List Ribolov

Započeo pikeman, 19 Mart 2010, 16:58:39

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Vale

Uputstvo za fotografisanje ulova

  Ako je ikako moguće, ribolovca sa ulovom fotografišite u prirodnom ambijentu, sa vodom ili zelenilom u pozadini (u parku, dvorištu, ispred drveta...).
  • Ukoliko ipak morate da fotografišete u unutrašnjosti radnje-kluba, potrudite se da pozadina bude što ujednačenija (ne fotografišite ljude sa ulovom u kupatilu, kuhinji itd.).
  • Obavezno napravite više snimaka, sa i bez uključenog blica, iz različitih poza.
  • Na fotografiji ne mora da se vidi čitava figura ribolovca. Važno je da riba bude u prvom planu. Ukoliko je riba manja, dovoljno je da se čovek vidi do pojasa. Pazite da ribolovcu ne »odsečete« glavu, a da se na slici vidi cela riba, od glave do kraja repa.
  • Trudite se da prilikom fotografisanja aparat bude u visini ribe ili niže od nje (žablja perspektiva). Ribolovca koji čuči nikada nemojte slikati iz stojećeg položaja (iz ptičje perspektive), jer će tako i on i riba izgledati manji nego što zapravo jesu – i sami čučnite.
  • Ribolovac na fotografiji treba da gleda u ribu ili u objektiv. Najlepše su slike na kojima je ribolovac nasmejan. Nemojte fotografisati kolege sa cigaretom u ustima ili ruci.
  • Fotografije na kojima ribolovac ribu drži za oči ili joj je prste zabio u škrge u Ribolovu ne objavljujemo, a snimci riba obešenih o drvo ili tresač tepiha prihvatljivi su samo kada se radi o somu ili o toliko velikom amuru, šaranu i sl. da ribolovac fizički ne može da ga drži u rukama. Izbegavajte slikanje riba okačenih o stringer (nisku), kanap i sl. Takvi snimci nisu lepi i kasnije neće ni ribolovcu biti jednako draga uspomena kao da je riba slikana bez takvih »ukrasa«.
  • Velike ribe i one srednje veličine najbolje je da ribolovac drži u horizontalnom ili iskošenom položaju obema rukama, a ako je riba mala (bandar, crvenperka, bodorka...) efektnije je uzeti je jednom rukom (na dlan) i držati u vodoravnom položaju. Kapitalnog soma ili mladicu ribolovac može za slikanje da drži u vertikalnom ili horizontalnom položaju, sam ili uz pomoć kolege.
  • Fotografija mora da ispunjava tehničke uslove za objavljivanje. Ne sme biti previše tamna niti svetla.
  • IZBEGAVAJTE SLIKANJE MOBILNIM TELEFONIMA, JER ČAK I ONI VIŠE SREDNJE KLASE PRAVE LOŠIJE SNIMKE OD FOTO-APARATA.
  •  
  •   KOJI SADA KOŠTAJU SEDAMDESETAK EVRA I IMAJU REZOLUCIJU 3,2 ILI 4 MEGAPIKSELA (nije sve u rezoluciji – još je važniji tip objektiva, te kvalitet i veličina u njega ugrađenih sočiva.
  • UKOLIKO VAM TREBA BILO KAKVA POMOĆ ILI SAVET U VEZI FOTOGRAFISANJA RIBOLOVACA SA ULOVOM, SLOBODNO NAM SE OBRATITE.
  Hvala na saradnji
                                                                                    Redakcija Ribolova

P.S.
Ribolov uputstvo šalje saradnicima, izveštačima, ribolovačkim radnjama i klubovima.  Mi izbegavamo da objalvjujemo fotografije riba na stringerima i kanapima, ali ih ponekad ipak puštamo, dok je to kod vas na forumu zabranjeno.

