Plasiranje hrane

Započeo orka, 18 Februar 2015, 13:35:17

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

orka

Veoma bitna stvar u ribolovu plovkom je precizno i pravilno plasiranje hrane...
Hajde da i ovu temu "obradimo" i razmenimo iskustva. :ok:

vradojicic

Ja imam 2 razlicita metoda dok plovkarim. Jedan koristim kada pecam u dodnjem toku Drine i na Savi, Dunavu, a to je bacanje hranilice napunjene vecinom hlebom koja na sebi ima olovno otezanje. Onda plovak vodim iza velikog plovka koji oznacava polozaj hranilice... Tu hranilicu u zavisnosti od vrzine toka punim mesavinom slabo raskvasenog i suvog hleba uz poneku kuglu hrane u kojoj stavim malo crva. Ponekad bacim i neku tvrdu kuglu u liniju voznje...
Druga metoda je klasicno kuglanje, to se koristi u srednjem toku Drine i na Kolubari... Zamesim tvrde i mekse kugle... Zimi u 99% situacija bacam cist hleb, eventualno sa po 10ak crvica u sredini kugle... Tvrde bacim nizvodnije nego meske i one bi trebalo da stoje na dnu i da na njih riba dodje... Mekse bacim malo uzvodno i njih voda rasturi pri kontaktu sa dnom, onda ih nosi i trebalo bi da one dovuku ribu i da ona legne na tvrde kugle...
E tako to izgleda u teoriji kod mene a u praksi, svasta se desava, ima dana kad nikakva primama ne pomaze a takodje ima dana i kada ne treba hrana, pecam bez primame i ekstra prodjem...
Kada pecam na travu ne bacam nista... Eventualno ponekad kad bas nece bacim kuglu, dve rastresitije da podignu malo ribu...
"...Krv je Krv! Njena boja i ukus ne zavise ni od kape koju nosis,ni od Boga kome se molis, ni od barjaka, ni od imena..."!

orka

Stajace vode su jednostavnije za "plasiranje" hrane iz razloga sto voda stoji,pa ce hrana tj kugle koje bacimo ostati na mestu gde je kugla pala..
Pecanje na kracim distancama je lakse jer cemo preciznije baciti hranu na zeljeno mesto.,na vecim daljinama je ta preciznost sve manja a pecanje je teze i komplikovanije..
Na tekucim vodama uvek imam dilemu gde su kugle zavrsile i koliko ih je voda odnela..Potrebno je proceniti koliko voda ide brzo.,plus dubina na mestu gde pecamo.,pa na osnovu toga bacamo kugle na zeljeno mesto i zamisljamo gde su pale i koliko ih je voda zanela..Sto je dubina veca a voda brza, to je potrebno da su "kugle" vece i teze da bi pale tamo gde zelimo i da ih voda ne bi brzo odnela.Da bi ih otezali koristimo kamen koji se stavlja u sredinu kugle ili hrani dodajemo zemlju ili za extremne uslove glinu.,ona je teska i zilava(za duboku i brzu vodu)
Da bi precizno hranili i znali u svakom momentu sta radimo moramo poznavati mesto,tj konfiguraciju dna..Na novom mestu je uvek pre pecanja potrebno upoznati teren tj izvrsiti sondiranje..
Prilikom bacanja hrane potrebno je da je plovak na onom mestu tj liniji gde cemo pecati.,kao orijentir prilikom bacanja hrane..
Nikada nije greska ako se kugla baci malo blize,ispred plovka,ali je greska ako se baci iza plovka.,pogotovo na tekucoj vodi,pa jos ako postoji prelaz,pa kugle odu u ambis..
Te "kugle" su bolje kada se malo izduze i postanu jajaste jer ce takav oblik voda manje gurati,tj kotrljati..
Priprema i plasiranje hrane je veoma bitan segment za uspesan ribolov za koji je potrebno pored prakse i iskustva i dosta osecaja.. :ok:

