Recept za hranu - hranilica

Započeo milos_bp, 07 Novembar 2010, 18:58:45

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

slob

Iskustvo još nemam jer tamo gde ja pecam, sa obale, je ovog leta katastrofalno loše. Valjda zbog pretople vode, pa se sva riba preselila u glavni tok. Posle više pokušaja digao sam ruke od ribolova i čekam nižu temperaturu vode. Nema ni grabljivice a i kedera je teško upecati.
Mada, ne verujem da ima neke razlike između suncokretovog i kukuruznog ulja. Prešao sam na kukuruzno iz čistog principa -da mi  i mamac i hrana budu sa čisto kukuruznom aromom, bez ikakvih drugih dodataka.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

mrcko

Da li je neko od Vas dodavao cist bungur (prekrupu, jarmu..) u gotovu, kupovnu hranu za ribe? Znaci bez kuvanja. Samo miksovanje i mesanje s vodom.

ZGODNI28

pa naravno da se to skoro uvek radi,narocito ako je jaca hrana da je razblazis a i ako hoces da dobijes na masi.....ionako ti je od vecina hrana osnova prekrupa....

slob

Sada koristim isključivo kuvanu kukuruznu prekrupu za punjenje hranilice, ali nekad sam koristio i te gotove hrane koje se umese sa vodm, bez kuvanja.
Da se ne bi raspadale, da bi se povezala, jer nema kuvanja, u njih se stavlja verovatno gustin ili nešto slično. Primetio sam da ga je bilo previše. Hrana se nije lako otapala u vodi što po meni nije dobro. Jer hrana treba da pravi oblak koji će privući ribu a koja se nalazi nizvodno od mamka. Hranilica bi trebalo ispiranjem vodotoka da se isprazni za najviše dva sata stajanja u vodi, ili bar da se raspe iz hranilice prilikom potezanja, da bi se punjenje hranilice obnovilo. Da bih to postigao, u gotovu hranu, dodavao sam izvesnu količinu prekrupe, a zavisno od proizvođača hrane za primamu koju sam koristio.

"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

Sax

Druze,uz duzno postovanje,nemoj pisati ovakve stvari koje nemaju veze sa zivotom i buniti ljude koje nesto interesuje...Jesi ti uopste procitao sta si napisao?? Pises pausalno ono sto si na netu procitao pa smuti i prospi,eto takav ti je post...mislim,daj...

Pominjes stvaranje oblaka a zatim pises da treba posle 2h da se isprazni???? I na to dodajes da cimanjem treba da ispadne hrana za koju predvidjas 2h da stoji u vodi...Kako?To samo ti znas.
Verujem da nisi misao dovrsio a ako jesi,nista ti se ne slaze u onom sto si napisao,nabacao si samo..
Kuvana prekrupa stoji 2h u vodi, a kako potezanjem ispada,to jedino da izracunas silu potezanja,ugao i slicno,to je tvoja struka...
smiley033  smiley033

@mrcko
Kolega,sa prekrupom sirovom samo pazi kad je mesas sa hranom jer ume da se desi da ne bude kompaktna,da se raspada jer upija dosta vode a nema moć vezivanja pa dobijes prevlaznu hranu koja se mrvi,raspada,ne moze da se formira ukoliko previse prekrupe stavis.

slob


Hahaha, Sax daruže. Iskritikova ti mene uzduž i popreko. Izgleda da sam ti naleteo na sic u danu kada si ustao na levu nogu. :cheesy:

Pa jesi li ti pročitao svoj post, preporuku kolegi mrcku?
U čemu se moja i tvoja preporuka razlikuje? U suštini ni u  čemu. Samo su napisane na različite načine.

Ono što sam napisao je moje lično iskustvo, ne baš malo, kod pecanja šarana na reci Savi, uz feder hranilicu. Sa kaveznim hranilicama i belu ribu ne pecam. Možda se tu nešto razlikuje?
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

mrcko

Hvala Vam na odgovorima!  smiley033
Moje pitanje i jeste bilo upućeno zbog vlaženja. Čitam da mnogi od Vas kuvaju kačamak. To sam vrlo retko radio. Poslednji put pre dobrih petnaestak godina. Zamišljam sutuaciju, reka, jači tok, fider i kavezna hranilica. Hrana mora biti takve konzistencije da ispadne iz hranilice najviše za tri, četiri minuta. U takvoj situaciji kombinacija kačamak i gotova hrana betoniraju hranu za hranilicu. Što može biti povoljno kod lova sa lubeničarkama. Gde hrana i treba da ostane što duže u hranilici. Ne i kod fidera i lova sa kaveznim hranilicama. Zato razmišljam da je u ovoj situaciji smislenije jaku hranu razbiti prekrupom. Pogotovo ako treba selektirati  babušku u odnosu na ostalu belu ribu. Znači nema kuvanja. Samo mešanje i vlaženje. A nisam primetio da se slabo vezuje. Osim kada se pretera sa prekrupom. U suprotnom, morali bi kačamak propustiti kroz sito pre mešanja. Pa ima kuvanje.. Što sve komplikuje priču.

