Kako napraviti i registrovati komercijalni revir

Započeo Zebic, 08 Februar 2013, 20:00:43

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Zebic

Tema se odnosi da ideje o mestima pogodnim za najlakse pravljenje revira, njihova registracija, upravljanje od strane privatnika ili udruzenja ribolovaca, cena usluga, gde nabaviti ribu i na koji nacin je najbolje ocuvati, i mnoge druge stvari... Recimo, mnogo je zemljista koje je sluzilo kao pozajmiste materijala za pravljenje cigle... pa mnogo je nekvalitetnih pasnjaka koje niko ne koristi... mozda bas na tim mestima napraviti revir na kojem mozemo svi pecati. I Cepel je nastao slicnim putem, ukoliko se ne varam ali ocigledno je izostala pravna logistika da se ta voda papiroloski na vreme sredi.

srdjan72

Zanimljiva tema.Mozda bi mogao Del Sol da nam pomogne?
BOZE,daj mi da jednom u zivotu upecam VEEELIKU ribu da ne moram ceo zivot da lazem!

Vladimir Z.

Mene interesuje  kojom vodom napune jezero,predpostavljam da treba neka ogromna količina vode,jel kopaju neke bunare pa odatle pumpama vade vodu u jezero,ili na neki drugi način.I kako se održava nivo vode.I kad se jezero napuni vodom,jel zemlja upija tu vodu,verovatno upija,ali me interesuje do koje mere.I jezerske biljke,jel se one same formiraju,ili mora da se "zasade"
Ne interesuje me da pravim jezero,nego sam postupak pravljenja jezera me interesuje,čista znatiželja.

Zebic

Postavio sam temu jer sam dosta toga saznao, ali je to pravnicki rad vise od 2 meseca. Ne biste verovali koliko zakona, uredbi, propisa regulise ovo. A konkretno oko vode, moguce je da ukoliko ima u blizini neki kanal, voda ili slicno, ta voda bude koriscena za punjenje. Placa se pokrajinskom ili republickom organu nadoknada, mislim da je sada (mislim 99 % je tako) 2000 din po hekratu punjenje. Recimo, to je i najmanja stavka, jer busenjem bunara i pravljenjem granicnika, to jenajlakse. Posle odredjenog vremena, zemlja natopljena vodom formira podzemni rezervoar pa je oticanje sve manje sve do stvaranja jezera odnosno bare.

A za kontrolu nivoa vode je neophodno da neposredno pored postoji neki kanal povezan na mrezu u koji bi se eventualno ili ispumpavala, ili se napravi takozvani most, odredi se nivo vode koji se zeli postici, i ona na jednom ili vise mesta se ravno sa tim nivoima prokapa kanal ili vise kanalcica spojenih sa odvodnim kanalom, kada voda predje zeljeni nivo ulazi u nivelacioni kanal i otice u odvodni i nema problema.

srdjan72

Druze ako si vec saznao dosta ajde napisi nesto.
BOZE,daj mi da jednom u zivotu upecam VEEELIKU ribu da ne moram ceo zivot da lazem!

Zebic

Pa saznao sam ali ima jako mnogo, moze se podeliti u neke segmente, svakako je najtezi i najzabunjeniji deo oko zakupa zemljista. To je najkomplikovaniji deo jer je kod nas zbrka propisa, a zatim i stanje na terenu ne odgovara onom sto je upisano u katastar. Recimo mala zackoljica koja je veliki problem, moze se podneti zahtev za preupis zemljista (recimo u katastru se vodi kao njiva ili pasnjak a ono ustvari neplodno zemljiste na kojima ima iskopina jer je korisceno kao pozajmiste materijala), i sad ti hoces da uzmes takvo zemljiste, u knjigama je kao svako drugo obradivo poljoprivredno, a zahtev za utvrdjivanje stanja na terenu moze da uradi samo zakupac umesto da se to radi po sluzbenoj duznosti. Recimo zasto je to bitno, pa bitno je jer ako se vodi kao poljoprivredno, automatski se primenjuje zakon o poljoprivrednom zemljistu i moze se zakupiti od strane organa lokalne samouprave, ali ako to nije poljoprivredno zemljiste, ne primenjuje se zakon o poljoprivrednom zemljistu vec zakon o sredstvima republike i izdaje ti Direkcija za imovinu RS. Jako bitna stvar, recimo, jeste i klasifikacija delatnosti u skladu sa uredbom o klasifikaciji delatnosti privrednih subjekata (ako hoces da registrujes firmu koja ce voditi revir), svi upisuju kao 0322 slatkovodne akvakulture sto lici ali naravno nije to to, jer tamo se to smatra kao uzgoj ribe, zaba, akvarijumske ribe, kao i druge zivotinje, ako i usluge koje se odnose na mrescenje i uzgoj riba. Ne obuhvata sportski ribolov. Inace mislim da je po zakonu o vodama, ti mozes da napravis ribnjak ali pravo ribolova tj iznajmljivanja ribnjaka za ribolov ima republicki odnosno pokrajinski organ za vodoprivredu (vojvodina vode kod nas), a valjda se od njih trazi neka licenca i tako nesto, to jos proveravam Sto bi znacilo , napravis sve ali ne smes da izdajes za pecanje, i sto je najgore ni tvoja delatnost sto sam opisao to ne potvrdjuje. Ma ima brdo stvari...sve je magla. Najbitnije je oko zemljista, jer nije problem uzeti tamo neku baru, pasnjak, i slicno, iskopati, srediti, a sta onda za 5, 10 godina kad to bude super, dodju advokati i utvrde ti da nisi sklopio ugovor sa pravim subjektom, da nisi recimo imao odredjenu dozvolu, da nisi ispostovao procedure zastite zivotne sredine, da si neosnovano promenio namenu zemljista, da nisi smeo da vrsis delatnost za koju nemas dozvolu i slicno... Zato sam i otvorio temu jer sam proveravao, ni jedan revir ne radi isto, niti ljudi znaju sta i kako treba jer mi nemamo propise za to. Kod nas su to uglavnom klasicni ribnjaci na papiru ali slozicete se ribnjak je jedno a komercijalni revir za pecanje sasvim nesto drugo.

zoki80

A recimo sa već postojećim barama / jezerima? Na koji način se to uzima u zakup i gde se obratiti?