VooDoo_Chile

Najviše volim praćku, koja je neizostavna kod meč pecanja, ali i kod bolonjeza na malo većim daljinama. Za precizno bacanje na daljine preko 15-20 metara neprikosnovena je. Problem je što za različite veličine lopti i različite daljine treba i različite praćke (najpre korpe i gume). Većina ljudi misli da će kupovinom jedne praćke da reši sve situacije, ali je razlog često i materijalne prirode, pa čak i kad imaju praćku radije bacaju "rukometaški".
Za kraće daljine (20 m) treba mekša i kraća guma, za malo veću daljinu (20-30 m) ista guma ali u punoj dužini. Za preko 30 m treba jača guma, itd. Za jednoručne bombe ide najbolje jedna vrsta korpe, za veće lopte druga.  Najbolje bi bilo od svake vrste praćke imati po dva komada i kod jedne skratiti gumu malo. Imam ih bar 6-7 komada samo za hranu (ne računajući one za mamce).
Najvažnije stvari kod praćke su dobra korpa, kvalitetna i odgovarajuća guma (mekoća i dužina) i udobna raklja koja ne upreda gumu.
Najuniverzalnija i najprodavanija (da ne kažem najbolja) je Drennan-ova. Najviše i kopija ima, što dovoljno govori o njenom kvalitetu!
Ako treba samo jednu da ponesem, onda nosim nju. Pored hrane, lepo baca i kukuruz i boile!




skyleef

Na donjem toku Drine iskljucivo na hranilicu, vreca jucerasnjeg hljeba, raskvasim 2 hljeba, natrpam u hranilicu. Ako je brza voda, u hranilicu ubacim dva kamena zajedno sa hranom da je ne nosi voda. Kad je bacim, obezbjedio sam vertikalno prihranjicanje. Napravim kugle i okolo hranilice pobacam da horizontalno primamim. Moze se po zelji dodati i crvi i kupovne primame sa hlje.om.
Slamast sesir na glavu, na njega parce angela i opleti.


Sent from my iPhone using Tapatalk

mihabg

skyleef: Ne plovkarim godinama, al' ovo mi ima logiku skroz .
Vecina zona po vertikali  gde je ocekujes je pokrivena, a horizontalu i pistu si obelezio kuglama .
Kad prvi put odem na voznju na Drinu, sad znam sta cu da radim

skyleef

Tako je na donjem toku. Dok na gornjem od Zvornickog jezera mogu samo kugle, pokriti 5-6 metara. A taj reon pokrivaju druge kolege, medju vukovima su pa ce bolje od mene objasniti.
Ne mogu da nadjem onaj tvoj dio o mreni mihabg?!
Nesto "mrena tamo gdje je nema".


Sent from my iPhone using Tapatalk

mihabg

Hvala na informacijama
("Ribolov mrene na Dunavu i Savi")

Nebo

Moja skalamerija za prihranjivanje na Drini izgleda ovako:


Sto se tiče preciznosti, leti je najpametnije ako je ikako moguće što dalje zagaziti u vodu i onda, ili spustite mamac ili ga lakše baciti na željenu daljinu. Naravno, vožnja sistema treba da je što bliža plovku mamca koji ispliva na površinu. Ja leti nekad udjem i do pojasa u vodu da bi bio što bliži mamcu i lepše vozio sistem.
Šta se stavlja unutra, kolege su sve rekle i nema šta da se doda. Inače na Drini u davnašnja vremena bez ovoga se nije pecalo, tad još trava nije postojala kao mamac  :smiley:
Inače olovno otežanje mi startuje sa pola kg i po proceni dodajem olovne diskove od po 200gr koje sam dodatno izlio kako bi mamac mogao da stoji ako je voda brza suviše. Nestavljam kamenje u mrežicu jer se dešavalo da je probiju ili pokidaju.