slob

Citat: mrcko poslato 26 Februar 2022, 16:38:23.........kombinacija kačamak i gotova hrana betoniraju hranu za hranilicu. Što može biti povoljno kod lova sa lubeničarkama. Gde hrana i treba da ostane što duže u hranilici............

Po meni, pri pecanju šarana dubinkom, nije cilj da hrana ostane što duže u hranilici, ceo ili pola dana, iz razloga koje sam već opisao. Sat i po do dva je po meni optimalno.
Brzinski fider je već nešto drugo, gde nemam iskustvo pa to ne bih komentarisao. 
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

Sax

Mozda si mi i naleteo prijatelju mada svasta si napisao... :cheesy:
Nasi postovi se veoma razlikuju. Pises o hrani koja 2h stoji,pravi oblak i cimanjem ispada iz hranilice. Ne znam kojih 50-60gr hrane u hranilici koja stoji 2h ce privuci ribu sem slucajnih prolaznika al ajd..
No,nije ni bitno,ne volim sad da se isterujemo samo se uopste ne slazem sa tvojim postom o hrani u hranilici...
Aj ziveli svakako. :cheesy:  smiley033

trissa

Evo jednog recepta kuvane prekrupe za kaveznu hranilicu.Autor Aleksandar Jelušić,koji uspešno peca šarane i belu ribu na Dunavu nizvodno od Beograda.