pikeman



SADRŽAJ RIBOLOVA BR. 286

AKTUELNO: 7 saveta za 14 dana; Hidrometeorološka i solunarna prognoza od 8. do 21. decembra; Vodostanje i temperatura voda; Izlazak i zalazak sunca
AKTUELNO: Zimski lov bele ribe na Savi u Beogradu
PRAKSA/AKTUELNO: Mobilni pristup u zimskom lovu štuke na kedera i balerinu
PRAKSA: 10 saveta za ciljani lov krupnih riba fider tehnikom
PARADA ULOVA
NA VODI: Lov štuke krajem jeseni i početkom zime na vojvođanskim stajaćicama
DOBAR SAVET: Torba sa postoljem; Hlebne kockice za babušku
PRAKSA: Fideraške dileme – hranilica sa gumom ili bez nje
NA VODI/AKTUELNO: Počela puna sezona na Ibru kod Kraljeva; Zimski režim ribolova na kraljevačkom delu RP Srbija Jugozapad
NA VODI: Reportaža iz Vestervika – evropske štukaroške prestonice
PRAKSA: Ekstremna varijanta – lov bucova u izrazito jakoj vodi
AKTUELNO/NA VODI: Lov mrene na reci Bosni kod Doboja
PRAKSA/AKTUELNO: Kako se pravilno priprema ribolovni hleb
AKTUELNO: Ciljani lov smuđa na Velikoj Moravi kod Varvarina
REVIRI: Velika Morava kod Žabarskog mosta
NA VODI: Rezime mušičarsko-klenaroške sezone na rekama južne Srbije
IZ SVETA: Prilagodljiva Behr hranilica; Grickalica sa otvaračem; Novi Dynamite Baits bojliji; Ilba leptiri, Rapala Charge'N Glow – »solarijum« za varalice; Patagonia Men's Merino 2 Crew Top
MORE: Moderni lov lignji sa obale
IZVEŠTAJI SA RIBOLOVNIH TERENA: Okolina Subotice, Apatin, Sombor, Sivac, Bački Petrovac, Čurug, Sremska Mitrovica i okolina, Novi Sad, Koviljski rit, Titel, Ruma, Kikinda, Lukićevo, Kovin, Pančevo, Sakule, Baranda, Opovo, Sefkerin, Pančevački rit, Beograd, Smederevo, Požarevac, Veliko Gradište, Rabrovo, Žabari, Kragujevac, Svilajnac, Srednje Pomoravlje, Kruševac, Kraljevo, Raška, Šabac, Aranđelovac, Čačak, Valjevo, Loznica, Zvorničko jezero, Ljubovija, Bajina Bašta, Timočka i Negotinska krajina, Đerdap, Niš, Leskovac, Pirot.



LOV BELE RIBE U ZIMOVNIKU NA VELIKOJ RECI

I na muve i na crve







Autor: Ivan Mujović

Naglo zahlađenje vode i vazduha u drugoj polovini novembra uticalo je da sva riba, a posebno bela konačno počne da se premješta na dublja mjesta sa sporijim tokom (na kojima će provesti zimu), ali i da se na takvim pozicijama hrani, pa se i dobro pecala. Zato sam jednog jutra krajem novembra, u dogovoru sa glavnim urednikom Ribolova, otišao do poznatog zimovnika na Savi u Beogradu, kraj desne obale, nizvodno od Brankovog mosta, kako bih fotografisao kolege koje su na plovak i dubinski uspješno lovile belu ribu na prirodne mamce.
OSIM FOTO APARATA, PONIO SAM i lagani varaličarac i kutiju sa mušicama, sa namjerom da se pridružim kolegama i probam da i sam nešto ulovim, ali na drugačiji način od njih. Na male strimere montirane iznad varalice na kraju sistema, dobio sam dosta deverika, ali i poneko  šaranče, krupaticu, šljivara i drugu belu ribu, a na mušice na koje sam svojevremeno lovio ukljevu na Skadarskom jezeru hvatao sam na Savi i Dunavu kauglere. Nekoliko puta sam uspješno pecao na te vještačke mamce i u zimovnicima i uvjerio sam se da to nije naročito teško, jer riba nije previše izbirljiva, pa je najvažnije naći mjesto, tj. zonu u kojoj se jata zadržavaju.
Čim sam stigao do mosta, vidio sam da skoro svi lijepo love, što me je obradovalo, jer sam bio skoro siguran da ću i ja imati uspjeha. Dok sam vezivao sistem i objašnjavao kolegama svoju namjeru, neki su mislili da se šalim, a drugi su komentarisali da možda i mogu da dobijem nekog bucova. I, kao na filmu, nakon snažnog udarca već u prvom zabačaju, izvadio sam baš bucova, koji je na dnu uzeo skoro nepokretnu nimfu sa mesinganom glavom i tijelom od paunovog pera!?
KOLEGE SU TO ISKORISTILE da me malo bockaju, ali su šale prestale kada sam u narednih nekoliko zabačaja ulovio najpre krupaticu, pa onda špicerku, šljivara i još jednu krupaticu... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 286-)