Zebic

recimo postojece bare se uglavnom jos vode kao neka vrsta zemljista, od pre nekih 30,40 godina... Vode ne mogu da se zakupljuju inace.

Vrste poljoprivrednog zeljista su njive, vrtovi, vcnjaci, vinogradi, livade, pašnjaci, ribnjaci, trstici i mocvare. Ako je nesto od toga zakupljujes od lokalne zamouprave kao klasicnu licitaciju medjutim to je bezveze jer moras da imas poljoprivredno gazdinstvo i uglavnom se to daje na godinu, dve, tri. A komercijalni revir nema bas velike veze sa poljoprivredom.

Olovo

A ako imaš svoju zemlju (npr. -namenjenu poljoprivredi )..i tu iskopaš (NA SVOME), baru i pozabaviš se njome , ko ti šta brani?

Sećam se da je tako jedan matori imao ribnjak u sred kukurizišta , nekakav kanal je tu bio , a sve što upeca po okolnim barama i Dunavu je tu ubacivao .I tu je i pecao kada deca kradu bostane da bude na oprezu.

Malo sam zalutao , ali akcenat stavljam na SVOJU ZEMLJU.


Odo krečit šljive.

Zebic

I onda dodjes do nedoumire jer u skladu sa zakonom o drzavnomn promeru i katastru, u pravilniku o katastarskom klasiranju i  bonitiranju zemljista imas druge kategorije jos, mimo poljoprivrenog zeljista, recimo vestacko neplodno zemljiste koje je nastalo iskopinama radi uzimanja materijala ili za ciglanu ili za razne druge stvari. I sad dodjes u nedoumicu ako to nije poljoprivredno, logicno bi trebalo da ti ga izda Direkcija za imovinu, medjutim u katastru se to vodi kao poljoprivredno, jer niko to nije menjao, a da menja odnosno da podnese zahtev za menjanje moze samo zakupac odnosno vlasnik. Sto bi znacilo, uzmes registrujes gazdinstvo, napatis se na licitaciji i uzmes tu zemlju a zatim podneses zahtev da ti geodeti izadju na lice mesta, tu potrosis pare, oni utvrde da ta zemlja vise nije poljoprivredna i ti zatim gubis pravo na tu zemlju jer je tvoj ugovor u poljoprivrednom zeljistu. Onda probas da sredis sza direkcijom ali onda oni kazu nemaju pojma sta i kako....bla bla... i onda na kraj i ne zakupis.

Olovo



Odo krečit šljive.

Zebic

Mozes na svojoj zelji da kopas jedino ribnjak posto spada pod poljoprivrednu delatnost. Ali ja ne privam o vodama par desetina metara, to je smesno, mozes da iskopas u basti. Ako hoces nesto vise, e tu je problem, moras imati u blizini neki sistem, kanale za odvodnjavanje u slucaju poplava i resenje kako napuniti vodu, bunarima se to najcesce radi.

Ali ribnjak j enesto drugo, imas poseban nacin registracije, delatnost je drugacija i mi hocemo komercijalni revir a ne fabriku za stvaranje ribe i prodaju iste.

I komercijalni revir po meni treba da bude posebna delatnost, vezana i za ribnjak i za turizam naravno. Inace, niko, osim nas ljubitelja prirode i pecanja, nece napraviti revir jer je ribnjak nesto sto je daleko daleko isplativije.

zoki80

Citat: Zebic poslato 12 Februar 2013, 09:16:52
recimo postojece bare se uglavnom jos vode kao neka vrsta zemljista, od pre nekih 30,40 godina... Vode ne mogu da se zakupljuju inace.

Vrste poljoprivrednog zeljista su njive, vrtovi, vcnjaci, vinogradi, livade, pašnjaci, ribnjaci, trstici i mocvare. Ako je nesto od toga zakupljujes od lokalne zamouprave kao klasicnu licitaciju medjutim to je bezveze jer moras da imas poljoprivredno gazdinstvo i uglavnom se to daje na godinu, dve, tri. A komercijalni revir nema bas velike veze sa poljoprivredom.

Sad mi je jasnije, registrovati kao poljo gazdinstvo nije problem, problem je ta licitacija ili ti moderno tender....

Zebic

Pa onda idu ostali problemi, recimo, da bi uveo struju moras da platis nekih 2000 e trafo, jer su to lokacije 99 % van naseljenog mesta gde je struja visokovoltazna, moras da imas trafo koji je smanjuje i onda jos pltis klasican prikljucak.

razotevs

problematika oticanja vode ili priliva vode moze se resiti odredjenim membranama prirodnim ili vestackim. Prirodna membrana je glina. Najbolje je ukoliko je samo jezero u sloju gline jer je glina vodonepropusna. I zato se dosta revira i oformilo na mestima bivsih ciglana. jer su tu kopali glinu tj odredjenu vrstu gline koja je pogodna za opekarske proizvode.
vestacke membrane mogu da se rade a dali ih neko stavlja za konkretno ribnjake ne znam
Ne znam za krizu dok mi ribe grizu!

Teme sličnog naslova (10)