Odmah na pocetku da napomenem , i to je mozda i najbitnije u celoj prici , ova primama nije magicna , nije najbolja hrana na svetu niti cete sa njom ostvarivati fantasticne rezultate u bilo koje doba dana , noci , u bilo kom godisnjem dobu ili na bilo kojoj poziciji . Uslov svih uslova , ne samo kada je ova hrana u pitanju nego i svaka druga je da imamo dobru poziciju i da imamo ciljanu ribu na toj poziciji. Ukoliko nje nema , ne postoji hrana koja ce je magicno stvoriti na toj poziciji.
Ovo napominjem da neko ne stekne pogresnu sliku , narocito nakon mojih objava , da ce sa ovakvim pristupom imati fantasticne rezultate . Ja se iskreno nadam da hocete , ali , kao sto i sami znate , hrana je samo jedan od cinilaca uspeha u ribolovu . Jedan od bas bas mnogo cinilaca.
Dalje , napomenuo bih da sve sto cu navesti u daljem tekstu je moje vidjenje stvari , neke moje ideje i razmisljanja , koje ne treba uzeti zdravo za gotovo i samo su sled iskustava ribolova na visegodisnjoj poziciji . Pristup koji meni pravi razliku ne mora da znaci da ce i vama praviti , ali mozda nekome i hoce pa ce ostvariti isti ili slican rezultat.
I jos bih napomenu i ovo . Fiderisanje sa ovakvim pristupom nije dinamicno fiderisanje . Ne ocekujte non stop akciju jer poenta ovakvog pristupa nije u kvantitetu vec u kvalitetu . Ne mnogo ribe vec vise krupnije ribe.
Voda na kojoj lovim , mozda je i to nekome bitno , je Dunav , otvorena voda . Potez sa panjevima , potopljenim vrbama , prelazima dubine i sa tvrdom zemljom na dnu.
Ciljana riba saran , babuska , deverika.
Pa da pocnem. Otkud bas ideja da pocnem sa ovakvim pristupom. Ideja je potekla od neke moje namere da pokusam da pomirim klasicni saranski ribolov dubinskom metodom i moderan fider ribolov jer sam stava da saran moze , narocito na divljim vodama , uspesno da se lovi i fider tehnikom cak i tamo gde uslovi to bas ne dozvoljavaju. Klasican dubinski ribolov sarana stare skole podrazumeva spiralne hranilice sa olovnim otezanjem ili cak i bez nje kada se hrana lepi direktno za olovo.
Ono sto sam primetio nakon lova sarana ovakvim pristupom je slabo otvaranje hrane iz takve hranilice , tj , "lopta" koju postavimo u hranilicu zna ponekad i po pola sata , sat , nekada i vise da stoji u toj hranilici. Takav pristup je dosta statican , hrana koju plasiramo na taj nacin nema svoj "zivot" na dnu i sve se svodi na beskonacno cekanje da saran i druga bela i saranska riba namirise i pridje toj kugli .
Sa druge strane , fider ribolov je dinamican ribolov , hrana se brzo otvara , brzo radi i brzo riba reaguje na nju.
Zasto ne probati staru skolu prevesti iz tog staticnog cekanja u dinamicnije fiderisanje . I odatle ideja .
Sta je prekrupa . Ima mnogo naziva , lokalizama , ali ono sto prekrupa jeste , to je krupno mleveno zrno kukuruza , mleveno na uredjaju koje se zove prekrupac . Ovo ne treba brkati sa industrijski mlevenim kukuruzom , takozvanom palentom a jos manje sa kukuruznim brasnom. Ono sto odlikuje prekrupu je krupnija struktura obogacena sa krupnim komadima lomljenog kukuruza . Krupne partikle koje igraju veliku ulogu u selekciji krupnijih primeraka ribe. Prekrupa , iz nekog mog iskustva , je cesto neodoljiva za sve vrste saranske i bele ribe i gotovo neizostavna u lovu istih .
Sama velicina i tekstura dosta zavisi od samog prekrupaca pa u skladu sa tim neka se i krece potraga i kupovina . Licno , nabavljam od nekoga ko se bavi stocarstvom i zivinarstvom i ima svoj prekrupac . Takodje , moze da se nadje i u poljoprivrednim apotekama i prodavnicama stocne hrane ali sa time treba biti oprezan jer sam par puta kupio bas bas sitno mlevenu koja mi ne igra najbolje . Ali sve zavisi od pristupa i mogucnosti nabavke.
Priprema. Sto se tice pripreme , nema neke preterane filozofije , lako je , brzo je. Za razliku od valjka , pure itd ... priprema podrazumeva kontra proces. Dok se kod valjka prvo pravi testo koje se potom kuva , prekrupa na ovakav nacin se dozira direktno u kljucalu vodu i kuva i nakon kuvanja hladi ali o tome kasnije .
Razmera vode i prekrupe je obavezno 1:1 , ali neka vas ne brine toliko jer lakoca spremanja ostavlja prostor da modifikujete ukoliko omasite razmeru jer uvek mozete dodati malo prekrupe ili vode u zavisnosti od potrebe . Dakle , koliko vode , toliko prekrupe . Ja za meru koristim plasticnu casu od jogurta , ona ima mislim 280 grama , i za prepodne nekog dinamicnog fiderisanja treba mi 8-12 solja u zavisnosti od neke procenjene dinamike uzimanja mamca . Dakle koliko solja prekrupe odvojite , toliko solja vode nalijte u sud za kuvanje . Dalje , normalno , stavite tu vodu da kljuca , i kada prokljuca dodajte pola spremljene mase prekrupe . To kuvajte mozda 2,3 minute uz dosta mesanja kako masa ne bi zagorela na dnu. Nakon 2,3 minute , postepeno dodajte ostatak mase uz sve vise mesanja jer ce masa postajati sve gusca i lakse ce se lepiti za dno suda a zagorela primama nije bas nesto sto je omiljeno ribama . Kuvajte mozda jos minut dva uz to neprekidno mesanje i to je to .
Neka od pitanja koja sam dobijao bila su vezana za belo psenicno brasno. Belo brasno licno izbegavam jer , prvo , dobijem previse tvrdu masu , i drugo sama aroma tako spremljene prekrupe hoce malo da odvuce na miris testa umesto da se oseca na kacamak . Ono sto bi moglo , je da se stavi nesto mekog kukuruznog brasna ili palente kako bi pojacali tu kukuruznu aromu , ali neka odnos bude na 3 solje prekrupe 1 solja mekog kukuruznog brasna ili palente .