Neznam koliko je ovo korisno na Savi i Dunavu, zato što to nekoristim ovde. Ovde isključivo upljeskane kugle. Nekako sam se godinama izveštio, pa mogu da bacim u tačku ako mi je to cilj, naravno ne na pola Dunava :lol: ali obično formiram hranilište od par kvadrata, gde sam onda relaksiran kod zabacivanja sistema.
Ko jamu drugom kopa ne čini proleće

vradojicic

To je cuvena hranilica, meni ima fiksno otezanje od oko 2kg, takodje ne stavljam kamenje unutra...
Ona moze na dodnjem delu Drine, ispod Zvornika...
Gore u srednjem toku, oko Ljubovije se ne koristi iako se dosta peca na hleb... Verovatno zauzima puno mesta i smeta ljudima zbog najlona koji je razapet do obale... Znam i da cuvari ne daju na nju.
Na Savi i Dunavu kao i u donjem toku Drine, isto bacis nju, na Umci smo cele prosle zime pecali tako, 5m dubina i rokaj... Dodatno se popatosi kuglama...
"...Krv je Krv! Njena boja i ukus ne zavise ni od kape koju nosis,ni od Boga kome se molis, ni od barjaka, ni od imena..."!

Nebo

Pa da, ja i pecam u donjem toku Drine, mana joj je što kod zabacivanja sistem mora uvek da se zabaci za koji santimetar dalje od plovka, kako nebi došlo do kačenja. Uverzirani plovkaroši su tolko precizni da plovak bukvalno prevuku preko signalne flašice/plovka i nezakače. Obično se tu pomalo i prikoči vožnja. Takođe u brzoj vodi najlon kojim je vezan mamac za obalu zna da stvara veliki otpor a  i da kači grane.... Nije zgore povremeno protresti mamac pomoću najlona da otpusti hleb, a i potrebno je povremeno podešavati signalni plovak, ako voda raste ili opada.
Radojičiću da nije mnogo dva kila otežanje  :rolleyes: treba to izvaditi, inače mislio sam da ga bacim u Savi, ali iskreno nešto mi frka bila dal ću ga izvući posle zbog kački  tako da sam bio ostao pri kuglama smiley033
Ko jamu drugom kopa ne čini proleće

vradojicic

Zna najlon da pravi otpor... Mozda ono olovo i nema dva kila, sta znam, tako mi ovako iz secanja ostalo...:)
Ma izvadis iz Save ali desava se i da ostane u kamenju ali retko. Leti nije frka, zaplivas pa je podignes verikalno i uvek izadje ali zim ima neki sistem sa praznim balonima ili flasama ali nece uvek da upali...
Nije problem izvaditi vece otezanje, problem je baciti, zna da otkine rame kada se baca 3, 4 puta dnevno a pritom i ceo dan drzis stap...
Ali prilicno je efikasna...:)
"...Krv je Krv! Njena boja i ukus ne zavise ni od kape koju nosis,ni od Boga kome se molis, ni od barjaka, ni od imena..."!

skyleef

Nebo: evo gledam ovu tvoju heanilicu, i kod nas je sistem isti i kosta oko 15-25 KM s tim sto na ovoj omci za koju hvatas  pa je bacas ima mala zavarena omcica kroz koju ide najlon. Tim se postize da ovaj plovak od hranilice bude stabilniji, znaci ima mal hod ako je manja omca. Na kom potezu lovis u donjem toku?


Sent from my iPhone using Tapatalk

vradojicic

I na mojoj hranilici ima ta omcica...
Ne znam za Nebo-a ali ja najcesce lovim odmah posle lovostaja u Badovincima i na Jelavu, to je period od nekih mesec do mesec i po dana... tada je dole i krupnija riba a posle se premsetam na terene oko Ljubovije, Lonjin, Brestovi, Crnca, Panovica gaj, Motel, sa ponekim izletom na gornje terene i pecanje na travu, u Drlacama, Bacevcima, Gvozdcu, B. Basti...
"...Krv je Krv! Njena boja i ukus ne zavise ni od kape koju nosis,ni od Boga kome se molis, ni od barjaka, ni od imena..."!

Nebo

Da, fali ta omčica koji nisam stavio kad sam pravio, pa sam jednostavno provukao kroz alku najlon s obzirom da je alka dosta mala pa neće da se zaglavi plovak. Pecam uglavnom terenima od Gornje Koviljače pa nizvodno do Branjeva, mada na Branjevo izbegavam više da idem, tamo je vašar  smiley033
Ko jamu drugom kopa ne čini proleće

Teme sličnog naslova (10)