi brze od mog kucanja pa nmg sve pohvatati sa tastaturom aj smiley033
   

TopMix

Kad voda grune 1-2m ili vise za kratko vreme, tesko mozemo ocekivati da ce saran imati u priobalju nesto od svoje prirodne hrane koja zivi na dnu (skoljke, puzevi i sl), jer je taj teren do pre neki dan prakticno bio na suvom. Leti ce tu naci neku drugu hranu (gliste i sl.) koja inace nezivi na dnu reke, ali sad kad se voda ohladila, posebno u tim plicim, priobalnim delovima, pitanje je sta tu ima a sta nema za saranovu ishranu. Takodje je pitanje da li ce saran uopste dolaziti u plicak, ako je tu voda hladnija za par stepeni nego na dnu. Koji faktor ce  izvrsiti veci uticaj na njegovo ponasanje, da li temperatura vode ili instikt za ishranom? Sta se dogadja kad se cela prica zakomplikuje sa zamucenjem vode usled porasta?
Moje misljenje je da se saran ne hrani svaki dan jer je vrlo osetljiv i potrebno mu je odredjeno vreme za prilagodjavanje na odredjene promene. A ove godine ih je bilo, i to previse... Sobzirom da kuburim sa slobodnim vremenom, pokusavam da sagledam te stvari bar donekle, da u skladu sa prognozama, markiram dane povoljne za pecanje sarana i da se tome prilagodjavam. Kad znam da postoje realne sanse za ulov, odma sam bolje volje,  a sa tim ide i bolja koncentracija i pravo uzivanje u lovu sarana, u punom smislu te reci. Nije mi uopste stalo da provodim vreme na vodi po svaku cenu.

Sp1tF1re

Da u pravu si  :ok: slazem se u potpunosti

srdjan72

Au,brate i ja kad ga sto ja kazem namirisem pa se naperim i vec kao da ga gledam u saku a ono"IZNENADJENJE" i opet se ispostavi da sam samo uzivao u prirodi i osecajima.E,sad vapaj"Nezelim da uzivam samo u prirodi,to mogu i na Zlatiboru".
BOZE,daj mi da jednom u zivotu upecam VEEELIKU ribu da ne moram ceo zivot da lazem!

Sp1tF1re

Bas kao sto ti rekoh u pp sa zahladjenjem i padom temperature vode ispod 8 stepeni,posle nagle promene vremena,u toku mresta tokom maja i juna,nagla promena vodostaja u smislu njegovog pada, sa sigurnoscu mozemo reci da sarani ne uzimaju hranu,samo jos da kazem da u slucaju bilo kakvih naglih promena tokom mresta sarana moze se desiti da dodje do pomeranja mresta pa i tu mozemo ocekivati da se slabije hrani smiley033

srdjan72

Daleko je maj.Sta je u novembru?
BOZE,daj mi da jednom u zivotu upecam VEEELIKU ribu da ne moram ceo zivot da lazem!

Sp1tF1re

Izgleda po vremenu mrka kapa

TopMix

Spit f., oce saran da se javi i kad je voda ladnija od 8 stepeni, retko i ne svugde, al ako se locira, a svi ostali faktori budu pozitivni, eto njega. To ja iz licno iskustvo  smiley033