DECEMBARSKI LOV SMUĐA NA VELIKIM REKAMA

Imitiranje ruže





Autor: Vladan Stojićević Vale

Neuobičajeno nizak vodostaj Dunava i potpuni izostanak padavina poremetili su planove varaličara, koji su sa nestrpljenjem iščekivali uobičajeni cug smuđa u drugoj polovini jeseni. Prozirnost vode na terenima u bizini Kostolca, na kojima najčešće pecam, je u drugoj polovini novembra premašila dva metra, tok je bio sasvim spor, pa se pokoji »staklenooki« mogao dobiti samo na dubokim pozicijama, daleko od obale. Za razliku od »normalnih« godina, kada varaličari i smuđaroši koji love muvanjem prolaze bolje od kolega koje koriste statične metode, ove jeseni su više uspeha imali dubinkaši, naročito oni koji su pecali na »peša« (glavoča). Sakriven iza prepreka, smuđ je preko dana nerado napuštao duboka mesta i mogli smo ga dobiti sam na mamac koji bismo mu spustili tačno ispred nosa.
Iako takvi uslovi nisu mnogo obećavali, gotovo svakodnevno sam odlazio u ribolov. Posle nekoliko bezuspešnih izlazaka, uspeo sam da »napipam« omiljenu grabljivicu u neposrednoj blizini jednog velikog kamenog napera, na dubini od oko šest metara. Skakutavo vođenje Smuki Lidera od 11,5 cm, sa olovnom glavom od 15 g, kojim sam verno imitirao kretanje »ružice« (glavoča, »peša«) po šljunkovitom dnu, isprovociralo je dvokilaša... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 286-)



JESENJI LOV ŠTUKE NA BALERINU, PRETRAŽIVANJEM TERENA

Vitke balerine i nomadski pristup







Autor: Miodrag Radojičić Miki

Neke od bara na kojima već dve i po decenije pecam štuku ove godine su po prvi put gotovo u potpunosti presušile, a ribe koje su uspele da prežive u plitkoj vodi uglavnom su ostale izložene na milost i nemilost ribokradicama. Sačuvane su samo stajaćice u koje utiče neki vodotok ili se vodom snabdevaju iz podzemnih izvora, a takvih u niškom kraju nema mnogo.
Tragajući za terenima na kojima se štuka još može pecati, ove jeseni sam se pošteno našetao, ali sam skoro uvek prolazio bolje od ribolovaca koji su se uporno držali revira na kojima su nekada uspešno pecali, ne hajući mnogo za to što se situacija u međuvremenu drastično promenila.
DA BIH MOBILNI pristup (koga se već dugo držim u većini tehnika koje upražnjavam) sebi učinio što lakšim, nosim samo najneophodniji pribor i opremu. Nna vodu najčešće izlazim »naoružan« sa dva teleskopa i fiderom od 3,6 m, kojim (koristeći tanak najlon i najosetljivjij vrh) brzo uhvatim desetak krupnijih beovica, babuškica i »usisivača« (amurskih čebačoka). Ovi mali kederi su idealni mamci za lagane sisteme kojima dajem prednost u odnosu na popularne teške balerine sa glomaznim plovcima... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 286-)



10 SAVETA ZA CILJANI LOV KRUPNIH RIBA FIDER TEHNIKOM

Vrlo teška kategorija









Autor: Nenad Kostadinović

Jedna od karakteristika koje fider tehniku izdvajaju od ostalih načina lova mirnih riba je to što je podjednako primenljiva u lovu riba svih veličina. I najfinijim fider priborom moguće je, dakle, savladati krupnu ribu, ali ipak od njega ne treba očekivati previše i ne treba ga koristiti za lov šarana, amura, kapitalnih deverika i sl. Za teški fider ribolov, a pogotovo za pecanje na komercijalnim šaranskim revirima, neophodan je snažan »alat«. Mada na prvi pogled to ne deluje logično, takav pristup je i sportskiji nego upotreba suviše finog pribora, jer sa jakim i dobro ukomponovanim kompletom brže okončavamo borbu, pa manje iscrpljujemo ribu, i to uz smanjen rizik od njenog bežanja sa pokidanim predvezom u ustima, a ponekad i sa hranilicom na osnovnom najlonu. Evo preporuka koje će, nadam se, pomoći manje iskusnim kolegama da se uspešno okušaju u »teškoj kategoriji«.
1. ŠTAPOVI ZA LOV KRUPNE ribe, treba da budu izrazito snažni – oznake »heavy« (»teški«) ili »extra heavy«, težine bacanja preko 100 grama. To je pogotovo bitno za pecanje na terenima na kojima postoji realna mogućnost javljanja šarana i (ili) amura težih od 7-8 kg i na terenima sa obiljem podvodnih prepreka (granja, guste trave itd)., o koje nam sistem može zapeti i koje ponekad moramo izvući iz vode... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 286-)