Sto se tice nekih dodatak , moze a ne mora . Licno ne volim u ovom trenutku nista da dodajem prilikom kuvanja vec na samoj vodi prilikom spremanja i plasiranja . Ono sto mozete da dodate to je , recimo , boja , zuta ukoliko zelite jos intenzivniju boju hrane , mozete neki likvid , recimo aromu secerca ...mada vec u ovom trenutku limitirani ste samo svojom mastom jer mozete bilo koju boju ili aromu da dodajete ukolik ozelite ali , ponavljam , licno najvise volim da mi ta da kazem baza ima prirodnu aromu.
Ono sto je jako jako bitno nakon kuvanja je da tako skuvanu prekrupu ostavite na otvorenom kako bi se lepo ohladila i malo prosusila . Kuvana prekrupa po prirodi je dosta lepljiva i kao takva teska za provlacenje kroz sito. Hladjenjem i susenjem dobijamo dovoljno cvrstu masu koja se dosta lako provlaci kroz sito . Ono sto NIKAKO ! ne radite , ne stavljate jos uvek toplu prekrupu u kesu jer ce da se ugnjeckavi i ukljackavi i nece moci da se prosejava.
Ja uvek spremam vece pre polaska i ostavljam u sudu u kome se kuvalo ( nije obavezno ) pa tek ujutru pred polazak na vodu prebacujem u kesu.
Ono sto mozete da uradite pre pakovanja u kesu je da prekrupu vec malo izmrvite rukama , ako vas ne mrzi i imate vremena jel , ovo ce znatno olaksati i ubrzati prosejavanje ali ni to nije obavezno.
Prosejavanje. Mora veliko sito. Licno koristim ono od 6mm , jer koliko god je hladili i susili , ona ce biti lepljiva i tesko ce prolaziti kroz sita sa sitnijim okcima.
Sam proces prosejavanja nije nesto mnogo razlicit od sejanja fider hrane ali zahteva uposlene i zamazane ruke tako da tako nesto ocekujte . Ali to se brzo spremi tako da nije veliki problem.
Nakon sejanja , tako spremljena prekrupa izgleda fantasticno . I ponasa se fantasticno . Sama masa je vazdusasta , brzo se otvara a opet odlicno drzi u hranilici.
Sta smo dobili sa ovakvom hranom. Dobili smo hranu krupnije granulacije , koja se u hranilici ponasa skoro identicno kao i klasicna fider hrana , ali sa nesto odlozenim otvaranjem. Dinamika rada je nesto produzena u odnosu na klasicnu fider hranu a ako znamo da je saran ipak riba koja se ceka , onda dolazimo do toga da smo dobili nesto sto nam daje dovoljno vremena da saran "legne" na takvu hranu , i dobil ismo hranu koja svojom aromom , hranjivoscu i velicinom privlaci upravo tog sarana.
Ako nam je dinamika na klasicnoj fider hrani zabacaj na 3,4 minuta , sa ovime moze da se radi na 8 do 10 minuta .
Ovakvu hranu nema potrebe nesto preterano stiskati u hranilicu jer se svojom lepljivoscu i sama dovoljno drzi . Ukoliko je previse sabijete takva hrana se nece otvarati lepo i time gubimo na toj dinamici. To cete vec samo proceniti na osnovu iskustva koliko hrane stavljati i koliko i da li je uopste stiskati prstima.
Pristup. Ono sto ja redovno radim je da dobijenu masu prosejane prekrupe podelim na dva dela . Jedan deo plasiram cisto , u prirodnoj aromi , a drugi deo mase mesam sa nekom hranom . Ovde ne bih napominjao sa kojom jer nije poenta sada u toj hrani mada i vapci na grani znaju ko je moj favorit , vec to ostavljam vama jer svako od nas ima nekog svog favorita i hranu koja mu se svidja i koja mu igra . Ali ono sto je , recimo , donekle bitno , je da takve hrane ne treba dodavati previse . Ja na pola prosejane mase dodam dve najvise tri sake praskaste hrane . Ona treba samo da bude vodic ribi do tog slatkog zalogaja prekrupe .
A poenta celog pristupa je da selektujemo krupnije primerke , tako da - malo praskaste primame.
Ono sto je jos bitno kod ovakvog pristupa je buka. Saran je riba koja generalno ne voli previse buke na vodi , a narocito nije ljubite hranilice koja na svake dve tri minute mu lupi iznad glave . Sa ovakvim pristupom smanjujemo buku i buckanje po povrsini i u takvim uslovima saran je manje oprezan i radije uzima mamac.
Partikle. Naravno , bitan cinilac u lovu saranske i bele ribe su partikle . Kukuruz , secerac , zito , konoplja , tigrov orah itd ... Partikle nikada ne dodajem direktno u hranu vec je plasiram na poziciju kroz takozvani sendvic . Dva kraja hranilice zatvoreni hranom a u sredini partikle . Ovo mi ostavlja prostora da diktiram tempo plasiranja partikli na poziciju u zavisnosti od desavanja.
I to je to , bez preterane filozofije , brzo , lako , jednostavno , a opet zanimljivo ribama .
Ekonomski trenutak , mozda ce i ta informacija nekome znaciti. 50 kg prekrupe placam 1300 dinara . Pa vi vidite koliko je to hrane zanimljive saranu za koje pare . Primama za sarana ne mora da bude skupa , brendirana i izvikana .
Hranilice koje koristim su klasicne fider kavezne hranilice ali gledam da uzmem veceg kapaciteta jer ipak je saran riba koja jede,  mnogo jede . Naravno , i ovo menjam na samoj vodi u odnosu na desavanja , ukoliko primetim da mi je saran masovnije legao na hraniliste , smanjujem velicinu hranilice kako bih opet diktirao kolicinu plasirane hrane .
Predvezi. Saran i babuska kao srodne ribe , na mojoj poziciji su se pokazali kao ljubitelji kracih predveza , za razliku od deverike koju nekad nadjem i na 80 - 100 cm od hranilice , saran i babuska se motaju oko 50 - 60 cm ali ovde , naravno , dolazi draz fiderisanja a to je eksperimentisanje i trazenje idealne duzine . Neko striktno pravilo ne postoji , samo to neko generalno ponasanje ribe . Naravno , pravila nekada iznevere zato - trazite ribu . Eksperimentisite sa predvezima.
Otvaranje ove sezone mi je donelo lep broj ulovljenih sarana do pocetka lovostaja . Reaguju do te mere da mi se na poziciji uopste ne pojavljuje bela riba za sada . Da li je do primame ili pozicije , vreme ce pokazati .
Nadam se da sam malo priblizio ovakav pristup svima koji su se zainteresovali i ukoliko probate nadam se da cete uspeti da napravite razliku u ulovu.
Ali , da napomenem ono sa pocetka . Nije magija . Morate tu ribu imati na poziciji. Ovo samo odradjuje selekciju.