Keltan

Citat: TopMix poslato 21 Novembar 2010, 22:31:06
Ovog vikenda bio sam na Tisi, voda je prethodnih dana nadosla, a sad je krenula dole. Usled naglog nadolaska reka je zamucena od blata (od pritoka sa Karpata) i naravno, nisam  ni pomislio da pokusam da pecam sarana jer iz iskustva znam da su sanse nikakve. E, sad, pretpostavljam da se saran u takvim okolnostima ne hrani. Sta on tada radi, da l se krece  ili miruje, ko bi to znao. Inace, ta blatnjava voda nije zagadjena, cak sam negde cuo da popravlja i nivo kiseonika. To moze da potraje i nedeljama, pa sam u dilemi, da l je moguce da saran sve to vreme nista ne jede.
Pretpostavljam da je taj blatnjavi talog jos gusci blize dnu i ribama sigurno pravi smetnje kod disanja i hranjenja na dnu, pa se ribe verovatno pomeraju u neke druge slojeve vode gde je manja koncentracija taloga. To se na Tisi cesto desava i zivo me zanima sta se tada dogadja sa saranima.  
Nemam mozda pravi odgovor ali razmisljaj o ovome malo.
Kad se voda digne dosta iznad normalnog vodostoja i zamuti ribe imaju dva izbora.  Da se sklone u strani toj mutnoj brzoj vodi koja sa sobom nosi razne opasnosti(grane,najlonske kese i sta ne jos)naravno  sklone se toj  matici i da bi stedeli energiju,nikad nemojte taj faktor zanemariti Energija je velika stavka kod njih.
Drugi izbor je  ako nemaju gde da se sklone ,ako je reka visokih obala,ili uredjena obala(od coveka,jos brza matica) riba nema izbora i migrira nizvodno sve dok ne uspe naci neko mesto,uvala prepreka gde ce se skloniti.
Sa druge strane velika voda i manja vidljivost isto za ribe znaci  vise prostora za hranenje ( a nama veliki problem da je nadjemo)vise se krece,oseca se bezbednija i od predatora u vodi a i sa obale i sa  neba (od kormorane recimo),zavisno od godisnjeg vremena kad se digne nivo reke donosi razlicite,nove vidove hrane na jelovniku riba koje oni i te kako znaju iskoristiti ,ima jos puno toga ali mozda negde drugde o tome ..... smiley033
PS.zaboravio sam i ovo spomenuti,znamo da saran ima izvanredan njuh(a i mnoge druge ribe) ne sluzi mu sigurno samo za noc  :takoje: hrani se on i na mutnu vodu it kako,mozda jos vise razmislite...

Sp1tF1re

Citat: TopMix poslato 23 Novembar 2010, 22:41:50
Spit f., oce saran da se javi i kad je voda ladnija od 8 stepeni, retko i ne svugde, al ako se locira, a svi ostali faktori budu pozitivni, eto njega. To ja iz licno iskustvo  smiley033
Iskreno nemam iskustva sa lovom sarana u ekstremnim (niskim) tempereturama,ali vidim po literaturi da se peca po dubokom snegu (sto bi se reklo)bar izgleda da kad je deo vode zaledjen da je T i niza,i da mu je metabolizam usporen do krajnjih granica ali se javi, to verovatno mozemo na prste izbrojati,onda se od tog jednog ulova napravi deset fotki sa pricama koja se pojave u tri zimska broja jednog renomiranog casopisa,kako saran evo i zimi moze da se peca i onda ja celu zimu(jedne godine davne)przim po rekama i jezerima ali njega nigde a ja navucem upalu pluca,od koje ostane senka na jednom reznju a imao sam 21 godinu,da bi se u 36 godini pojavio rak u toj senci i ostao bez tog reznja e za nauk mladjima ne verujte u sve napisano,i ne trazite ga fanaticno zimi ili se bar dobro obucite i utoplite ovo je iz licnog iskustva

TopMix

UH Spit f., to su vec ozbiljne stvari, mislim to sa zdravljem koje je najvaznije. Ako ce nekom biti od koristi, evo kako ja to radim. Izlazim zimi na sarana samo kad je temperatura iznad nule i kad nema vetra i naravno, dobro obucen. Odem na 2-3 sata max., pa nazad u vikendicu, u toplo. Po podne opet na par sati i to je to. Tu nam neka upornost (u smislu sedenja u camcu 10 sati) ne moze pomoci. Zato moramo izostriti sva cula i ici na pecanje samo onda kad procenimo da postoje neke realne sanse...Nema dileme da je zdravlje najvaznije!

damjan

jedna informacija koju sam procitao u jednoj dobroj knjizi o biologiji riba:
"Ucestalost uzimanja obroka kod razlicitih vrsta riba zavisi od gradje organa za varenje.Tako ribe bez zeludca prinudjene su da cesce uzimaju hranu,gotovo NEPREKIDNO,dok ribe sa velikim zeludcem,kao grabljivice,mogu i po nekoliko dana da provedu bez uzimanja hrane.Na brzinu varenja bitno utice temperatura.Pri niskim temperaturama pokreti creva i zeludca su sporiji,aktivnos fermenata niza,pa se i hrana vise zadrzava u digestivnom kanalu.Pri visim temperaturama slucaj je obrnut,ali stepen iskoriscenja hrane uglavnom ostaje isti".


Teme sličnog naslova (10)

20307

Odgovora: 20
Pregleda: 14314

17391

Odgovora: 4
Pregleda: 3643

14973

Odgovora: 10
Pregleda: 11894

11952

Odgovora: 2
Pregleda: 3021

2680

Odgovora: 19
Pregleda: 20288

21866

Odgovora: 3
Pregleda: 2438

26906

Odgovora: 4
Pregleda: 1736

22445

Odgovora: 4871
Pregleda: 667350