LOV ŠTUKE KRAJEM JESENI NA VOJVOĐANSKIM STAJAĆICAMA

'Ajd polako







Autor: Ivan Mujović

Prošlogodišnje uspješno učešće na međunarodnom takmičenju IFC Mediteran, u lovu grabljivica na Vranskom jezeru u Hrvatskoj, dalo je meni i Đorđu Drakuliću, mom partneru iz ekipe Urban Fishing Team Srbija, motivaciju da se za naredno nadmetanje malo bolje pripremimo. Stoga sam se sredinom novembra zaputio u Žabalj, u goste kod mog druga, kako bismo počeli da razrađujemo taktiku, ali i da malo treniramo na stajaćicama u okolini tog bačkog mesta.
Prvi dan smo proveli čamcem obilazeći terene, mjereći dubine i ispitujući konfiguraciju dna na potesima na kojima ćemo pecati. Vrijeme je i tog dana i narednog bilo pretežno sunčano, atmosferski pritisak kretao se u okvirima normalnog, temperatura vazduha varirala je između 8 i 12° C, a voda je imala oko 7° C. Naredna tri dana smo pokušali da se ponašamo kao na takmičenju. Pecali smo pet sati, od 9 do 16 č, baš kao na IFC kupu, i to pretežno na varalice sponzora IFC-a – Orka, Idra i Monarch–Dok, koje učesnici neko vrijeme moraju koristiti na pomenutom nadmetanju, što nije ograničenje, jer sa pomenutim varalicama možemo da pokrijemo skoro sve situacije na stajaćoj vodi, bez obzira na dubinu i konfiguraciju terena.
Dogovorili smo se da prvog dana Đole baca razne modele Idra kašika, a da ja eksperimentišem sa ostalim varalicama... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 286-)



ODLIČAN ZIMSKI MAMAC ZA BABUŠKU

Hlebne kockice







Autor: Saša Ledenčan

Hleb je izuzetno efikasan mamac za zimsko pecanje babuške – jednu od omiljenih aktivnosti plovkaroša sa velikih ravničarskih reka. Odlični rezultati se postižu na ružu napravljenu od sredine ovog peciva, ali i na komadiće korice, koje poznati požarevački serviser pribora i veliki majstor za pecanje »karaša« u golubačkim marinama Dragan Stojanović priprema dan uoči ribolova, na sledeći način:
– Sa sveže vekne najpre odvojim donji (svetliji) deo korice, ali tako da na njoj ostane i nekoliko milimetara meke sredine (foto 1). Na koricu zatim stavim nešto teško (npr. knjigu) i ostavim je da tako odstoji nekoliko sati, kako bi postala žilava (foto 2)... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 286-)



2011 GRAND PIKE OF VESTERVIK: NAJVEĆE EVROPSKO TAKMIČENJE U LOVU ŠTUKE

Dva centimetra štuke – 10.000 evra!









Autor: Draško Klačar

Nezvanično prvenstvo Evrope u lovu štuke, koje se održava na fantastičnim terenima u okolini velikog švedskog turističkog centra Vestervika, ove jeseni je upriličeno po deveti put za redom. Novčana nagrada za pobednike još jednom je povećana za 1.000 evra, pa je sada iznosila ravno 10.000, što je, uz mogućnost dodatne zarade kroz sponzorske ugovore, privuklo 17 ekipa specijalista za lov štuke iz više evropskih zemalja, željnih dokazivanja u izuzetno jakoj konkurenciji.
Vremenske prilike bile su bolje nego prošle godine, kada je bilo pretoplo za sredinu jeseni. Riba je stoga bila znatno aktivnija, pa su ostvareni i bolji ulovi. Trodnevno takmičenje u lagunama Baltika odvija se na prostoru podeljenom na tri sektora, tako da ekipe svakog dana pecaju na novom terenu.
Pecalo se od devet sati ujutru do pet popodne (mrak je tih dana padao između 19 i 19,30 č), a riba se najčešće javljala u prvom i poslednjem satu, što smo i očekivali, jer smo i tokom sedmodnevnog treninga najbolje prolazili u smiraj dana.
Najaktivnije su bile štuke teške od 1 do 3 kg, a na 30-40 takvih riba dnevno ekipe su u proseku lovile po jednu veću (uglavnom od 5 do 7 kg). Pecanje je krajnje jednostavno – ide se čamcem uz obalu i baca prema njoj, uz trsku i kamenje... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 286-)