Ulmbd

 smiley033 hvala na detaljnom i ne sebičnom objašnjenju i preporuci

slob

Iako je više puta opisan postupak pravljenja primame za hranilice, spiralne ili lubeničarke, dakle otvoren tip hranilice, pri lovu šarana na tekućoj vodi, kako nemam drugog posla, a vreme lovostaja je već pre 20 dana prošlo, opisaću detaljno kako ja to radim. Nadam se da neka od pojedinosti može nekome biti od koristi, a i meni takođe - ukoliko neko zapazi neku grešku koju pravim.

Dakle, prvo sastav. Jedna merica pšeničnog belog brašna, dve merice kukuruzne prekrupe. Dobro na suvo izmešam.
Zatim, dve merice vode, u koje sunem malo kukuruzovog ulja. Odprilike oko 50ml na 1 litar vode. Može i suncokretovo a verovatno i bilo koje biljno. Svrha mu je da se gotova masa ne lepi za šake, što je vrlo zgodno, a biljno ulje u primami svakako ne može da smeta.

Kad voda zavri sunem mešavinu brašna, malo poravnam i na sredini kašikom napravim rupu širine kašike kako bi i tu, kao i na obodima, izlazila ključala voda. Smanjim vatru, tek da vri i ništa ne diram. Posle oko 5 minuta skidam sa vatre i dok je vruće mešam varjačom nekoliko minuta kako bi se smeša ujednačila. Sabijem smešu na ivicu šerpe i ostavim nepoklopljeno da se ohladi.
Varjača treba da je jaka jer treba mešati jako gustu smesu. Sam sam je napravio od nekakve dašcice. A pošto je šerpa vrela treba imati i rukavicu na ruci kojom se šerpa pridržava. Ja koristim  onu zidarsku. Ima dovoljno dobru izolaciju.

Kada se smesa ohladi ili skoro potpuno ohladi pravim valjčiće veličine hranilice koje dobro umesim (oko minut svaki) kako bi bili kompaktni. Ređam ih na vlažnu krpu, zavijem ih u nju, stavim u najlon kesu, pa na vodu!
Ako preteknu ili ako odložim izlazak na vodu kesu stavim u frižider gde valjčići mogu da stoje nekoliko dana bez opadanja kvaliteta.

Imam najveće spiralne hranilice koje sam mogao da kupim (8x3cm) a valjčić za njihovu ispunu je težak oko 70gr, sa čim treba računati kod TB štapa.
Moja merica je 0,25 litara i od 0,5 lit vode i brašna i prekrupe dobijem 9 kom valjčića za pomenute hranilice. To je meni sasvim dovoljno za tri štapa i vreme koje provodim na vodi.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

Teme sličnog naslova (10)