EKSTREMNA VARIJANTA: LOV BUCOVA U IZRAZITO JAKOJ VODI

U brzaku na brzaka





Tekst: Aleksandar Milanović, Beogradske bucovdžije

Foto: Nenad Janićijević, A. Milanović, V. Stakić

Neretko se bucov grupiše u veoma jakoj struji i takođe se neretko upravo u njoj rado hrani. U brzaku se bucov oseća zaštićenim, a kederi se kreću sasvim polako ili čak stoje u mestu, odupirući se jakoj vodenoj struji, okrenuti glavom uzvodno. Tako grupisani naročito se nalaze iza većih prepreka ili uz samu obalu. Sve to stvara preduslove da bucova u jakom brzaku možemo lakše prevariti nego u sporoj struji, tišaku ili stajaćoj vodi, gde je neretko praktično neuhvatljiv. Izrazito jaki brzaci, poput onih tik iza brana (npr. u Tomaševcu) ili pumpi koje izbacuju vodu (poput Brbora na Toploj Mlavi) stvaraju blinkerašima i velike probleme sa povlačenjem izabrane varalice ili sistema, pa pribor za ovakve ekstremne terene treba prilagoditi takvoj prilici.
IZBOR ŠTAPA I MAŠINICE. Sasvim osetljivi štapovi, težine bacanja od 5 do 25 g, koji su u mirnijoj struji idealni za manje voblere, kašike ili leptire, u jakoj struji se mnogo opterećuju i savijaju pred snagom vode. Zato bi donja granica nosivosti štapova trebalo da bude barem 30 g, ali bi izbor štapa trebalo prilagoditi i odabranoj varalici, o čemu ćemo kasnije.
Snaga vode istovremeno opterećuju i mašinice, pa bi donju granicu predstavljale one veličine 2500 (prema Shimanovoj numeraciji), ali su idealnije one veličine 4000. Tereni sa jakom strujom istovremeno su i dobar test za mehanizam vaše mašinice, jer nemaju sve podjednaku snagu, naročito kad na štapu imate i bucova. Mnogi su tek u ovakvim situacijama shvatili zašto su im kupljene mašinice bile tako jeftine. Bucova upecanog u brzaku stoga više zamarajte »pumpanjem«, jer ćete tako produžiti životni vek svog čekrka, ma koliko dobar on bio... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 286-)



KASNOJESENJI  LOV MRENE  NA RECI BOSNI KOD DOBOJA

Hleb i crvi u brzaku







Autor: Sven Plivčević

Kao pasiniranom plovkarošu, lov mrene i škobalja u kasnu jesen mi pričinjava najveće zadovoljstvo, pa nastojim da u ovom periodu provodim što više vremena na vodi. Tog novembarskog jutra, moj prijatelj Slaviša Delić, komšija Rajko (stari dubinkaroš) i ja smo se ranom zorom uputili ka dobro nam poznatom mestu zvanom Pridjelski kamen. Magla je bila toliko gusta da smo jedva uočavali put na 10 metara ispred auta. Na tom delu Bosne, desna obala se sastoji od krupnog kamenja i špilja, a prosečna dubina je oko 2 m, dok je kraj znatno pristupačnije leve obale (za koju smo se odlučili) dno prekriveno sitnijim šljunkom, dubina je  oko 1,7 m, a protok dosta jači. Na mesto smo, kao i obično u ovo doba, stigli oko 6,30 č. Kako dugo nije bilo jačih kiša, voda je bila kristalno bistra i veoma niska za kasnu jesen, a su mrena i škobalj još uvek bili skoncentrisani u veoma u brzoj vodi, što smo odmah uočili na petnaestak metara od obale, baš ispred nas, jer su se škobalji pojavljivali na površini, pokazujući leđa slično delfinima, dok su mrene cele iskakale, praveći svojevrsne akrobacije i pri tome proizvodeći čudan zvuk. To su bili znaci da bi ribolov mogao da bude uspešan, pa smo se sa dosta elana bacili na pripreme. Dok sam ja, kao i obično, montirao sisteme, Slaviša je ložio vatru, jer je temperatura vaduha bila 0° C, a u takvim uslovima pecanje je mnogo  prijatnije uz topao čaj i povremeno grejanje uz vatru.
ODLUČIO SAM DA LOVIM bolonjeze štapom Tubertini Level 6PF od 6 m, kupljenim prethodne sedmice u Novom Sadu, kod mog dobrog prijatelja Ranka Travara. Montiro sam rolnu Shimano Exage 1000, na osnovni najlon Owner od 0,16 mm sam navukao plovak bačvastog oblika, nosivosti 3 g, postavio sam olovo i na kraju dodao 40 cm  dug podvez debljine 0,14 mm, na čijem je kraju bila udica Owner, veličine 12... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 286-)



REZIME MUŠIČARSKO-KLENAROŠKE SEZONE NA REKAMA JUŽNE SRBIJE

Veća reka, veća riba







Autor: Miodrag Radojičić Miki

Ovogodišnja sezona mušičarenja klena na tekućicama Južne Srbije bila je u znaku izuzetno toplog vremena i relativno stabilnog vodostaja, pa su i ulovi bili prilično dobri. Od 1. juna, kada je završen lovostaj, sa prijateljem Nenadom Glišićem, inače zakletim mušičarom, krenuo sam u obilazak malih reka, na kojima smo lovili nešto manje klenove od očekivanih. U nekoliko navrata smo išli na Nenadovu omiljenu vodu, Kutinsku reku, na kojoj smo odlično lovili na njegove verzije Witch mušice, ali na i druge suve imitacije malih crnih buba koje se predveče roje iznad te lepe male rečice. Te kreacije moj drug pravi od policelona i petlovog vrata, a ih nesebično deli dobrim prijateljima, koji na njih veoma uspešno love. Najbolje smo prolazili zabacujući ispod vrba natkriljenih nad vodom i oko oborenih debala, ali smo hvatali samo klenove teške do 200 g.
DOSTA DOBRO SMO lovili i na reci Toplici, ali su na njoj klenovi jedno vreme ignorisali suve muve, pa smo ih dobijali na mokre (naročito na jednu moju kreaciju – mešavinu Witcha i Zulua, koju pravim na debljim i težim udicama). Primerke od preko 500 g smo dobijali i pod vrbama, ali i na polovini reke, i to u srednjem sloju vode, gde su po svemu sudeći čekali da im matica donese nešto za jelo.
Mnogo lošije smo prošli početkom leta u leskovačkom kraju, na Veternici i Jablanici, gde smo na površini viđali samo nedorasle jedinke, koje su uzimale izrazito male muve, uglavnom imitacije običnih i letećih mrava, a na mnogim izglednim mestima, kako oko potopljenih vrba, tako i u plićacima oko ostrvaca nismo imali ni udarac... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 286-)



ZIMSKI LOV LIGNJI SA OBALE NA SAVREMENI NAČIN

Japanska tehnika





Autor: Boris Bulić

Zimski lignjolov je poseban izazov za mnoge ribolovce. Zbog niskih temperatura mora i karakterističnog loma svjetlosti u smiraj dana, lignje prilaze obali do samog ruba, gdje love gavune i drugu sitnu ribu koja se tu zadržava u kraju. Dok ribolovci iz barki lignje pokušavaju prevariti klasičnim skosanjem ili nekim suvremenijim tehnikama, obalni lignjolovci prakticiraju odavno usvojenu tehniku lova sa osvijetljenih lučkih riva.
TRADICIONALNI OBALNI lignjolov ima nekoliko verzija. U jednoj od najstarijih se strunom (po pravilu za rep) veže svježa riba, najčešće srdela, bugva ili cipal, koja nije naoružana nikakvim kukicama, krunicama ili udicama. Dok vezana riba sporo tone, lignja je prihvaća, što lignjolovac vidi po napinjanju strune, pa sporim izvlačenjem lignju dovodi na domet ostiju, kojima je gađa. Na svježu ribu se može loviti i tako što je po dužini, od glave prema repu, probodemo  šipčicom na čijem su kraju jedan ili dva vjenčića povezanih iglica – tzv. krunica. Najčešće se radi sa dva pribora, koje naizmjenično sporo privlačimo, ne dopuštajući da iglice dodirnu dno.
U trećoj varijanti se ne koristi svježa riba, već varalice (uglavnom popularnog Oita oblika) sa otežanjem, koje izbacujemo što je moguće dalje i potom sporo privlačimo, uz povremene trzaje, nastojeći da isprovociramo napad lignje. Dosta su korišćene i vobler varalice sa stabilizatorom, popularno nazvane »Rapala skosavice«. One omogućuju brži i učinkovitiji pregled terena, no za kvalitetan rad zahtijevaju štap i mašinicu, čime se izlazi iz okvira tradicionalnog lignjolova i dolazi do suvremenog obalnog lova tih cijenjenih glavonožaca.
MODERNI OBALNI lignjolov ima mnoštvo verzija, no svima je zajedničko da se, bez obzira na korišteni tip varalice, nakon izbačaja skosavice napad lignje pokušava isprovocirati namatanjem strune, uz povremeno potezanje i trzanje... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 286-)


Goachild

Hoću Valetov autogram na naslovnoj strani sa posvetom!  :clap2:

ledeni012

Štampaćemo specijalno izdanje - samo naslovnica u većem formatu, a vi posle uramljujte sami smiley105

Goachild

Može, ali kada se Larisa Rikelme bude slikala sa šaranom na naslovnoj.  :wink: :lol:

Belizmaj

Bravo Vale majstore sampione naslovna strana kruna novinarske karijere a rekao bih uskoro i pulicerova nagrada ti se smesi.

pikeman


SADRŽAJ RIBOLOVA BR. 287/288

AKTUELNO: 5 saveta za 28 dana; Hidrometeorološka i solunarna prognoza; Vodostanje i temperatura voda; Izlazak i zalazak sunca
PRAKSA/AKTUELNO: kako u hladnoj i plitkoj vodi uhvatiti štuku usred potopljenog granja
PRAKSA: Varaličarenje štuke i bandara na zrenjaninskoj peskari Čepe
AKTUELNO: Zimski lov štuke na kedera na Mrtvom Čiku kod Svetićeva
AKTUELNO/NA VODI: Lov bele ribe na plovak na Savi kod Beograda
PRAKSA: Beli luk i kukuruz za tamiške ciprinide; Fideraške dileme: Kakve metod hranilice koristiti; Šaranske montaže: Nemrseća
PARADA ULOVA
NA VODI: Jedan od nas – Uporni vobleraš
DOBAR SAVET: Držač za telefon; Kuvani orah; Gumice od čarapa
PRAKSA: Iskustva uspešnih: Kako odabrati i kombinovati hrane za lov na fider
NA VODI: Zimski lov šarana na stajaćoj vodi
AKTUELNO: Mini reportaža – decembarski lov bele ribe na jezeru Ćelije
NA VODI: Ulov koji se pamti – moravski smuđa od 7,27 kg
MUŠIČARENJE: Mala škola vezivanja – jednodnevka u poslednjem stadijumu
AKTUELNO/NA VODI: Lov skobalja, mrene i klena u zimovnicima na području Malog Zvornika
AKTUELNO: Decembarski lov mladice na Drini
PRAKSA: 10 saveta za uspešan zimski lov bele ribe na jezerima i barama
REVIRI: Batušinačke bare
NA VODI: Vrsni smuđaroš iz Titela sezonu završio uhvativši orijaša od 7,7 kg
NOVOGODIŠNJI IZLOG: Čime biste mogli da se častite za novu godinu
IZ SVETA: Štap Greys Prodigy TX Specijalist Feeder; Mašinica Shimano Aernos; Mašinica Prowess Insider 8008 FD; Kordina burgija za narezak; Ribolovačke rakije; petodelni varaličarac Balzer Adrenalin Speed Stick 135 TX
MORE: Troling – tehnika kojom se love najkrupniji predatori Jadrana
USPOMENE SA PECANJA: Drinski šarani
SAVA KOD KUPINOVA: Ribočuvar ili ribokradica?
TAKMIČARSKI RIBOLOV: Rang liste SSRS za 2011.
IZVEŠTAJI SA RIBOLOVNIH TERENA: Subotica, Apatin, Sombor, Sivac, Bački Petrovac, Čurug, Sremska Mitrovica i okolina, Novi Sad, Koviljski rit, Titel, Ruma, Kikinda, Lukićevo, Kovin, Pančevo, Sakule, Baranda, Opovo, Sefkerin, Pančevački rit,
Boljevci, Beograd, Smederevo, Požarevac, Veliko Gradište, Rabrovo, Žabari, Kragujevac, Svilajnac, Srednje Pomoravlje, Kruševac, Kraljevo, Raška, Šabac, Aranđelovac, Čačak, Valjevo, Loznica, Zvorničko jezero, Ljubovija, Bajina Bašta, Timočka i Negotinska krajina, Đerdap, Niš, Leskovac, Pirot.

IZVODE IZ TEKSTOVA OBJAVLJENIH U RIBOLOVU BR. 278/279 MOŽETE PROČITATI NA FEJSBUK PROFILU »RIBOLOV NOVINA« ILI NA SAJTU www.listribolov.co.rs

RIBOLOVBROJ 289 IZLAZI U PETAK 20. JANUARA!


žex.rašeta

Razumem da su praznici ,da ima manje dešavanja na vodi ( osim kod varaličara  :takoje: ) ali se meni baš odužilo ovo vreme do izlaska novog broja .Od 23.12 do 20 .01 je mnoooogo  :cheesy: .
Želim vam sve najbolje u novoj godini i da ostanete bar na ovom nivou kao do sada.A uvek može bolje  :wink:smiley033
Biće nam bolje kada mi postanemo bolji ljudi!

ledeni012

Dragi kolega, znate kako se kaže - dok jednom ne smrkne, drugom ne svane... Ja sam (i) ovaj januar čekao kao ozebao sunce, jer je to jedini period u godini kada se koliko-toliko odmorimo od posla, što ne znači da i tada ne radimo.


Hvala vam na komplimentima. Naravno da uvek može bolje - staraćemo se smiley033

Belizmaj

Ajde Sale pustaj nov broj jedva cekamo Valetove tekstove.

pikeman


SADRŽAJ RIBOLOVA BR. 289

AKTUELNO: 4 saveta za 14 dana; Decembarski kapitalac; Hidrometeorološka i solunarna prognoza; Vodostanje i temperatura voda; Izlazak i zalazak sunca
PRAKSA/AKTUELNO: Zimski lov babuške fider tehnikom na Dunavu kod Kostolca
PRAKSA: Varaličarenje štuke i bandara na zrenjaninskoj peskari Čepe
AKTUELNO: Zimski lov smuđa iz čamca na velikoj reci
AKTUELNO/NA VODI: Beogradske bucovdžije otvorile sezonu 1. januara na Tamišu
NA VODI: Zimski lov štuke na stajaćoj vodi na kedera i varalicu
ŠARAN: Neka zapažanja o efikasnim pristupima na komercijalnim revirima
PARADA ULOVA
NA VODI: Neobična trampa sa tajanstvenim kolegom
DOBAR SAVET: Pet najboljih načina kačenja kedera; Alkica za udicu
PRAKSA/AKTUELNO: Lov štuke na metalne varalice krajem sezone
NA VODI: Rezime rada fider organizacije SSRS u 2011.
NA VODI: Ekstremna varijanta: lov džajant trevalija i drugih grabljivica tropskih mora
AKTUELNO/PRAKSA: Zimski lov krupnih plotica na Drini vožnjom plovka i na fider
AKTUELNO: Kišoviti januarski dan na Dičini
PRIBOR/PRAKSA: Isprobano na vodi: Megabass Vision 110
PRIBOR/PRAKSA: Pet načina spajanja strune i hranilice
REVIRI: Ibar kod Mataruške Banje
NA VODI: Šarani u magli
PRIBOR/PRAKSA: Kako se serijski prave plovci od balze
IZ SVETA: Štap Balzer Diabolo Jerk; Greys sekač sajli; Klešta i makaze Boomerang Tools; Mašinica D.A.M. Quick Toxic; mašinica Shimano Baitrunner XT-FA 2500 i 4000; Svimbejt Strike Pro Salmonid Minnow
MORE: Male tajne uspešnih lovaca na lignje
IZLOG: Formax Vantage Hyper Braid; Energoteam Lip Grip; Internet prodavnica Plovak Plus
IZVEŠTAJI SA RIBOLOVNIH TERENA: Subotica, Apatin, Sombor, Sivac, Bački Petrovac, Čurug, Sremska Mitrovica i okolina, Novi Sad, Koviljski rit, Titel, Ruma, Kikinda, Lukićevo, Kovin, Pančevo, Sakule, Baranda, Opovo, Sefkerin, Pančevački rit,
Boljevci, Beograd, Smederevo, Požarevac, Veliko Gradište, Rabrovo, Žabari, Kragujevac, Svilajnac, Srednje Pomoravlje, Kruševac, Kraljevo, Raška, Šabac, Aranđelovac, Čačak, Valjevo, Loznica, Zvorničko jezero, Ljubovija, Bajina Bašta, Timočka i Negotinska krajina, Đerdap, Niš, Leskovac, Pirot.

IZVODE IZ TEKSTOVA OBJAVLJENIH U RIBOLOVU BR. 278/279 MOŽETE PROČITATI NA FEJSBUK PROFILU »RIBOLOV NOVINA« ILI NA SAJTU WWW.LISTRIBOLOV.CO.RS

RIBOLOVBROJ 290 IZLAZI U PETAK 03. FEBRUARA!


Belizmaj

Vale ima li u ovom broju neki od tvojih super tekstova o lovu smudja.

Vale

 :takoje:    PRIBOR/PRAKSA: Isprobano na vodi: Megabass Vision 110

ledeni012

A u sledećem broju prava poslastica za sve smuđolovce - šest sjajnih i aktuelnih preporuka za zimsko varaličarenje "staklenookog". Autor: Vale smiley033

Belizmaj

Bravo bata Vale jedva cekamo novi broj Ribolova i Valetove tekstove doktora za smudja.

Novi broj pa bata Vale naslovna strana dve strane teksta unutra lov smudja,bravo majstore sledi Pulicer.

Teme sličnog naslova (10)